Ferie zimowe w 2020 - jak zaplanować wypoczynek zimowy dzieci

Ferie zimowe w 2020 tuż tuż. Jak zaplanować wypoczynek zimowy dzieci? Możliwości jest wiele. Idealnym pomysłem jest rodzinny wypad w góry czy nad morze, a także obóz zimowy, na którym dziecko spędza czas aktywnie ze swoimi rówieśnikami. Dla tych dzieci, które ferie zimowe spędzają w mieście, zima także nie oznacza nudy. Czeka na nie wiele atrakcji: zarówno półkolonii, jak i warsztatów, kursów czy atrakcyjnych ofert przygotowanych przez różne placówki i obiekty.

Ferie zimowe w 2020: harmonogram

Organizacja wypoczynku zimowego dzieci zależy od wielu czynników, między innymi od możliwości urlopowych rodziców. W tym kontekście warto wiedzieć, kiedy wypadają ferie zimowe w 2020 w poszczególnych województwach. Dzięki temu można zaplanować urlop.

Harmonogram ferii zimowych w roku szkolnym 2019/2020 przedstawia się następująco:

  • 13-26 stycznia 2020 r.: województwo lubelskie, łódzkie, podkarpackie, pomorskie i śląskie,
  •  20 stycznia - 2 lutego 2020 r. województwo podlaskie i warmińsko-mazurskie,
  •  27 stycznia - 9 lutego 2020 r. województwo kujawsko-pomorskie, lubuskie, małopolskie, świętokrzyskie i wielkopolskie,
  • 10-23 lutego 2020 r. województwo dolnośląskie, mazowieckie, opolskie i zachodniopomorskie.

Ferie zimowe w 2020: jak zaplanować rodzinny wyjazd zimowy

Idealnym pomysłem na ferie zimowe w 2020, jeśli to tylko możliwe, jest rodzinny wyjazd w góry, nad morze, nad jezioro czy w inne miłe dla oka i dobre dla zdrowia okoliczności przyrody. Jak zaplanować wypoczynek zimowy z dziećmi? Przede wszystkim zastanowić się nad potrzebami rodziny. Następnie należy określić czas pobytu oraz budżet. Ceny noclegów, z wyżywieniem i bez, w zależności od okolicy oraz standardu, zaczynają się już od 50 złotych za osobę, za dobę. Warto przyjrzeć się szczegółom oferty, udogodnieniom i standardowi, zwłaszcza jeśli macie małe dzieci.

Gdzie najlepiej pojechać z dziećmi w ferie zimowe w 2020? Możliwości jest wiele. Lista ofert jest naprawdę imponująca. Można wybierać spośród wielu kierunków, ofert i okazji. Są szyte na miarę każdej rodziny, na każdą kieszeń. Jeśli lubicie spacerować czy korzystać z rozrywek hotelowych, każdy kierunek wydaje się dobry. Jeśli zaś chcecie pozjeżdżać na nartach, wybierzcie okolicę, w której można znaleźć odpowiedni dla całej rodziny stok narciarski. Planując ferie zimowe w górach na nartach, warto wziąć także pod uwagę takie miejscowości jak: Szczyrk, Wisła, Krynica Zdrój, Tylicz k. Krynicy Zdrój, Szklarska Poręba, Czarna Góra w okolicach Stronia Śląskiego, Lądek Zdrój, Zakopane, Małe Ciche pod Zakopanem, Białka Tatrzańska, Bukowina Tatrzańska, Ustrzyki Dolne, Piwniczna-Zdrój, Zieleniec.

Czy wiesz, jak wzywać pomoc w górach? Warto sobie przypomnieć, zanim pojedziemy na zimowisko.

Zobacz wideo

Ferie zimowe w 2020: jak wybrać obozy zimowe

Co zrobić, gdy rodzice nie mogą sobie pozwolić na urlop, a opcja ferii zimowych u dziadków nie jest dostępna? Trzeba radzić sobie inaczej.

Ferie zimowe w 2020 dziecko może spędzić na obozie: tanecznym, narciarskim czy  artystycznym.  Wybór ofert jest ogromny. Co sprawdzić, na co zwrócić uwagę wybierając najlepszą ofertę? Jak zaplanować wypoczynek zimowy z dziećmi? Przede wszystkim należy kierować się upodobaniami i zainteresowaniami dziecka. Nie mniej ważne jest, aby przed wyjazdem sprawdzić, czy wyjazd został zgłoszony do kuratorium oświaty. Informacje na ten temat można znaleźć pod adresem www.wypoczynek.men.gov.pl, portalu nadzorowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. W zakładce "baza wypoczynku" znajdują się zgłoszone zimowiska, półkolonie i obozy.

Zdecydowanie warto również sprawdzić opinie na temat organizatora. Dobrze wybierać firmy i kierunki sprawdzone. Warto przyjrzeć się szczegółom ofert na ferie zimowe w 2020, by uniknąć zaskoczenia (niektóre obozy sportowe mają atrakcyjne ceny, ale nie zawierają różnych kosztów, na przykład wypożyczenia nart - około 250 zł).

Ferie zimowe w 2020: półkolonie i zima w mieście

Co robić, jeśli dziecko ferie zimowe w 2020 spędzi w domu? Jak zaplanować wypoczynek? Przecież nie każdy wyjeżdża na obóz, zimowisko czy z rodzicami w góry.

Dzieci starsze i samodzielne, które nie wymagają opieki, mogą oddawać się lenistwu w domowym zaciszu, ładowaniu akumulatorów, nadrabianiu zaległości literackich i filmowych, jak również towarzyskich. Co jeszcze można robić w wolnym czasie? Korzystać z uroków aury, czyli jeździć na łyżwach, na sankach, lepić bałwana i organizować bitwy na śnieżki. W wielu miastach lub ich okolicach pojawiają się specjalne stoki narciarskie i lodowiska, warto korzystać z ich propozycji. Zima w mieście to także specjalna oferta basenów, kin czy teatrów - wstęp na wiele obiektów jest bezpłatny.

Podczas ferii zimowych w 2020, tak jak we wcześniejszych latach, warsztaty, spotkania i zajęcia dla dzieci i młodzieży organizują muzea, świetlice środowiskowe, domy kultury czy biblioteki. Wachlarz propozycji jest imponujący. W ofercie znajduje się wiele zajęć tanecznych, sportowych, fotograficznych, edukacyjnych, kulinarnych, plastycznych, artystycznych, językowych czy komputerowych. Ich ceny zwykle nie są wysokie, gdyż wiele akcji tego typu jest dofinansowanych z budżetu miasta.

Jeśli dziecko wymaga opieki, można je zapisać na półkolonie. Organizują je szkoły, domy kultury, spółdzielnie mieszkaniowe, ale i prywatne firmy. Oferta jest bardzo bogata, stąd każde dziecko może znaleźć coś dla siebie. Półkolonie to forma opieki nad dziećmi od rana do godzin popołudniowych. Dziecko w tym czasie ma zapewniony nadzór, wyżywienie i wiele różnych atrakcji. Co robić w wolnym czasie na półkoloniach? Można uczyć się gotować, programować, uprawiać sport, tańczyć, pływać. To forma spędzania czasu, która jest atrakcyjna zarówno dla najmłodszych, jak i ich rodziców.

Więcej o: