Ferie zimowe 2019 w województwie małopolskim: kiedy, co się będzie działo

Ferie zimowe 2019 w województwie małopolskim rozpoczynają się 14 stycznia i trwają do 27 stycznia 2019 r. W tym samym terminie, co województwo małopolskie, ferie zimowe zaplanowano w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, świętokrzyskim i wielkopolskim

Jak spędzić ferie zimowe 2019 w województwie małopolskim, jeśli dziecko zostaje w domu? Aktywnie, różnorodnie, świetnie! Wystarczy trzymać rękę na pulsie i korzystać z ofert, jakie są skierowane do dzieci. Ferie w wydaniu miejskim też mogą być super - trzeba tylko wiedzieć, jak je zorganizować.

Jakie atrakcje i zimowiska przygotowały na 2019 rok największe miasta województwa małopolskiego - Kraków, Zakopane, Wieliczka, Oświęcim? Na dzieciaki czekają lodowiska, aquaparki, kina, warsztaty artystyczne, spotkania ze sztuką i wiele innych atrakcji oraz półkolonii i zimowisk, zorganizowanych przez szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, domy kultury i lokalne firmy.

Zimowiska i półkolonie - ferie zimowe 2019 w województwie małopolskim

Ofert półkolonii jest masa - najwięcej tych organizowanych przez szkoły i ośrodki wspierane przez miasto lub gminę. Mają niewątpliwe walory - lokalizację blisko domu i niewielką cenę (lub w ogóle są bezpłatne). Inne propozycje są nieco droższe, ale i często bardziej skonkretyzowane.

Szukając półkolonii dobrze jest poznać ofertę różnych firm i instytucji. I tak np. Mali Geniusze z Krakowa mają szansę na wyjątkowe półkolonie. Dzieci wezmą udział w ciekawych zajęciach np. z malowania światłem, eksperymentów, szermierki, pszczelarstwa, szycia, prawa kosmicznego, fotomontażu, wystąpień publicznych, szybkiego zapamiętywania, druku 3D, tańców swingowych oraz wielu innych. Ceny od 379 zł za turnus. Lokalizacja: Kraków, ul. Wąska 7.

Na półkolonie podczas ferii 2019 zaprasza krakowska Kraina Zabaw Dziecięcych Anikino. Zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku w godzinach od 07.00 do 17.00 i skierowane są do dzieci w wieku od piątego do 12 roku życia. Dzieciakom z pewnością najbardziej spodobają się "Czwartkowe noce" - możliwość pozostania na całonocną zabawę połączoną z noclegiem i wyżywieniem (co tydzień, noc z czwartku na piątek).

Nie można przegapić ofert Centrum Młodzieży w Krakowie, które zaprasza dzieci w wieku 6-12 lat do udziału w różnorodnych zajęciach świetlicowych organizowanych w ramach akcji "Zima w mieście". Zapisy już ruszyły, można się zapisywać na konkretne dni (opłata 30 zł za dzień). Zajęcia będą się odbywały w dwóch grupach wiekowych: 6-9 lat oraz 10-12 lat.

Ciekawą propozycję ma Ośrodek Dokumentacji Sztuki Tadeusza Kantora CRICOTEKA ul. Nadwiślańska 2-4 w Krakowie. W czasie ferii zimowych zaprasza dzieci do wspólnych podróży - po Cricotece, po Podgórzu, a także podróży w wyobraźni. Może nawet nad morze! W planach dwa tygodnie twórczych zabaw i działań inspirowanych ideą podróży obecną w twórczości Kantora.

Z kolei by wziąć udział w zajęciach prowadzonych w Pałacu Młodzieży w Tarnowie, trzeba być czujnym, ponieważ inicjatywy placówki cieszą się dużą popularnością. Zapisy na "Bezpieczne Ferie z Pałacem Młodzieży 2019" ruszyły 3 stycznia 2019 r.

Miłośnicy jazdy konnej z okolic Oświęcimia mogą zgłosić się na półkolonie zimowe jeździecko-plastyczne 2019, organizowane przez stadninę - Ośrodek Ikarion, mieszczący się przy ul. Księżnej Ogińskiej 4 w miejscowości Bobrek. Istnieje możliwość dowozu. W pakiecie codziennie godzina jazdy konnej lub pół godziny w lonży dla początkujących i zajęcia z różnych technik artystycznych, na których uczestnicy poprzez zabawę będą uczyć się m.in decoupage'u, szycia z filcu, qullingu, origami i wielu innych ciekawych technik.

Na zimę w Małopolsce zapraszają muzea, domy kultury, ośrodki sportu, biblioteki.

Jak bezpiecznie chodzić po oblodzonych chodnikach? Naśladując pingwiny

Lodowiska, czyli ferie zimowe 2019 na łyżwach

Na fanów jazdy na łyżwach czeka w małopolskim wiele lodowisk. W samym Krakowie jest ich kilka. To lodowisko w Nowohuckim Centrum Kultury, zlokalizowane na skwerze przed budynkiem NCK, tuż obok Placu Centralnego, Lodowisko Krakowskie Błonia, największe lodowisko pod chmurką w Małopolsce, gdzie znajduje się lodowa alejka o długości 360 m, położona w pięknym Parku Jordana, Lodowisko Cracovii, ul. Siedleckiego 7, Lodowisko ORIGO, ul. Eisenberga 2.

  • Warto pamiętać, że podczas ferii wiele lodowisk zaprasza dzieciaki na taflę bezpłatnie.

Lodowiska w innych miastach? Hala Lodowa MOSiR w Krynicy-Zdroju, Hala Lodowa MOSiR w Oświęcimu, Kryte lodowisko Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji, Lodowisko Czarny Groń - Rzyki k. Andrychowa, Lodowisko w Skawinie, Lodowisko w Myślenicach, Lodowisko w Muszynie, Miejska Hala Lodowa w Nowym Targu, Nowy Targ lodowisko na Rynku, Sztuczne lodowisko "Gortor" OSiR Gorlice, Sztuczne lodowisko Tarnowskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

Zimowe atrakcje w Małopolsce, czyli ferie w Wieliczce i wycieczki z dinozaurami

Ferie w Małopolsce można urozmaicić wycieczką do Wieliczki czy kopalni soli w Bochni, gdzie można się wybrać w rejs drewnianymi łodziami po podziemnym słonym jeziorze albo bawić na podziemnym placu zabaw z ogromną, 140-metrową zjeżdżalnią.

W Krakowie warto wybrać się także na spacer po starówce czy zabrać dzieci do podziemi pod Sukiennicami.

Można też sobie zrobić wycieczki. Gdzie? Poleca się Ojcowski Park Narodowy (bajeczne krajobrazy, wiele jaskiń), Rezerwat Skamieniałe Miasto (intrygujące formy skalne, takie jak "Czarownica", "Ratusz", "Żółw"), Zamek w Niedzicy (jeden z najcenniejszych zabytków obronnych) czy Czorsztynie.

Zawsze też można wyskoczyć rodzinnie do krainy zabaw, takich jak Energylandia Zator (kolejki górskie, ekstremalne atrakcje), Zatorland (5 parków tematycznych: Park Dinozaurów Dinozatorland, Park Mitologii, Park Owadów, Park Bajek i Stworzeń Wodnych oraz Park św. Mikołaja) czy Rabkoland w Rabce-Zdroju (wiele ruchomych figur, karuzel, Straszny Dwór i wiele innych).

Narty w województwie małopolskim

Sporty zimowe cieszą się w Małopolsce ogromną popularnością. Trudno się temu dziwić - właśnie tu można znaleźć doskonałe warunki do ich uprawiania.

Jeśli narty w małopolskim to Zakopane. Właśnie tu, w mieście i okolicy, znajduje się wiele ośrodków narciarskich, stworzonych z myślą o rodzinach z dziećmi, także tymi, które dopiero uczą się jeździć.

W Zakopanem działa kilka przedszkoli i szkółek narciarskich. Gdzie wybrać się na narty z dzieckiem? Poleca się Kids Park Szymoszkowa, przedszkole narciarsko-snowboardowe dla dzieci, znajdujące się na terenie stacji narciarskiej Polana Szymoszkowa. Maluchy do dyspozycji mają też plac zabaw. Przedszkole narciarsko-snowboardowe przeznaczone jest dla dzieci w wieku od czterech lat do 12 roku życia. Zajęcia prowadzone są przez instruktorów.

Inne ośrodki, polecane dla rodzin z dziećmi, to Male Ciche, Kaniówka i Bania w Białce Tatrzańskiej, gdzie dzieci mogą zjeżdżać na łagodniejszych trasach, a także bawić się na "oślej łące". Zimowy park dla dzieci znajduje się również w ośrodku narciarskim Harenda. Nosal, z łagodnymi stokami i szerokimi trasami o długości 150-250 m, to również doskonałe miejsce dla początkujących i dzieci. Do dyspozycji jest 5 wyciągów orczykowych. Na miejscu działa szkoła narciarska.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.