Ferie zimowe 2019 w województwie świętokrzyskim: terminy, atrakcje, półkolonie

Ferie zimowe 2019 w województwie świętokrzyskim rozpoczynają się 14 stycznia i trwają do 27 stycznia 2019 r. W tym samym terminie będą wypoczywały dzieci mieszkające w województwach: kujawsko-pomorskim, lubuskim, małopolskim i wielkopolskim.

Spędzając ferie zimowe w domu warto wiedzieć, co się dzieje w mieście, jakie atrakcje czekają w regionie. Dzięki temu można będzie nie tylko miło spędzić czas, ale i naprawdę wypocząć. Jakie atrakcje i zimowiska przygotowały na 2019 rok największe miasta województwa - Kielce, Ostrowiec Świętokrzyski, Starachowice, Skarżysko Kamienna, Sandomierz?

Miejskie ferie zimowe 2019 mają do zaoferowania bardzo wiele. Na dzieciaki czekają lodowiska, aquaparki, kina, warsztaty artystyczne, pokazy i imprezy zorganizowane przez ośrodki sportowe i kulturalne, ale także wiele półkolonii. Jedno jest pewne: ferie zimowe 2019 w województwie świętokrzyskim upłyną pod znakiem wielu atrakcji. Nie ma mowy o nudzie.

Rok szkolny 2018/2019. Harmonogram dni wolnych i terminy egzaminów

Półkolonie w województwie świętokrzyskim - ferie zimowe 2019

W regionie, jak w każdym województwie, organizuje się wiele półkolonii. Szkoły i placówki wspierane przez miasta i gminy najczęściej oferują zajęcia bezpłatne bądź dofinansowywane. Nie próżnują również firmy zajmujące się szeroko pojętą edukacją dzieci. Ich propozycje są pełnopłatne.

I tak Spółdzielnia Mieszkaniowa "Wichrowe Wzgórze" w Kielcach zaprasza swoich małych mieszkańców na półkolonie w Domu Kultury "Sabat". W programie Zimowiska 2019: wyjazd do kina Helios oraz do kręgielni w Galerii Echo, wyjazd do Geoparku (warsztaty), pobyt w ośrodku jeździeckim MAAG, wyjazd do bawialni Fiku Miku, wyjazd do EDUKIDO - warsztaty z klockami Lego, wyjście do Hali sportowej (nauka gry w tenisa), wyjazd do Centrum Nauki Leonardo da  Vinci i na basen "Olimpic". Opłaty za tygodniowy turnus Zimowiska 2019 nie są wygórowane. Dzieci ze SM "Wichrowe Wzgórze" płacą 180 zł, a dzieci z innych osiedli - 200 zł.

Organizowane są też półkolonie Sportowe z MOSiR Kielce, w których mogą wziąć udział dzieci od siedmiu do 12 lat. Czeka na nich wiele atrakcji - program jest ciekawy i urozmaicony, wypełniony programem zajęć sportowo-rekreacyjnych. Zapisy prowadzone są online.

Akademia Nauki w Ostrowcu Świętokrzyskim zaprasza wszystkich ciekawskich, żądnych wiedzy i wielce odważnych młodych ludzi na półkolonie. Program Hokus Fizykus obejmuje solidne szkolenie z fizyki i tzw. magii.

Lodowiska, czyli ferie zimowe 2019 na łyżwach

Gdzie w województwie świętokrzyskim można wyskoczyć na łyżwy? Dobra wiadomość jest taka, że na amatorów łyżwiarskiego szaleństwa czeka w regionie kilka lodowisk. Zapraszają obiekty w Kielcach, przy stoku narciarskim na Telegrafie (bilet kosztuje 15 zł za 1,5 godziny jazdy. Lodowisko będzie otwarte od godz. 14 w dni powszednie, a w weekendy, święta, podczas przerwy świątecznej i ferii - od 10. Wypożyczenie łyżew kosztuje 7 zł) i lodowisko na Stadionie (wstęp kosztuje 15 zł za 1,5 godziny, a karnet na 10 wejść 120 zł. Lodowisko na stadionie jest otwarte od poniedziałku do piątku od godz. 14, a w weekendy, święta i ferie - od 10. Wypożyczenie łyżew kosztuje 7 zł).

Na łyżwiarzy czeka też lodowisko na Placu Rekreacyjno-Wypoczynkowym przy Promenadzie w Opatowie. Obiekt jest czynny codziennie w godz. od 8 do 21, a wstęp oraz wypożyczenie sprzętu są darmowe.

Wiele entuzjazmu wzbudza Lodowisko Miejskie im. Mieczysława Filipowskiego w Skarżysku Kamiennej, położone przy hali sportowej. Zadaszony obiekt ma powierzchnię 30x60 metrów i jest największym, najbardziej nowoczesnym lodowiskiem w regionie. Bilet normalny kosztuje w sobotę i niedzielę 8 złotych, od wtorku do piątku - 7 zł, w poniedziałki - 5 zł. Bilet ulgowy kosztuje 5zł, a rodzinny (dorosły + dziecko do 13 lat) - 10 zł. Wypożyczenie łyżew dla osób indywidualnych - 4zł za godzinę.

Ale to nie wszystko. Przy sprzyjającej pogodzie, na czas ferii zimowych, w regionie, w mniejszych i większych miejscowościach, powstaje wiele lodowisk, najczęściej przy szkołach i ośrodkach sportu. Wstęp na nie najczęściej jest bezpłatny.

Atrakcje lokalne - sposób na udane ferie zimowe 2019

Świetnym pomysłem na wypoczynek w czasie ferii są rodzinne wypady i wycieczki. Wolne dni od szkoły to doskonały pretekst, by odwiedzić Park Rozrywki i Miniatur "Sabat Krajno". To całoroczny rodzinny ośrodek edukacyjno-rozrywkowy, na który składa się aleja miniatur najsłynniejszych budowli świata, stacja narciarska, park linowy i inne atrakcje.

Idealnie w ferie wpiszą się Baseny Mineralne Solec-Zdrój, nowoczesny kompleks uzdrowiskowo-rekreacyjny (z najsilniejszą na świecie leczniczą wodą siarczkową ze źródła "Malina"). Co można w nim znaleźć? Basen rekreacyjny i wiele atrakcji wodnych. Dla najmłodszych użytkowników czeka brodzik (głębokość od 15 do 30 cm, temperatura do 34 stopni), zjeżdżalnia typu słoń oraz jeż wodny z wodnymi zabawkami.

Co powiedzie na Centrum Wspinaczkowe Mobius Studio, które mieści się w samym centrum Kielc, w budynku dawnego kina Romantica? To 700 metrów kwadratowych halowej powierzchni wspinaczkowej dla każdego. Jest tu strefa przygotowana dla najmłodszych, a dzieci pod opieką doświadczonych wspinaczy mogą próbować swoich sił. Do dyspozycji są trzy fabuły: ocean, kosmos i dżungla.

W podobnym temacie, choć w typowo zimowych okolicznościach, utrzymana jest kolejna propozycja, Lodospad na Kieleckiej Kadzielni. Zobaczcie zachwycającą Skałkę Geologów, którą tworzą członkowie Świętokrzyskiego Klubu Alpinistycznego. To piękno samo w sobie i unikat w skali Polski.

Narty w województwie świętokrzyskim

Góry Świętokrzyskie nie zawiodą, jeśli chodzi o wybór stoków narciarskich - zarówno dla początkujących, jak i tych bardziej wprawionych narciarzy. Gdzie wyskoczyć na narty w świętokrzyskim?

Na przykład na stok narciarski Sabat Krajno (Park Rozrywki i Miniatur Sabat Krajno), który znajduje się nieopodal Świętej Katarzyny u podnóża Łysicy, najwyższego wzniesienia w Górach Świętokrzyskich. Sabat Krajno  to najdłuższe trasy zjazdowe w centralnej Polsce, dwa wyciągi talerzykowe oraz nowoczesny wyciąg taśmowy, a także szkoła narciarska, wypożyczalnia oraz doskonale przygotowane i oświetlane trasy. To świetny stok do nauki jazdy dzieci na nartach.

Inną lokalizacją narciarską jest Stacja narciarska Szwajcaria Bałtowska. To czteroosobowa kolej krzesełkowa, dwa wyciągi orczykowe, wypożyczalnia i serwis sprzętu, szkoła narciarska i snowboardowa, wyciąg dla początkujących - ośla łączka

Ale to nie wszystko. Zaprasza również stok narciarski Tumlin Sport Ski (Tumlin-Podgród 43B, góra Łajscowa, Kielce). Wyciąg znajduje się w Tumlinie na zboczu góry Wykieńskiej. Funkcjonują tam dwa niezależne, oświetlone, ratrakowane stoki narciarskie ze sztucznym naśnieżaniem, z dwoma wyciągami narciarskimi. Wyciąg główny: talerzykowy, długość wyciągu: 450 m, różnica poziomów: 90 m i wyciąg mały, orczykowy "Bachleda". Długość wyciągu: 280 m, różnica poziomów: 60 m. Na miejscu jest też wypożyczalnia nart.

Kolejną narciarską opcją jest Baba Jaga w Bodzentynie, położona niedaleko Kielc. To idealne miejsce dla tych, którzy zaczynają przygodę z narciarstwem i tych, którzy szukają miejsca do rozgrzewki przed wyjazdem na bardziej wymagające stoki.  Narciarze i snowboardziści mają do dyspozycji stok o powierzchni 5 ha i szerokości 60 m o zróżnicowanym stopniu trudności. Stok typowo dla rodzin z dziećmi oraz średnio i dobrze zaawansowanych narciarzy. Trasa narciarska od góry graniczy ze Świętokrzyskim Parkiem Narodowym, z której rozpościera się widok na Pasmo Gór Świętokrzyskich. Wszystkie trasy są oświetlone, sztucznie naśnieżane i ratrakowane.

Inne ośrodki narciarskie w województwie świętokrzyskim to: Ośrodek narciarski w Niestachowie, Telegraf w Kielcach i na górze Pierścienicy.         

To także może cię zainteresować:

Więcej o: