Nie każde dziecko wyjeżdża na zimowisko - w góry, na obóz czy do babci. Ale nie ma tego złego! Spędzając wakacje zimowe w domu można nie tylko doskonale odpocząć, ale i świetnie się bawić. Wystarczy mieć szeroko otwarte oczy i korzystać z ofert.
Jak spędzić ferie zimowe 2019 w województwie zachodniopomorskim? Możliwości jest wiele. Narty, sanki, łyżwy i lepienie bałwana? Jak najbardziej tak, ale nie zapominajmy o atrakcjach, jakie zapewniają takie miejsca jak aquaparki, muzea, biblioteki czy kina. W nich czekają na dzieci warsztaty, kursy, pokazy, a także półkolonie. Jakie atrakcje i zimowiska przygotowały na 2019 rok największe miasta województwa - Szczecin, Koszalin, Kołobrzeg czy Świnoujście?
Jeśli chodzi o półkolonie, to oferta jest bardzo różnorodna. Wiele zajęć organizują szkoły i placówki zależne od miast i gmin (najczęściej są to zajęcia darmowe lub prowadzone za niewielką dopłatą) oraz firmy i instytucje, na zasadach komercyjnych (zajęcia pełnopłatne).
Dla młodych naukowców półkolonie (dzieci wieku 7-13 lat) organizuje - w Ośrodku w Ostoi - Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie. Program jest pełen gier, zabaw i eksperymentów, czyli dobrej zabawy ze szczyptą nauki. Podczas warsztatów dzieci samodzielnie przeprowadzą eksperymenty, zostaną prawdziwymi chemikami, zapoznają się z technikami plastycznymi.
Również w Szczecinie, na dzieci z zacięciem naukowym, czekają półkolonie z robotami i eksperymentami. To sprawdzony sposób na zimową nudę. Zaprasza na nie Mały Inżynier (ul. Chodkiewicza 7/4). Turnus pierwszy to Eksperymenty Pogromca Żywiołów (7-12 lat). Dzieciaki wezmą pod lupę wodę, powietrze, ziemię i ogień. Turnus drugi to Robotyka Lego Mindstorms EV3 (7-12 lat). Na warsztatach mali inżynierowie stworzą roboty z zaawansowanego zestawu klocków Lego Mindstorms. Zajęcia mają charakter typowo praktyczny.
Aktywni mali szczecinianie mogą też wziąć udział w półkoloniach w SP 51. Program przewiduje zajęcia rozwijające logiczne myślenie oraz zabawy: plastyczne, z komputerem, w wodzie, na świeżym powietrzu, a także wyjścia do kina, opery na zamku i inne atrakcje. Zajęcia odbywać się będą w obiektach szkoły oraz poza nią.
Z kolei Centrum Kultury w Połczynie-Zdroju zaprasza na Superferie. W programie wiele atrakcji: wycieczki, seans filmowy, ognisko, zajęcia taneczne, zabawy ruchowe, warsztaty teatralne. Zapisy do 23 stycznia.
Oprócz turnusów, które obejmują całe tygodnie, w zachodniopomorskim prowadzone są też inne zajęcia kilkugodzinne lub całodniowe warsztaty (plastyczne, teatralne, taneczne, dziennikarskie), kursy, pokazy, spotkania z nauką, sztuką czy sportem. Najczęściej są one prowadzone przez muzea, domy kultury, teatry czy biblioteki.
W poprzednich latach zajmujące i atrakcyjne projekty realizował Zamek Książąt Pomorskich w Szczecinie, Pałac Młodzieży w Koszalinie, Dom Kultury Słowianin w Szczecinie, Kino Zamek, Opera na Zamku, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczecinie, sieć kin Helios, TRAFO Trafostacja Sztuki, Teatr Lalek Pleciuga, Muzeum Narodowe w Szczecinie, Muzeum Techniki i Komunikacji - Zajezdnia Sztuki czy Teatr Współczesny. Warto przejrzeć ich tegoroczne oferty, które pojawiają się sukcesywnie. Ponieważ nie wszystkie zostaną zamieszczone w sieci, dobrze jest się rozglądać, spacerując po mieście. Plakaty z informacjami często trafiają na słupy ogłoszeniowe, witryny placówek i do prasy lokalnej. Warto trzymać rękę na pulsie.
W zachodniopomorskim jest wiele lodowisk, dlatego łyżwiarze z mniejszych i większych miejscowości powinni być zadowoleni. Zwłaszcza że w czasie ferii, przy sprzyjających warunkach atmosferycznych, powstanie wiele lodowisk - przy szkołach i ośrodkach sportowych. Tymczasem już teraz zapraszają największe tafle w regionie. To np. lodowisko Alaska w Koszalinie (ul. Fałata 34, obok hali Gwardii), którego konstrukcja umożliwia funkcjonowanie bez względu na warunki pogodowe.
Obietnicą dobrej zabawy kusi także lodowisko w Szczecinie, przy ul. Botanicznej 35. To najnowocześniejsze lodowisko w mieście i największy tego typu obiekt w okolicach Szczecina. Powierzchnia jego tafli wynosi 1800 m2 - to tzw. lodowisko pełnowymiarowe (30x60m). Obok usytuowane jest kamienne ognisko, gdzie można się ogrzać i usmażyć kiełbaski.
Warto też wpaść na szczecińską Gubałówkę, gdzie na łyżwiarzy czeka zadaszone i oświetlone lodowisko o powierzchni 800 m2.
Ferie to dobry czas na rodzinne wycieczki. Dobrym pomysłem jest wypad do parku wodnego w Koszalinie, gdzie dzieci uszczęśliwi basen pływacki, basen do nauki pływania, wodospady, zjeżdżalnie i inne atrakcje.
Można też wybrać się na spacer w plener i przy okazji zwiedzić Podziemne miasto w Świnoujściu, które do niedawna było jedną z najbardziej tajemniczych fortyfikacji militarnych w województwie. Ten poniemiecki kompleks budynków (cztery schrony koszarowo-bojowe, schron dowodzenia, magazyn amunicyjnego oraz maszynownia) jest ukryty w lesie w okolicach Świnoujścia.
Świetną opcją jest wizyta w Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie, który można zwiedzić, ale i wziąć udział w którejś z organizowanych tu imprez. Najczęściej są to koncerty, spektakle teatralne i kabaretowe, wystawy, projekcje filmowe, ale i różnorodne warsztaty oraz lekcje.
Kolejną propozycją na rodzinną wycieczkę jest Muzeum Bursztynu w Jarosławcu, które przedstawia historię powstania bursztynu bałtyckiego. W muzeum znajduje się wiele unikatowych eksponatów, takich jak druga co do wielkości bryła bursztynu w Polsce, ważąca 2906 g, a także inne bryły ważące powyżej 1000 g czy zastygnięte w bursztynie: pasikonik, szyszka sosnowa czy kwiatostan dębu.
W województwie zachodniopomorskim, kiedy tylko warunki pogodowe pozwolą, można także pozjeżdżać na nartach. W regionie są dwa takie miejsca. To Stok narciarski "Stara Studnica-SKI" i szczecińska Gubałówka.
Stok narciarski “Stara Studnica-SKI” położony jest w miejscowości Stara Studnica. Ma dwie trasy zjazdowe o długości 350 metrów i 550 metrów. Różnica poziomów wynosi około 50 metrów. Obie są oświetlone. Obok tras narciarskich znajduje się górka dla sanek. Na miejscu można wypożyczyć narty z butami i kijkami oraz sanki.
Z kolei na terenie Szczecińskiej Gubałówki znajduje się tor saneczkowy, wspomniane lodowisko ze szkółką łyżwiarską oraz dwie trasy dla narciarzy, o różnym stopniu trudności. Trasa trudniejsza ma 280 m, a łatwiejsza - 360 m. Stoki są oświetlone, naśnieżane i ratrakowane. Na narciarzy czeka wyciąg orczykowy. Na miejscu znajduje się też wypożyczalnia sprzętu.
To także może cię zainteresować: