Ferie zimowe 2019 w województwie opolskim: od kiedy, co robić

Ferie zimowe 2019 w województwie opolskim rozpoczynają się 28 stycznia i trwają do 10 lutego 2019 r. W tym samym terminie ferie zimowe będą miały dzieci mieszkające w województwach: dolnośląskim, mazowieckim i zachodniopomorskim

Co robić w ferie zimowe 2019 w województwie opolskim, jeśli ten czas dzieci spędzają nie na nartach w górach, a w mieście? Można robić naprawdę wiele rzeczy. Na dzieci czekają lodowiska, aquaparki, kina, muzea, warsztaty artystyczne, imprezy oraz wiele półkolonii i zimowisk, zorganizowanych przez szkoły, spółdzielnie mieszkaniowe, szkoły językowe, ośrodki sportowe i miejskie, domy kultury i lokalne firmy. Jedno jest pewne: ferie zimowe 2019 w województwie opolskim upłyną pod znakiem wielu atrakcji. A co to konkretnie znaczy? Jakie atrakcje i zimowiska przygotowały na 2019 rok największe miasta regionu - Opole, Nysa czy Kędzierzyn-Koźle.

Zimowiska i półkolonie - ferie zimowe 2019 w województwie opolskim

Fani sportu mogą zapisać się na Zimowe Półkolonie z AZS Politechnika Opolska. Do wyboru są dwa tygodniowe turnusy. Zajęcia adresowane są do dzieci i młodzieży w wieku 7-16 lat (roczniki 2002-2012). Aby zapisać dziecko na półkolonie należy wypełnić formularz internetowy, znajdujący się na stronie AZS PO.

Z kolei OPOLTENIS zaprasza dzieci na dwa turnusy półkolonii: turnus z zajęciami logicznego myślenia i turnus z zajęciami języka angielskiego. W programie trzy godziny zajęć tenisa dziennie i godzina ciekawych zajęć angielskiego lub logicznego myślenia, a także gry i zabawy, wyjście na lodowisko i basen.

Na dzieci, które niekoniecznie lubią zajęcia sportowe, czekają inne formy rozrywki. Np. opolska Akademia Młodego Kucharza zaprasza dzieci w wieku 7-12 lat na pięciodniową przygodę kulinarną w czasie ferii zimowych. Podczas półkolonii w Opolu dzieci będą uczestniczyć w autorskich warsztatach kulinarnych, a także inspirujących zajęciach artystycznych. Ponieważ koloniści nie będą miały czasu na nudę, po powrocie do domu będą potrafiły, jak prawdziwi szefowie kuchni, przygotować pięć smakowitych śniadań i pięć równie niezwykłych obiadów dla całej rodziny.

W tym roku odbędzie się także II edycja zimowiska w Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie koło Opola. Dzieci codziennie zaskoczy nowa tematyka. Finałem będzie bal karnawałowy. Zajęcia odbywają się codziennie od 7.30-16.00.

Szukając atrakcyjnych półkolonii, które odpowiadają zainteresowaniom dziecka, warto rozglądać się i szukać plakatów z informacjami o zapisach na zajęcia w prasie lokalnej czy witrynach placówek, ponieważ wiele z nich nie trafia do sieci.

Bałwanek, którego można ulepić w domu? Twoje dziecko będzie zachwycone!

Lodowiska w województwie opolskim

Jeśli zima, to koniecznie lodowisko i łyżwy. W opolskim można pojeździć w kilku miejscach. To m.in. Lodowisko na Stawie Zamkowym, uruchomione przez Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Opolu. Bilet normalny kosztuje 6 zł, ulgowy - 4 zł. Wypożyczenie łyżew - 2 zł.

Nie zawiedzie sztuczne Lodowisko TOROPOL, gdzie największym zainteresowaniem cieszą się ślizgawki ogólnodostępne. Przyciągają tysiące amatorów jazdy na łyżwach. W okresie ferii zimowych młodzież szkolna oraz rodziny mogą skorzystać z biletów ulgowych. Bilet normalny kosztuje 10 zł, a ulgowy - 8 zł. Wypożyczenie łyżew - 6 zł.

Basen - świetny pomysł na ferie w mieście

Ferie to nie tylko zajęcia zorganizowane czy beztroskie lepienie bałwana i rzucanie się śnieżkami na podwórku. Zawsze można pójść na basen. Zwłaszcza, że obiekty te na czas ferii przygotowują zazwyczaj wiele atrakcji, także cenowych. W poprzednich latach w Opolu, na pływalni "Wodna Nuta", dzieciaki mogły się bawić na rozstawionym dmuchanym wodnym torze przeszkód, a na basenie "Akwarium" funkcjonowały bezpłatne szkółki pływania, prowadzone przez ratowników MOSiR.

Kryta Pływalnia "Akwarium", obiekt MOSIR Opole, to basen sportowy, zjeżdżalnia wodna (35 m), wanna do hydromasażu oraz sauna fińska. Na parterze znajduje się mała niecka, na której odbywają się zajęcia - nauka pływania dla dzieci i niemowląt. Z kolei "Wodna Nuta", także obiekt MOSIR Opole, to jest basen sportowy o długości 50 m z dziesięcioma torami, basen rozgrzewkowo-rekreacyjny z trzema torami pływackimi o długości 25 m oraz część wyposażona w masaż wodny i tzw. rwącą rzekę.

Podobne oferty i warunki oferują dzieciakom inne ośrodki z województwa opolskiego: Centrum Rekreacji i Sportu "Strzelec" w Strzelcach Opolskich, Miejskie Centrum Sportu i Rekreacji w Oleśnie - Oleska Laguna czy Aquapark Brzeg.

Atrakcje lokalne - sposób na udane ferie zimowe 2019

W czasie ferii można też wygospodarować chwilę, by pobyć razem i nadrobić zaległości. Wówczas warto wyskoczyć do kina lub odwiedzić jakiś dalszy zakątek regionu.

Dobrym pomysłem jest wypad do Parku Nauki i Rozrywki w Krasiejowie koło Opola. Ciekawą atrakcją jest kino 5D, gdzie oprócz trójwymiarowego obrazu widzowie mogą doznawać także innych wrażeń zmysłowych: dźwiękowych, ruchowych, dotykowych, a nawet zapachowych. Wrażenia z pewnością są nie do zapomnienia. W Parku Nauki i Ewolucji Człowieka, dzięki wirtualnemu hełmowi, można też odbyć podróż przez wszystkie etapy rozwoju człowieka. Ale JuraPark w Krasiejowie to także największy park tematyczny w Europie. Na 40-hektarowej powierzchni można oglądać ponad 250 naturalnej wielkości makiet dinozaurów (ok. 60 gatunków prehistorycznych gadów i ptaków).

Na okres ferii poleca się również Zamek Moszna Moszna w Zielinie, który przypomina bajkowe rezydencje królów i księżniczek. Budowla jest połączeniem różnych stylów, m.in. barokowego, neogotyckiego i neorenesansowego i słynie z 365 pomieszczeń oraz 99 wież. Poza zwiedzaniem dla dzieci organizuje się tam lekcje historii połączone ze zwiedzaniem i zabawami. W czasie ferii 2019 zamek można zwiedzać do godziny 16. Patrząc na tę budowlę nie można oprzeć się skojarzeniom z filmami i książkami o Harrym Potterze. Może dlatego w tym lokalnym Hogwarcie w czasie ferii zimowych odbywają się zajęcia dla dzieci "ze  szkoły magii i czarodziejstwa". Na małych czarodziejów czekają wykłady z astrologii, cyfrologii czy sztuki iluzji.

Inne miejsca do odwiedzenia w ferie to: Ogród Zoologiczny w Opolu, Muzeum Śląska Opolskiego (wystawy związane z archeologią, edukacją muzealną, etnografią, historią, przyrodą, sztuką), Muzeum Piastów Śląskich w Brzegu oraz… legendarny Dom Kata w Paczkowie. Ten owiany tajemnicą budynek, usytuowany obok murów obronnych i kościoła warownego, jest głównym symbolem Paczkowa. Według podań mieszkał w nim kat z rodziną. Władze Paczkowa zorganizowały we wnętrzu Centrum Informacji Turystycznej, a także Izbę Pamięci, w której znajdują się eksponaty. Odbywać się w niej mają także warsztaty artystyczne.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.