Ferie zimowe 2019 w województwie dolnośląskim: kiedy, zima w mieście

Ferie zimowe 2019 w województwie dolnośląskim rozpoczynają się 28 stycznia i trwają do 10 lutego. W tym samym terminie zaplanowano ferie w województwach: mazowieckim, opolskim i zachodniopomorskim.

Ferie zimowe 2019 w województwie dolnośląskim będą z pewnością ciekawe. Na dzieciaki czekają lodowiska, stoki narciarskie, a także wiele półkolonii i zimowisk. Swą ofertę specjalną przygotowują też kina i aquaparki, a domy kultury, biblioteki, muzea i kluby sportowe prześcigają się w pomysłach na świetne inicjatywy. Jedno jest pewne: ferie zimowe 2019 w województwie dolnośląskim upłyną pod znakiem wielu atrakcji. Nuda? Nie ma mowy!

Lodowiska, czyli ferie 2019 na łyżwach

Ferie zimowe 2019 w województwie dolnośląskim można spędzić na wielu lodowiskach. We Wrocławiu ponownie, jak w ubiegłym roku, do dyspozycji mieszkańców udostępnione zostaną cztery obiekty:

  • lodowisko w Hali Orbita,
  • zadaszone lodowisko Brücknera,
  • lodowisko przy Hali Stulecia,
  • kryte lodowisko Spiska.

W czasie ferii zimowych na lodowisku OSiR w Świdnicy, w związku z bardzo dużym obłożeniem, na ślizgawkach do godziny 14.00 pierwszeństwo wstępu należy się zgłoszonym wcześniej grupom zorganizowanym. Warto o tym pamiętać.

Zimowiska i półkolonie - ferie zimowe 2019 dla każdego

W niektórych miastach na Dolnym Śląsku ruszyły już zapisy na półkolonie i zimowiska na tegoroczne ferie. Oferta jest bogata, a pomysłowość organizatorów nie na granic, więc każdy może znaleźć coś dla siebie. Propozycji jest mnóstwo, w różnych cenach. Najtańsze, bo finansowane bądź dofinansowane są półkolonie organizowane przez szkoły i samorządy. W samym tylko Wrocławiu wypoczynek dla dzieci w czasie ferii 2019 zorganizuje 38 szkół. To fantastyczna opcja tak dla rodziców (wiadomo - koszty i dogodna lokalizacja, co znacznie ułatwia organizację i życie), jak i dzieci (spędzają czas w znajomych czterech ścianach, z zaprzyjaźnionymi dziećmi i paniami, ale z dala od myśli o klasówkach i szkolnym napięciu czy stresie).

Niedrogie półkolonie można znaleźć we wrocławskim Młodzieżowym Domu Kultury - Śródmieście, przy ul. Dubois 5. Koszt jednego turnusu to 90 zł, a dwóch - 180 zł.

We Wrocławiu odbywają się także inne zimowe półkolonie tematyczne: językowe, sportowe, plastyczne czy z zakresu robotyki. Ciekawą opcją na ferie 2019 są zajęcia skierowane do dzieci w wieku 6-12 lat: Mały Konstruktor, Mały Odkrywca i Mały Artysta, oparte o autorski program Brainy®, wsparty bogatym blokiem zajęć sportowych.

Jeśli mowa o Wrocławiu, nie można nie wspomnieć o półkoloniach Mały Geniusz. To innowacyjne zajęcia m.in.z eksperymentów, pierwszej pomocy, szachów, języków obcych, fotografii, savoir-vivre, zdrowego odżywiania, budowania pewności siebie, rozwijania zdolności interpersonalnych. Zajęcia tematyczne prowadzą specjaliści i eksperci w swoich dziedzinach.

Jeśli dziecko lubi majsterkować, projektować, tworzyć, szyć, lepić, malować, wspólnie gotować oraz tworzyć spektakle teatralne, idealne będą dla niego zimowe cykle warsztatowe, organizowane przez Centrum Rozwoju Zawodowego Krzywy Komin we Wrocławiu.

Ale ferie zimowe 2019 w województwie dolnośląskim to nie tylko Wrocław. Inne - mniejsze i większe ośrodki miejskie - także przygotowały wiele "zimowiskowych" propozycji.

W Jeleniej Górze na Ferie bez nudy, czyli zimowisko dla dzieci w wieku 6-11 lat, zaprasza Osiedlowy Dom Kultury. W programie: zajęcia w pracowniach ODK, spektakle teatralne, wyjścia na basen, wycieczki, przejażdżki konne, ognisko z pieczeniem kiełbasek, kulig, gry i zabawy sportowe i wiele innych atrakcji. W tym samym mieście, na Ferie ze sztuką, artystyczne zajęcia dla dzieci w wieku 6-10 lat, zaprasza Jeleniogórskie Centrum Kultury. Proponowana forma warsztatów artystycznych przeznaczona jest dla dzieci aktywnych, ciekawskich, kreatywnych.

Dzieciaki z Legnicy, na półkolonie zimowe w Klubie Mieszkańców "Agatka", zaprasza Legnicka Spółdzielnia Mieszkaniowa. Karty zgłoszeń już teraz można pobrać online, na stronie spółdzielni.

Jak bezpiecznie chodzić po oblodzonych chodnikach? Naśladując pingwiny

Warsztaty i kursy, czyli inne miejskie atrakcje w dolnośląskim

Trzeba pamiętać, że zajęcia w czasie ferii nie muszą być turnusami. Zima w mieście to także dodatkowe atrakcje dla maluchów i starszych dzieci, które zamykają się w kilku godzinach czy jednym dniu. To warsztaty, kursy, lekcje, spotkania ze sztuką, nauką czy sportem. Wiele z nich jest nieodpłatna - instytucje i stowarzyszenia organizują je albo z własnych środków, albo z pomocą dofinansowania miasta lub gminy. Zdecydowanie warto zapoznać się z ofertą na ferie 2019 przygotowaną m.in. przez: MultiCentrum w Klubie Konstruktora we Wrocławiu, Centrum Kultury Wrocław Zachód, Bolesławiecki Dom Kultury, Centrum Nauki i Sztuki "Stara Kopalnia" w Wałbrzychu, Bibliotekę Publiczną w Bolesławcu, wrocławskie Centrum Technologii Audiowizualnych, których inicjatywy w zeszłych latach cieszyły się dużym zainteresowaniem.

Aquaparki w województwie dolnośląskim

Jeśli ferie i czas wolny, to zabawa w aquaparku! W województwie dolnośląskim dzieciaki mogą pływać i pluskać się w wodzie w kilkunastu aquaparkach, między innymi w Wałbrzychu, Kudowie Zdroju, Polkowicach, Bielawie czy Jeleniej Górze. Wizyta w takim obiekcie to zawsze doskonały wybór. Na dzieciaki czekają baseny, zjeżdżalnie, rwące i leniwe rzeki oraz wiele innych punktów programu, które dają wiele frajdy i radości. Warto z nich korzystać, zwłaszcza że bilety wstępu w czasie ferii zawsze są utrzymane w dobrych cenach.

Ferie na nartach, czyli śnieżne szaleństwo w woj. dolnośląskim

Ferie 2019 w województwie dolnośląskim nie mogą nie upłynąć pod znakiem nart. Na Dolnym Śląsku można na nich pojeździć w wielu miejscach: w Karpaczu, Szklarskiej Porębie, Świeradowie Zdroju, Czarnej Górze czy Zieleńcu. Doskonałe warunki narciarskie i bogata oferta zapewnia atrakcje sportowe nie tylko okolicznym mieszkańcom, ale i turystom z całej Polski, którzy w czasie ferii napływają tu tłumie (stąd doskonałe zaplecze gastronomiczne i baza noclegowa).

Ośrodki są przystosowane także do potrzeb dzieci - mają wygodne taśmowe wyciągi, wolne wyciągi orczykowe, szerokie trasy o małym nachyleniu, a także ośle łączki, przedszkola i szkółki narciarskie.

Najbardziej popularne wśród rodzin z dziećmi są trzy ośrodki:

  1. Zieleniec Ski Arena - jest największym kurortem narciarskim w Kotlinie Kłodzkiej i jednym z najlepszych w Polsce. Zieleniec Ski Arena dysponuje 24 wyciągami narciarskimi, na które składają się także nowoczesne koleje kanapowe. Kurort stawia na rodziny dziećmi, na których czeka bogata oferta szkółek narciarskich oraz dostosowane do potrzeb najmłodszych wewnętrzne place zabaw.
  2. Ośrodek Czarna Góra, położony w Masywie Śnieżnika, to najnowocześniejszy kompleks wyciągów i tras zjazdowych. Łączna długość tras narciarskich, o różnej skali trudności, to przeszło 9200 metrów. Do dyspozycji narciarzy są trzy koleje linowe (w tym dwu- i czteroosobowe) i osiem wyciągów narciarskich o długości od 74 m (baby lift) do 1114 m (w tym dwa tzw. szybkie) oraz snowpark dla snowboardzistów.
  3. Karpacz, w którym znajduje się duży ośrodek narciarski na Kopie, mniejszy w Białym Jarze i wiele małych stoków: Pod Wangiem, Relaks, Lodowiec, Karpatka z Baby Lift, Kolorowa, Jumbomatic, Michałek, Pod Śnieżką czy Maciuś. Praktycznie przy każdym stoku w Karpaczu funkcjonują szkoły nauki jazdy oraz wypożyczalnie nart. Dla małych dzieci, stawiających pierwsze kroki na nartach, czekają małe wyciągi i doskonałe warunki: wyciąg Bambino-Ski, położony w samym centrum Karpacza i Łosiówka na terenie Ośrodka Wypoczynkowego "U Musa".

To także może cię zainteresować:

Więcej o: