Ferie zimowe 2019 w województwie podlaskim: kiedy, zimowiska, atrakcje lokalne

Ferie zimowe 2019 w województwie podlaskim rozpoczynają się 21 stycznia i trwają do 3 lutego 2019 r. W tym samym terminie będą również odpoczywały dzieci mieszkające w województwie warmińsko-mazurskim.

Jak spędzić ferie zimowe 2019 w województwie podlaskim, jeśli nie mamy w planach rodzinnego wypadu np. w góry, a dziecko nie spędzi czasu na zimowisku wyjazdowym? Jakie atrakcje i półkolonie przygotowały na 2019 rok największe miasta województwa podlaskiego? Co będzie się działo w Suwałkach, Białymstoku, Augustowie czy Bielsku Podlaskim?

Jeśli chodzi o województwo podlaskie, to ferie 2019, spędzone tak w plenerze, jak i w mieście, zapowiadają się atrakcyjnie. Na dzieciaki czekają lodowiska, aquaparki, wyciągi narciarskie, a także biblioteki, muzea, kina oraz kwintesencja ferii - półkolonie i półzimowiska. Jedno jest pewne: ferie zimowe 2019 w województwie podlaskim upłyną pod znakiem wielu atrakcji. O nudzie nie ma mowy.

Bałwanek, którego można ulepić w domu? Twoje dziecko będzie zachwycone!

Zimowiska i półkolonie - ferie zimowe 2019

Półkolonie i półzimowiska często współfinansują miasta i gminy. W tym roku na przykład, w samym Białymstoku, na realizację tego zadania (dofinansowanie wypoczynku młodych białostoczan podczas ferii zimowych w 2019 roku) przeznaczono 65 000 zł. W 2018 roku na organizację wypoczynku dzieci i młodzieży z Białegostoku przeznaczono w sumie ok. 200 tys. zł, w tym na ferie zimowe - ok. 62 tys. zł. Sporo się w tym zakresie dzieje.

Oprócz tego, że sporo zajęć odbywa się w szkołach, turnusy organizują różne organizacje, placówki, instytucje i firmy - zgodnie z profilem swojej działalności. Półkolonie różnią się nie tylko tematyką, ale i ceną. Zajęcia mogą być bezpłatne, ale i pełnopłatne (nawet 500 zł).

Jeśli chodzi o ofertę półkolonijną na ferie 2019, jest imponująca. Jest z czego wybierać -  wszystko zależy od zasobów finansowych i zainteresowań dziecka. Dzieci w wieku 7-12 lat na półkolonie zimowe zaprasza Młodzieżowy Dom Kultury w Białymstoku. Koszt jednego turnusu wynosi 250 zł. Program obejmuje wiele atrakcji i wyjść.

Z kolei English Kids Club z Białegostoku przygotował ofertę dla dzieci w wieku 5-10 lat. Półkolonie Zimowe 2019 kosztują 390 zł i zapewniają moc atrakcji: zorganizowane zajęcia w sali zabaw, wyjście do kina, zajęcia sportowe zorganizowane przez Hale Zwycięstwa i - tadam! - kulig saniami w Supraślu wraz z ogniskiem i kiełbaskami. Co ciekawe, kadra zapewnia, że posługiwać się będzie głównie językiem angielskim. Super! Inne ciekawe propozycje to półkolonie zimowe 2019 w Szkole Podstawowej Innowacyjnej Edukacji w Białymstoku. Na uczestników czekają ciekawe, rozwijające zajęcia, wykwalifikowani opiekunowie i oczywiście mnóstwo dobrej zabawy. Cena za jeden turnus: 400 zł.

To tylko przykładowe propozycje. Ponieważ wiele ofert na ferie 2019 pojawia się sukcesywnie i na bieżąco, często wyłącznie offline, warto być czujnym - poszukując rozwiązań i inspiracji warto rzucić okiem na ogłoszenia w prasie, na plakaty powieszone na słupach ogłoszeniowych, tablicach ogłoszeń i w witrynach placówek.

Podlaskie atrakcje lokalne - sposób na udane ferie zimowe 2019

Ale zorganizowane turnusy to nie wszystko. Są jeszcze warsztaty, kursy, lekcje, spotkania edukacyjne czy ze sztuką. Tematyka jest różna, ponieważ obejmuje: zajęcia plastyczne, taneczne, wokalne, aktorskie, sportowe, językowe, informatyczne - do wyboru, do koloru. Gdzie ich szukać? Uwadze polecają się: Park Naukowo-Technologiczny Polska Wschód w Suwałkach, Dom Kultury w Siemiatyczach, Białostocki Ośrodek Kultury/Centrum im. Ludwika Zamenhofa, Wojewódzki Ośrodek Animacji Kultury (WOAK) w Białymstoku, Muzeum Wojska (ul. Kilińskiego 7) w Białymstoku, Muzeum Historii Medycyny i Farmacji UMB, Galeria Arsenał, Kuźnia Talentów, Suwalski Dom Kultury czy Dom Środowisk Twórczych w Łomży.

Lodowiska, czyli ferie zimowe 2019 na łyżwach

Ferie to doskonała okazja, by rozpocząć bądź kontynuować swoją przygodę ze sportem: pływaniem, łyżwami czy nartami, zwłaszcza że wiele pływalni i lodowisk, wśród nich Białostocki Ośrodek Sportu i Rekreacji, co roku przygotowuje ciekawe oferty, atrakcje i promocje. Zniżki, atrakcyjne ceny biletów, a nawet bezpłatne wejściówki zdecydowanie zachęcają do aktywności podczas ferii.

Lodowiska są w zasadzie w każdej większej miejscowości, przy szkołach i ośrodkach sportu, np. w Bielsku Podlaskim, Łomży, Suwałkach, kryte - w Białymstoku.

Narty w województwie podlaskim

Aby poszaleć na stoku, nie trzeba jechać na koniec Polski. W województwie podlaskim jest kilka miejsc idealnych do zimowego szaleństwa. Gdzie na narty?

Zaprasza Stacja Narciarska w Rybnie, znajdująca się w odległości 10 km od Łomży, 65 km od Białegostoku i 130 km od Warszawy. Naturalne warunki i specyficzny mikroklimat powoduje, że śnieg utrzymuje się aż do późnej wiosny, a dobre warunki narciarskie panują od rana do późnego wieczora. Rybno to miejsce, gdzie na narty może przyjechać cała rodzina. Bezpieczne, sztucznie naśnieżone, oświetlone i ratrakowane trasy narciarskie o łącznej długości 2300 m oraz różnicy wzniesień 55 m są łatwe i sprzyjają narciarstwu rodzinnemu.

Inne lokalizacje to Ośrodek Narciarski "Dąbrówka", położona w Suwałkach, w bezpośrednim sąsiedztwie Wigierskiego Parku Narodowego. Narciarze mogą liczyć na 300-metrowe zjazdy, sztucznie dośnieżany, oświetlony i ratrakowany stok, wyciąg talerzykowy o przepustowości ok. 900 osób/godz., wypożyczalnię sprzętu narciarskiego i snowboardowego oraz wsparcie instruktorów narciarstwa i snowboardu.

Można też wyskoczyć na "Piękną Górę" pod Gołdapią (województwo warmińsko-mazurskie), a także największy stok w woj. podlaskim - WOSiR Szelment, który posiada kompleksową ofertę dla miłośników białego szaleństwa: od noclegów po szkołę narciarską i snowboardową. Obiekty i teren przeznaczony do uprawiania sportów zimowych są położone w przepięknym zakątku północnej Suwalszczyzny u podnóża Góry Jesionowej nad jeziorem Szelment Wielki. Specyficzny klimat sprawia, że bywają zimy, kiedy sezon narciarski trwa ponad 100 dni. Obecnie funkcjonuje tu Snowpark - dla fanów freestyle'u, dziesięć tras narciarskich o różnej skali trudności (trasy niebieskie, czerwone i czarne - wszystkie są oświetlone, ratrakowane oraz naśnieżane), wypożyczalnie sprzętu. Co roku na wydzielonej części stoku działa certyfikowana szkoła narciarstwa i snowboardu, w której uczą profesjonalni instruktorzy.

Podlasie i Suwalszczyzna to także idealne miejsce, gdzie przy mroźnej zimie w czasie ferii można pohasać na nartach biegowych. Gdzie ich szukać? W Białymstoku - ośrodek Dojlidy, na skraju Puszczy Białowieskiej i Białowieży, w Puszczy Knyszyńskiej, w Wigierskim Parku Narodowym, nad Bugiem (np. 3 trasy wokół zalewów w Siemiatyczach), przy Kanale Augustowskim w gminie Płaska.

Zawsze tez można udać się na rodzinny, długi spacer. Kilometry tras spacerowych można znaleźć np. w Puszczy Knyszyńskiej i Białowieskiej, na Suwalszczyźnie.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: