Ferie zimowe 2018 to coś, na co wielu uczniów czeka z niecierpliwością. Chociaż dłuższa przerwa od szkoły czeka na nich w okresie świąteczno-noworocznym, dopiero ferie będą wiązały się z prawdziwym wypoczynkiem. Zimowe wakacje to coś, co uczniowie zaznaczają w kalendarzu, razem z innymi dniami wolnymi od szkoły.
Termin ferii musi być ogłoszony w roku poprzedzającym ten, którego dotyczą. Odbywa się to na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz. U. Nr 46, poz. 432, z późn. zm.). Mówi on m.in. o tym, że "ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznie do końca lutego". To, kiedy uczniowie odpoczną od szkoły w 2018 roku było już wiadomo w roku szkolnym 2016/2017.
Ferie zimowe 2018 rozpoczną się 15 stycznia, a skończą 25 lutego. Uczniowie z których województw wypoczną jako pierwsi, a którzy jako ostatni?
Województwa:
ferie zimowe rozpoczną 15 stycznia a zakończą 28 stycznia 2018 r.
Następnie, między 22 stycznia a 4 lutego 2018 r., wolne będą mieli uczniowie z województw:
Zimowe wakacje w województwach:
potrwają od 29 stycznia do 11 lutego 2018 r.
Na samym końcu, 12-25 lutego 2018 r., ferie zimowe 2018 rozpoczną się w województwach:
Uczniowie będą wypoczywać w czterech turach, niektóre terminy zazębiają się.
Możliwości jest wiele, głównym ograniczeniem są finanse (a także urlop, jeśli chcemy ferie spędzić wspólnie). Najpopularniejsze wybory to wyjazdy zorganizowane lub tzw. zima w mieście i jej różne formy.
Wiele terminów rezerwowanych jest tuż po zakończeniu wakacji, w sieci wciąż jeszcze znajdziemy wiele ofert. Niezależnie od tego, czy dziecko pojedzie samo czy wyjedziemy cała rodziną, za zorganizowany zimowy wyjazd będzie trzeba "trochę" zapłacić. Przykładowo, wyjazd na tygodniowy obóz narciarski w miejscowości Liptowski Mikulasz to koszt ok. 1800 zł. Za siedmiodniowy pobyt na zimowisku w Kaprun zapłacimy ok. 2200 zł. Dodatkowo musimy zapłacić za skipassy, imprezy fakultatywne itp.
Taniej będzie, jeśli zajmiemy się wszystkim sami, ale to już ostatni dzwonek. Jeśli zależy nam na konkretnym miejscu, rezerwacje powinniśmy już mieć, czas do ferii zleci błyskawicznie.
To rozwiązanie, które od lat cieszy się z dużym zainteresowaniem. Program zimy w mieście nie jest jednorodny, w różnych miejscach w Polsce wygląda on inaczej. Mogą to być zajęcia w Domach Kultury, warsztaty organizowane w szkołach itp. Szczegółowy rozkład pojawi się zapewne tuż po Nowym Roku, będziemy mogli wtedy dokładnie prześledzić ofertę zimy w mieście w naszym miejscu zamieszkania.
W czasie ferii zimowych organizowane są także różnego rodzaju półkolonie - dzieci większość dnia spędzają poza domem, pod opieką wykwalifikowanych opiekunów. O ile zajęcia w ramach zimy w mieście z reguły są bezpłatne (lub wymagają symbolicznej opłaty), tak za zimowe półkolonie trzeba zapłacić, czasem naprawdę sporo.
Przy pisaniu artykułu korzystałam z informacji o terminach ferii zimowych w roku szkolnym 2017/2018 opublikowanych na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.
To także może cię zainteresować: