Ferie zimowe 2018 - jak zaplanować wypoczynek zimowy z dziećmi

Ferie zimowe 2018 zaczynają się już w styczniu. Jako pierwsi dwa tygodnie wolnego będą mieli uczniowie z województw dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. W przededniu ferii zimowych 2018 wielu rodziców zadaje sobie pytanie: jak zaplanować wypoczynek zimowy z dziećmi? Co, jeśli dziadków nie ma w pobliżu, a urlop wolelibyśmy zostawić na wakacje?

Jak zaplanować wypoczynek zimowy z dziećmi?

Ferie zimowe to dwa tygodnie wolnego od szkoły. Dla dzieci to powód do radości, dla ich rodziców - niekoniecznie. Jeśli dzieci wyjeżdżają na zimowisko, musimy zwrócić uwagę na pewne rzeczy przed wyjazdem, później możemy normalnie pracować. Jeśli zapisaliśmy dziecko na zimowe półkolonie, także nasz normalny plan dnia niewiele się zmieni. Co innego, jeśli dziecko zostaje w domu, a my nie mamy pomysłu, co może robić podczas dwóch tygodni zimowych ferii.

Zimowy wypoczynek a urlop

Najprościej byłoby wziąć urlop i spędzić wolny czas z dziećmi. Jednak 10 dni to dość dużo, biorąc pod uwagę, że to dopiero początek roku, a urlop nie jest rozciągliwy. Dni wolnych od szkoły w roku 2017/2018 jest dużo, trzeba wszystko sensownie rozplanować. Jedynym z wyjść jest podzielenie się tygodniami, tak, aby każde z was wzięło po 5 dni urlopu. Możecie także porozmawiać z zaprzyjaźnionymi rodzicami, może wspólnymi siłami zorganizujecie dzieciom opiekę na czas ferii zimowych. Oczywiście największym wsparciem są dziadkowie - jeśli mieszkają w pobliżu mogą spędzać czas z dzieckiem, odprowadzać go na zajęcia w ramach zimy w mieście, prowadzać na lodowisko, czy na spotkania z kolegami. Jeśli mieszkają poza waszym miejscem zamieszkania, dziecko może ich odwiedzić, spędzić u nich ferie (albo chociaż ich część).

Ferie zimowe: co robić z dziećmi?

Podczas ferii zimowych możemy liczyć na wiele atrakcji. W ramach akcji zima w mieście organizowanych jest wiele zajęć (np. w szkołach, domach kultury), wstęp do wielu miejsc jest bezpłatny lub za symboliczną opłatą - np. na lodowisko wejdziemy bezpłatnie, zapłacimy za wypożyczenie łyżew (jeśli nie mamy własnych). Podobnie jest z pływalniami, wiele basenów udostępnionych jest za darmo, za okazaniem legitymacji uczniowskiej.

Obejrzyj także wideo: Co zrobić, gdy zgubimy dziecko w miejscu publicznym?

Co zrobić, gdy zgubimy dziecko w miejscu publicznym?

Warto przejrzeć także ofertę kin, teatrów i galerii, w trakcie ferii zimowych często obowiązuje specjalny cennik, zapłacimy o wiele mniej, niż normalnie. Organizowane są także zbiorowe wyjścia, gdzie nie tylko opłata jest niższa, dodatkowo np. o wystawie opowie nam przewodnik, za którego obecność normalnie trzeba zapłacić.

Zimowy wypoczynek z dziećmi w domu, czyli zrób to sam

Ferie zimowe to doskonały czas, aby spędzić razem czas - nie jest ważne, czy będzie to rodzinny wypad na lodowisko, wspólne czytanie, czy tworzenie ozdób z masy solnej. Przed feriami warto zaopatrzyć się w rzeczy, które później nam się przydadzą. Jeśli planujemy wyżyć się artystycznie, warto mieć m.in.:

  • zeszyt papierów kolorowych,
  • blok techniczny lub brystol,
  • klej,
  • modelinę,
  • naklejki, cekiny, wstążeczki i inne rzeczy do ozdabiania,
  • farby, pędzelki,
  • kredki, flamastry.

Jeśli odwiedzicie sklep papierniczy lub pasmanterię, na pewno od razu przyjdą wam do głowy pomysły na wykorzystanie wszystkich wspaniałości, które tam znajdziecie. Możecie pobawić się w scrapbooking i wspólnie przygotować personalizowany album na zdjęcia, ozdobić starą szkatułkę, przy pomocy masy solnej przygotować ozdoby na zbliżającą się Wielkanoc. Opcji jest mnóstwo! Najważniejsze jest to, aby znaleźć czas, gdy będziecie już go mieli, na pewno będziecie wiedzieć, co razem robić.

To także może cię zainteresować:

Sprawdź horoskop na 2018. Jesteś ciekawy, co cię czeka? Kliknij tutaj

Więcej o: