Ferie 2017 w województwie dolnośląskim: zimowiska w górach, zabawa na lodowiskach i aquaparkach i atrakcje na zimę w mieście

Ferie 2017 w województwie dolnośląskim wyznaczone są w terminie od 13 do 26 lutego. Jak spędzić ferie na Dolnym Śląsku? Szukamy atrakcji na zimę w mieście, półkolonii z dofinansowaniem, ciekawych warsztatów i zimowisk.

Ferie na Dolnym Śląsku można spędzić w mieście, korzystając z atrakcji i półkolonii przygotowanych przez miejskie i prywatne placówki. Na ferie można też wyjechać na zimowisko lub na krótszy wypad z rodziną, nauczyć się jeździć na snowboardzie, nartach lub łyżwach.

Półkolonie we Wrocławiu, Jeleniej Górze, Wałbrzychu – uwaga, zapisy już ruszyły!

Jeśli rodzina nie planuje wspólnego wyjazdu albo nie wysyła dziecka na zimowisko, półkolonie będą najwygodniejszym i najtańszym pomysłem na ferie. W niektórych miastach na Dolnym Śląsku ruszyły już zapisy na półkolonie i inne atrakcje współfinansowane przez samorządy. O uczestnictwie dziecka przeważnie decyduje kolejność zgłoszeń, pierwszeństwo mają też przeważnie dzieci, które na co dzień chodzą do danej szkoły (jeśli półkolonie organizowane są przez szkołę). Kartę zgłoszenia można dziecka  w wielu przypadkach pobrać z Internetu. Lepiej się spieszyć, bo chętnych zwykle jest więcej niż dostępnych miejsc.

Miejskie półkolonie zimowe zazwyczaj organizowane są w szkołach (ale czasem również w domach kultury, klubach sportowych i innych placówkach). Miasto przeznacza na atrakcje i opiekę nad dziećmi określoną, ustalaną przez samorządy co roku kwotę. Zazwyczaj nie pokrywa ona wszystkich kosztów, które ponosi organizator półkolonii. Dlatego rodzice przeważnie muszą za takie półkolonie dopłacić – np. we wrocławskich szkołach 50-150 zł za pięciodniowy turnus na ferie 2017 w zależności od tego, jaki program jest zaplanowany. Dopłata przeważnie obejmuje posiłki dla dziecka, ale też pozwala rozszerzyć program np. o wycieczki na basen, do kina albo np. dodatkowe warsztaty.

Jeleniogórskie Centrum Kultury w zeszłym roku organizowało ferie artystyczne (dopłata 150 zł za turnus półkolonii lub 50 zł dla dzieci z Kartą Dużej Rodziny). W programie oprócz zajęć plastycznych było dużo wycieczek i zabaw ruchowych. W Legnicy półkolonie organizowano w szkole podstawowej, Młodzieżowym Centrum Kultury i Szkolnym Schronisku Młodzieżowym. Dzięki miejskiemu dofinansowaniu kosztowały 17 zł za dzień, rodzice, którzy zdecydowali się na pełne 10 dni ferii, wpłacali 170 zł. Półkolonie organizowane przez Międzyszkolny Ośrodek Sportu w Jeleniej Górze kosztowały 120 zł za tydzień (8 godzin, wyżywienie, kino, wycieczka na sanki i ognisko, lodowisko, ścianka wspinaczkowa).

Zima w mieście, czyli bezpłatne i płatne warsztaty na ferie w województwie dolnośląskim

Zima w mieście to także dodatkowe atrakcje dla maluchów i starszych dzieci. Warsztaty plastyczne, teatralne, historyczne, turnieje sportowe, seanse i spektakle specjalnie dla dzieci – pomogą zapewnić dzieciom rozrywkę i zajęcie na zimę. Część takich atrakcji na ferie jest nieodpłatna – instytucje i stowarzyszenia organizują je albo z własnych środków statutowych, albo z pomocą dofinansowania miasta lub gminy. Inne, urządzane na zasadach w pełni komercyjnych przyciągają dzieci niebanalnymi propozycjami.

We wrocławskim MultiCentrum w Klubie Konstruktora można było w zeszłych latach bezpłatnie nauczyć się podstaw projektowania konstrukcji i wybudować most ze specjalnych klocków. W Centrum Kultury Wrocław Zachód organizowano dwugodzinne zajęcia o kosmosie i świecie mórz i oceanów. Za zajęcia trzeba było zapłacić 10 zł za jeden dzień lub 50 zł za całość. Bolesławiecki Dom Kultury zapraszał dzieci na bezpłatne warsztaty patchworku i batików, gitarowe i aerobik, a także taniec orientalny. W Wałbrzychu w Centrum Nauki i Sztuki „Stara Kopalnia” w zeszłych latach urządzano warsztaty ceramiki – pięciodniowy turnus kosztował 120 zł (1,5 godziny codziennie). W Bolesławieckim Parku Wodnym „Orka” bilet wstępu był tańszy w ferie, a w jego cenie można było korzystać z zajęć z instruktorami pływania i animatorami zabaw i gier. W wałbrzyskim Aqua Zdroju na ferie przygotowywano wiele zajęć, np. naukę stepowania i turniejów sportowych dostępnych. Biblioteka publiczna w Bolesławcu – bezpłatne zajęcia, na których np. można było zrobić własną grę planszową lub biżuterię. W Bolesławcu dla dzieci były dostępne również bezpłatne m.in. zajęcia z rugby i piłki nożnej organizowane przez miejscowe kluby i stowarzyszenia, a finansowane przez gminę. We wrocławskim Centrum Technologii Audiowizualnych dzieci mogły wziąć udział w bezpłatnych warsztatach filmowych (np. stworzenie własnej ścieżki dźwiękowej) i nauce programowania. W Rzeszówku (miejscowość pomiędzy Legnicą a Jelenią Górą) można w czasie ferii 2017 wziąć udział w warsztatach tworzenia ekologicznych środków czystości i mydeł (25 zł), w Nowym Kościele nauczyć się, jak poszukiwać agatów i je obrabiać (30 zł).

Co zrobić, gdy zgubimy dziecko w miejscu publicznym?

Półkolonie zimowe w aquaparku i z nauką języka angielskiego

Cena za półkolonie z miejskim dofinansowaniem jest konkurencyjna w stosunku do półkolonii organizowanych na zasadach komercyjnych, które kosztują 300-600 zł. Można wybierać wśród ferii teatralnych czy w szkole aikido. Np. półkolonie tenisowo-łyżwiarskie z wrocławskim klubem Spartan kosztują 550 zł za turnus (8 godzin dziennie, oprócz nauki gry i zabawy, a także wyjście do aquaparku). Półkolonie sportowe 2017 z nauką angielskiego (dużo atrakcji, również wycieczek i zabawy na basenie) organizowane przez Aqua Zdrój w Wałbrzychu kosztują 375 zł za pięć dni (7 godzin zajęć codziennie). Ferie łączące zabawę z nauką pływania we wrocławskim aquaparku pod opieką animatorów kosztowały 500 zł za turnus. 340 zł za turnus kosztowały półkolonie we wrocławskim Klubie pod Kolumnami. W programie były zajęcia z pantomimy, praca nad dykcją, ćwiczenia oddechowe, a także kończące zajęcia przedstawienie muzyczne. Wrocławski Ośrodek Działań Twórczych Światowid organizował półkolonie rekreacyjno-artystyczne (kino, sala zabaw, warsztaty animacji filmowej i kulinarne) za 260 zł razem z posiłkami (8 godzin dziennie).

Ferie na lodowiskach, czyli gdzie wybrać się na narty

Na ferie wiele lodowisk, np. OSiR w Świdnicy i lodowisko OK Park w Głogowie, przedłużają czas codziennego funkcjonowania, obniżają też ceny biletów. W Kłodzku można ślizgać się na sztucznym lodowisku na Rynku tylko za 2 zł za bilet. We Wrocławiu można np. korzystać ze ślizgawki pod Halą Stulecia albo wziąć udział w kursie łyżwiarskim w Hali Orbita – pięciodniowy intensywny kurs w czasie ferii kosztuje 300 zł od osoby (godzina jazdy dziennie). Na lodowisko w Bolesławcu przy każdym wejściu (co dwie godziny) pierwsze 20 dzieci wchodziło za darmo, następne płaciły 2 zł.

Zimowe atrakcje dla dzieci na Dolnym Śląsku

Dolny Śląsk to świetne miejsce na ferie, również dla turystów. Jest tu wiele atrakcji na zimę dla dzieci. Wycieczki po górach, jazda na nartach, a także zabawa w aquaparku – np. „Wodnym Świecie” w Kudowie Zdroju, aquaparku w Polkowicach, „Aquariusie” w Bielawie, Aquasporcie w Brzegu Dolnym.

Dolny Śląsk to region wielu podziemnych atrakcji, dostępnych również zimą – dla turystów dostępne dawne kopalnie i militarne budowle. Warto m.in. zwiedzić twierdzę w Kłodzku i Twierdzę Srebrnogórską i ich podziemia, wybrać się do Złotego Stoku, dawnej kopalni złota, w której kursuje podziemna kolejka i jest zjeżdżalnia dla dzieci (15 zł bilet ulgowy).

Dobrym pomysłem na ferie dla całej rodziny będzie również jazda konna i agroturystyka. Ceny za noclegi kształtują się około 150-200 zł za rodzinny pokój. Nie zapominajmy też o ogrodzie zoologicznym we Wrocławiu, w którym niedawno otworzono Afrykarium, jedną z najbardziej niezwykłych przestrzeni w Polsce, prezentujące ekosystemy Afryki. W zoo można się też przejść tunelem, wokół którego pływają rekiny.

Ferie na nartach

Na Dolnym Śląsku można jeździć w wielu miejscach, m.in. Karpaczu, Szklarskiej Porębie, w Świeradowie Zdroju. Znajdziemy tu wiele ośrodków przystosowanych do potrzeb początkujących i małych dzieci – wygodne taśmowe wyciągi, powolne wyciągi orczykowe, szerokie trasy o małym nachyleniu, a także ośle łączki, przedszkola i szkółki narciarskie.

W ośrodku „Śnieżka” w Karpaczu jest oddzielny stok do nauki jazdy dla dzieci, a także wyciąg taśmowy (dzieci stają na ruchomej taśmie-chodniku). Stacja „Biały Jar” również w Karpaczu ma także wydzieloną strefę dla dzieci i wygodną kolej linową z 6-osobowymi kanapami i wyciąg taśmowy. W samym centrum Karpacza są też wyciągi prowadzące na niewielkie górki z szerokimi trasami, dobrymi dla dzieci i początkujących. Rodzice nie będą mieli problemów ze znalezieniem szkółki czy przedszkola narciarskiego.

W Szklarskiej Porębie na Szrenicę dzieci wjadą wyciągiem baby lift i skorzystają z dobrze przygotowanego przedszkola narciarskiego. W stacji narciarskiej Łysa Góra w Górach Kaczawskich można skorzystać ze szkółki i przedszkola narciarskiego. Jest tu tor saneczkowy dla dzieci i wyciąg baby lift, część tras jest oświetlonych. Inne miejsca dobre na narty to Polana Jakuszycka, Świeradów-Zdrój, Śnieżka, Zieleniec, Czarna Góra.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: