Ferie 2017 w województwie wielkopolskim: atrakcje, zima w mieście, półkolonie i zimowiska

Ferie 2017 w Wielkopolsce zaczynają się 31 stycznia i trwają do 12 lutego. Ferie zimowe można spędzać na lodowiskach, halach sportowych, uczestnicząc w warsztatach i różnorodnych zajęciach, albo poszukać półkolonii w Poznaniu, Gnieźnie i innych miastach Wielkopolski.

Ferie 2017 w Wielkopolsce zaplanowane są na mniej więcej dwa pierwsze tygodnie lutego. Jak spędzić ferie, jeśli nie planujemy wyjazdu na zimowisko poza województwo? Do wyboru są lodowiska, narty i zabawy sportowe, zajęcia plastyczne, muzyczne i teatralne oraz wiele różnorodnych warsztatów. Dziecko może korzystać z atrakcji, które szykują na ferie Poznań, Gniezno, Piła, Kalisz, Leszno i inne miejscowości. Można też malucha zapisać na półkolonie, pełnopłatne lub z samorządowym dofinansowaniem.

Zimą w Wielkopolsce jest dużo atrakcji. W czasie ferii można wybrać się do Skansenu Miniatur między Gnieznem a Poznaniem, zwiedzić poznańskie muzeum Blubry 6D w okularach trójwymiarowych czy bawić się w Szkole Małego Kierowcy na poznańskiej Malcie, jeździć na koniach lub nartach, pływać i uczestniczyć w zajęciach świetlicowych.

Ferie na lodowisku i na nartach, i inne sportowe atrakcje

Ferie na łyżwach? W województwie wielkopolskim jest sporo krytych lodowisk, z których można korzystać również przy dodatnich temperaturach, co ma znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy ferie zimowe są ciepłe. Pod dachem można jeździć na łyżwach w Ice Parku w Kaliszu, przy szkole w Margoninie,  w Pile w hali Aquaparku (od wiosny do jesieni jest w tym miejscu wielofunkcyjne boisko), na lodowisku przy pływalni „Wodny Raj” w Swarzędzu, Misiałku w Tarnowie Podgórnym (wejście bez ograniczeń godzinowych, nie tylko w ferie), na lodowisku przy Śremskim Ośrodku Sportu i Rekreacji (dostępne są tu chodziki dla najmłodszych), ślizgawce przy pływalni Laguna w Złotowie (promocyjne ceny biletów dla uczniów). Trzy kryte lodowiska są w Poznaniu: Chwiałka (tu można też pograć w hokeja), Ligawa przy stadionie (jest również przystosowane do gry w hokeja i ma ciekawą ofertę dla grup szkolnych i naukę jazdy) i Lodowisko Malta przy starcie Toru Regatowego Malta (nauka jazdy i oferta dla grup). Największe kryte lodowisko w Wielkopolsce to Iglo Park w Suchym Lesie.

Wiele lodowisk w trakcie ferii ma obniżone ceny biletów. Dzieci uczestniczące w półkoloniach zimowych mogą korzystać z oferty dla grup zorganizowanych, co daje dostęp do tańszych biletów, a czasem również do nauki jazdy lub różnych zabaw sportowych. Warto też sprawdzać oferty na ferie przygotowane przez baseny i aquaparki (Termy Maltańskie, AquaLife w zabytkowym obiekcie Starej Wozowni we Wrześni, Akwawit w Lesznie, Wodnik w Krotoszynie, Wodny Raj w Swarzędzu) – w czasie ferii wiele placówek ma specjalne oferty dla dzieci albo wręcz organizuje półkolonie.

Ferie z nartami w Wielkopolsce, czyli wyciągi w Chodzieży i na Malcie

Wielkopolska nie jest rajem dla narciarzy, ale i tutaj znajdą coś dla siebie. Naśnieżane i oświetlane po zmroku stoki narciarskie są na poznańskiej Malcie (Malta Ski) oraz w Chodzieży (dwa wyciągi, wzniesienie o wysokości 132 m n.p.m.). W obu ośrodkach można – nie tylko w trakcie ferii - korzystać ze szkółek narciarskich i snowboardowych.

Jeśli zima jest chłodna i śnieżna, ferie można też spędzić na nartach biegowych – ciekawe trasy są w Wielkopolskim Parku Narodowym niedaleko Poznania, w Poznaniu w Lasku Marcelińskim i nad Maltą, a także w Puszczy Zielonce. Niezależne od pogody jest Centrum Hipiki w Jaszkowie, gdzie konno mogą jeździć młodsze i starsze dzieci (na maluchy czekają kucyki).

Co zrobić, gdy zgubimy dziecko w miejscu publicznym?

Półkolonie i atrakcje zimowe, czyli ferie z dofinansowaniem

Wiele zimowych atrakcji dostępnych w ferie jest dofinansowywanych przez samorządy. W zeszłych latach były to np. zimowe półkolonie w Tatrze Wielkim w Poznaniu czy ferie pływackie na Morasku w pływalni uniwersyteckiej. W szkole muzycznej w Poznaniu urządzano zajęcia artystyczne, wycieczki do studio telewizyjnego i radiowego i wspólne muzykowanie z zaproszonymi gośćmi. 70-130 zł trzeba było zapłacić za turnus półkolonii w jednym z młodzieżowych domów kultury w Poznaniu; program na ferie obejmował m.in. warsztaty plastyczne, teatralne, taneczne i sportowe oraz zabawy na śniegu i seans filmowy. Pięciodniowe warsztaty artystyczne w CK eSTeDe w Gnieźnie kosztowały 60 zł (3 godziny dziennie). Cena za półkolonie w Czerniejewie (8 godzin dziennie, zajęcia plastyczne, wycieczki na lodowisko, basen i do kina) wynosiła tylko 35 zł za turnus. Niekiedy w czasie ferii opiekę nad dziećmi oferują bezpłatnie wybrane szkolne świetlice oraz świetlice terapeutyczne; liczba miejsc jest ograniczona i konieczne są wcześniejsze zapisy.

Zima w mieście, czyli atrakcje w muzeach, bibliotekach i domach kultury

Gminy czy miasta dofinansowują też pojedyncze atrakcje na ferie, np. koncerty, spektakle teatralne, trwające jeden dzień czy kilka godzin warsztaty oraz wycieczki. Organizują je muzea, biblioteki, domy kultury, ośrodki sportu i kluby sportowe. Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie zapraszał codziennie w trakcie ferii na bezpłatne atrakcje, m.in. występ iluzjonisty, zumbę, warsztaty z tworzenia biżuterii. W Lesznie można było m.in. wziąć udział w bezpłatnych warsztatach programowania z użyciem drukarek 3D, zajęciach sportowych i plastycznych, a także wycieczkach.

Zestaw atrakcji na ferie zimowe i stopień dofinansowania zmienia się co roku, a zapisy na współfinansowane przez samorządy atrakcje zaczynają się dość późno. Jeśli chcemy zdobyć miejsce dla swojego malucha na półkoloniach albo szczególnie ciekawych warsztatach w czasie ferii, trzeba uważnie sprawdzać informacje na stronach internetowych konkretnego miasta i ogłoszenia w wybranych ośrodkach i szkołach.

Półkolonie w Poznaniu, Wrześni, Lesznie, czyli zima w mieście

Bardziej przewidywalne są ferie z półkoloniami organizowanymi na zasadach komercyjnych, jednak ceny są oczywiście zdecydowanie wyższe. Ciekawie zapowiadają się półkolonie zimowe 2017 w zespole „Wodny Raj” w Swarzędzu. W programie na ferie jest zumba dla dzieci, gry drużynowe na hali sportowej, nauka jazdy na łyżwach, gra w kręgle, zajęcia w świetlicy, wycieczka do kina i oczywiście korzystanie z basenu. Za 5-dniowy turnus trzeba zapłacić 320 zł (w cenie jest śniadanie i obiad). Akwawit w Lesznie oferował półkolonie z nauką pływania i nurkowania, a także z innymi zajęciami i warsztatami oraz z balem karnawałowym za 265 zł (z nauką nurkowania 375 zł).

Za półkolonie tenisowo-narciarskie w czasie ferii w Poznaniu w 2017 roku trzeba będzie zapłacić nawet 900 zł za turnus. MaltaSki w zeszłych latach organizowała na ferie półkolonie narciarskie i snowboardowe, obejmujące nie tylko naukę jazdy, ale też np. wycieczki na łyżwy i do kina oraz warsztaty z didżejem. Cena za 5-dniowy turnus wynosiła około 600 zł (razem z posiłkami). Piłkarskie półkolonie na stadionie w Poznaniu obejmowały treningi i wycieczkę do Term Maltańskich. Takie ferie kosztowały ok. 450 zł za 5-dniowy turnus.

Półkolonie w szkole językowej (w programie były również np. warsztaty kulinarne, gitarowe i  ceramiczne, wycieczki do kina) kosztują około 400 zł za turnus. Półkolonie na warsztatach obejmujących podstawy programowania i tworzenia stron internetowych, organizowane na ferie w jednej z poznańskich szkół, kosztują 250 zł za turnus (posiłki płatne dodatkowo). Półkolonie z eksperymentami naukowymi i warsztatami robotyki na Politechnice Poznańskiej to cena ok. 700 zł za turnus. Półkolonie z zajęciami plastycznymi i nauką poprzez zabawę w jednej z prywatnych poznańskich szkół – 400 zł za turnus.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: