Ferie 2017 w województwie świętokrzyskim: półkolonie, lodowiska, narty i inne atrakcje

Ferie 2017 zaczynają się w świętokrzyskim 30 stycznia i kończą 12 lutego. Jak zagospodarować ferie? Dziecko może bawić się i uczyć w ramach zimy w mieście, na półkoloniach albo np. spędzić ferie na nartach.

Ferie 2017 w województwie świętokrzyskim dają wiele możliwości. Kielce, Sandomierz, Skarżysko-Kamienna, Starachowice i inne miasta regionu mają wiele zimowych rozrywek do zaoferowania. Program na ferie, przy samorządowym dofinansowaniu lub bez niego, tworzą ośrodki kultury i sportu, biblioteki, rozmaite kluby, stowarzyszenia, a także parafie i prywatne firmy, a nawet Ochotnicza Straż Pożarna. W trakcie ferii można bawić się na lodowiskach i na stokach narciarskich Gór Świętokrzyskich.

Województwo dofinansowuje też nieliczne zimowiska, obozy sportowe i rekreacyjne dla wybranych dzieci – kryteria przyjęcia są zróżnicowane, ale przede wszystkim pod uwagę brane jest kryterium zamożności rodziny. Liczba miejsc na takie ferie jest ograniczona, zwykle w województwie świętokrzyskim z takich atrakcji korzysta około 100 dzieci.

Za to zimowa oferta Przewozów Regionalnych dotyczy wszystkich. Warto sprawdzać, jak wyglądają ceny biletów kolejowych - w zeszłych latach było wiele promocji na ferie zimowe, dla uczniów i dla całych rodzin. Dzięki temu można było zaoszczędzić nawet 30 proc. przy przejazdach niemal po całej Polsce.

Ferie aktywnie, na lodowisku lub pływalni w Busku-Zdroju lub Kielcach

Wiele pływalni i lodowisk w województwie świętokrzyskim szykuje dodatkowe promocje na ferie zimowe. Bilety są tańsze, czas korzystania z basenu lub ślizgawki wydłużony, a dzieci mogą czasem skorzystać z atrakcji za darmo. Np. w Busku-Zdroju pływalnia miejska i lodowisko „biały orlik” były bezpłatne w czasie ferii w godzinach 10-15. W Kielcach dzieci miały bezpłatny wstęp na pięć miejskich krytych pływalni, mogły też korzystać z lekcji pływania. Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Ostrowcu Świętokrzyskim organizował na ferie zajęcia sportowo-rekreacyjne w hali sportowej, naukę pływania na pływalni Rawszczyzna (60 zł za tydzień) i turniej piłki nożnej na boisku.

W Starachowicach działało w ferie bezpłatne lodowisko przy szkole, za darmo można było wejść na lodowisko „biały orlik” w Sandomierzu. Lodowisko z zadaszonymi trybunami w Skarżysku pozwala na grę w hokeja, ma też tor do szybkiej jazdy.

Zima w mieście, czyli ferie w Kielcach, Sandomierzu czy Skarżysku-Kamiennej

Ferie w mieście organizowane są z myślą o dzieciach, które nie wyjeżdżają. Samorządy wraz z różnymi miejskimi ośrodkami, stowarzyszeniami i innymi placówkami, a także komercyjnie działające firmy oferują w trakcie ferii wiele warsztatów, zajęć tanecznych i sportowych, balów karnawałowych, wycieczek, pokazów i innych atrakcji. Dzięki dofinansowaniu miasta czy gminy duża część zajęć jest całkowicie bezpłatnych. Odbywają się codziennie lub w wybrane dni, w określonych godzinach (najczęściej 2-4 godziny). Warsztaty rękodzielnicze, wokalne, taneczne i teatralne, a także lekcje rosyjskiego urządzał Miejsko-Gminny Ośrodek Kultury i Sportu w Koprzywnicy. W Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbywały się w ramach ferii m.in. bezpłatne warsztaty z tworzenia filmu animowanego, robotyki i programowania oraz druku na tkaninie. Sandomierz zaoferował m.in. wolny wstęp na Podziemnej Trasy Turystycznej, połączony z poszukiwaniem skarbów w podziemiach Sandomierza. Klub Ekologa w Małogoszczu zaproponował m.in. darmowe zajęcia o zdrowym odżywianiu, grę planszową na planszy wielkości placu zabaw, a także wycieczkę edukacyjno-krajoznawczą (cały dzień, opłata 25 zł od osoby). Muzeum Przyrody i Techniki w Starachowicach organizowało wiele ciekawych zajęć (ok. 4 godzin dziennie, 5 zł za dzień), m.in. warsztaty „Bezludna wyspa”, na których dzieci budowały własną wyspę i uczyły się podstaw przetrwania w trudnych warunkach.  Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach zapraszał na bezpłatne, ciekawe i bardzo zróżnicowane zajęcia - obróbka zdjęć cyfrowych, żonglerka, warsztaty teatralne, kulig, projektowanie stron internetowych i bale karnawałowe.

W niektórych placówkach dziecko może uczestniczyć w zajęciach bez opiekuna, niektóre atrakcje na ferie wymagają obecności rodzica.

Co zrobić, gdy zgubimy dziecko w miejscu publicznym?

Półkolonie z dofinansowaniem i pełnopłatne w województwie świętokrzyskim

Najwygodniejszą formą spędzania czasu w trakcie ferii, w każdym razie dla rodziców, są półkolonie. Zajęcia organizują kluby, stowarzyszenia, spółdzielnie mieszkaniowe, parafie i organizacje pozarządowe. W programie półkolonii są przeważnie wyjścia na sanki lub łyżwy czy wycieczki na pływalnię. Półkolonie zimowe odbywają się w wybranych szkołach w województwie, w Skarżysku np. zimowiska organizowane były w trzech placówkach. W zeszłych latach na bezpłatne półkolonie zapraszała np. Ochotnicza Straż Pożarna w Łagowie (8 godzin, codziennie), oferując grę w tenisa stołowego, warsztaty plastyczne i kulinarne. Gminny Dom Kultury w Końskich zapraszał dzieci na bezpłatne zajęcia plastyczne, teatralne, gry i zabawy, a także projekcje filmowe codziennie, ale tylko na trzy godziny w ciągu dnia. Młodzieżowy Dom Kultury w Kielcach urządził półkolonie ze zróżnicowanym programem (m.in. wycieczki, zabawa w podchody, wyjścia do teatru i kina) odpłatnie – jednak uczestnicy płacili jedynie 50 zł za tydzień. Półkolonie w Osiedlowym Domu Społecznym Malwa kosztowały 70 zł za tydzień (cena dla członków tamtejszej spółdzielni mieszkaniowej). W programie były zabawy sportowe, wycieczki do parku rozrywki w Bałtowie i muzeum.

Co roku ferie przebiegają nieco inaczej i biorą w nich udział inni organizatorzy, więc warto śledzić ogłoszenia w placówkach w swojej okolicy i na stronach urzędów miast, pamiętając, że liczba miejsc jest ograniczona, a o uczestnictwie decyduje przeważnie kolejność zapisów. Pełnopłatne półkolonie są droższe, około 300-500 zł za 5-dniowy turnus – zdecydowanie łatwiej za to na nie się zapisać, a przy wcześniejszej wpłacie można liczyć na zniżkę. Pełnopłatne zimowisko z noclegami to już koszt ok. 1000 zł.

A jak sprawdzić, czy wybraliśmy dla dziecka bezpieczne ferie? Zimowisko czy półkolonie powinny być zgłoszone przez organizatora do kuratorium oświaty. Takie zgłoszenie uwzględnia miejsce wypoczynku, liczbę uczestniczących dzieci, informacje o wychowawcach i opiece medycznej, a także program.

Ferie na nartach w województwie świętokrzyskim

Góry Świętokrzyskie są pełne łagodnych stoków, dobrych dla początkujących i dzieci. Niskie temperatury i częste opady powodują, że na trasach nie jest tak trudno o śnieg jak w niżej położonych regionach Polski. W województwie świętokrzyskim jest sześć ośrodków narciarskich. Dwa z nich, idealne na zimę w mieście i ferie, są w samych Kielcach – Stadion na górze Pierścienicy i Telegraf. Ośrodek Stadion ma trzy wyciągi, sztucznie dośnieżane trasy (długość 500 m, różnica poziomów ok. 60 m) i oświetlane po zmroku. Dzieci mogą skorzystać ze szkółki narciarsko-snowboardowej; szkolenie z instruktorem to 300 zł za 5 dni (2 godziny dziennie) plus karnet na wjazdy 50 zł/5 dni. Jest też tutaj zadaszone lodowisko z naturalnym lodem, popularne nie tylko w ferie.

Drugi kielecki ośrodek leży na górze Telegraf (stąd nazwa ośrodka) – trasa ma ok. 500 m długości, różnica poziomów to ok. 90 m. Stok jest sztucznie naśnieżany i ratrakowany, a także oświetlany, można skorzystać ze szkółki narciarskiej, nauczyć się podstaw lub wziąć udział w kursach freestylowych i freeridowych dla zaawansowanych. W trakcie ferii dorośli mogą zostawić dziecko pod opieką instruktora w zimowym przedszkolu (250 zł za 5-dniowy turnus, w sumie 10 godzin zajęć, plus 50 zł za wypożyczenie sprzętu; lub, do wyboru 25 zł za godzinę ).

Niedaleko Kielc (dojazd miejskim autobusem) jest też ośrodek narciarski Niestachów (3 wyciągi orczykowe, tor do snowtubingu, zimowy plac zabaw). Pozostałe ośrodki to Tumlin i Sabat Krajno w Świętej Katarzynie, u podnóża Łysicy, z kilkoma wyciągami i trasami o różnym stopniu trudności i długości (od 100 do 850 m). Ten drugi to cały park rozrywki, idealny na wycieczkę w czasie ferii, ze snowparkiem i całorocznym Parkiem Miniatur, przedstawiającym najsłynniejsze budowle świata – np. piramidy czy wieżę Eiffla. Ośrodek przyjmował też dzieci na całodzienną naukę i zabawę w ramach szkolnych grup zorganizowanych (cena 40 zł za osobę).

Wiele atrakcji dla dzieci, nie tylko na ferie, ma też ośrodek Szwajcaria Bałtowska. Są tu tory do zjazdów na saneczkach i plastikowych dętkach, snowpark, szkółka narciarska i snowboardowa, a także Labirynt Królowej Śniegu i Wioska Świętego Mikołaja i kino. A tuż obok, dostępny również zimą, jest JuraPark w Bałtowie, gdzie można podziwiać modele wymarłych wielkich gadów w skali 1:1. 

To także może cię zainteresować:

Więcej o: