Ferie 2017 w województwie kujawsko-pomorskim: terminy, półkolonie, zima w mieście

Ferie 2017 w województwie kujawsko-pomorskim zaczynają się 30 stycznia i kończą 12 lutego. Jakie atrakcje i półkolonie szykowały na ferie w zeszłych latach Bydgoszcz, Toruń, Grudziądz i inne miasta w kujawsko-pomorskim?

Ferie w województwie kujawsko-pomorskim trwają przez pierwsze dwa tygodnie lutego. Dzieci, które nie wyjeżdżają na ferie w góry, mają wiele atrakcji na miejscu. Sprawdzamy, jak wygląda zima w mieście w Bydgoszczy, Solcu Kujawskim, Toruniu i innych miastach regionu.

Zima w mieście i wycieczki do parków jurajskich

Na terenie województwa kujawsko-pomorskiego ciekawym kierunkiem na ferie jest park jurajski - JuraPark Solec - w Solcu Kujawskim. Można tu obejrzeć pomad 100 modeli gadów, nie tylko dinozaurów, ale też i gadów ssakokształtnych. Park Owadów z kolei to prezentacja modeli owadów – ale znacznie powiększonych. Ciekawe ekspozycje znajdziemy też w tutejszym muzeum paleontologicznym, a dodatkowa rozrywka czeka na dzieci w kinie 5D, gdzie widzów spotkają także doznania ruchowe i zapachowe. Częścią parku jurajskiego jest też park rozrywki z różnymi atrakcjami dla dzieci, niestety zamykany na zimę.

W województwie kujawsko-pomorskim jest też park jurajski Zaurolandia w Rogowie, gdzie ustawiono około 80 modeli dinozaurów. Maszerując różnymi ścieżkami, spotkamy tyranozaura, diplodoka i inne wielkie wymarłe gady. Jest tu także plac zabaw, park linowy i tor z elektrycznymi samochodzikami.

Mieszkając w województwie kujawsko-pomorskim lub odwiedzając to województwo w trakcie ferii warto też zastanowić się nad wycieczką do Muzeum Archeologicznego w Biskupinie, żeby zobaczyć starannie odtworzoną dawną osadę. W okolicy jest też Muzeum Kolei Wąskotorowej w Żninie i zabytkowa kolejka wąskotorowa – przejażdżka będzie dla dzieci wielką przyjemnością. Trzeba tylko pamiętać, że w zimą, przejazdy odbywają się tylko „na zamówienie”, najłatwiej więc zorganizować taką wycieczkę dla grupy.

W Toruniu na dzieci czeka Planetarium i Orbitarium, gdzie można podziwiać ekspozycje, filmy i pokazy astronomiczne. Niezłą zabawą może być samodzielne wypiekanie pierników w tamtejszym Domu Pierników i wizyta w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy. W Bydgoszczy zagłębiem zabaw jest Leśny Park Kultury i Wypoczynku Myślęcinek.

Co zrobić, gdy zgubimy dziecko w miejscu publicznym?

Zima w mieście, czyli atrakcje na ferie dla mieszkańców kujawsko-pomorskiego

Na ferie wiele placówek szykuje specjalną ofertę dla dzieci, a ceny biletów są obniżone, np. FamilyPark w Bydgoszczy czy Młyn Wiedzy w Toruniu przygotowywały różnorodne warsztaty, w których mógł uczestniczyć każdy, kto kupił standardowy bilet wstępu (z uwzględnieniem niższej ceny dla grup zorganizowanych).

Często udział w zajęciach, warsztatach, a także karnawałowych balach organizowanych przez muzea, ośrodki kultury czy ośrodki sportu jest też bezpłatny, co jest możliwe dzięki dofinansowaniu samorządów. Np. w zeszłych latach Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy zapraszało na bezpłatne zajęcia z kultury audiowizualnej, na których można było m.in. obserwować fale mózgowe, na warsztaty z recyklingu lub tworzenia filmów animowanych.

Półkolonie organizowane są przeważnie w szkołach – dzieci korzystają z opieki, licznych zajęć i dalszych i bliższych wycieczek. Miasta dofinansowują także zimowiska, obozy sportowe i obozy rekreacyjno-wypoczynkowe. Niestety liczba miejsc na takich półkoloniach obozach jest mocno ograniczona.

Przeczytaj także: Family Park czy Basen Perła - atrakcje na ferie zimowe w Bydgoszczy

Półkolonie zimowe 2017 z własnej kieszeni

Półkolonie zimowe bez dofinansowania samorządowego (lub z niepełnym dofinansowaniem) w Bydgoszczy czy Toruniu można wykupić za cenę od 250-300 zł za pięć dni z wyżywieniem. Np. w Młodzieżowym Domu Kultury w Bydgoszczy w zeszłym roku było to ok. 200 zł za półkolonie, półkolonie taneczne w Toruniu to koszt ok. 350 zł. W Kujawsko-Pomorskim Centrum Edukacji Ekologicznej w Myślęcinku półkolonie zimowe 2017 kosztują 300 zł; ferie zimowe 2017 z noclegiem i jazdą konną już 650 zł (5-dniowy turnus).

Oczywiście ceny zależą od programu i czasu, jaki dziecko spędza na półkoloniach. W cenę mogą być wliczone wycieczki, doświadczenia naukowe, spotkania z instruktorami sztuk walki czy tańca. Półkolonie zimowe w Centrum Projektów Edukacyjnych w Bydgoszczy mają bardzo ciekawy program rozplanowany na cały dzień pobytu – warsztaty kulinarne, ekologiczne, fotograficzne, zajęcia wokalno-taneczne i doświadczenia chemiczne, zabawa lego. Cena modułu (5 dni) to 500 zł z wyżywieniem, ale przy wcześniejszych zapisach na ferie 2017 można otrzymać 10-20 proc. zniżki.

Lodowiska w Bydgoszczy, Grudziądzu i Toruniu

Lodowisko to świetny pomysł na spędzanie ferii. Na łyżwy można się wybrać w wielu większych i mniejszych miejscowościach województwa kujawsko-pomorskiego. Większe miasta mają duże, miejskie lodowiska, również kryte (m.in. Tor w Toruniu i Ślizg w Bydgoszczy), ale wiele lodowisk i ślizgawek lokalizowanych jest też przy szkołach czy ośrodkach sportu.

Cena wstępu na lodowisko to 1-4 zł za bilet ulgowy dla dziecka. W ferie na niektóre lodowiska, np. w Toruniu przy Placu św. Katarzyny, wstęp jest bezpłatny. Ferie to także czas, w którym wiele ślizgawek obniża cenę biletów o połowę lub przedłuża czas jednorazowego wejścia. Tańsze mogą być też bilety dla grup zorganizowanych, np. wejście na lodowisku w Grudziądzu przy centrum handlowym kosztuje dla grup tylko 1 zł.

Ferie na nartach w województwie kujawsko-pomorskim

W województwie kujawsko-pomorskim nie znajdziemy dużych ośrodków narciarskich ani wysokich stoków. To nie znaczy, że nie ma gdzie jeździć na nartach, również zjazdowych. Ferie można spędzić zjeżdżając na nartach m.in. w Fojutowie w Borach Tucholskich. Jest tu jeden wyciąg orczykowy, a różnica poziomów na trasie zjazdowej to 25 m. Jest też  wiele innych atrakcji dla dzieci, z których można korzystać również w czasie ferii – kryty basen, plac zabaw, jazda konna. W Fojutowie jest też lodowisko i wypożyczalnia łyżew.

W Bydgoszczy można zjeżdżać na nartach w Myślęcinku (Leśny Park Kultury i Wypoczynku „Myślęcinek”). Dzieci i dorośli mają tu do wyboru dwa wyciągi, kilka łatwych tras i tor do snowtubingu, czyli zjazdu na specjalnych wielkich dętkach. Snowpark dla snowboardzistów na Stefanowym Stoku dostępny jest bezpłatnie. Jest też tutaj szkółka narciarska i trasa do zjazdu na pontonach (3 zł za jeden zjazd). Oczywiście można też zjeżdżać na sankach.

Pozostaje jeszcze stacja narciarska w Unisławiu (niemal dokładnie pomiędzy Grudziądzem, Bydgoszczą a Toruniem), gdzie snowboardziści mogą dodatkowo korzystać z przeszkód w snowparku, a narciarze bawić się na łatwych trasach zjazdowych (40 m różnicy poziomów, trzy wyciągi orczykowe).

W Toruniu z kolei można skorzystać z całorocznej bieżni imitującej stok narciarski (Skipak), trzeba jednak wziąć pod uwagę, że za 10-minutowy set zapłacimy 8-10 zł. Dla porównania – koszt wjazdu wyciągiem w ośrodkach na świeżym powietrzu to ok. 1,5 – 2 zł.

Narty biegowe w Toruniu, Bydgoszczy i Unisławiu

Na nartach biegowych można jeździć w Toruniu Barbarce (trasa o długości 3,3 km), można tu też skorzystać z pomocy instruktorów i z wypożyczalni sprzętu. Instruktorzy i wypożyczalnia dostępne są także w Myślęcinku w Bydgoszczy, gdzie dla narciarzy biegowych przygotowano ok. 3-kilometrową trasę. Wielbiciele nart biegowych mają też przygotowaną trasę w Unisławiu (1,5 km).

To także może cię zainteresować:

Więcej o: