Bezpieczne ferie zimowe 2018 - na co zwrócić uwagę, gdy dziecko wyjeżdża samo?

Ferie zimowe 2018 tuż-tuż! Jak się przygotować, jeśli dziecko wyjeżdża samo? Bezpieczeństwo przede wszystkim.

Dziecko wyjeżdża samo na ferie? Bardzo często samodzielny wyjazd jest bardziej stresujący dla rodziców niż dla dzieci. Na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy dziecko wyjeżdża samo?

Bezpieczne ferie zimowe 2018: sprawdź organizatora wyjazdu

Przede wszystkim, sprawdź, czy wyjazd zgłoszony jest do kuratorium oświaty. Informacje o tym znajdziesz na portalu nadzorowanym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej - wypoczynek.men.gov.pl. W zakładce "baza wypoczynku" odnajdziemy zgłoszone zimowiska (i nie tylko, są tam także kolonie, półkolonie itp.). Co daje takie zgłoszenie? Przede wszystkim upewnimy się, że organizator jest wiarygodny, a jego działania kontrolowane przez kuratorium oświaty, straż pożarną, a także służby sanitarne. Dzięki obowiązującym ustawom i rozporządzeniom wiele spraw jest prawnie uregulowanych, m.in. liczba wychowawców, sprawujących opiekę nad dziećmi.

Oczywiście zgłoszenia, zgłoszeniami, warto także sprawdzić opinie na temat organizatora. Najlepiej wybierać wyjazdy z tzw. polecenia, sprawdzone przez znajomych albo z których dziecko już wcześniej korzystało.

Jeśli dziecko będzie podróżowało autokarem, jego stan możesz sprawdzić na stronie: https://bezpiecznyautobus.gov.pl/ (aby poznać raport, należy wpisać numer rejestracyjny pojazdu).

Dlaczego mężczyźni mają zarost? [TATO, POWIEDZ]

Dziecko wyjeżdża samo na ferie? Zadbaj o ubezpieczenie

Ubezpieczenie na wypadek nieszczęśliwych wypadków to coś, co warto wykupić. U większości organizatorów jest ono obowiązkowe, niektórzy dopuszczają jego brak (ale pod warunkiem, że dziecko objęte jest ubezpieczeniem np. rodzica). Oczywiście o ubezpieczenie NNW warto zadbać także wtedy, gdy wyjeżdżamy całą rodziną albo gdy dziecko będzie brało udział w atrakcjach w ramach zimy w mieście.

Przygotuj dziecko na wyjazd

Jeśli dziecko wyjeżdża po raz pierwszy (chociaż i przy kolejnych wyjazdach także warto to powtórzyć), opowiedzmy mu o tym, czym jest obóz. Warto powiedzieć m.in. o tym, że podczas wyjazdu ważny jest wychowawca, to do niego należy się zgłaszać, gdy coś jest nie tak. Ustalmy sposób kontaktu (nie zawsze na wyjazd można zabrać telefon komórkowy, nie wszystkie dzieci go posiadają) - np. to, że rodzice będą dzwonić w określone dni tygodnia, a jeśli dziecko będzie potrzebowało się skontaktować z nimi w innym czasie, to poprosi wychowawcę, aby taki kontakt umożliwił.

Zazwyczaj już przed wyjazdem dostępny jest plan dnia, informacje o wycieczkach - powiedzmy o tym dziecku, niech wie, czego się spodziewać.

Ważne jest także, aby dziecko wiedziało, z kim się kontaktować w sytuacji zagrożenia, np. gdy się zgubi. Może to być ośrodek, w którym odbywa się obóz, numer alarmowy, GOPR.

Pakowanie na wyjazd

Warto, aby w pakowaniu uczestniczyło dziecko. Będzie wiedziało, co znajduje się w jego bagażu, a także gdzie to szybko znaleźć. Możemy zrobić także listę rzeczy, które dziecko ze sobą zabiera, aby podczas pakowania przed powrotem wiedziało, czy ma już wszystkie rzeczy, czy nic się nie zapodziało. Nie pakujmy rzeczy cennych, wartościowe rzeczy lepiej zostawić w domu. Doradźmy dziecku, aby gotówkę zdeponowało u wychowawcy i pobierało codzienne kieszonkowe.

Podstawowe informacje dotyczące niebezpieczeństwa

Chociaż takie informacje na pewno będą podane podczas wyjazdu, warto wcześniej porozmawiać z dzieckiem o tym, jak zachowywać się np. na stoku. Niech to ono pamięta o tym, by mieć na głowie kask. Im lepiej dziecko będzie przygotowane do wyjazdu, tym mniej rzeczy je zaskoczy.

Ważne informacje

Rozmawiajmy nie tylko z dzieckiem, ale i z organizatorem, a także - o ile to możliwe - z wychowawcą. Powiedzmy o tym, czy dziecko przyjmuje jakieś leki, czy specyficznie zachowuje się w określonych sytuacjach, co je uspokaja. Poinformuj także o twoich ustaleniach z dzieckiem odnośnie kontaktu. W jakie dni będziesz dzwonić i pod którym numerem telefonu będziesz zawsze dostępny.

O czym jeszcze warto pamiętać, gdy dziecko wyjeżdża samo na ferie?

Przede wszystkim o tym, że... dziecko musi chcieć samo wyjechać na ferie. Oczywiście, może być tak, że dopiero na miejscu zachwyci się atrakcjami, pozna kolegów i nie będzie chciał wracać, ale istnieje też prawdopodobieństwo, że będzie płakało przez cały turnus. A może nie chce jechać w zaproponowane miejsce, woli wybrać się tam, gdzie jego koledzy? Warto upewnić się, że wyjazd, na którym nam zależy, jest także tym, czego chce nasze dziecko.

To także może cię zainteresować:

Więcej o:
Copyright © Agora SA