Ferie na Mazurach i Warmii: terminy, zimowe atrakcje, półkolonie i zima w mieście

Ferie 2017 na Mazurach i Warmii zaczynają się 23 stycznia i trwają do 5 lutego. Ferie można spędzić na ciekawych warsztatach w ramach zimy w mieście, skorzystać z samorządowych półkolonii zimowych lub wyjechać na ferie całą rodziną.

Ferie zimowe na Mazurach? To świetny pomysł, bo w województwie warmińsko-mazurskim na dzieci – ale też na dorosłych - czeka masa zimowych atrakcji. Można wybrać się na rodzinne ferie do jednego z hoteli i pensjonatów, wysłać dziecko na zimowisko z jazdą konną, robić wypady na narty zjazdowe i biegowe.

Nie brak też atrakcji dla dzieci, które na ferie zostają w domu. Publiczne instytucje i prywatne firmy przygotowują wiele warsztatów i zajęć, a także zimowe półkolonie. Mieszkańcy Olsztyna, Elbląga, Giżycka, Szczytna, Ełku i innych miast regionu mają do wyboru świetne propozycje. Dzięki dofinansowaniu ze strony samorządów takie ferie mogą być naprawdę niedrogie.

Ferie na Mazurach i Warmii, czyli kajaki, bojery, snowtubing i konie

Mazury przyciągają turystów latem, ale warto tu przyjechać również zimą. Wśród atrakcji są zimowe spływy kajakowe, np. Pisą lub Nidką, wyścigi psich zaprzęgów albo jazda konna (Pajtuński Młyn, Kierzbuń, Folwark Galiny). Zimowy obóz konny dla dziecka kosztuje 900-1000 zł za tydzień, 1700-2000 zł za dwa tygodnie.

Prawdziwa zabawa w czasie ferii zaczyna się wtedy, gdy jest prawdziwa zima, mazurskie jeziora zamarznięte, a trasy pokryte śniegiem. Po lodzie można jeździć bojerami, poduszkowcami i airboatami (te dwa poradzą sobie także na wodzie). Na zamarzniętych mazurskich jeziorach można również trenować snowkiting, czyli sport łączący (w uproszczeniu) jazdę na snowboardzie i paralotniarstwo. Popularna jest jazda na skuterach śnieżnych i quadach. Quady wykorzystuje się również do specyficznego kuligu – czterokołowiec ciągnie za sobą pontony przystosowane do zjazdów po śniegu, jazda możliwa jest również po zamarzniętym jeziorze.

Ferie w hotelu, animacje i zniżki dla dzieci

Wszystkie wymienione powyżej rozrywki są nietanie, choć jeśli skorzystamy z pakietów oferowanych przez mazurskie i warmińskie hotele i pensjonaty, ceny mogą być korzystniejsze. Pobyt w trakcie ferii w hotelu sam w sobie jest atrakcyjną, choć drogą opcją. Rozmaite ośrodki zapewniają dzieciom zajęcia i opiekę animatorów, do dyspozycji często jest basen i lodowisko, urządzane są gry przygodowe w ternie, ogniska, kuligi. Cena jednej nocy to 14-170 zł od osoby, dzieci mają zniżkę 20-30 proc., maluchy do 3-4 roku życia zwykle przyjmowane są z rodzicami bez dodatkowej opłaty.

Zima w mieście, czyli półkolonie i inne miejskie atrakcje

Miasta w województwie warmińsko-mazurskim, tak jak w innych regionach Polski, organizują i współfinansują w czasie ferii miejskie półkolonie zimowe, a także zajęcia organizowane przez muzea, domy kultury i inne ośrodki zajęć pozalekcyjnych.

Półkolonie często odbywają się przeważnie w szkołach, które w trakcie ferii przyjmują dzieci na 4-8 godzin. Dzieci uczestniczą w zajęciach plastycznych, sportowych, ale też np. komputerowych. Koszt takich półkolonii wynosił w zeszłych latach ok. 140 zł za tygodniowe zimowisko (szkoła podstawowe w Ełku). Rodziny wielodzietne mogły liczyć na zniżkę. Dwutygodniowe półkolonie w Miejskim Ośrodku Sportu i Rekreacji w Ełku kosztowały 350 zł. Dla porównania, cena półkolonii organizowanych na zasadach komercyjnych w tym regionie to ok. 250 zł (4 godziny dziennie) lub 450 za pięć dni (8 godzin, ciepły posiłek w cenie).

W opłatę może być wliczony posiłek lub całodzienne wyżywienie. Atrakcje zapewniane dzieciom na półkoloniach w trakcie zimowych ferii to m.in. wycieczki na lodowiska, sanki, a także warsztaty i zajęcia prowadzone albo na miejscu, lub w pobliskich placówkach, np. muzeach, ośrodkach kultury czy klubach tanecznych lub sportowych. Ośrodki kultury i biblioteki organizują w trakcie ferii zimowych zajęcia plastyczne, warsztaty teatralne, taneczne i ceramiczne, gry terenowe czy zajęcia strzeleckie, warsztaty reportażu fotograficznego czy zdjęć filmowych. W akcję „ferie” włączają się muzea regionalne w Olsztynie, Reszlu, Morągu, Mrągowie, Szczytnie czy Lidzbarku Warmińskim. W zeszłych latach ferie można było spędzać też z leśnikami, którzy w Mrągowie i Olsztynie urządzali m.in. zajęcia kulinarne, na których dzieci piekły ciasteczka z żołędziowej mąki, a także mecz hokeja i ogniska.

Co zrobić, gdy zgubimy dziecko w miejscu publicznym?

Ferie z MOSiR-em, na lodowiskach, stokach i basenach na Warmii i Mazurach

Ferie to okazja do zniżek dla dzieci – na miejskich lodowiskach, pływalniach i halach sportowych. Kryte lodowiska znajdziemy m.in. w Giżycku (Mazurskie Centrum Sportów Lodowych), w Elblągu (MOSiR),  ale lodowiska powstają zimą w zasadzie w każdej większej miejscowości. Ośrodki sportu i szkoły organizują zimowe turnieje sportowe dla dzieci i młodzieży, ale również zajęcia rekreacyjne, np. MOSiR w Kole oferował zabawę z instruktorami na ściance wspinaczkowej (za darmo).

Bilety wstępu tanieją w okresie ferii o połowę, niekiedy kosztują tylko 1-2 zł, a gdzieniegdzie dzieci mogą korzystać z lodowisk czy zajęć sportowych za darmo. Przykładem była np. bezpłatna szkółka jazdy na snowboardzie lub deskorolce w Centrum Sportowym Ukiel w Olsztynie. Ośrodki sportu i rekreacji mają zawsze jakieś propozycje na ferie, warto sprawdzać ich strony i wywieszane w placówkach informacje. Niektóre zajęcia dostępne są za darmo, inne za niewielką dopłatą (koszt pojedynczych zajęć to 2-8 zł). Do promocji na ferie dołączają też np. aquaparki, które zwykle szykują dodatkowe atrakcje i specjalne pakiety dla dzieci spędzających zimę w mieście.

Przeczytaj także: Pałac Młodzieży czy OSiR - ferie zimowe w Olsztynie

Narty zjazdowe i biegowe na Mazurach i Warmii

Gdzie jeździć na nartach na Mazurach i Warmii, gdzie wybrać się na ferie z nartami? W warmińsko-mazurskim znajdziemy sporo wzniesień, zwłaszcza na Mazurach Garbatych, i stoków z wyciągami. Trasy przeważnie są naśnieżane i oświetlane po zmroku. Jeden z najpopularniejszych ośrodków działa w Mrągowie  – to Góra Czterech Wiatrów, gdzie można skorzystać z trzech wyciągów, pięciu tras zjazdowych, snowparku i toru do snowtubingu (zjazdy na dętkach i pontonach), a także zapisać dziecko na narciarskie półkolonie (cena 400 zł za pięciodniowy turnus). Inne warte polecenia ośrodki to Okrągłe koło Giżycka, w Rusi koło Olsztyna czy wyciąg Kartasiówka. Popularny stok, Piękna Góra, jest także w Gołdapi (Gołdap Konikowo), a w Elblągu - Góra Chrobrego. W czasie ferii zimowych można również wybrać się na wycieczkę do Druskiennik – na narciarzy czeka tam kryty, całoroczny stok narciarski.

Mazury i Warmia ze swoim polodowcowym krajobrazem są równie świetną opcją dla narciarzy biegowych, którzy jednak są uzależnieni od pogody i śniegu. Świetne i dobrze przygotowane trasy znajdziemy np. w Puszczy Piskiej (Wioska Narciarska Wiartel, 6 tras).

To także może cię zainteresować:

Więcej o: