Ferie 2017: Śląsk, czyli półkolonie, warsztaty, kino, lodowiska i narty

Ferie 2017 w wojewódzkim śląskim trwają od 16 do 29 stycznia. Jak zagospodarować zimowe ferie? Zima w mieście, zajęcia w domu kultury lub szkole, zabawy na lodowisku w Spodku, a może ferie w Szczyrku?

Ferie na Śląsku w 2017 r. zaczynają się już w drugiej połowie stycznia i trwają do 29 stycznia. Rodzice, którzy zastanawiają się, jak zapewnić dzieciom opiekę i zajęcie w czasie wolnym od szkoły, mają sporo opcji do wyboru.

Ferie i zima w mieście oznacza zazwyczaj, że dzieci mają dodatkowe zniżki na bilety wstępu do muzeów, kin, galerii, centrów edukacyjnych i na lodowiska. Czasem z okazji zimowych ferii wstęp jest całkowicie bezpłatny – tak działa np. katowicki MOSiR, udostępniając na ferie swoje boiska i sale sportowe. Wiele instytucji przedłuża czas otwarcia – np. pełna egzotycznych roślin i ptaków Palmiarnia w Gliwicach w czasie ferii otwarta jest 7 dni w tygodniu i o godzinę dłużej niż zwykle.

Zima w mieście na Śląsku

Dzieci, które ferie spędzają w Częstochowie, Katowicach, Rybniku, Gliwicach, Bielsko-Białej i innych śląskich miejscowościach, mogą skorzystać z zajęć, atrakcji i turniejów przygotowywanych przez miejskie domy kultury, muzea, biblioteki i inne publiczne placówki. Zajęcia w lokalnych domach kultury są zazwyczaj bezpłatne, ale trzeba się na nie z wyprzedzeniem zapisać.

Muzeum Śląskie w zeszłych latach przygotowało na ferie warsztaty tematyczne dla dzieci, ale też zajęcia plastyczne, gry planszowe i inne zabawy. Bilety kosztowały 3,5-5 zł. Za 5 zł można było też wziąć udział w parogodzinnych warsztatach archeologicznych i historycznych w Muzeum Historycznym w Bielsku-Białej. Gliwickie muzeum oferowało bezpłatne atrakcje (m.in. warsztaty odlewnictwa i teatrzyk kukiełkowy), trwające 1-2 godziny. Warsztaty teatralne w Teatrze Śląskim kosztowały 10 zł. Dzieci w czasie ferii zaprasza też regularnie Stadion Śląski – na pokazy i zajęcia sportowe, a także karaoke – niektóre zajęcia dostępne są bezpłatnie. Górnośląski Park Etnograficzny zapraszał na zajęcia kulinarne i naukę gotowania tradycyjnych potraw, ogniska i kuligi.

Blok czekoladowy XXI wieku

Ferie indywidualnie czy w grupie?

Tego typu zajęcia są dostępne dla pojedynczych osób, ale wiele powstaje wyłącznie z myślą o grupach zorganizowanych. Grupy zbiera się na półkoloniach organizowanych przez szkoły lub prywatne firmy. Dla grup cena zimowych atrakcji jest niższa lub od razu wliczona w cenę półkolonii.

Zimowe półkolonie w szkołach na Śląsku

Półkolonie organizowane w szkołach oznaczają różne ceny i różny zakres atrakcji. Zwykle trwają 5 lub 8 godzin, dziecko w cenie może mieć wyżywienie (pełne lub jeden posiłek). W programie są nie tylko zajęcia w szkołach, ale również wycieczki, wyjścia na basen, lodowisko czy warsztaty w innych ośrodkach. Przykładowa cena półkolonii w trakcie zimowych ferii w jednej z katowickich szkół podstawowych to 100 zł (8 godzin dziennie, jeden posiłek), ale niektóre dodatkowe atrakcje nie są w podstawowej cenie.

Chcąc skorzystać z półkolonii w szkołach, rodzice muszą wykazać się cierpliwością i czujnością – informacja o dostępnych zajęciach pojawia się zwykle nie wcześniej niż miesiąc przed feriami, a liczba miejsc jest ograniczona. Wiadomości o półkoloniach i innych organizowanych przez miasto zajęciach pojawiają się na stronach miejskich urzędów oraz oczywiście w konkretnych placówkach – czasem na ich stronach internetowych, ale niekiedy są dostępne wyłącznie w szkolnych sekretariatach.

Jeśli nie udało się znaleźć miejsca dla dziecka (czasem decyduje kolejność zapisów, niekiedy wprowadzane są zasady oparte na wybranych kryteriach, np. uwzględniające dochody rodziny), warto sprawdzić dostępność tuż po rozpoczęciu ferii albo od razu zapisać się na listę rezerwową. Niektóre rodziny rezygnują z zajęć, czasem powodem nieobecności jest też po prostu choroba malucha.

Ferie na półkoloniach tematycznych na Śląsku

Wiele firm uzupełnia miejską ofertę swoimi propozycjami. Dziecko można zapisać na półkolonie językowe, taneczne itp., ale też skorzystać z półkolonii, składających się z bardziej zróżnicowanych, ale też mniej specjalistycznych zajęć. Koszty takich półkolonii w zeszłych latach to ok. 300 zł za tydzień. Im ferie bardziej są wyspecjalizowane, tym stają się droższe – np. nauka tańca, tenisa, badmintona, squasha, koszykówki lub siatkówki w jednym z katowickich klubów sportowych to 600 zł za pięć dni (z jednym ciepłym posiłkiem w cenie). Za półkolonie z warsztatami robotyki zapłacimy 550 zł, a ferie obejmujące pracownię mody i urody albo zabawy osadzone w świecie Pokemonów – ok. 500 zł.

Park Śląski w Chorzowie w trakcie ferii przyciąga dzieci pokazami w planetarium, kolejką linową i terenowymi warsztatami ornitologicznymi, a także zajęciami w Hali Wystaw Kapelusz – w zeszłych latach była to np. nauka gry w hokeja na rolkach, warsztaty w laboratorium i robotyki. Można wstęp na zajęcia na jeden dzień (ok. 70 zł) lub na cały turnus (ok. 300 zł).

W czasie ferii więcej niż zwykle mają też do zaproponowania kina. Pokazom filmów dla dzieci w różnym wieku towarzyszą również warsztaty. Bilety w ferie bywają też tańsze.

W przypadku półkolonii bez dofinansowania nie ma problemu z dostępnością miejsc, a zimowe ferie można zaplanować z dużym wyprzedzeniem, bo zapisy ruszają już dwumiesięcznym wyprzedzeniem.

Lodowiska na Śląsku, czyli ferie w Spodku

Gdzie jeździć na łyżwach w województwie śląskim? Miejskie lodowiska działają niemal w każdej większej miejscowości – Gliwicach, Rybniku, Bielsko-Białej, Sosnowcu, Bytomiu, Piekarach Śląskich. Jednym z najciekawszych jest lodowisko w katowickim Spodku (bilet ulgowy 4 zł). W Katowicach pod dachem można się też ślizgać w hali Jantor w Nikiszowcu.

Planując ferie, warto pamiętać, że bezpłatne są lodowiska „białe orliki” m.in. w Bielsku-Białej, Koziegłowach, Sosnowcu, Koziegłowach. Za darmo można korzystać ze ślizgawek w Tychach, Wodzisławiu Śląskim, Bytomiu przed Miejską Biblioteką Publiczną.

Na narty na Śląsku, czyli ferie nie tylko w Szczyrku

Ferie to także zimowiska narciarskie. Gdzie są najlepsze warunki do nauki jazdy na nartach i spędzania czasu dla dzieci? Turnusy na dzieci albo dla całych rodzin z maluchami znajdą tu nie tylko mieszkańcy Śląska, ale też osoby przyjeżdżające z innych województw. W województwie śląskim najpopularniejsze ośrodki to Szczyrk, Wisła i Istebna.

Przedszkola narciarskie znajdziemy w wielu ośrodkach i stacjach. W Szczyrku można też skorzystać z darmowego wyciągu dla dzieci w ośrodku Palenica, w Ustroniu jest również wyciąg linowy dostosowany dla dzieci. W Wiśle znajdziemy też stacje narciarskie z „ogrodem niespodzianek”, karuzelą i trasami dla najmłodszych (Cieńko i Rowienki).

To także może cię zainteresować:

Więcej o: