Ferie zimowe 2017 na Podkarpaciu: terminy, atrakcje, półkolonie

Ferie w województwie podkarpackim zaczynają się 16 i kończą 29 stycznia. Jak spędzić ferie w Bieszczadach i Beskidzie Niskim - na nartach, na lodowisku? A może skorzystać z półkolonii i atrakcji przygotowanych przez firmy i miejskie instytucje?

Ferie w podkarpackim to okres zajęć, warsztatów i innych atrakcji. W większych i mniejszych miastach, Rzeszowie, Krośnie, Przemyślu, Stalowej Woli, Sanoku, Jaśle, Mielcu, Lubaczowie, Dębicy, Ustrzykach i innych miejscowościach, na ferie przygotowuje się wiele ciekawych zajęć dla dzieci.

Zima w mieście, czyli ferie w Rzeszowie i nie tylko

Zima w mieście nie musi oznaczać nudy. W trakcie ferii można bawić się w Muzeum Dobranocek, Imperium Techniki, w parku linowym, centrum wspinaczkowym, na warsztatach teatralnych i w raju dla majsterkowiczów Hammerland, w którym można pracować zarówno śrubokrętem, jak i używając drukarki 3D.

Komercyjne firmy prześcigają się w szykowaniu atrakcji na ferie, swoje programy przygotowują również miejskie ośrodki – muzea, biblioteki, ośrodki sportu i rekreacji, szkoły i domy kultury. Jak wyglądają ceny takich ferii? Czasem zajęcia i inne atrakcje są bezpłatne, czasem wystarczy niewiele dopłacić, czasem – całkiem sporo. Przeważnie takie ferie są jednak zdecydowanie tańsze niż oferta prywatnych firm. Przykładowo, w filiach Rzeszowskiego Domu Kultury za 8-godzinne zajęcia trzeba było zapłacić 185 zł za tydzień półkolonii z wyżywieniem, a 55 zł (bez wyżywienia) za 5-godzinne półkolonie. Wielodzietne rodziny mogą starać się o zniżkę za ferie. Wady? Ograniczona dostępność miejsc.

Oferta na ferie dofinansowywana przez samorządy na Podkarpaciu bywa rozbudowana. Dla maluchów przygotowuje się zajęcia plastyczne, taneczne, sportowe, różne warsztaty (w tym z pierwszej pomocy) i wyjścia do teatru lub kina, bale karnawałowe, zabawy na świeżym powietrzu, ogniska i kuligi. Uwagę zwracają ciekawe zajęcia w trakcie ferii w Krośnie, Mielcu i Jaśle (m.in. w Centrum Pogranicza Kultur i Muzeum Rzemiosła) – w poprzednich latach były to m.in. warsztaty grafiki, teatralno-lalkarskie i mikrofonowe, projektowanie kostiumów, ćwiczenia taneczne i dziennikarskie.

Ferie w mieście, czyli płatne półkolonie na Podkarpaciu

Atrakcyjnie wygląda również oferta na ferie firm, które działają w województwie podkarpackim na komercyjnych zasadach. Już za nieco ponad 300 zł (maksymalny koszt nie powinien przekroczyć 500 zł) można zapewnić dziecku zabawę i opiekę na tydzień lub przynajmniej pięć dni na półkoloniach organizowanych przez szkołę językową, klub sportowy lub taneczny. W czasie ferii na Podkarpaciu można się uczyć fotografować, grać na gitarze czy spróbować swoich sił w warsztatach teatralnych. W programie oprócz podstawowych zajęć są też wycieczki na sanki, basen i łyżwy, a niekiedy również poza miasto – bo ferie nie są po to, żeby siedzieć cały dzień pod dachem. Firmy uwzględniają takie atrakcje jak wycieczki do Osady Słowiańskiej (okolice Dębicy), skansenów i Zamku w Łańcucie.

Obejrzyj także wideo: Witamina D: prawie jak hormon. Czy trzeba ją suplementować jesienią i zimą?

Witamina D: prawie jak hormon. Czy trzeba ją suplementować jesienią i zimą?

Lodowisko na ferie – od Przemyśla przez Rzeszów po Krosno

Wspaniałą atrakcją na ferie w województwie podkarpackim są sztuczne miejskie lodowiska. Lodowisko Biały Orlik w Rzeszowie przy Międzyszkolnym Ośrodku Sportowym jest darmowe dla wszystkich. Na drugim, dwukrotnie większym rzeszowskim sztucznym lodowisku trzeba zapłacić za wstęp; dla dzieci i młodzieży to koszt 5 zł za godzinę. Trzecie, zadaszone lodowisku znajduje się w Millenium Hall; wstęp to 6 zł za godzinę.

Ślizgać w trakcie ferii i przez całą zimę można się też m.in. w Przemyślu na lodowisku przy Przemyskim OSiR-ze; tutaj zapłacimy 5 zł za 2 godziny. W Jarosławiu przy MOSiR-ze bilet ulgowy kosztuje już tylko 4 zł. W Krośnie (MOSiR) – 3 zł za godzinę,  w Dębicy (również MOSiR) – od 3 zł. Miejskie lodowiska są również w Jaśle, Tryńczy i Mielcu. Przy lodowiskach funkcjonują wypożyczalnie sprzętu.

Ferie i zimowiska na Podkarpaciu, czyli gotowanie, narty i rycerze Jedi

Zimowisko dla dzieci na nartach czy ferie ze snowboardem na Podkarpaciu to większy wydatek niż miejskie półkolonie – około 1200 zł za tygodniowy turnus. Można za to wybierać pomiędzy ciekawymi tematycznie programami. Firmy organizują ferie dla tych dzieci, które chcą uczyć się jazdy na nartach, ale też gotować, survivalowe (trudno o lepsze miejsce niż Bieszczady!), obozy z grami RPG, obozy tylko dla dziewczynek, a także – dla rycerzy Jedi.

Ferie w ośrodkach narciarskich, czyli zimowe wyjazdy na narty

Narty na Podkarpaciu to świetny wybór na zimowe ferie 2017. Bieszczady, przyciągają turystów nie tylko latem. Bieszczadzkie wyciągi narciarskie oferują wjazd za 1,5-4 zł, trasy są naśnieżane, ratrakowane i oświetlone. Mniejsze, ale równie funkcjonalne znajdziemy w Beskidzie Niskim.

Gdzie pojechać na ferie na narty z dziećmi? Największy ośrodek narciarski na Podkarpaciu znajduje się w Ustrzykach Dolnych. Jest tu kolej krzesełkowa, wyciągi orczykowe oraz krótkie wyciągi do nauki jazdy. To tu są trasy o największej różnicy poziomów na Podkarpaciu, a także wyjątkowo długie, bo prawie kilometrowe, oraz jedna dostosowana do slalomu.

Dużym i ważnym ośrodkiem jest Przemyśl, gdzie do dyspozycji narciarzy są dwa wyciągi krzesełkowe, trasy o różnej długości i trudności, a także tor saneczkowy. W Chyrowej znajdziemy ośrodek z jedną z najszerszych w Polsce tras zjazdowych, popularny jest też Arłamów, Babice, Bystre koło Baligrodu, Cisna, Karlików, Lesko, w którym jest też snowpark dla snowboardzistów. W Gogołowie są też dodatkowe atrakcje dla dzieci, przyciągające rodziny na ferie - kolejka linowa, trasa do zjazdów pontonami, pociąg śnieżny i karuzela z pontonami.

Trasy przygotowane dla narciarzy biegowych znajdziemy w Beskidzie Niskim w okolicach Magurskiego Parku Narodowego. W Beskidzie pojeździmy też na nartach zjazdowych, m.in. w Sękowej, Ski Parku Magura, Małastowie, Gładyszowie, Smerekowcu, Kamionnie i Tyliczu.

To także może cię zainteresować:

Więcej o: