Ferie zimowe 2017: terminy ferii w poszczególnych województwach

Rok szkolny 2016/2017 dopiero się zaczął, a wielu myśli już o odpoczynku. Zimowe wakacje to dwa tygodnie wolnego od szkoły. Ferie zimowe 2017: terminy wciąż są dla ciebie niewiadomą? Rozwiewamy wątpliwości.

Ferie zimowe 2017: terminy to coś, co już we wrześniu zaznaczamy w kalendarzu. Nic dziwnego, ferie zimowe to coś, na co czeka wielu uczniów. Chociaż w roku szkolnym czeka wiele dni wolnych od szkoły, to dopiero po nowym roku można mieć aż dwa tygodnie laby. Kiedy rozpoczynają się ferie zimowe w poszczególnych województwach?

Ferie zimowe 2017: terminy

 

To, kiedy odbędzie się dwutygodniowa przerwa w nauce ustalane jest na podstawie § 3 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej i Sportu z dnia 18 kwietnia 2002 r. w sprawie organizacji roku szkolnego. Mówi on m.in. o tym, że "ferie zimowe trwają dwa tygodnie w okresie od połowy stycznie do końca lutego". Terminy ferii zimowych mają być ogłoszone nie później niż do końca maja, każdego roku poprzedzającego ten, w którym będą trwały ferie. W związku z tym nie powinien dziwić fakt, że terminy ferii zimowych w roku szkolnym 2016/2017 opublikowano na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej już w 2015 roku.

Ferie zimowe 2017 w poszczególnych województwach

Ferie zimowe w roku szkolnym 2016/2017 rozpoczną się 16 stycznia a zakończą 26 lutego. Jako pierwsi, wolne będą mieli uczniowie z województw:

  • lubelskiego,
  • łódzkiego,
  • podkarpackiego,
  • pomorskiego,
  • śląskiego.

Ich ferie zimowe potrwają od 16 do 29 stycznia 2017r. Być może na wyjazdach spotkają się z uczniami z województw podlaskiego i warmińsko-mazurskiego, których ferie będą trwać od 23 stycznia do 5 lutego 2017r.

Ferie zimowe 2017 od 30 stycznia do 12 lutego 2017r. to czas wolny dla uczniów z:

  • województwa kujawsko-pomorskiego,
  • województwa lubuskiego,
  • województwa małopolskiego,
  • województwa świętokrzyskiego,
  • województwa wielkopolskiego.

Ferie zimowe: terminy w lutym. Jako ostatni na ferie pojadą uczniowie z województw: dolnośląskiego, mazowieckiego, opolskiego i zachodniopomorskiego. Ich przerwa od szkoły rozpocznie się 13 lutego i potrwa do 26 lutego 2017r.

Co robić w czasie ferii zimowych?

Najoczywistszą odpowiedzią wydaje się być: "wyjechać". Jednak nie zawsze jest to - z różnych względów - możliwe. W czasie ferii zimowych organizowane są różne atrakcje, które sprawią, że dzieci nie będą się nudzić, a rodzice nie będą się martwić, że zostają same w domu (chociaż w wielu przypadkach zapewniona opieka jest krótsza, niż podczas zajęć lekcyjnych). Dobrą propozycją jest udział w akcji "Zima w mieście", organizowanej w wielu domach kultury, bibliotekach publicznych itp. Udział zajęciach jest najczęściej bezpłatny albo koszty są symboliczne. Oczywiście odbywają się także płatne półkolonie czy warsztaty.

Zajęcia dla uczniów organizowane są także w szkolnych świetlicach, gdzie dzieci mogą spędzać czas w znanym miejscu, wśród osób, które nie są dla nich obce.

Wyjazdy zorganizowane

Jeśli chcemy, aby nasze dziecko wyjechało na kolonie zimowe to już ostatni dzwonek, aby zająć się organizacją wyjazdu. Zimowiska w Polsce, w zależności od tego, jakie atrakcje czekają na ich uczestników, kosztują średnio od około 1 000 zł do nawet 2 000 zł (w cenie najczęściej jest siedem noclegów). Wyjazdy zagraniczne kosztują więcej - za obóz narciarsko-snowboardowy w Livigno zapłacimy ok. 2 600 zł. Do tej ceny należy doliczyć m.in. opłaty za skipassy, czy imprezy fakultatywne.

Ferie zimowe 2017 w rodzinnym gronie

Terminy ferii zimowych doskonale wam pasują? Jeśli ferie zimowe chcemy spędzić całą rodziną, warto już teraz zarezerwować wyjazd. Termin zimowych wakacji nie ulegnie zmianie, można już teraz planować urlop i załatwiać formalności związane z wyjazdem.

Przed wyjazdem na ferie dopadło cię przeziębienie? Te babcine metody są naprawdę skuteczne w walce z nim:

Przy pisaniu artykułu korzystałam z informacji o terminach ferii zimowych w roku szkolnym 2016/2017, opublikowanej na stronie Ministerstwa Edukacji Narodowej.

To także może cię zainteresować:

Ferie w dobie kryzysu - pomysły na ciekawe spędzenie czasu

Ferie - ulga czy utrapienie?

Więcej o: