1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Książki dla dzieci, czyli co ostatnio czytaliśmy. Patriotyzm, ulubieni bohaterowie, kryminał dla dzieci, książka obrazkowa i... wiele wspaniałości

Uwielbiam czytać. Czytam sobie, czytam dzieciom (chociaż starsza córka już coraz płynniej robi to sama). Książki dla dzieci to coś, co pozwala rozpalić w maluchach potrzebę sięgania po literaturę dobrowolnie. A ja mogę znów przenieść się do krainy dzieciństwa.
Moje ulubione dobranocki, Wydawnictwo Papilon Moje ulubione dobranocki, Wydawnictwo Papilon fot. nn-k

"Moje ulubione dobranocki", praca zbiorowa

Czytanie na dobranoc to rytuał w wielu domach. To czas spędzony razem, chwila bliskości i wyciszenia. 'Moje ulubione dobranocki' to zbiór czterdziestu krótkich opowiadań, idealnych do przeczytania 'na raz'. Są ciepłe i magiczne, sprawiają, że wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach. Dzieci nie mają problemu ze zrozumieniem treści, wszystko jest tutaj przystępne, nie ma trudnych słów.

Najpierw czytaliśmy opowiadania po kolei, teraz wracamy do ulubionych, które zostały z głowach dzieci. Nie mają problemu z tym, że wiedzą, jak zakończą się historie, są na tyle fajne, ze mogą ich wysłuchiwać bez końca.

Teksty i ilustracje - chociaż napisane i narysowane przez różnych autorów - doskonale do siebie pasują i tworzą spójną całość. 'Moje ulubione dobranocki' to doskonałe przejście między wierszykami czytanymi do snu, a grubszymi, składającymi się z wielu rozdziałów książek.

Moje małe strachy. Księga odwagi, Jo Witek, Christine Roussey, Wydawnictwo Mamania Moje małe strachy. Księga odwagi, Jo Witek, Christine Roussey, Wydawnictwo Mamania fot. nn-k

"Moje małe strachy. Księga odwagi", Jo Witek, Christine Roussey

Każdy się czegoś boi. Czasem drzewo za oknem strasznie szumi, pluszaki na półce rzucają przerażający cień, a kot postanowił zapolować na kawałek papieru... 'Moje małe strachy' to właśnie zbiór takich różnych upiornych rzeczy. A co najważniejsze, znajdziemy tam również sposoby na to, aby to, co straszne, przestało już takim być.

Czasem działa zapalenie lampki, innym razem wyobrażenie sobie bezpiecznego miejsca, jeszcze kiedy indziej - zastąpienie strachu... śmiechem. I to wszystko działa! Trzeba tylko znaleźć swój sposób, a 'Moje małe strachy' w tym pomogą.

Książka, chociaż opowiada o tym, czego możemy się bać, jest bardzo radosna, a dzieci uwielbiają po nią sięgać. Na każdej stronie czymś zaskakuje, otworami w różnych kształtach, nieoczywistymi połączeniami kolorystycznymi - możemy czytać, ale i odkrywać, traktować ją, jako książkę obrazkową, którą możemy opowiedzieć na swój sposób.

Sztywne kartki sprawiają, że najmłodszym jest wygodnie je przekładać i nie niszczą się tak szybko.

Cykl o Elmerze, David McKee, Wydawnictwo Papilon Cykl o Elmerze, David McKee, Wydawnictwo Papilon fot. nn-k

Cykl o Elmerze, David McKee

Elmera chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Tym razem słoń w kratkę jest bohaterem kartonowych książeczek dla najmłodszych. Tekstu nie ma w nich dużo, za to jest dużo słoniowych przygód. Dzięki nim dzieci mogą na przykład poznać kolory, wskazywać, jaka jest pogoda czy opowiadać o planie dnia.

Możemy towarzyszyć Elmerowi, najmłodsi mogą też opowiadać o tym, co się u nich dzieje, korzystając z wiedzy, jaką przekazał im słoń.

Cykl o Elmerze, David McKee, Wydawnictwo Papilon
fot. nn-k

Książki, chociaż kartonowe, są lekkie i poręczne, bez problemu zmieszczą się w dziecięcych rączkach. Dzięki Elmerowi dzieci wzbogacą swoje słownictwo, poznają też bohatera, który może towarzyszyć im na dłużej - później znajda go w 'dorosłych' książkach.

Pewnego razu w Londynie, Gregory Rogers, Wydawnictwo Literówka Pewnego razu w Londynie, Gregory Rogers, Wydawnictwo Literówka fot. nn-k

"Pewnego razu w Londynie", Gregory Rogers

"Pewnego razu w Londynie" to książka, którą każdy może "przeczytać" na swój sposób. I za każdym razem, gdy po nią sięgnie, może robić to zupełnie inaczej. Wystarczy wybrać innego bohatera i od razu skupiamy na się na innych elementach, nasza opowieść na nowo ożywa.

Córka skupia się na wymyślaniu historii, opowiada o tym, co robią bohaterowie, ale i o tym, co działo się z nimi wcześniej, dlaczego znaleźli się właśnie w tym miejscu. Jej wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach i to słychać! Z kolei syn skupia się na wyszukiwaniu szczegółów. Poszukuje Szekspira, liczy kruki z londyńskiej Tower - wykorzystują książkę po swojemu, spędzając z nią dużo czasu i za każdym razem odkrywając coś nowego.

"Pewnego razu w Londynie" to otwarta księga, która ma wielki potencjał. To, jak go wykorzystacie, zależy jedynie od was.

Reksio. Niezawodny przyjaciel i Reksio. Zimowa przygoda, Wydawnictwo Papilon Reksio. Niezawodny przyjaciel i Reksio. Zimowa przygoda, Wydawnictwo Papilon fot. nn-k

"Reksio. Niezawodny przyjaciel" i "Reksio. Zimowa przygoda"

Jeśli macie ochotę na odrobinę dłuższe historie, ale również w towarzystwie doskonale znanego bohatera, polecam książki z Reksiem w roli głównej. Powstały na motywach scenariuszy autorstwa Lechosława Marszałka, a kultowy już bohater zachwyca najmłodszy tak, jak przed laty ich rodziców.

Reksio bawi, ale i uczy. Dzięki niemu kolejne pokolenie dowiaduje się, czego lepiej nie robić, jak rozwiązywać konflikty i jak ważne są bliskie osoby obok.

'Reksio. Niezawodny przyjaciel' i 'Reksio. Zimowa przygoda' to opowieści, które czyta się szybko, bez problemu poradzą sobie z nimi ci, którzy dopiero zaczynają robić to samodzielnie. Litery są duże, tekst łatwo jest 'ogarnąć' wzrokiem. Fakt, że jedna strona to tekst, a druga ilustracja sprawia, że całość jest bardziej przejrzysta i nie przytłacza małego czytelnika.

Reksio. Niezawodny przyjaciel i Reksio. Zimowa przygoda, Wydawnictwo Papilon
fot. nn-k

Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur, Wydawnictwo Znak Emotikon Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur, Wydawnictwo Znak Emotikon fot. nn-k

"Bolek i Lolek na szlaku polskich kultur", tekst Dorota Majkowska-Szajer, ilustracje Sara Szewczyk

'Cudze chwalicie, swojego nie znacie' - to przysłowie może zobrazować książkę, której bohaterami są Bolek i Lolek. Razem z braćmi zwiedzamy Polskę i poznajemy różne lokalne zwyczaje i tradycje. Z tej książki wiele mogą dowiedzieć się dzieci, ale i dorośli mogą uzupełnić wiedzę.

O języku kaszubskim, radomskich oberkach czy kurpiowskich wycinankach możemy przeczytać w encyklopedii, ale gdy poznamy je towarzysząc Bolkowi i Lolkowi w podróży, zostaną w głowach na dłużej. A dzieci to naprawdę interesuje, drążą, dopytują o szczegóły. Później dzielą się poznanymi ciekawostkami z innymi, co daje im olbrzymią satysfakcję, bo często wiedzą o wiele więcej niż ich rozmówcy.

Książka napisana jest przystępnym dla najmłodszych językiem, nie ma tu 'suchego' tekstu, pełno za to dialogów, zabawnych opowieści. Wszystko to sprawia, że nie jest to po prostu nudna opowieść, a coś, co dziecko samo chce poznać.

Dokąd idziemy, kiedy znikamy?, Wydawnictwo Kinderkulka Dokąd idziemy, kiedy znikamy?, Wydawnictwo Kinderkulka fot. nn-k

"Dokąd idziemy, kiedy znikamy?", Isabel Minhos Martins, Madalena Matoso

Jak rozmawiać z dziećmi o śmierci? Czasem nie jest łatwo, szczególnie jeśli my sami nie możemy zrozumieć, dlaczego nasi bliscy tak szybko umarli. W rozmowie mogą pomóc nam książki, które udzielą odpowiedzi na wiele pytań, ułatwią sformułowanie tych, które siedzą w głowach.

'Dokąd idziemy, kiedy znikamy?' to opowieść o przemijaniu i o tym, że to my właściwie decydujemy o tym, gdzie pójdziemy, gdy nas już nie będzie. W książce podanych jest wiele przykładów, możemy zapytać dziecka, jak jemu się wydaje, gdzie zniknęły bliskie osoby. Po takiej rozmowie często nam, dorosłym, jest lżej - gdy słyszymy, jak ukochana babcia spogląda na dziecko z drzewa, z którego kasztany wspólnie zbierali i my ją tam dostrzegamy.

Opowieść o śmierci, o przemijaniu nie musi być smutna, pełna łez. Temat jest ważny, ale nie musimy sięgać po turpistyczne czy ostateczne wątki. 'Dokąd idziemy, kiedy znikamy?' podsuwa nowe odpowiedzi, często takie, na które my byśmy nie wpadli, a dla dzieci są czymś oczywistym, co nie wymaga dodatkowego tłumaczenia.

Napisana jest przystępnym językiem, do czytania nie tylko w czasie Wszystkich Świętych.

Kto wszedł w butach do środka, Wydawnictwo Dziwny pomysł Kto wszedł w butach do środka, Wydawnictwo Dziwny pomysł fot. nn-k

"Kto wszedł w butach do środka?", Wydawnictwo Dziwny Pomysł

Lubicie kryminały? Teraz możecie czytać je razem z dziećmi! Leon i Livia muszą rozwiązać tytułową zagadkę i dowiedzieć się, kto wszedł w butach do środka. Czy przedszkolaki połączą wszystkie fakty? Czy uda im się zadać właściwe pytania?

Książkę czyta się jednym tchem, mali i duzi chcą dowiedzieć się, kto jest sprawcą całego zamieszania. Możecie podpytywać swoje dzieci, jakie one miałyby pomysły na przeprowadzenie śledztwa i co jeszcze można by zrobić. Kto wie, może na kolejnej stronie to właśnie zrobią bohaterowie?

To historia nie tylko o szukaniu winnych, ale i o braniu odpowiedzialności za swoje czyny. Zabawna, pozornie lekka opowieść niesie za sobą ważne przesłanie: by zawsze umieć powiedzieć "przepraszam".

Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości, Michał Rusinek, Znak Emotikon Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości, Michał Rusinek, Znak Emotikon fot. nn-k

"Jaki znak twój? Wierszyki na dalsze 100 lat niepodległości", Michał Rusinek

Na pewno doskonale znacie wiersz Władysława Bełzy 'Katechizm polskiego dziecko' - może ten tytuł niewiele mówi, ale już pierwsze pytanie 'Kto ty jesteś'? sprawia, że potrafimy wyrecytować ten utwór w całości.

Michał Rusinek udziela nowych odpowiedzi na znane pytania. Czym jest symbol w erze emotek? Czy pamiętać, że zdobyta? I w co wierzymy? Co jesteśmy winni naszej ojczyźnie? Wiele małych gestów, na które możemy nie zwracać uwagi.

Autor odpowiada na pytania wierszem, językiem łatwym do zrozumienia. Zachęca do udzielania własnych odpowiedzi, na to, by wyjść poza utarty schemat i odpowiedzieć tak, jak my sami czujemy. Bo dla każdego z nas ojczyzna może być czymś innym, czymś równie ważnym.

To książka, która powoduje rozmowy, tak ważne nie tylko z okazji tegorocznej rocznicy. To coś zarówno dla najmłodszych, jak i tych starszych - chodzących już do szkoły - czytelników.

Przeczytaj także: 'Nowe przygody Kubusia Puchatka' i inne książki dla dzieci, czyli o potrzebie zabawy słowem [ROZMOWA]

***

Prezentowane powyżej treści i produkty są niezależnym wyborem redakcji serwisu. W powyższym tekście umieszczone zostały linki promocyjne naszych Partnerów. Klikając w nie, wspierasz naszą działalność.