1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Książki dla dzieci, które ostatnio czytaliśmy. Nowości w seriach i nie tylko

Książki towarzyszą nam codziennie - w ciągu dnia, przed snem... Niektóre czytamy wspólnie, niektóre dzieci "czytają" same. Cieszę się, że uwielbiają sięgać po książki, chętnie przenoszą się dzięki nim do różnych światów, poznają różnych bohaterów. Gdzie byliśmy i kogo poznaliśmy w ostatnio?
'Historie wyciągnięte z kapelusza', Agnieszka Zimnowodzka, ilustracje Małgorzata Kwapińska, Wydawnictwo Kocur Bury 'Historie wyciągnięte z kapelusza', Agnieszka Zimnowodzka, ilustracje Małgorzata Kwapińska, Wydawnictwo Kocur Bury fot. nn-k

"Historie wyciągnięte z kapelusza", Agnieszka Zimnowodzka, ilustracje Małgorzata Kwapińska

Lilkę i Antosia już znamy - poznaliśmy ich czytając "Historie zamiecione pod dywan". Tym razem rodzeństwo spędza wakacje u ciotki Matyldy, która kiedyś była śpiewaczką operową. W domu ciotki jest pełno skarbów, m.in. cylinder jej dziadka, który ma wyjątkowe właściwości... Dzięki niemu można przenosić się w czasie. Jak się domyślacie, dzięki tym podróżom rodzeństwo przeżywa mnóstwo przygód, poznaje osoby, które znamy z historii.

W książce nie mamy jedynie równomiernie ułożonego tekstu, niektóre fragmenty są w dymkach, inne zajmują jedynie część strony, otoczone ilustracją. Właśnie - ilustracje. "Historia wyciągnięte z kapelusza" to nie tylko opowieść, którą czyta się jednym tchem, to także wspaniałe ilustracje. Są doskonałym uzupełnieniem treści, można swoją uwagę skupić też tylko na nich, niczym w książce obrazkowej.

Książka jest podzielona na rozdziały, można podzielić ją np. na wieczory, ale - ostrzegam - będzie to trudne. Gdy zaczniemy czytać, trudno będzie przestać i zanim się zorientujemy będziemy na ostatniej stronie.

Narratorką jest Lilka, możemy spojrzeć na historię jej oczami. Dzieciom łatwiej też utożsamić się z konkretną osobą, tym bardziej, że jest mniej więcej w ich wieku.

"Historie wyciągnięte z kapelusza", Agnieszka Zimnowodzka, ilustracje Małgorzata Kwapińska, Wydawnictwo Kocur Bury

'Nie liż tej książki', Idan Ben-Barak, Julian Frost, zdjęcia wykonane elektronowym mikroskopem skaningowym - Linnea Rundgren, Wydawnictwo Kinderkulka 'Nie liż tej książki', Idan Ben-Barak, Julian Frost, zdjęcia wykonane elektronowym mikroskopem skaningowym - Linnea Rundgren, Wydawnictwo Kinderkulka fot. nn-k

"Nie liż tej książki", Idan Ben-Barak, Julian Frost, zdjęcia wykonane elektronowym mikroskopem skaningowym - Linnea Rundgren

Dzięki "Nie liż tej książki" poznamy mikroorganizmy, które żyją w i na naszym ciele. Naszym przewodnikiem jest Min, który jest bakterią E. coli. W książce poznamy też jego przyjaciół - Strepkę czyli streptokoka, Kropika czyli grzyba i Maczka - maczugowca. Dzięki zdjęciom wykonanym elektronowym mikroskopem skaningowym przyjrzymy się miejscom, które zamieszkują z bardzo, bardzo bliska.

Dzieciom na początku trudno było uwierzyć, że na ich ciele znajduje się aż tyle różnych żyjątek. "Myj ręce", "umyj owoce" to puste słowa, gdy podajemy przykład, opowiadamy o bakteriach, które trzeba usunąć, chętniej to robią. I wiedzą dlaczego. Zarazki nie są już czymś abstrakcyjnym, stają się znanymi bohaterami z książki.

A jeśli ktoś ma jednak ochotę polizać książkę, na okładce wyznaczono miejsce, w którym można to zrobić. Ten zabieg to puszczenie oka do czytelnika.

"Nie liż tej książki", Idan Ben-Barak, Julian Frost, zdjęcia wykonane elektronowym mikroskopem skaningowym - Linnea Rundgren, Wydawnictwo Kinderkulka, cena z okładki: 34,90 zł

To także może cię zainteresować: Książki naszego dzieciństwa [QUIZ]

'Gdzie jest Małej Lamy Mama', 'Mała Lama zbuntowana', 'Mała Lama w łóżku sama', Anna Dewdney, przełożył Wojciech Mann, Wydawnictwo MANDO 'Gdzie jest Małej Lamy Mama', 'Mała Lama zbuntowana', 'Mała Lama w łóżku sama', Anna Dewdney, przełożył Wojciech Mann, Wydawnictwo MANDO fot. nn-k

Seria o Małej Lamie, Anna Dewdney

Mała Lama jest bohaterką, z którą dzieciom łatwo jest się utożsamić, jej przygody mogłyby się przytrafić niejednemu przedszkolakowi.

Krótkie, rymowane historie czyta się błyskawicznie, w mig łapiemy rytm i nim się zorientujemy, opowieść się kończy. Litery są duże, tekst jest przejrzyście rozłożony - historie o Małej Lamie doskonale sprawdzą się jako pierwsze samodzielnie czytane lektury. Chociaż moje dzieci chętniej oglądają ilustracje, wymyślając własne przygody albo odnosząc je do tego, co dzieje się w ich przedszkolu. A przygody Małej Lamy poznajemy wspólnie, tuląc się do siebie, dyskutując o tym, co my byśmy zrobili w podobnych sytuacjach, czy zachowanie Małej Lamy przypomina im ich poczynania, czy to, co robią ich przedszkolnych znajomych. Z Małą Lamą na pewno się nie nudzimy.

"Gdzie jest Małej Lamy Mama", "Mała Lama zbuntowana", "Mała Lama w łóżku sama", Anna Dewdney, przełożył Wojciech Mann, Wydawnictwo MANDO, cena z okładki: 24,90 zł

Seria o Żubrze Pompiku, Tomasz Samojlik, Media Rodzina Seria o Żubrze Pompiku, Tomasz Samojlik, Media Rodzina fot. nn-k

Seria o Żubrze Pompiku, Tomasz Samojlik

Razem z żubrem Pompikiem i jego rodziną - siostrą Polinką i rodzicami Poradą i Pomrukiem, wyruszamy w podróż po Polsce. Żubry opuszczają swój dom, Puszczę Białowieską i odwiedzają Parki Narodowe i poznają ich mieszkańców. W częściach, które my mamy ruszają do Słowińskiego Parku Narodowego, Kampinoskiego Parku Narodowego i Parku Narodowego "Bory Tucholskie".

Każda z książeczek to wiele informacji i ciekawostek, które na długo zostają w głowach małych odkrywców. To, czego dowiadujemy razem z Pompikiem i jego bliskimi łatwiej jest zapamiętać, uczymy się w przyjemny sposób. A wiedza na pewno kiedyś się jeszcze przyda.

Tekst - mimo wielu "mądrych" informacji - nie jest trudny do przyswojenia dla najmłodszych czytelników, chętnie słuchają opowieści o przygodach żubrzej rodziny i zwierząt, które spotykają podczas swoich wypraw. Seria o żubrze Pompiku rozbudza też dziecięcą ciekawość, chcą wiedzieć więcej. Gdy kończymy czytać ruszamy na własną wyprawę - w poszukiwaniu kolejnych informacji.

"Żubr Pompik. Wyprawy. Zachłanna Mewa"

"Żubr Pompik. Wyprawy. Najstraszniejszy drapieżnik"

"Żubr Pompik. Wyprawy. Rodzina borsuków"

Tomasz Samojlik, Media Rodzina, cena z okładki 7,90 zł

'Kicia Kocia. Nie chcę się bawić', Anita Głowińska, Media Rodzina 'Kicia Kocia. Nie chcę się bawić', Anita Głowińska, Media Rodzina fot. nn-k

"Kicia Kocia. Nie chcę się bawić", Anita Głowińska

Kicia Kocia to jedna z ulubionych bohaterek przedszkolaków. Dzieciom łatwo się z nią utożsamić - przeżywa przygody podobne do tych, które i im się przytrafiają. Historie o Kici Koci pomagają też "przerobić" różne trudne tematy. Tym razem najmłodsi dowiedzą się o tym, że nie musimy zgadzać się na reguły, które narzucają nam inni. Jeśli nie mamy ochoty bawić się według wymyślonych przez innych zasad, powinniśmy głośno o tym mówić. Może się okazać, że inni po prostu nie wiedzą, że nam dana zabawa się nie podoba.

Dzięki Kici Koci dzieci wiedzą, że nie ma niczego złego w mówieniu "nie", że jeśli nie będziemy robić tego, czego chcą inni, nie zostaniemy wykluczeni z zabawy - wręcz przeciwnie, możemy wymyślić coś lepszego, co spodoba się wszystkim.

Serii o Kici Koci nikomu nie trzeba przedstawiać. Książeczkę czyta się szybko, tekstu nie ma dużo, jest on przejrzysty, dzięki czemu dzieci, które zaczynają czytać samodzielnie także nie będą mieć problemów z lekturą.

"Kicia Kocia. Nie chcę się bawić", Anita Głowińska, Media Rodzina, cena z okładki 6,90 zł

'BIBLIA opowiedziana i objaśniona' Jean-Michel Billioud, ilustracje Hél?ne Georges, Wydawnictwo Papillon 'BIBLIA opowiedziana i objaśniona' Jean-Michel Billioud, ilustracje Hél?ne Georges, Wydawnictwo Papillon fot. nn-k

"BIBLIA opowiedziana i objaśniona" Jean-Michel Billioud, ilustracje Hélene Georges

"BIBLIA opowiedziana i objaśniona" to doskonałe omówienie Starego i Nowego Testamantu - coś, co przyda się nie tylko najmłodszym. Znajdziemy tu wiele ilustracji, które są nie tylko ozdobą, ale i graficznym objaśnieniem wielu wątków. Mamy tu chronologię i postacie, dzięki wykresom łatwiej uzmysłowić sobie, kto jest z kim związany i kiedy wydarzenia z nim związane miały miejsce.

Każde wydarzenie ujęte w książce jest dokładnie rozpisane. Mamy dłuższy fragment tekstu, który omawia daną sytuację, a także krótsze, skondensowane informacje.

Ta książka będzie dobrym prezentem dla dzieci, które przystępują do Pierwszej Komunii, ale także dla dzieci, które na religię nie chodzą. Warto znać wydarzenia opisane w Biblii, nawet, jeśli nie jesteśmy wierzący. A "BIBLIA opowiedziana i objaśniona" jest po prostu (a może aż?) ciekawą, dobrze wydaną książką. Nie jest to lektura na dobranoc, podczas lektury najmłodsi zadają dużo pytań.

"BIBLIA opowiedziana i objaśniona" Jean-Michel Billioud, ilustracje Hélene Georges, Wydawnictwo Papillon, cena z okładki: 69 zł

Było sobie życie. Miniencyklopedia dla dzieci, Wydawnictwo Hipokampus Było sobie życie. Miniencyklopedia dla dzieci, Wydawnictwo Hipokampus fot. nn-k

Było sobie życie. Miniencyklopedia dla dzieci, Christian Camara, Claudine Gaston

Książka powstała na podstawie kultowej serii Alberta Barillé. Dzięki Miniencyklopedii dowiemy się, jak funkcjonuje ludzki organizm, poznamy narządy i mechanizm ich działania. Chociaż książka jest przeznaczona dla dzieci od szóstego roku życia, mój czteroletni syn jest nią zachwycony. Jest wielkim fanem "Było sobie życie", uwielbia Mistrza i innych bohaterów. A w jego głowie zostaje naprawdę dużo informacji, dzieli się nimi w odpowiednich momentach, doskonale kojarzy zdobytą wiedzę z tym, czego dotyczy.

W książce towarzyszą nam bohaterowie, których znamy z serii "Było sobie życie", nie mamy tu jednolitego tekstu, a wiele "chmurek", schematów, kolorowych ramek. Wszystko to sprawia, że chętniej sięgamy po informacje, które są zawarte w książce, a w naszych głowach zostaje więcej. Układ graficzny docenią szczególnie wzrokowcy.

Dla starszych dzieci książka może być uzupełnieniem i zebraniem szkolnej wiedzy, formą utrwalenia wiadomości.

Nie możemy zapomnieć o płycie DVD dołączonej do książki - znajdziemy na niej ponad 100 minut serii "Było sobie życie". Będziemy mogli obejrzeć odcinki: "Szczepienia", "Hormony", "Łańcuch pokarmowy", "Nocna zmiana" i "Życie toczy się dalej".

Było sobie życie. Miniencyklopedia dla dzieci, Christian Camara, Claudine Gaston, Wydawnictwo Hipokampus

Przeczytaj także: Zdrowe nawyki można kształtować na wiele sposobów. Na przykład... grając w planszówkę

'Mama na diecie' i 'Tata w sieci', Philippe de Kemmeter, Wydawnictwo Muchomor 'Mama na diecie' i 'Tata w sieci', Philippe de Kemmeter, Wydawnictwo Muchomor fot. nn-k

"Mama na diecie" i "Tata w sieci", Philippe de Kemmeter

"Mama na diecie" i "Tata w sieci" to opis tego, co dzieci mogą obserwować codziennie. Nie oszukujmy się - "jestem na diecie" to zdanie, które często słychać, a dzieci to wychwytują. Podobnie jest z telefonem, komputerem, czy tabletem - towarzyszą nam ciągle, dzieci uważają, że to nieodłączny atrybut dorosłych.

Książki opisują rzeczywistość, są doskonałym początkiem do rozmowy i do zastanowienia się nad tym, co robimy. Często działamy nieświadomie, a "Mama na diecie" i "Tata w sieci" mogą uświadomić nam nasze zachowanie. A zakończenia obydwu książek są niespodziewane, ciężko domyślić się ich już na początku.

"Mama na diecie" i "Tata w sieci", Philippe de Kemmeter, Wydawnictwo Muchomor, cena z okładki: 22 zł

'Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie', Raquel Diaz Reguera, Wydawnictwo Debit 'Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie', Raquel Diaz Reguera, Wydawnictwo Debit fot. nn-k

"Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie", Raquel Diaz Reguera

To książka, która bardziej spodoba się dorosłym (a szczególnie - oczywiście - mamom), ale i dzieci będą zachwycone próbując dopasować swoją mamę do typów opisanych w książce. A jest ich naprawdę dużo! Mama Siła Spokoju, Mama Akrobatka, Mama Gawędziarka, Mama Kapral... Ku radości wielu jest tu także Mama Teściowa.

W książce znajdziemy test, który pomoże nam dowiedzieć się, którym typem mamy jesteśmy, poznamy najlepsze mamine wynalazki, dowiemy się, kiedy używać słowo "mama" w różnych formach, brzmieniach i intonacjach... Bo w tym jednym słowie mieści się bardzo dużo.

"Mama jest tylko jedna, a tu mamy wszystkie", Raquel Diaz Reguera, Wydawnictwo Debit, cena z okładki 36,90 zł

Rozwiąż quiz: Mama. Quiz wiedzy ogólnej

'Włącz DEMOkrację', Robert Biedroń, Wydawnictwo Znak 'Włącz DEMOkrację', Robert Biedroń, Wydawnictwo Znak fot. nn-k

"Włącz DEMOkrację", Robert Biedroń

Czym jest demokracja? Definicję zna większość dorosłych, gorzej z bardziej szczegółowymi informacjami. Książka Roberta Biedronia przeznaczona jest dla najmłodszych, ale informacje w niej zawarte przydadzą się i starszym.

Poznamy wiele definicji, ale nie ta książka nie jest podręcznikiem - już sama forma graficzna sprawia, że wydaje się czymś lżejszym, chociaż informacje w niej zawarte są jak najbardziej "na serio". Utrzymana w formie gry, pełna pytań i opcji do wyboru książka stare aktywizuje, nie znudzimy się lekturą. Młodszych wprowadzi w świat politycznych ustrojów, postawy obywatelskiej i innych.

Autor zwraca się bezpośrednio do czytającego, co także sprawia, że angażujemy się w książkę, chętniej czytamy kolejne rozdziały. Dla moich dzieci niektóre zagadnienia są jeszcze zbyt abstrakcyjne, ale są i takie, które pomogły odpowiedzieć na wiele dziecięcych pytań ("a kto to jest prezydent?").

"Włącz DEMOkrację", Robert Biedroń, Wydawnictwo Znak, cena z okładki: 36,90 zł

'Eksperymenty dla ciekawych świata', z angielskiego tłumaczyła Patrycja Zarawska, Wydawnictwo Debit 'Eksperymenty dla ciekawych świata', z angielskiego tłumaczyła Patrycja Zarawska, Wydawnictwo Debit fot. nn-k

"Eksperymenty dla ciekawych świata", z angielskiego tłumaczyła Patrycja Zarawska

Deszczowe popołudnie? Ta książka jest ratunkiem! Znajdziemy tam mnóstwo doświadczeń, które demonstrują działanie wielu praw chemii czy fizyki. Moje dzieci są jeszcze za małe, aby samodzielnie przeprowadzić większość z nich, ale z zapartym tchem oglądali wyniki eksperymentów, pomagali na różnych etapach.

"Eksperymenty dla ciekawych świata" podzielone są na rozdziały dotyczące poszczególnych zagadnień, np. elektryczności i magnetyzmu, czy światła i dźwięku. Rzeczy potrzebne do wykonania większości doświadczeń znajdziemy w domu, nie musimy się do nich szczególnie przygotowywać. Szczegółowe opisy i ilustracje sprawią, że dokładnie wiemy co mamy robić.

Gdyby takie eksperymenty były na każdej lekcji chemii i fizyki, wiele informacji byłoby łatwiejszych do zrozumienia i przyswojenia. Nie od dziś wiadomo, że najlepiej uczyć się przed zabawę.

"Eksperymenty dla ciekawych świata", z angielskiego tłumaczyła Patrycja Zarawska, Wydawnictwo Debit, cena z okładki 34,90 zł

'Mama', Hélene Delforge, Quentin Gréban, Media Rodzina 'Mama', Hélene Delforge, Quentin Gréban, Media Rodzina fot. nn-k

"Mama", Hélene Delforge, Quentin Gréban

"Mama" - jedno słowo, tyle uczuć. Ta książka to wspaniała opowieść o różnych etapach życia, o matczynej miłości do dziecka. Poród, karmienie piersią, Mamy tu wiele sytuacji, także tych ciężkich, jak utrata dziecka, odejście ojca. Jest też zapis historii matek sprzed lat, za które dzieci wychowywały opiekunki. A wiele z nich wcale nie chciało oddawać swoich dzieci na wychowanie... Nie sposób jest powstrzymać łez, nawet, jeśli wydaje nam się, że takie rzeczy nas nie ruszają. Ruszą już po kilku pierwszych stronach.

"Mama" to nie tylko słowa, ale i obrazy. Ilustracje Quentina Gréban są doskonałym uzupełnieniem treści, są też wartością samą w sobie.

Ta książka to doskonały prezent dla mamy, ale i dla dziecka. To słowa, które mamy w sercu, które ktoś za nas przelał na papier.

"Mama", Hélene Delforge, Quentin Gréban, Media Rodzina, cena z okładki: 35 zł