1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Książki dla dzieci, które chętnie czytają także dorośli - zaczytany początek roku

Sięgamy po te, które już dobrze znamy, z wielką chęcią poznajemy też nowe. Jak już wiecie, uwielbiamy czytać, dzień bez rodzinnego czytania jest dniem straconym. Przedstawiam książki dla dzieci, które towarzyszyły nam w pierwszych miesiącach 2018 roku.
'O Misiu, który szukał przyjaciela', Danuta Parlak, ilustracje Joanna Bartosik, Wydawnictwo Kinderkulka 'O Misiu, który szukał przyjaciela', Danuta Parlak, ilustracje Joanna Bartosik, Wydawnictwo Kinderkulka fot. nn-k

"O Misiu, który szukał przyjaciela", Danuta Parlak, ilustracje Joanna Bartosik, Wydawnictwo Kinderkulka

A gdyby tak spojrzeć na świat oczami misia? Książkę Danuty Parlak pochłania się błyskawicznie, zanim się zorientowaliśmy, byliśmy na ostatniej stronie. "O Misiu, który szukał przyjaciela" to opowieść o tym, jak ważni są dla nas inni. Często nie jest łatwo znaleźć osobę, w której towarzystwie będziemy dobrze się czuli. Musimy poznać wiele osób, zanim trafimy na tę, z którą będzie nas coś łączyło, będziemy rozumieć się bez słów. Spotkani po drodze ludzie, nawet, jeśli nie zostaną naszymi przyjaciółmi, mogą nas wiele nauczyć.

Miś także szukał przyjaciela (bo żaden miś nie może być sam), a w międzyczasie poznał kilku nowych znajomych, przeżył różne przygody. Zaskakujący jest koniec historii, sprawia, że jest ona jeszcze cieplejsza i radośniejsza, niż mogłoby się wydawać.

Charakterystyczne ilustracje Joanny Bartosik doskonale uzupełniają tekst, inspirują także dzieci do portretowania ich własnych pluszaków. Wyciągamy farby akwarelowe i tworzymy dzieła - "misie świetnie wychodzą na zdjęciach", a na wykonanych przez dzieci portretach jeszcze lepiej!

"O Misiu, który szukał przyjaciela", Danuta Parlak, ilustracje Joanna Bartosik, Wydawnictwo Kinderkulka, cena z okładki 34,90 zł

seria Mądra Mysz, Media Rodzina seria Mądra Mysz, Media Rodzina fot. nn-k

seria Mądra Mysz, Media Rodzina

Serię Mądra Mysz Media Rodziny znają chyba wszyscy. W jej skład wchodzą książeczki o zawodach, maszynach, pojazdach i urządzeniach, opowiadających przygody Zuzi (tych jest najwięcej) oraz Maksa. U nas największym powodzeniem cieszy się "Mam przyjaciela strażaka" - ilustrację ze sprzętem, który znajduje się w wozie strażackim znamy już na pamięć. Dzięki niej dzieci doskonale znają wyposażenie ratunkowe.

seria Mądra Mysz, Media Rodzina
fot. nn-k

Książeczki o przygodach Zuzi pomagają zmierzyć się z różnymi problemami, z którymi dzieci stykają się (lub mogą zetknąć) na co dzień. Może to być kłótnia z koleżanką czy ruszający się ząb, ale także rozmowa z nieznajomym czy zgubienie się w centrum handlowym. Wiele wydarzeń dla dzieci jest abstrakcyjnych, łatwiej jest o nich rozmawiać na przykładzie. A przygody Zuzi w tym pomagają. Możemy analizować zachowanie bohaterki, zastanawiać się, jak powinno się postąpić. Przy okazji dyskusji o książce o wiele łatwiej jest mówić o sobie, o swoich zmartwieniach.

Opisane w książeczkach historie czyta się szybko, nie nudzą one małych czytelników. Te o zawodach napisane są w pierwszej osobie, przez co dzieci mogą wczuć się w głównego bohatera i razem z nim poznawać przedstawicieli różnych zawodów.

Seria Mądra Mysz, Media Rodzina, cena z okładki 7,90 zł

Mr. Men i Mała Miss, Roger Hargreaves, wydawnictwo Egmont Mr. Men i Mała Miss, Roger Hargreaves, wydawnictwo Egmont fot. nn-k

Mr. Men i Mała Miss, Roger Hargreaves, wydawnictwo Egmont

Serię i jej bohaterów (a przynajmniej niektórych) na pewno znacie - Mr. Men i Mała Miss od lat bawią dzieci na całym świecie.

Każda książeczka skupia się na innym bohaterze, ale w historiach uczestniczą też postacie, które znamy z innych. I tak Mała Buntowniczka spotyka pana Radosnego, pan Bałagan - panów Schludnego i Czystego, a Mała Wstydnisia - pana Figlarza. Opowiadania są krótkie i dowcipne, dzieci są zachwycone! A gdy dostrzegą postać znaną z innego tomiku, ich radość jeszcze rośnie.

Rysunki w książeczkach są proste i niezwykle charakterystyczne, a okrągli bohaterowie sprawiają, że uśmiech sam pojawia się na twarzach. Na podstawie opowieści i rysunków Rogera Hargreavesa śmiało można tworzyć własne opowiadania, wymyślać własnych bohaterów. Dzieci doskonale się bawią i przy okazji omawiają ważne dla nich tematy.

Książeczki są lekkie i niewielkie, kilka sztuk warto mieć w torbie, często pomagają pokonać zbliżającą się nudę.

Roger Hargreaves zaczął wymyślać Mr. Mena i Małą Miss - jak to często bywa - na potrzeby swoich dzieci. Zaczęło się od tego, że syn zapytał go, jak wyglądają łaskotki. I się zaczęło... W całym cyklu jest ponad 100 książeczek, nakładem wydawnictwa Egmont ukazało się 10 z nich.

Mr. Men i Mała Miss, Roger Hargreaves, wydawnictwo Egmont, sugerowana cena: 4,99 zł

Rozwiąż quiz: Quiz wiedzy dla długodystansowców: książki naszego dzieciństwa

'Nowe przygody pandy', Jon J Muth, wydawnictwo Debit 'Nowe przygody pandy', Jon J Muth, wydawnictwo Debit fot. nn-k

"Nowe przygody pandy", Jon J Muth, wydawnictwo Debit

Ta książka kojarzy mi się ze... spokojem. Może to przez bohaterów, majestatyczne pandy? A może przez wplecione w opowieść haiku? Tafla, Koo i dzieci, z którymi się przyjaźnią, pokazują, jak ważni jesteśmy dla innych, nawet, jeśli wydaje nam się, że jest inaczej. Na przykładzie dzieci i ich sąsiadki (która z tylko z pozoru jest zimna i nieprzyjazna) przypominamy sobie, jak na siebie wzajemnie wpływamy i jak możemy sobie wzajemnie pomóc.

Opowieść jest krótka, możemy ją przeczytać "na raz", a później rozmawiać o tym, co się wydarzyło. Na zwykłe, jednorazowe kubeczki, popatrzymy z innej perspektywy...

Historia to jedno, nie można zapomnieć o ilustracjach, rozmyte, akwarelowe, one także wprowadzają element błogości do książki. To one grają główną rolę na kartkach, treść jest wpleciona tak, aby nie przytłaczać obrazów. Gdy przeczytamy "Nowe przygody pandy" możemy sami opowiadać historię, tworząc ją na podstawie ilustracji. Jak się już zapewne zorientowaliście, moje dzieci robią tak dość często, a ja uwielbiam słuchać, jak powstają ich własne opowieści. Rozwija się ich wyobraźnia, młodszy syn składa coraz dłuższe i bardziej rozbudowane zdania, pojawia się coraz więcej szczegółów - same plusy.

Interesujące jest też słowo od autora, który odsłania kulisy powstania opowieści - warto je także przeczytać, u nas stało się po prostu ostatnią częścią historii o Taflii i Koo.

"Nowe przygody pandy", Jon J Muth, wydawnictwo Debit, cena z okładki 29,90 zł

'Masło śpi', tekst Tina Oziewicz, ilustracje Agata Królak, Dwie Siostry 'Masło śpi', tekst Tina Oziewicz, ilustracje Agata Królak, Dwie Siostry fot. nn-k

"Masło śpi", tekst Tina Oziewicz, ilustracje Agata Królak, Dwie Siostry

Rymowana opowieść, czytana spokojnym głosem, sprawia, że powieki stają się coraz cięższe... Wszystko dookoła śpi, więc i my powinniśmy to zrobić (tylko oby dzieci zrobiły to przed rodzicami). Śpi masło, śpią słoiki, śpią kapcie, śpi wiadukt. W końcu i my mamy ochotę do nich wszystkich dołączyć.

Ciekawym rozwiązaniem w tej książce są ukryte na stronach "sekreciki" - podnosząc klapki odkrywamy różne rzeczy - bohaterów historii albo tych, których się nie spodziewamy.

"Masło śpi" to gratka dla fanów ilustracji Agaty Królak - my uwielbiamy jej twórczość, a dzieci doskonale wiedzą, że to pani, która narysowała "Różnimisie". Obrazki są charakterystyczne, najmłodsi je uwielbiają i doskonale pasują do wierszowanej opowieści.

"Masło śpi", tekst Tina Oziewicz, ilustracje Agata Królak, Dwie Siostry, cena z okładki 32 zł

Przeczytaj także: Macie ochotę odpocząć od rzeczywistości? Sięgnijcie po książki!

'Kiedyś', Alison McGhee, Peter H. Reynolds, Mamania 'Kiedyś', Alison McGhee, Peter H. Reynolds, Mamania fot. nn-k

"Kiedyś", Alison McGhee, Peter H. Reynolds, Mamania

Pamiętam, jak byłam w ciąży z córką i oglądałam reklamę rajstop - za każdym razem ryczałam jak głupia. Sądzę, że efekt byłby podobny, gdybym dostała wtedy egzemplarz "Kiedyś". To niezwykle ciepła opowieść, która będzie doskonałym prezentem dla córki. Opowiada o codziennych zdarzeniach, które - z perspektywy czasu - wydają się niezwykłe.

Tekst, opisujący różne wydarzenia i ilustracje, które je obrazują idealnie się uzupełniają, sprawiają, że książkę chce się czytać i oglądać bez przerwy. Ostrzegam, że to wyciskacz łez!

Gdy dzieci są małe, jej treść bardziej docenią dorośli, ale za kilka, kilkanaście lat sprawi, że ci (już dorośli) mali, będą mieli łzy w oczach. Polecam wpisać dedykację już teraz.

"Kiedyś", Alison McGhee, Peter H. Reynolds, Mamania, cena z okładki 29,90 zł

'Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi', R.J. Palacio, Wydawnictwo Albatros 'Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi', R.J. Palacio, Wydawnictwo Albatros fot. nn-k

"Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi", R.J. Palacio, Wydawnictwo Albatros

Niedawno na ekrany kin trafił film z Jacobem Tremblayem, Julią Roberts i Owenem Wilsonem w rolach głównych. "Cudowny chłopak" to niezwykle ważna historia, która przypomina to, o czym często (zbyt często) zapominamy - że to nie wygląd jest najważniejszy.

Film powstał na podstawie książki R.J. Palacio, a w nasze ręce trafiła ilustrowana wersja tej opowieści. Tekstu nie ma tu dużo, ale przekazuje to, co najważniejsze. Nie ma znaczenia to, jak wyglądamy. Robimy to samo, mamy bliskich, podobne zainteresowania. Warto już od najmłodszych lat uczyć dzieci tolerancji, tego, aby nie oceniali innych z góry. "Cudowny chłopak" porusza bardzo ważne kwestie, pokazuje także, jak to wygląda z tej drugiej strony - z perspektywy osoby, którą inni za wszelką cenę chcą zaszufladkować.

Książka jest doskonałym punktem wyjścia do rozmowy, nawet z małym dzieckiem. Na takie tematy nie jest za wcześnie, a dzieci są mądrzejsze, niż nam się wydaje. Często to my, dorośli, mamy problem z akceptacją tego, na co najmłodsi nie zwracają uwagi, a lekcję tolerancji powinniśmy zacząć od siebie.

"Cudowny chłopak. Wszyscy jesteśmy wyjątkowi", R.J. Palacio, Wydawnictwo Albatros, cena z okładki 32,90 zł

'Bing. Nowa kolekcja bajek', Egmont 'Bing. Nowa kolekcja bajek', Egmont fot. nn-k

"Bing. Nowa kolekcja bajek", Egmont

Binga zapewne doskonale znacie. Ten króliczek od pewnego czasu stał się ulubieńcem najmłodszych. "Bing. Nowa kolekcja bajek" to cztery opowiadania, każde z nich ma 30 stron. Jednak czyta się bardzo szybko, tekstu nie ma dużo, kluczową rolę odgrywają tu ilustracje. Dzieci czasem dopowiadają własne kwestie, na bieżąco tworzą alternatywne wersje opowieści. Z racji tego, że tekstu jest niewiele, a litery są duże, "Bing" może stać się doskonałą pierwszą czytanką. Córka czyta historyjki młodszemu bratu, oboje są zachwyceni.

"Bing. Nowa kolekcja bajek" spodoba się przedszkolakom, nie tylko tym, którzy znają Binga z telewizji. Króliczek przeżywa przygody, które mogą spotkać i dzieci, dzięki nim mogą poznać różne możliwe rozwiązania. Książeczka pomoże radzić sobie z emocjami, których najmłodsi często nie rozumieją, na przykładzie bohaterów pokazuje także, jak radzić sobie z problemami i nowymi sytuacjami.

Bing ma trzy lata, zatem dzieciom w podobnym wieku bardzo łatwo będzie się z nim utożsamić. Może dzięki króliczkowi polubią bananowe koktajle? Mój syn spróbował, chociaż wcześniej nie był wielkim fanem owoców w płynie. Dzięki Bingowi dowiedział się, że każdemu zdarzają się wpadki, ale nie można zapominać o siusianiu - lepiej przerwać zabawę, niż czekać z pójściem do toalety do ostatniej chwili.

Na końcu każdej historyjki znajdziecie krótkie podsumowanie historii, możecie zadać dziecku pytania, czy pamięta, co się działo, jak on by się zachował w podobnej sytuacji itp. To dobry sposób na utrwalenie wiadomości, bo chociaż Bing to króliczek z bajki, można się od niego naprawdę sporo nauczyć!

"Bing. Nowa kolekcja bajek", opowiadania na podstawie książek Teda Dewana, ilustracje stworzone przez Acamar Films, Brown Bag Films and Tandem Ltd., Egmont, sugerowana cena: 29,99 zł

To także może cię zainteresować: Wilk to zawsze "ten zły"? Ta książka pokazuje jego nowe oblicze 

'Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne', Monika Drużyńska, ilustracje Justyna Hołubowska-Chrząszczak, Wydawnictwo Skrzat 'Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne', Monika Drużyńska, ilustracje Justyna Hołubowska-Chrząszczak, Wydawnictwo Skrzat fot. nn-k

"Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne", Monika Drużyńska, ilustracje Justyna Hołubowska-Chrząszczak, Wydawnictwo Skrzat

"Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne" to dziesięć historii i dziesięć problemów, z którymi mogą mierzyć się dzieci. W książce znajdziemy opowieści dla dzieci, które:

 • - oczekują narodzin rodzeństwa,
 • - idą do przedszkola,
 • - mają problem z kontrolowaniem emocji,
 • - mają koszmary w nocy,
 • - są nieśmiałe,
 • - przeżyły utratę kogoś lub czegoś ważnego,
 • - nie akceptują odmienności,
 • - przechodzą np. rozwód rodziców,
 • - boją się wizyt u lekarza,
 • - nie pomagają innym.

Opowiadania nie są długie, dziecko skupia się od początku do końca. Napisane są w bajkowej konwencji, co dodatkowo przyciąga najmłodszych. Nie jest łatwo rozmawiać o problemach, a wszelkie "pogadanki" często mogą odnieść skutek odwrotny od zamierzonego. O wiele łatwiej jest rozmawiać o nich na przykładzie, a omawiając problemy bohaterów, tak naprawdę analizujemy to, co dzieje się w naszym życiu.

Możemy rozmawiać o tym, co przydarzyło się bohaterom, czy postąpili oni dobrze czy źle. Przy okazji takich rozmów często dzieci otwierają się, chętniej opowiadają o tym, co dzieje się w ich życiu, co ich trapi. A i nam - dorosłym - łatwiej jest tłumaczyć pewne rzeczy na przykładzie fikcyjnych historii.

"Jak oswoić potwory? Opowiadania terapeutyczne", Monika Drużyńska, ilustracje Justyna Hołubowska-Chrząszczak, Wydawnictwo Skrzat

'Dzieci w sieci', Zofia Staniszewska, ilustracje Artur Nowicki, Debit 'Dzieci w sieci', Zofia Staniszewska, ilustracje Artur Nowicki, Debit fot. nn-k

"Dzieci w sieci, czyli dobre maniery w internecie", Zofia Staniszewska, ilustracje Artur Nowicki, Debit

Każde dziecko - prędzej czy później - zetknie się z internetem. Z aplikacjami, filmikami, forami... Dobrze jest jak najwcześniej zacząć tłumaczyć dzieciom, jak bezpiecznie korzystać z internetu. Rozmawiajmy o publikowaniu rzeczy w internecie - hasło mówiące o tym, że co raz tam trafi, zostaje na zawsze, trzeba zapamiętać. Już na samym początku przygody z siecią dzieci powinny wiedzieć, że przed publikacją czegokolwiek, powinny się dobrze zastanowić. Przemyśleć, czy to, co chcą wrzucić na pewno ma sens, czy nikogo tym nie skrzywdzą, czy ktoś będzie to mógł wykorzystać przeciwko nim. Nawet, jeśli coś usuniemy po chwili, jest szansa, że ktoś to zobaczy, zapisze. W internecie nic nie ginie.

Rozmawiajmy także o tym, że w sieci można być kim się chce (i inni mogą to wykorzystywać także do złych rzeczy), ale nie jest się też anonimowym. Można ustalić, kim jesteśmy. Kolejna sprawia to treści do których dziecko ma dostęp - nie powinniśmy pozwalać na wszystko.

Te i inne zagadnienia doskonale tłumaczy książka "Dziecko w sieci". W przystępny dla małego (i tego starszego) czytelnika przedstawione są różne zagrożenia, które niesie za sobą korzystanie z internetu. Naszym przewodnikiem będzie Franek, a czternaście opowiadań przybliży nam różne zagadnienia związane z internetem. Będzie coś o zdjęciach, o blogowaniu, ściąganiu... Nasze maniery i świadomość zagrożeń będą o wiele lepsze.

Po każdym opowiadaniu znajdziemy krótką przypominajkę z rzeczami, o których powinniśmy pamiętać, a także słowniczek, dzięki któremu poznamy terminologię. Dzięki temu, że nie mamy tu "suchych" informacji, a są one przekazane w formie przygód młodych bohaterów, łatwiej jest je zrozumieć i zapamiętać.

"Dzieci w sieci, czyli dobre maniery w internecie", Zofia Staniszewska, ilustracje Artur Nowicki, Debit, cena z okładki 24 zł

Rozwiąż quiz: Masz trzy dzieła, musisz wskazać ich autora. Uda ci się?