"Harry Potter" w nowej odsłonie i inne książki dla dzieci, które już same czytają

Twoje dziecko uwielbia czytać książki? Może sięgnie po takie, których bohaterami są jego rówieśnicy? Rodzeństwo, szkoła, koledzy - to i mnóstwo dobrych sytuacji, i sporo problemów. I zainteresują wiele osób.
'Harry Potter i więzień Azkabanu', J.K. Rowling, ilustracje Jim Kay, Wydawnictwo Media Rodzina, 'Harry Potter i więzień Azkabanu', J.K. Rowling, ilustracje Jim Kay, Wydawnictwo Media Rodzina, fot. nn-k

"Harry Potter i więzień Azkabanu", J.K. Rowling

Twoje dziecko jest fanem Harry'ego Pottera? A może to ty uwielbiasz tego młodego czarodzieja i żałujesz, że nie dostałeś na jedenaste urodziny listu z Hogwartu? Nowe wydanie 'Harry'ego Pottera' powinno wam się spodobać. Różni się od tego, które ja czytałam - raczej niewygodnie będzie go czytać w łóżku, przed zaśnięciem. Ale ma coś, czego mój egzemplarz nie miał - piękne ilustracje! Ci, dla których Harry ma twarz Daniela Radcliffe'a mogą być trochę zdziwieni...

Nowe wydania 'Harry'ego Pottera' to gratka dla wszystkich wielbicieli serii - duży format, błyszczące strony. Ja początkowo nie mogłam się przyzwyczaić do układu tekstu w kolumnach, ale z każdą kolejną stroną zapominałam, że jest inaczej. Na pewno nie jest to wydanie, które możemy wozić ze sobą w plecaku, ale do 'domowego' czytania nada się idealnie. Ja wciąż zachwycam się pięknymi ilustracjami i trochę żałuję, że 'za moich czasów' takich nie było. Chociaż wtedy - i tak dość grube - książki bardzo zwiększyłyby swoją objętość.

Poznając kolejne przygody Harry'ego wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach, dzięki pełnym detali ilustracjom możemy podrzucić jej kolejne elementy. Jeśli ktoś nie zna świata Harry'ego  to będzie doskonały sposób, aby go do niego wprowadzić.

W naszym domu ostatnio zagościł 'Harry Potter i więzień Azkabanu' - to trzecia część przygód. Główny wątek skupia się wokół Syriusza Blacka, ojca chrzestnego Harry'ego, który ucieka z Azkabanu. Nie będę zdradzać szczegółów, może trafi się tu ktoś, kto nie czytał jeszcze tej książki i nie chcę spoilerować. Dużo się dzieje, nic nie jest takie oczywiste...

'Harry Potter i więzień Azkabanu', J.K. Rowling, ilustracje Jim Kay, Wydawnictwo Media Rodzina, cena z okładki 59 zł

Seria 'Niania Mania', Isla Fisher, ilustracje Eglantine Ceulemans, Wydawnictwo Jaguar Seria 'Niania Mania', Isla Fisher, ilustracje Eglantine Ceulemans, Wydawnictwo Jaguar fot. nn-k

Seria "Niania Mania", Isla Fisher

Potrzeba matką wynalazku - tak właśnie powstały książki, które napisała Isla Fisher. Aktorka opowiadała swoim dzieciom bajki przed snem, bohaterką jednej z nich była... niania Mania.

Dzieci przygodami niani Mani będą zachwycone! Nie jest to zwyczajna opiekunka, ma kolorowe włosy i bardzo dziwne pomysły. Dzięki niej dowiadujemy się, że świat wcale nie jest taki szary, a z każdej sytuacji jest jakieś wyjście. Czasem trzeba tylko pomyśleć trochę nieszablonowo.

Rodzeństwo - którym opiekuje się niania - to Jaśmina (ma siedem lat) i jej czteroletni brat Jaś. Zanim w ich domu pojawiła się Mania, wszystko było zwyczajne, poukładane i idealne. Dobre... Aż za dobre. Gdy wszystko jest przewidywalne i z góry zaplanowane, nie ma miejsca na improwizacje, ćwiczenie wyobraźni. Całe szczęście w ich domu pojawia się Mania - niania, która tak naprawdę jest... księżniczką! To już wystarczy, by zaczarować Jaśminę i Jasia (i czytelników oczywiście także). Mania trochę przypomina mi Pippi Pończoszankę, może i wy zauważycie jakieś podobieństwo?

Seria o niani Mani przypadnie do gustu małym czytelnikom, którzy samodzielnie czytają i po książki chętnie sięgają. To przygody dzieci, tworzone dla dzieci - napisane przystępnym językiem, pełne wesołych (chociaż szarych) ilustracji.

Książki z serii 'Niania Mania' ukazały się nakładem wydawnictwa Jaguar. Cena z okładki: 19,90 zł

W serii:

- 'Niania Mania'

- 'Niania Mania i Piraciątko'

- 'Niania Mania przybywa na ratunek'

Seria 'Lilka i spółka', Magdalena Witkiewicz, ilustracje Joanna Zagner-Kołat, Wydawnictwo Od Deski Do Deski Seria 'Lilka i spółka', Magdalena Witkiewicz, ilustracje Joanna Zagner-Kołat, Wydawnictwo Od Deski Do Deski fot. nn-k

"Lilka i spółka", "Lilka i wielka afera", Magdalena Witkiewicz

'Lilka i spółka' to zbiór przygód pewnej rodziny. Tym razem przenosimy się jednak na swojskie podwórko - akcja rozgrywa się w Gdańsku. Główną bohaterką jest ośmioletnia Lilka i to ona jest narratorką. Dzięki temu, że wszystko opisywane jest z dziecięcej perspektywy, czytelnikom łatwiej jest wejść w skórę bohaterów, spojrzeć na wydarzenia ich oczami.

A jest na co! Lilka i jej bliscy przeżywają mnóstwo przygód, a wiele historii mogłoby się wydarzyć w domu każdego z nas. Wizyta u cioci, która mało lubimy? Tajemnicze zachowanie bliskich? Nowy kolega, który wydaje się odrobinę dziwny? Z tym wszystkim mamy do czynienia. Podobnie jak z pomysłami najmłodszych, które nie zawsze są po myśli dorosłych... Dzieciom podobają się też przezwiska, jakie noszą bohaterowie. Wymyślanie ich daje wiele radości!

Książki są lekkie, idealne do czytania w łóżku czy w podróży. Podzielone są na rozdziały, a tekst przedzielany jest zabawnymi ilustracjami. Jeśli wasze dzieci szukają znajomych, w serii 'Lilka i spółka' na pewno ich znajdą!

'Lilka i spółka', 'Lilka i wielka afera', Magdalena Witkiewicz, ilustracje Joanna Zagner-Kołat, Wydawnictwo Od Deski Do Deski, cena z okładki: 24 zł

'Przygody Kapitana Majtasa', Dav Pilkey, Wydawnictwo Jaguar 'Przygody Kapitana Majtasa', Dav Pilkey, Wydawnictwo Jaguar fot. nn-k

"Przygody Kapitana Majtasa", Dav Pilkey

"Przygody Kapitana Majtasa" to książki, którymi dzieci się zachwycają, ich rodzice - niekoniecznie. "Gluty", "truposze", "Profesor Pofajdanek" - to słowa, które zniechęcają przed sięgnięciem po któryś z tomów. Jednak to właśnie te hasła często działają na dzieci na magnes i sprawiają, że chcą one czytać i nie mogą oderwać się od lektury. Może to właśnie dzięki "Przygodom Kapitana Majtasa" pokochają książki i z wielką chęcią będą sięgały po kolejne (niekoniecznie z "majtasowej" serii").

A o czym "Przygody Kapitana Majtasa" w ogóle są? Tytułowa postać to (dość specyficzny) superbohater, wymyślony przez dwóch uczniów - George'a i Harolda. Jeden z nich uwielbia rysować, drugi - ma talent do tworzenia niesamowitych opowieści. Chodzą do szkoły w której panują surowe reguły, a pieczę nad wszystkim sprawuje dyrektor Krupp. "Atrakcje", które według chłopców mają uprzyjemnić szkolne życie nie podobają się dyrektorowi i często lądują na dywaniku w jego gabinecie. Krupp nie ma jednak żadnych dowodów, wydaje mu się, że to George i Harold stoją za wszystkim, ale nie złapał ich nigdy na gorącym uczynku. Do czasu...

To początek historii, w kolejnych tomach pełno jest Kapitana Majtasa i różnych dziwnych bohaterów. Dzieci są zachwycone specyficznym poczuciem humoru, gdy zaczynają czytać, nie mogą się od lektury oderwać. Warto jednak zaznaczyć, że nie powinni powtarzać dowcipów George'a i Harolda.

Książki są lekkie, doskonale sprawdzą się do czytania w łóżku czy w autobusie. Ciekawym rozwiązaniem są różnego rodzaju "wstawki", jak fragmenty komiksów tworzonych przez chłopców, ruchome obrazki (pamiętacie tworzone w zeszytach rysunki, gdy na każdej stronie zmieniał się element, a gdy poruszaliśmy kartkami obrazek zamieniał się w animację?), czy listy, które bohaterowie otrzymali.

Do tej pory ukazało się dziewięć tomów przygód Kapitana, oprócz głównych książek w sprzedaży pojawiły się też książeczki aktywizujące z naklejkami, miejscem na własne, wymyślone historyjki itp.

"Przygody Kapitana Majtasa" ukazały się nakładem Wydawnictwa Jaguar, ich autorem jest Dav Pilkey. Każdy z tomów kosztuje 19,90 zł (cena z okładki), a książeczki dodatkowe: "Kapitan Majtas. Oficjalny podręcznik" 14,90 zł, "Kapitan Majtas. Cudacznie zaklinowane słówka i wpisywanki-spłukiwanki" - 12,90 zł

Seria 'Pechowa klasa nr 13', Honest Lee i Matthew J. Gilbert, Wydawnictwo Jaguar Seria 'Pechowa klasa nr 13', Honest Lee i Matthew J. Gilbert, Wydawnictwo Jaguar fot. nn-k

Seria "Pechowa klasa nr 13", Honest Lee i Matthew J. Gilbert

Klasa nr 13 jest naprawdę pechowa, tu nieszczęściem jest nawet wygrana na loterii czy spotkanie dżina, który spełnia życzenia... Bohaterowie wpadają na różne, niekoniecznie dobre pomysły, a czytelnicy dzięki nim dowiedzą się, że czasem trzeba patrzeć dalej, niż na czubek własnego nosa. Co się dzieje, gdy myślimy tylko o sobie, albo gdy cały dzień spędzamy na graniu? Powiedzą nam to uczniowie z pechowej klasy. Nauczymy się, że nawet pozytywne wydarzenia, mogą mieć złe konsekwencje, jeśli niewłaściwie je wykorzystamy.

Podoba mi się podział na rozdziały - każdy z nich opowiada o innym uczniu, przybliża nam historię na różne sposoby. Poznamy także ich nauczycielkę - nieszczęśliwą i nieszczęsną Andżelikę Szczęsną, która - chociaż spotykają ją dobre rzeczy - ma wielkiego pecha.

Książki z serii 'Pechowa klasa nr 13' czyta się szybko, to lekka i przyjemna lektura, która - jak napisano na okładce - spodoba się fanom 'Kapitana Majtasa'.

'Pechowa klasa nr 13. Przegrane wygrane', 'Pechowa klasa nr 13. Nieszczęsne życzenia', Honest Lee i Matthew J. Gilbert, Wydawnictwo Jaguar, cena z okładki 19,90 zł

Seria 'Pamiętnik Zuzy-Łobuzy', Alice Pantermüller, Daniela Kohl, Wydawnictwo Jaguar Seria 'Pamiętnik Zuzy-Łobuzy', Alice Pantermüller, Daniela Kohl, Wydawnictwo Jaguar fot. nn-k

Seria "Pamiętnik Zuzy-Łobuzy", Alice Pantermüller

To seria dla wszystkich, którzy boją się, że przygody bohaterów szybko się skończą - seria 'Pamiętnik Zuzy-Łobuzy' ma dziesięć tomów (a to nie koniec)! Wystarczy więc na chwilę czytania.

Tytułowa Zuza ma jedenaście lat, na świat patrzymy jej oczami. Czytelnikom spodoba się forma książki, czyli pamiętnik. Nie mamy tu jednolitej treści, ale mnóstwo zapisków, rysunków, dymków... Mniej więcej tak mógłby wyglądać nasz pamiętnik (gdybyśmy mieli trochę więcej czasu na rysowanie).

Równolatkom Zuzy spodobają się jej przygody, codzienne dylematy - dorosłym mogą się wydać błahe, dla nastolatków to poważna sprawa. Każdy z tomów opowiada o innym wydarzeniu z życia Zuzy, ale trzon stanowią bohaterowie, którzy pojawiają się w kolejnych częściach.

Seria 'Pamiętnik Zuzy-Łobuzy' ukazała się nakładem Wydawnictwa Jaguar. Jej autorka to Alice Pantermüller, a ilustracje stworzyła Daniela Kohl. Cena z okładki: 32,90 zł

Seria o Kostku, Alex T. Smith, Wydawnictwo Debit Seria o Kostku, Alex T. Smith, Wydawnictwo Debit fot. nn-k

Seria o Kostku, Alex T. Smith

Tytułowy Kostek to pies, niezwykły pies. Ma czerwony beret i bluzeczkę w takim samym kolorze, a także wyjątkowego przyjaciela - Pana Piętkę, który jest... skarpetką. Kostek mieszka ze swoimi opiekunami, państwem Wyglansowanymi i przeżywa mnóstwo przygód (gdy tylko jego właściciele wyjdą do pracy). Każdy tom to inna przygoda - Kostek wybiera się na wieś, na narty, bryluje na scenie...

Kostek i Pan Piętka często wpadają w tarapaty, ale zawsze udaje im się znaleźć rozwiązanie. Jeśli zastanawiacie się, co wasze zwierzęta robią, gdy nie ma was w domu, może odpowiedzią są przygody tego biało-czarnego psiaka?

W książeczkach pełno jest obrazków, a litery są duże, tekst jest podzielony na krótkie fragmenty, dzięki czemu 'Kostek' doskonale sprawdzi się u tych, którzy niedawno zaczęli przygodę z samodzielnym czytaniem. Książki są lekkie, a ich format idealnie pasuje do małych rączek.

Seria o Kostku ukazała się nakładem Wydawnictwa Debit. Autorem jest Alex T. Smith (on też stworzył ilustracje, które znalazły się w książkach). Cena z okładki: 16,90 zł

Seria 'Melowy', Danielle Star, Wydawnictwo Debit Seria 'Melowy', Danielle Star, Wydawnictwo Debit fot. nn-k

Seria "Melowy", Danielle Star

Podobają Wam się przygody koników z 'My Little Pony'? 'Melowy' również powinny wam się spodobać. Tytułowe Melowy to jednorożce, które mieszkają na planecie Aury. Seria opowiada o przygodach pięciu przyjaciółek, które uczą się w zamku Destino. To tam właśnie poznają siłę przyjaźni, dorastają, pokonują przeciwności. Najwięcej dowiadują się o... sobie, o swoich silnych i słabych stronach.

'Melowy' to szkolne przygody, które mogą spotkać młodych czytelników, przedstawione w baśniowy sposób. Każdy tom opowiada o innym wydarzeniu, poznajemy lepiej bohaterki i ich moce.

Fanom błyskotek spodobają się brokatowe elementy na okładkach, a ci, którzy ciągle gubią okładki docenią to, że książki mają ją dołączoną - to skrzydełka w okładce (zakładkę możemy też z nich odciąć).

Seria 'Melowy' ukazała się nakładem Wydawnictwa Debit, książki napisała Danielle Star. Cena z okładki: 19,90 zł

Sprawdź się w quizie: Książki naszego dzieciństwa

Książki Jane Ure, Wydawnictwo Jaguar Książki Jane Ure, Wydawnictwo Jaguar fot. nn-k

Książki Jean Ure

Książki Jean Ure spodobają się nastolatkom, a dzięki przygodom bohaterów dowiedzą się wielu ważnych rzeczy. Jakich? Na przykład, że internetowe znajomości nie są niczym dobrym i nie powinniśmy wierzyć w to, co piszą obce osoby. O tym, że nie dostrzegamy tego, co mamy, za wszelką cenę próbujemy zdobyć coś nieosiągalnego, a prawdziwe szczęście mamy na wyciągnięcie ręki. Dzięki książkom Jean Ure czytelnicy dowiedzą się też, jak zaprzyjaźnić się z samym sobą (to najtrudniejsze zadanie), jak to jest, gdy w domu pojawia się obca osoba, która ma się stać częścią rodziny...

Każda z książek porusza inny problem. Chociaż wydaje się, że czytamy zwykłą opowieść, o przygodach wymyślonych postaci, to tak naprawdę 'opracowujemy' jakieś zagadnienie, obserwując emocje i reakcje bohaterów możemy pomyśleć, jak my byśmy zachowali się w takiej sytuacji, wyciągnąć wnioski z ich wyborów.

Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Jaguar. Do tej pory pojawiło się dwanaście tomów, a wśród nich:

- Jean Ure 'Po prostu ja', cena z okładki: 24,90 zł

- Jean Ure 'Kłopotliwa wizyta', cena z okładki: 29,90 zł

- Jean Ure 'Urodzinowe wyzwanie', cena z okładki 24,90 zł

- Jean Ure 'Sekretne spotkanie', cena z okładki 24,90 zł

'Fairy Tales. Baśnie Hansa Christiana Andersena w wersji do nauki angielskiego', Wydawnictwo Poltext 'Fairy Tales. Baśnie Hansa Christiana Andersena w wersji do nauki angielskiego', Wydawnictwo Poltext fot. nn-k

"Fairy Tales. Baśnie Hansa Christiana Andersena w wersji do nauki angielskiego"

Na koniec propozycja, która różni się od tych opisanych wcześniej. 'Fairy Tales. Baśnie Hansa Christiana Andersena w wersji do nauki angielskiego' to historie, które dobrze znamy, ale w języku angielskim. Jeśli do głowy przychodzi wam jednolity tekst, jesteście w błędzie.

Każda z historii to nie tylko tekst, ale i mnóstwo wskazówek. Znajdziemy tu tłumaczenia słów (pojawiają się one na bieżąco, zapisywane na marginesach), na końcu każdej opowieści znajdziemy pytania do tekstu, które sprawdzą, czy go zrozumieliśmy. Na przykładach poznamy także gramatykę, czy słowa, które nie pojawiają się w języku polskim. Nie możemy zapomnieć o ćwiczeniach, a także na przybliżeniu samego tekstu - gdy poznamy tło jego powstania, łatwiej nam będzie zrozumieć znaczenie.

'Fairy Tales' to książka na poziomie B1, czyli średniozaawansowanym. To dobry prezent dla starszych dzieci, które z angielskim mają do czynienia. Bajkowe tło pomoże utrwalić informacje, poznać nowe słowa. To przyjemna wersja nauki, podczas lektury wiele rzeczy po prostu wpada do głowy (i - co najważniejsze - zostaje w niej). Krzyżówki, ćwiczenia - to inny sposób na utrwalanie wiedzy, który nie jest męczący i ciekawy dla ucznia.

Dodatkiem do książki jest wersja tekstu w formie audio - dostajemy kod na odebraniu pliku mp3. Możemy nie tylko czytać, ale i słuchać historii - sprawdzać, ile zrozumiemy ze słuchu, czy coś zmienia się, gdy tekst mamy przed oczami itp.

'Fairy Tales. Baśnie Hansa Christiana Andersena w wersji do nauki angielskiego', Marta Fihel, Dariusz Jemielniak, Grzegorz Komerski, Wydawnictwo Poltext, cena z okładki 29,90 zł

To także może cię zainteresować:

Macie ochotę odpocząć od rzeczywistości? Sięgnijcie po książki!

'Książki dla dzieci są nie tylko dla dzieci: są skierowane również do dorosłych, którzy je będą wybierać' [ROZMOWA]

Książka, w której się roi - Na tropie angielskich słówek

Więcej o: