1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Macie ochotę odpocząć od rzeczywistości? Sięgnijcie po książki!

Nie lubisz czytać książek? To wielki błąd! Dają nam wiele dobrego, dzięki nim nasz zasób słów jest większy, wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach. W leniwe, zimowe popołudnia nie ma nic wspanialszego, niż wspólne czytanie książek. Które nam towarzyszyły w ostatnich tygodniach?
'Pierwsze wiersze dla...', ilustracje Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak, Instytut Książki 'Pierwsze wiersze dla...', ilustracje Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak, Instytut Książki fot. nn-k

"Pierwsze wiersze dla..."

Kiedy zacząć czytać dziecku? Najlepiej jak najszybciej! Wiersze sprawdzą się idealnie - mamy mnóstwo polskich utworów, a większość z nas zna je na pamięć. Znajdziecie je też w wielu książkach, w których zebrano wiersze dla najmłodszych. Są one m.in. w 'Pierwszych wierszach dla...' - znajdziecie tam m.in. utwory Jana Brzechwy, Juliana Tuwima, Ludwika Jerzego Kerna czy Wandy Chotomskiej.

Wiersze są idealne na dobranoc, do czytania podczas odpoczynku, w poczekalni u lekarza... Krótkie, w sam raz dla najmłodszych. 'Pierwsze wiersze dla...' zmieszczą się do każdej torby, a twarda kartki sprawią, że długo się nie zniszczy.

Maluchom możemy czytać, starsze dzieci wiersze mogą czytać sami. Nawet nie zorientujecie się, gdy będziecie znać wszystkie na pamięć i... będziecie mieć ochotę na kolejne.

'Pierwsze wiersze dla...', ilustracje Ewa Kozyra-Pawlak i Paweł Pawlak, Instytut Książki, egzemplarz bezpłatny - książka jest rozdawana w grudniu na oddziałach położniczych w ramach akcji 'Mała książka - wielki człowiek'.

Sprawdź się w quizie: Udowodnimy ci, że naprawdę mało pamiętasz z wierszy z dzieciństwa

'Ukryte światy', Nowa Era 'Ukryte światy', Nowa Era fot. nn-k

"Ukryte światy"

'Ukryte światy' to książka niezwykła. Dlaczego? To 25 opowiadań nagrodzonych w ogólnopolskim konkursie literackim dla uczniów szkół podstawowych 'Popisz się talentem' 2017. To historie napisane przez dzieci dla dzieci (i dla dorosłych trochę też). Nie są długie, ale są wyjątkowe. Każde z nich jest inne, napisane w inny sposób, przedstawia inną historię. Pokazują, że książki mogą być różne, że nie powinniśmy zamykać się na jeden styl pisania, bo zainteresować może nas coś, po co normalnie byśmy nie sięgnęli.

Chyba każdy z nas kiedyś pisał książkę. Moja była inspirowania 'Black Beauty' (w głowie utkwił mi oryginalny tytuł, ale polskie tłumaczenie to 'Czarny Książę'). Pamiętam, jak spisywałam historię 'mojego' konia, jak rysowałam ilustracje (do tej pory nie umiem narysować konia w biegu, ale jak byłam młodsza w ogóle mi to nie przeszkadzało). Cieszyłam się, gdy moja polonistka pochwaliła moją pracę, czułam się wyjątkowo. Szkoda, że wtedy nie było takich konkursów, może przeczytałoby ją więcej osób?

Jeśli wasze dzieci są mistrzami w tworzeniu własnych opowieści, możecie je spisać, mogą stać się częścią książki. Na samym końcu jest miejsce na waszą historię - może ona zostać 26 opowiadaniem.

'Ukryte światy', Nowa Era. Aktualna cena na stronie internetowej wydawnictwa to 22,41 zł (wyjściowa cena to 24,90 zł) - cały dochód ze sprzedaży zostanie przeznaczony na cele charytatywne.

'Malina miód-dziewczyna', Katarzyna Pakosińska, ilustracje Kasia Kołodziej, Wydawnictwo Muza 'Malina miód-dziewczyna', Katarzyna Pakosińska, ilustracje Kasia Kołodziej, Wydawnictwo Muza fot. nn-k

"Malina miód-dziewczyna", Katarzyna Pakosińska

'Malina miód-dziewczyna' to już trzecia część książki Katarzyny Pakosińskiej o tytułowej Malinie, jej rodzinie i przyjaciołach. Historię pochłania się błyskawicznie - niezależnie od tego, czy czytamy ją dzieciom czy robią to sami. Opowieść (odrobinę magiczna i niecodzienna) to jedna, wszystkie 'dodatki' to drugie. O czym mowa? O różnego rodzaju zadaniach dla czytelnika. Możemy robić je w trakcie czytania, czy też rozwiązać wszystkie po kolei od razu. Trzeba coś narysować, coś wykreślić, coś zapisać... Trzeba trochę pogłówkować. A wszystkiemu towarzyszy śmiech autorki - naprawdę, momentami nie sposób go nie usłyszeć, rozbrzmiewa w głowie. Bo autorka w książce ciągle się pojawia - nie tylko prologu, ale i w kolejnych rozdziałach. Dowiadujemy się więcej o samym procesie twórczym, dzięki czemu i historia staje się nam bliższa.

Podoba mi się to, że bardzo dobrze poznajemy bohaterów, są oni szczegółowo opisani na początku. Dzięki temu wiemy, kto jest kim, jaką rolę odgrywa w książce itp. To doskonałe rozwiązanie dla tych, którzy z Maliną spotykają się po raz pierwszy, jak i dla tych, którzy dziewczynkę już znają, ale chcieliby sobie przypomnieć co i jak.

Nie będę wam zdradzać, co się zadziało u Maliny. Jeśli w grę wchodzi magiczne szmaragdełko wydarzyć się może naprawdę wiele... 'Malina miód-dziewczyna' spodoba się rówieśnikom dziewczynki, czyli dziesięciolatkom, którzy sami będą mogli śledzić jej przygody, ale moja sześcioletnia córka także książką była zachwycona.

'Malina miód-dziewczyna', Katarzyna Pakosińska, ilustracje Kasia Kołodziej, Wydawnictwo Muza, cena z okładki: 29,90 zł

'Hedwiga', Frida Nilsson, Wydawnictwo Dwie Siostry 'Hedwiga', Frida Nilsson, Wydawnictwo Dwie Siostry fot. nn-k

"Hedwiga", Frida Nilsson

Moja córka uwielbia książki, w których bohaterami są dzieci (mniej więcej) w jej wieku. Zachwycała się 'Dziećmi z Bullerbyn', z radością odkrywa inne opowieści, które jej podsuwam. Czytałyśmy 'Pralinkę', niedawno trafiła do nas 'Hedwiga'. Główna bohaterka ma na imię Hedwiga - dla mnie to imię sowy Harry'ego Pottera, dla mojej sześcioletniej H. idealne przezwisko.

Hedwiga ma siedem lat i mogłaby być koleżanką mojej córki. Chociaż wydarzenia rozgrywają się w trochę innej rzeczywistości, część z nich mogłaby się wydarzyć i u nas. A już na pewno podobnie wyglądają pierwsze przyjaźnie, najważniejsze i na zawsze. Uwielbiam obserwować relację córki z innymi dziećmi, widzę, że ona chętnie śledzi to, co robią bohaterowie książek.

Książka podzielona jest na rozdziały, w naturalny sposób możemy przerwać czytanie. 'Hedwiga' czasem towarzyszy nam przed zaśnięciem, ale częściej czytamy, gdy jesteśmy we dwie (wieczorami towarzyszy nam trzylatek, dla niego lepsze są historie, których poszczególne części są ze sobą luźno powiązane).

Jeśli wasze dzieci poszukują książkowych przyjaciół, Hedwigę polubią na pewno!

'Hedwiga', Frida Nilsson, Wydawnictwo Dwie Siostry, cena z okładki 29,90 zł

'Opowieści o małej jabłonce', Ludwig Hellmann, Wydawnictwo Skrzat 'Opowieści o małej jabłonce', Ludwig Hellmann, Wydawnictwo Skrzat fot. nn-k

"Opowieści o małej jabłonce", Ludwig Hellmann

Co powiecie na książki o... drzewie? Za nami dwie książki Ludwiga Hellmanna 'Opowieści o małej jabłonce. Jak wszystko się zaczęło' i 'Opowieści o małej jabłonce. Jak drzewko stało się drzewem' - to niezwykle ciepłe historie, nie tylko o przyrodzie. Pokazują, jak ważna jest przyjaźń, wzajemne wsparcie i zaufanie, jakim darzymy innych. Dzięki roślinom, zwierzętom i ludziom otaczającym jabłonkę dowiemy się, jak ważna jest odpowiedzialność, jak nasze czyny wpływają na innych.

Każda z książek to kilka opowiadań, w których główną rolę odgrywa jabłonka. Obserwujemy ją z różnych perspektyw, dla każdego staje się czym innym. Tu nie tylko ludzie mówią, swoje opowieści snują także np. inne drzewa.

Nam 'Opowieści o małej jabłonce' towarzyszyły wieczorami, na dobranoc. Opowiadania nie są długie, idealne do wyciszenia. Moim dzieciom bardzo podoba się ta opowieść, od nasionka po drzewo rodzące owoce - każdy rozdział pokazywał coś nowego, a przykłady z książki często można przenieść do codziennego życia. Można czytać, a później rozmawiać o tym, co nas spotkało danego dnia, czy ktoś nam zrobił przykrość, a może wręcz przeciwnie - zrobił coś miłego. Czasem łatwiej jest zacząć od jabłonki, niż od opowieści o sobie.

Cykl 'Opowieści o małej jabłonce' napisał Ludwig Hellmann, a zilustrowała Justyna Hołubowska-Chrząszczak. Książki ukazały się nakładem Wydawnictwa Skrzat.

'Paddington. Więcej przygód', Michael Bond, Wydawnictwo Znak 'Paddington. Więcej przygód', Michael Bond, Wydawnictwo Znak fot. nn-k

"Paddington. Więcej przygód", Michael Bond

Sympatycznego misia, który przybył do Londynu z mrocznych zakątków Peru, chyba nikomu nie trzeba przedstawiać. Po książki o jego przygodach sięgamy co jakiś czas, tym razem był to zbiór opowiadań 'Paddington. Więcej przygód'. Znajdziemy tam trzy historie z gapowatym misiem w roli głównej:

- 'Paddington na wycieczce'

- 'Paddington ma rację'

- 'Paddinghton zdaje egzamin'

Każda z nich podzielona jest na rozdziały, możecie więc dawkować sobie czytanie (chociaż ciężko jest oderwać się od przygód Paddingtona). Nie chcę wam zdradzać wszystkiego, jeśli czytaliście już wcześniej książki Michaela Bonda o Paddingtonie to doskonale wiecie, czego się spodziewać. Książka ma twardą okładkę, ale jest lekka, nie będzie problemów z czytaniem jej w łóżku, na leżąco.

Ostrzegam, książka wciąga, nim się zorientujecie, skończycie czytać. Żałuję, że gdy byłam młodsza nie poznałam wszystkich przygód Paddingtona, całe szczęście teraz - dzięki dzieciom - mogę wszystko nadrobić. W ciągłym biegu przyda się chwila oderwania od rzeczywistości, a i rodzinne robienie marmolady z pomarańczy to wyjątkowe przeżycie ;)

'Paddington. Więcej przygód', Michael Bond, ilustracje Peggy Fortnum, Wydawnictwo Znak, cena z okładki' 36,90 zł.

Seria o Elmerze, David McKee, wydawnictwo Papilon Seria o Elmerze, David McKee, wydawnictwo Papilon fot. nn-k

Seria o Elmerze, David McKee

Lubicie Elmera? My uwielbiamy! Ten słoń w kolorową kratkę towarzyszy nam od kilku lat i wciąż tak samo zachwyca. W nasze ręce trafiły ostatnio trzy nowe książki: 'Elmer. Kolorowe przygody', 'Elmer i wyścig' oraz 'Elmer i wielki dzień'. Dwie ostatnie książki to pojedyncze historie, idealne do czytania 'na raz'. 'Elmer. Kolorowe przygody' to cztery opowiadania - my zabraliśmy je ze sobą na krótki wyjazd, codziennie mogliśmy czytać inną opowieść, a w bagażu znalazła się tylko jedna książka.

Z każdego opowiadania dzieci mogą coś wynieść, przede wszystkim uczy ich jednak sam Elmer. Pokazuje, że inny nie znaczy gorszy, czasem to, czym się wyróżniamy jest naszą największą siłą. Jesteśmy inni, możemy mieć nie tylko inny kolor skóry, ale różnić się fryzurą, mieć okulary, znamiona... Dzięki Elmerowi dzieci zadają pytania, nie tylko dotyczące słoni, ale i ludzi. A my - dorośli - bazując na tym, co znajdziemy w książkach, możemy tłumaczyć to, co dzieje się dookoła nas.

Książki o Elmerze ukazały się nakładem Wydawnictwa Papilon. Ceny z okładki:

- 'Elmer i wyścig' oraz 'Elmer i wyjątkowy dzień' - 24,90 zł

- 'Elmer. Kolorowe przygody' - 49,90 zł

'Zuzia w Krainie Wróżek', Anna Potyra, ilustracje Agnieszka Filipowska, Wydawnictwo Skrzat 'Zuzia w Krainie Wróżek', Anna Potyra, ilustracje Agnieszka Filipowska, Wydawnictwo Skrzat fot. nn-k

"Zuzia w Krainie Wróżek", Anna Potyra

Wróżki mają wiele wspólnego ze św. Mikołajem - jedni w nie wierzą, drudzy - ani trochę. Najmłodsi najczęściej są w tej pierwszej grupie, oni uważają, że wróżki istnieją i są odpowiedzialne za wiele rzeczy. Kto zabiera zęby spod poduszki? Oczywiście Wróżka-Zębuszka! Jeśli i wy jesteście fanami tych (najczęściej) dobrych istot, 'Zuzia w Krainie Wróżek' to coś dla was!

To już kolejna część przygód Zuzi, która najpierw we wróżki nie wierzyła, a teraz... im pomaga. W tej opowieści dziewczynka musi uratować królową wróżek, która została porwana przez smoka. Jak to jest być malutkim, latać na motylach i spojrzeć strachom prosto w oczy? Nie zawsze tak, jak sądzimy, a rozwiązaniem jest niespodziewana opcja.

Piszę trochę naokoło, ale nie chcę zdradzać wam całej historii. Jeśli szukacie wciągającej opowieści, napisanej zrozumiałym językiem, z pięknymi ilustracjami i szczyptą magii, 'Zuzia w Krainie Wróżek' to coś dla was. Książka ma dziesięć krótkich rozdziałów - możecie ją podzielić na kilka wieczorów, ale - z góry ostrzegam - będzie to trudne. My nawet nie zorientowaliśmy się, kiedy historia dobiegła końca, czyta się bardzo szybko.

'Zuzia w Krainie Wróżek', Anna Potyra, ilustracje Agnieszka Filipowska, Wydawnictwo Skrzat

'Amelia Bedelia', Peggy Parish, Wydawnictwo Literackie 'Amelia Bedelia', Peggy Parish, Wydawnictwo Literackie fot. nn-k

Seria Amelia Bedelia, Peggy Parish

Amelia Bedelia to wyjątkowa gosposia, która pracuje u państwa Rogersów. Dlaczego wyjątkowa? Amelia wszystko, co się do niej mówi traktuje dosłownie, a jej zachowanie nie zawsze podoba się jej pracodawcom. Przykłady? Jeśli ktoś prosi nas o zdjęcie zasłon, większość zapewne by je... zdjęła z karnisza. Amelia natomiast postanawia je sfotografować. Całe szczęście piecze pyszne ciasto, inaczej mogłoby nie być tak wesoło.

Książki o Amelii Bedelii pochłania się błyskawicznie, dzieciom podoba się to, co robi gosposia - jej podejście jest bliższe temu dziecięcemu, niż naszemu, włożonego już w różne ramy i zasady. Dobrze czasem popatrzeć na rzeczy z innej perspektywy. Skoro my ubierając się wkładamy ubrania, dlaczego ubieranie choinki znaczy co innego?

'Amelia Bedelia' będzie idealną lekturą dla dobranoc, spodoba się także tym, którzy zaczynają samodzielnie czytać - litery są duże, tekstu nie ma dużo, jest przejrzyście rozłożony na stronach.

My mamy pojedyncze opowiadania, każde z nich kosztuje 28 zł (cena z okładki).

'Amelia Bedelia', Peggy Parish, Wydawnictwo Literackie

'Niedoparki', Pavel Šrut, ilustracje Galina Miklinová, Afera 'Niedoparki', Pavel Šrut, ilustracje Galina Miklinová, Afera fot. nn-k

"Niedoparki", Pavel Šrut

Zastanawialiście się, dlaczego skarpetki znikają? Chyba każdy z nas pojedyncze sztuki, a ich pary rozpłynęły się w powietrzu. Może nie do końca tak było, może odpowiedzialne za to są... niedoparki? Są w każdym domu - wystarczy opukać ścianę, na pewno w końcu usłyszycie charakterystyczny pogłos, pustą przestrzeń - to może być mieszkanie niedoparków!

'Niedoparki' to pierwsza część o tych stworkach, poznamy w niej Hihlika, jego rodzinę i przyjaciół. Nie jest dla najmłodszych, będzie im trudno skupić się na opowieści, poza tym znajduje się w niej kilka momentów, które mogą kilkulatka wystraszyć. Ale starszaki będą zachwycone! Jak twierdzi moja córka, 'Niedoparki' to taka d o r o s ł a książka! Jeśli i wasze dzieci mają dość słodkich, bajkowych opowieści, to będzie strzał w dziesiątkę.

Książka jest dość gruba, ma 227 stron i twardą okładkę - nie przeszkadza to jednak w czytaniu na leżąco. Podzielona jest na rozdziały (są one różnej długości), więc możemy kończyć czytanie w konkretnym momencie. Ilustracji nie ma dużo, ale dokładnie obrazują wydarzenia, o których czytamy. Na wewnętrznych stronach okładki także znajdziemy ważne informacje - dowiemy się, jak wyglądają bohaterowie i miejsca, w których rozgrywa się akcja.

'Niedoparki', Pavel Šrut, ilustracje Galina Miklinová, Afera

'Bajka o Farfoclu i Plumce', Iwona Czerkas 'Bajka o Farfoclu i Plumce', Iwona Czerkas fot. nn-k

"Bajka o Farfoclu i Plamce", Iwona Czerkas

To wyjątkowa opowieść, jej bohaterowie są naprawdę niezwykli - to kłębek kurzu i... plamka. Pojawiają się w każdym mieszkaniu, a gdy są w nim dzieci, dołączają do nich także inni - kawałki plasteliny czy skrawki papieru. Wydaje wam się, że to tylko śmieci? Nic bardziej mylnego! 'Bajka o Farfoclu i Plamce' pozwala spojrzeć na otaczającą nas rzeczywistość z innej perspektywy. Dzięki niej zwrócimy uwagę na małe rzeczy, może też najdzie nas (a raczej nasze dzieci), aby je troszkę uporządkować - w końcu w poukładanym świecie łatwiej o fascynujące przygody.

Czego jeszcze się dowiemy? Że do szczęścia wystarczy naprawdę niewiele, a niezwykli są nawet najbardziej niepozorni.

'Bajka o Farfoclu i Plamce' to kolejna z naszych pozycji 'na dobranoc'. Książka podzielona jest na kilka rozdziałów - uwaga, są one dość długie, trzylatek zazwyczaj zasypia w trakcie.

'Bajka o Farfoclu i Plamce', Iwona Czerkas, ilustrowała Marta Ostrowska, Wydawnictwo Skrzat

'Gabinet anatomii', tekst: Kate Davies, ilustracje: Carnovsky, Wydawnictwo Dwie Siostry 'Gabinet anatomii', tekst: Kate Davies, ilustracje: Carnovsky, Wydawnictwo Dwie Siostry fot. nn-k

"Gabinet anatomii", tekst: Kate Davies, ilustracje: Carnovsky

Dzięki tej książce nauka anatomii będzie wielką przyjemnością. O swoim ciele powinniśmy wiedzieć wszystko, a często suche informacje nie chcą wchodzić do głowy. 'Gabinet anatomii' pokaże nam nasze ciało z różnych perspektyw - będziemy mogli zobaczyć szkielet, mięśnie lub narządy. Jak? Wszystko za sprawą kolorowych soczewek, które odkrywają różne warstwy ilustracji.

Dokładnie obejrzymy różne części ludzkiego ciała, dowiadując się, jak wyglądają poszczególne elementy. Rysunki to jednak nie wszystko (chociaż to one są największą wartością tej książki). W 'Gabinecie anatomii' znajdziemy także najważniejsze informacje o naszym ciele podane w przystępny sposób - doskonale dla wszystkich wzrokowców, którzy łączą ilustrację z informacją.

Dla moich dzieci 'Gabinet anatomii' jest jeszcze ciekawostką, wydaje mi się, że będzie doskonałym prezentem dla starszego dziecka, które biologii uczy się w szkole. To doskonałe uzupełnienie informacji i uporządkowanie tego, co słyszy na lekcjach.

'Gabinet anatomii', tekst: Kate Davies, ilustracje: Carnovsky, Wydawnictwo Dwie Siostry, cena z okładki: 64,90 zł

Sprawdź się w quizie: Ten szybki test sprawdzi, co wiesz o ciele człowieka. Uważaj, aby nie wpaść w pułapkę

Seria 'Auta 3', wydawnictwo Egmont Seria 'Auta 3', wydawnictwo Egmont fot. nn-k

"Auta 3" seria

Macie w domu fana Zygzaka i spółki? Mój syn go uwielbia (McQueen jest konkurencją dla Normana - na pewno go znacie, jeśli oglądacie 'Strażaka Sama'), a książki są uzupełnieniem filmu, który oglądaliśmy.

'Auta 3. Złota księga' to nie tylko opowieść o samochodach, ale i wiele ciekawostek. Znajdziemy tu m.in. techniczne informacje o samochodach, które spodobają się małym fanom motoryzacji i ilustracje, dzięki którym możemy dokładnie obejrzeć tory wyścigowe czy konkurentów Zygzaka. Ta książka może być prezentem dla kogoś, kto nie oglądał filmu 'Auta 3' i dzięki niej dowie się, co się stało z McQueenem w najnowszej części, ale sprawdzi się też u kogoś, kto produkcję widział i Zygzaka nigdy nie ma dosyć.

Historii nie będę wam opowiadać, zdradzę tylko, że dzięki przyjaciołom jesteśmy w stanie pokonać wszystkie przeciwności losu.

Uzupełnieniem historii jest 'Auta 3. Przewodnik' - poznamy lepiej bohaterów, dowiemy się, kto jest kim. Oczywiście nie brakuje tu typowo motoryzacyjnych danych, w końcu informacje o silniku czy o przyśpieszeniu są niezbędne, aby opisać gwiazdy animacji o samochodach. Po książkę z chęcią sięgną i starsi fani aut, którzy z chęcią poczytają o czymś, co jest im znane.

Książki z serii 'Auta 3' ukazały się nakładem Wydawnictwa Egmont.

Klub Małego Patrioty, Wydawnictwo Skrzat Klub Małego Patrioty, Wydawnictwo Skrzat fot. nn-k

Seria Klub Małego Patrioty, Dariusz Grochal

'Cudze chwalicie, swojego nie znacie' - na pewno znacie to powiedzenie. Dzięki serii Klub Młodego Patrioty dowiecie się więcej o tym, co polskie. Każda z książeczek (jest ich sześć) opowiada o czym innym: o symbolach, samolotach, statkach, wynalazcach, odkrywcach i pojazdach. Nie są grube, ale pełne informacji, w sam raz dla małego poszukiwacza wiedzy.

W naszym domu największym powodzeniem cieszy się część o polskich pojazdach. Dzieci poznały kultowe samochody i skutery - są zachwycone Osą!

Jeśli lubicie dowiadywać się różnych rzeczy (dorośli też mogą się czegoś nauczyć), a niekoniecznie masz ochotę na sprawdzanie wszystkiego w internecie, ta seria na pewno wam się spodoba. Ułożona tematycznie, skondensowana wiedza - to zachęta do tego, by dalej drążyć i dowiadywać się więcej na tematy, które nas zainteresują.

Seria Klub Małego Patrioty ukazała się nakładem Wydawnictwa Skrzat.

Sprawdź się w quizie: Książki naszego dzieciństwa

'Megasztuczki dla małych magików', Joshua Jay, ART Egmont 'Megasztuczki dla małych magików', Joshua Jay, ART Egmont fot. nn-k

"Megasztuczki dla małych magików", Joshua Jay

Sztuczki magiczne fascynują i małych, i dużych. Dzięki książce 'Megasztuczki dla małych magików' będziemy mogli się niektórych nauczyć. Pierwszą umiejętnością będzie... odróżnienie ręki lewej od prawej. Banał, ale często i dorośli mają z tym problem. Dzieci dowiedzą się też m.in. czym jest improwizacja, że nie zawsze wszystko wychodzi tak, jak tego chcemy (i nie trzeba się tym przejmować), jak ważny jest zaufana osoba obok i jak można opanować tremę.

A co z samymi sztuczkami? Do niektórych będą potrzebne rekwizyty, jedne wykonamy samodzielnie, inne - w duecie. Każda z nich jest szczegółowo opisana, znajdziemy nie tylko informacje o wykonaniu, ale specjalne ramki zawierające informacje o rzeczach, które się przydadzą, czy podpowiedzi.

To, że dziecko zostanie magikiem jest wartością dodaną. We wprowadzeniu dowiemy się także, że umiejętność wykonywania magicznych sztuczek to nie wszystko, co można wynieść z tej książki. Co jeszcze? Zamiłowanie do czytania, zminimalizowanie strachu przed publicznymi występami, pewność siebie i posiadanie ukrytego talentu, którym można zadziwić innych. Trenując sztuczki możemy nieświadomie ćwiczyć wiele innych umiejętności, które przydadzą nam się w życiu.

Książka ma duży format, a całość utrzymana jest w stonowanej kolorystyce - dominuje biel, czerwień i czerń. To wszystko pasuje nie tylko do magicznych sztuczek, ale i do... magików. W 'Megasztuczkach dla małych magików' znalazły się sylwetki tych najpopularniejszych.

'Megasztuczki dla małych magików', Joshua Jay, ART Egmont

To także może cię zainteresować:

Jak zainteresować dzieci sztuką? Zabierzcie je do galerii lub muzeum, przeczytajcie książkę

Pozwólmy dzieciom odkrywać świat. Nawet jeśli będziemy musieli później posprzątać

Książki dla dzieci, czyli co czytaliśmy w ostatnich tygodniach