11 książkowych propozycje na prezent dla starszych dzieci [NASZ WYBÓR]

Wybór książek dla dzieci i tych małych, i tych starszych, jest ogromny. Wśród propozycji sporo perełek, jest w czym wybierać. W tym roku na uwagę zasługują "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek", "Gabinet anatomii". Co jeszcze?
'Hej, Jędrek' 'Hej, Jędrek' fot: materiały prasowe

"Hej, Jędrek", wyd. Nasza Księgarnia

Jędrek, bohater cyklu książek znanego duetu komiksowego - Rafała Skarżyckiego i Tomasza Lwa Leśniaka - to idol chłopców z pierwszych klas podstawówki. Nie dziwnego, skoro sam ma 10 lat i jest łobuziakiem, a na dodatek przeżywa mnóstwo przygód, jakby mimochodem rozwiązując zagadki kryminalne, z którymi nie radzi sobie jego mama, policjantka. To zabawne i sympatyczne połączenie opowieści przygodowej z komiksem. Dotychczas ukazało się pięć części cyklu "Hej, Jędrek!": "Szukasz guza?", "Masz cykora?", "Kto tu rządzi?", "Gdzie moja forsa?", "Przepraszam, czy tu borują?". Jędrek trafił również na specjalne karty dołączane do gier ukazujących się także nakładem Naszej Księgarni.

'Kapitan Majtas' 'Kapitan Majtas' fot: materiały prasowe

"Kapitan Majtas", wyd. Egmont Polska

Jędrek z pewnością nie miałby problemów z dogadaniem się z bohaterami serii Dava Pileya o "Kapitanie Majtasie" (Jaguar). To opowieść o przygodach dwóch pomysłowych czwartoklasistów, którzy niechcący zmienili swojego wrednego dyrektora w Kapitana Majtasa - superbohatera, którego wymyślili. Do księgarń trafiły właśnie trzy kolejne części zwariowanej serii: "Kapitan Majtas i szał strasznej superkobiety", "Kapitan Majtas. Wielka bitwa z zasmarkanym cyborgiem, część 1. Noc obrzydliwych glutów z nosa", "Kapitan Majtas. Wielka bitwa z zasmarkanym cyborgiem, część 2. Rozróba głupkowatych roboglutów". Ta lektura naprawdę wciąga.

'Magiczne berło' 'Magiczne berło' fot. materiały prasowe

"Magiczne drzewo", wyd. Znak

Do podobnej, choć może ciut poważniejszej grupy wiekowej adresowane są książki z cyklu "Magiczne drzewo" Andrzeja Maleszki (Znak). Urokliwa opowieść o tytułowym drzewie, wykonanych z niego przedmiotach i grupce dzieciaków ma naprawdę dużą grupę wiernych czytelników. Warto nią zarazić kolejne dzieci. Niedawno ukazał się najnowszy tom cyklu: "Berło". Bohaterowie zdobywają berło, które daje władzę nad ludźmi i przedmiotami. Niestety, groźni przestępcy porywają berło, a z nim Idalię i Alika. Tworzą straszliwego robota, który ma pozbawić świat elektryczności. Kuki, Gabi, Blubek i mówiący pies wyruszają walczyć z pożeraczem prądu, który potrafi. zmieniać się w chłopca.

'Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek' 'Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek' wyd. materiały prasowe

"Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek", wyd. Debit

Prawa do wydania "Opowieści na dobranoc dla młodych buntowniczek" Eleny Favilli i Franceski Cavallo (Debit) sprzedano już do 33 krajów. I słusznie, bo to naprawdę wyjątkowa książka, przybliżająca dzieciom historie 100 niezwykłych kobiet - od Kleopatry po Serenę Williams. Zilustrowana przez 60 artystek z kilkudziesięciu krajów, zainspiruje nie tylko najmłodszych, ale i nieco starszych do tego, by marzyli odważnie i wierzyli we własne siły. Uwaga, nie ulegajcie stereotypom. Książka wcale nie jest adresowana wyłącznie do dziewczynek, wręcz wskazane jest, żeby przeczytali ją także chłopcy.

Lubisz rozwiązywać quizy? Mamy coś dla ciebie! Quiz wiedzy dla długodystansowców: książki naszego dzieciństwa

'Goodbye' 'Goodbye' fot: materiały prasowe

"Goodbye days", wyd. Jaguar

Bardzo poważny temat porusza powieść "Goodbye days" Jeffa Zentnera (Jaguar). Jej głównym bohaterem jest Carver Briggs, który uważa, że przyczynił się do śmierci trzech swoich najlepszych przyjaciół. Zginęli w wypadku samochodowym. Wcześniej podczas jazdy jeden z nich odebrał SMS od Carvera, zaczął odpisywać, ale nie zdążył. Czy Carver pójdzie do więzienia? Czy potrafi poradzić sobie z przekonaniem o własnej winie? Wciągająca i poruszająca "młodzieżówka". Podczas Targów Książki w Krakowie byłem pod wrażeniem tłumów młodych ludzi, przewijających się m.in. przez stoisko wydawnictwa Jaguar. Czytają książki niejako wbrew nudnawej liście lektur. Brawo!

'Księżniczka (...)' 'Księżniczka (...)' wyd. materiały prasowe

"Księżniczka Detektyw. Góra czarnoksiężnika Assa Tarassa", wyd. Alegoria

 "Księżniczka (...)" to dzieło Tomasza Minkiewicza, połowy braterskiego duetu odpowiedzialnego za sukces kultowego komiksu Wilq Superbohater. "Zuchwała jak Pippi Pończoszanka, pomysłowa jak Szewczyk Dratewka - Księżniczka Detektyw jest miniaturowym super-hero (tyle, że zamiast obciachowego trykotu nosi kraciastą czapkę w kształcie kabaczka)" - kusi wydawca. To urocza, dowcipna i wciągająca książeczka dla wszystkich, którzy lubią tajemnice i historie kryminalne. Dodajmy, co zdaje się istotne, że jej bohaterka nigdy się nie nudzi. Nic dziwnego, skoro założyła Stowarzyszenia Księżniczek Detektywów i zawsze jest bardzo zajęta rozwiązywaniem zagadek i mrożących krew w żyłach tajemnic.

'Tajemnice mody' 'Tajemnice mody' fot: materiały prasowe

"Tajemnicy mody", wyd. Zakamarki

A jeśli wasze dzieci lubią kryminały, wśród prezentów dla nich nie może zabraknąć "Tajemnicy mody" Martina Widmarka (Zakamarki) - najnowszego tomu z serii Biuro Detektywistyczne Lassego i Mai. Światowej sławy kreator mody odwiedza Valleby, żeby wyłonić w konkursie najlepiej ubranych mieszkańców. Nagrodą jest wyjazd do Paryża. Niestety, ukochana kotka projektanta znika, a on dostaje list, w którym porywacz żąda okupu w postaci teczki z planowaną kolekcją mody.

'Grzyby (...)' 'Grzyby (...)' fot: materiały prasowe

"Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia", wyd. Nasza Księgarnia

"Grzyby. Dziwne fakty z życia grzybów, o których nie mieliście pojęcia" Liliany Fabisińskiej, to książka pięknie zilustrowana przez Joannę Gwis (Nasza Księgarnia). Jak zgodnie podkreślają, grzyby to najbardziej niedoceniane, różnorodne i tajemnicze organizmy na Ziemi. "Mogą być trujące i lecznicze, osiągać zawrotne ceny, świecić i wabić elfy - przynajmniej według niektórych legend. Robi się z nich lampy, krzesła, portfele, buduje domy. I kto wie, do czego jeszcze będzie można je wykorzystać, skoro do tej pory udało się opisać tylko 7 proc. gatunków grzybów?".

'Gabinet anatomii' 'Gabinet anatomii' fot: materiały prasowe

"Gabinet Anatomii", wyd. Dwie Siostry

Wydawnictwo Dwie Siostry uwielbia książki-wyzwania takie jak "Gabinet anatomii" (tekst Kate Davies, ilustracje Carnovsky). "Prześwietl ludzkie ciało od stóp do głów. Dowiedz się, jak serce pompuje krew, sprawdź, co się dzieje, kiedy oddychasz, policz kości w szkielecie i zajrzyj w głąb mózgu" - kusi wydawca. Każda z kolorowych ilustracji skrywa w sobie trzy "warstwy". Można je obejrzeć przez kolorowe filtry dołączone do książki. Przez czerwony zobaczymy szkielet, przez zielony - mięśnie, a przez niebieski - narządy wewnętrzne. Książka składa się z 10 rozdziałów prezentujących, nie tylko w formie rysunków lecz także tekstu, poszczególne części ciała, narządy i układy.

Sprawdź się w quizie: To zwyczajny quiz o anatomii. Uda ci się zdobyć komplet punktów?

'Gwieździsta noc (...)' 'Gwieździsta noc (...)' fot: materiały prasowe

"Gwiaździsta noc Vincenta i inne opowieści. Historia sztuki dla dzieci", wyd. Nasza Księgarnia

To bogato ilustrowany i barwnie napisany przewodnik po świecie sztuki. Wyruszamy z prehistorycznej jaskini, w której powstawało malarstwo naskalne, a kończymy wśród awangardy XXI wieku. Spotkamy Vincenta van Gogha, Fridę Kahlo, Leonarda da Vinci, Jacksona Pollocka, Claude'a Moneta czy Pabla Picassa, a także artystów chińskich, japońskich, arabskich czy azteckich. Bardzo ciekawa i świetnie zrobiona książka.

'Muzyka' 'Muzyka' fot: materiały prasowe

Muzyka, wyd. Dwie Siostry

Ciekawa i świetnie zrobiona jest także inna książka tego wydawnictwa - "M.U.Z.Y.K.A." Michała Libery i Michała Mendyka, z ilustracjami Aleksandry i Daniela Mizielińskich. S.E.R.I.A. wydawnictwa Dwie Siostry zaczęła się kilka lat temu od książki "D.O.M.E.K", potem były m.in. "S.Z.T.U.K.A" i "M.O.D.A", w sumie tytułów jest już sześć, a najnowsza opowiada o dziejach muzyki. W 44 zwięzłych rozdziałach autorzy przedstawiają wybranych kompozytorów, muzyków i ich dzieła, ukazując na ich przykładach różnorodne sposoby myślenia o dźwięku, muzyce, komponowaniu oraz byciu muzykiem. Wśród bohaterów znajdziecie m.in. Johna Cage'a, Steve'a Reicha, Arnolda Schönberga, Karlheinza Stockhausena, Pawła Szymańskiego i Iannisa Xenakisa, a także The Beatles, Briana Eno, Einstürzende Neubauten, Kraftwerk czy Madonnę. A całość spajają świetne jak zawsze rysunki Mizielińskich.

To także może cię zainteresować:

Pozwólmy dzieciom odkrywać świat. Nawet jeśli będziemy musieli później posprzątać

Książki dla dzieci, czyli co czytaliśmy w ostatnich tygodniach

Jak dbać o naszą planetę? Mistrz pomaga odpowiedzieć na to pytanie

Jeśli w tym quizie zdobędziesz komplet punktów, masz doskonałą pamięć. Dzięki tej książce znamy litery

Więcej o:
Copyright © Agora SA