1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

Książki dla dzieci, czyli co czytaliśmy w ostatnich tygodniach [CZĘŚĆ DRUGA]

Jesienne i zimowe wieczory to doskonała okazja, aby przenieść się do wyjątkowych krain. Ile książek, tyle możliwości. Zobaczcie, co trafiło w nasze ręce w ostatnim czasie.
'Reksio. Encyklopedia', Wydawnictwo Papilon 'Reksio. Encyklopedia', Wydawnictwo Papilon fot. nn-k

"Reksio. Encyklopedia", Wydawnictwo Papilon

Lubicie dowiadywać się nowych rzeczy? My bardzo. A wiedza podana w przyjemny sposób zostaje w głowie na dłużej. 'Reksio. Encyklopedia' to zbiór wielu informacji, podanych w jasny i przystępny sposób. Nie ma tu wiele treści, jedno zagadnienie to jedna strona tekstu i jedna ilustracji, ale jest konkretnie i rzeczowo. A do tego pełno tematycznych obrazków z Reksiem, które zachęcają dzieci do zadawania kolejnych pytań.

Książka podzielona jest na bloki tematyczne, znajdziemy w niej zagadnienia związane z:

 • - Astronomią
 • - Chemią i fizyką
 • - Człowiekiem i życiem
 • - Królestwem zwierząt
 • - Matką Ziemią
 • - Techniką, nauką i historią

Na 142 stronach pojawiają się informacje m.in. o tym, czym jest termometr i dlaczego nie ma w nim już rtęci, dlaczego bakterie stanowią ostatni etap łańcucha pokarmowego, czy czym się różni meteor od meteorytu.

'Reksio. Encyklopedia' rozbudza w dzieciach ciekawość świata, z powodzeniem mogą sięgać po nią młodsze dzieci, jak i te, które chodzą do szkoły. Dla nich książka może być uporządkowaniem informacji, które poznały na lekcjach. Młodszych zachęci do zadawania pytań, może dzięki niej zainteresują się kosmosem albo jakimś gatunkiem zwierząt?

Książka jest przejrzysta, łatwo znaleźć w niej potrzebne informacje. Córka zaczęła od oglądania obrazków, czytamy informacje 'na wyrywki'. Pojawiły się zagadnienia (np. związane z burzą), które ją zainteresowały i szukamy o nich kolejnych informacji - niedługo wyładowania atmosferyczne nie będą miały przed nami żadnych tajemnic.

'Reksio. Encyklopedia', Wydawnictwo Papilon, cena z okładki 29,90 zł

Tekst: Marcin Musielak, konsultacja merytoryczna: dr hab. Mirosław Chorążewski

Jean Reidy, ilustracje Leo Timmers, 'Tydzień na budowie', Wydawnictwo Babaryba Jean Reidy, ilustracje Leo Timmers, 'Tydzień na budowie', Wydawnictwo Babaryba fot. nn-k

Jean Reidy, ilustracje Leo Timmers, "Tydzień na budowie", Wydawnictwo Babaryba

To gratka dla wielbicieli pojazdów budowlanych. Mój syn zaczął 'czytanie' książki od oglądania wszystkich maszyn, nazywania ich i dopytywania o nazwy tych, których nie zna. Jeśli znacie kogoś, kto godzinami może wpatrywać się w koparkę lub walec - 'Tydzień na budowie' to coś dla was.

Dzięki książce w łatwy sposób można także nauczyć się dni tygodnia, ale - moim zdaniem - to wartość dodana. Najważniejsze są tu pojazdy, o których można dłuuugo rozmawiać. Co to koparka? Po co jest? Dlaczego ma taką łyżkę? A co walcuje walec? Przygotujcie się na wiele pytań.

'Tydzień na budowie' może być traktowany jako książka obrazkowa, ale nie możemy zapominać o tekście. Dzięki niemu poznamy dni tygodnia, dowiemy się także, co budują pracownicy. To jedna z tych książek, które możecie czytać razem, ale dziecko doskonale samo sobie z nią poradzi.

Jean Reidy, ilustracje Leo Timmers, 'Tydzień na budowie', Wydawnictwo Babaryba, cena z okładki: 29,90 zł

Diana Amft, ilustracje Martina Matos, 'Pajączek Kędziorek. Przyjęcie urodzinowe', Wydawnictwo Debit Diana Amft, ilustracje Martina Matos, 'Pajączek Kędziorek. Przyjęcie urodzinowe', Wydawnictwo Debit fot. nn-k

Diana Amft, ilustracje Martina Matos, "Pajączek Kędziorek. Przyjęcie urodzinowe", Wydawnictwo Debit

Pajączek Kędziorek na pewno zostanie przyjacielem niejednego przedszkolaka. Opowieść o urodzinach to historia o przygotowaniach do jubileuszu, prezentach, ale nie tylko. Dzieci będą mogły poznać wiele różnych gatunków pająków, ale nie tylko. W książce roi się od różnych zwierząt, a - wiadomo - maluchy uwielbiają zwierzaki.

To książka idealna do czytania na dobranoc, pochłania się ją błyskawicznie. Możemy czytać historię, ale możemy skupiać się na ilustracjach - jest ich mnóstwo - i opowiadać własną opowieść. Moje dzieci, gdy już skończyliśmy czytać, nie odłożyły książki na półkę, a jeszcze przez długi czas po nią sięgały, tworzyły własne historie. Nie tylko o urodzinach, ale i o tym, co robią zwierzęta, kogo jeszcze Kędziorek powinien zaprosić, o jakich zwierzakach można by wspomnieć... W końcu w Afryce jest dużo zwierząt.

Diana Amft, ilustracje Martina Matos, 'Pajączek Kędziorek. Przyjęcie urodzinowe', Wydawnictwo Debit, cena z okładki: 19,90 zł

Lubisz rozwiązywać quizy? Sprawdź, jak poradzisz sobie w tym: książki naszego dzieciństwa

Ines Castel-Branco, 'Nie mogę zasnąć', Wydawnictwo Nasza Księgarnia Ines Castel-Branco, 'Nie mogę zasnąć', Wydawnictwo Nasza Księgarnia fot. nn-k

Ines Castel-Branco, "Nie mogę zasnąć", Wydawnictwo Nasza Księgarnia

'Mamo, nie mogę zasnąć!' - ile razy to słyszeliście? To zdanie wypowiada także bohater książki Ines Castel-Branco, któremu mama pomaga udać się w drogę do krainy snu. Mama, a dokładniej to, co mówi o oddychaniu. Uczy syna skupieniu się na oddechu, wyrównywaniu go, kontroli jego siły.

Z 'Nie mogę zasnąć' możemy korzystać na wiele sposobów. Możemy czytać ją na dobranoc, skupiając się na opisanej historii, ćwiczenia wykonując dodatkowo. Możemy też skupić się tylko na nich - kontrolować swój oddech, pomijając opowieść.

Na końcu książki znajdziemy opis ćwiczeń, które nauczą nas świadomego oddychania. A ono jest bardzo ważne, pomaga się uspokoić, wyciszyć się. Dziś otacza nas mnóstwo bodźców, ciągle coś się dzieje. Wydawać by się mogło, że po ciężkim dniu położenie się do łóżka i zaśnięcie będzie bardzo łatwe, najczęściej jest odwrotnie. Nasze myśli gdzieś gonią, analizujemy mnóstwo sytuacji. Ćwiczenia zawarte w 'Nie mogę zasnąć' mają pomóc nam uspokoić umysł, wyciszyć się, zasnąć.

Mogłoby się wydawać, że to 'tylko' oddychanie, ale to jest 'aż' oddychanie. Poćwiczcie, pełny oddech pomaga w wielu sytuacjach. Szukamy rozwiązań, a jedno z najlepszych mamy ciągle ze sobą. Musimy tylko nauczyć się go używać - dzięki ćwiczeniom zawartym w 'Nie mogę zasnąć' opanujemy to w kilka chwil.

Ines Castel-Branco, 'Nie mogę zasnąć', Wydawnictwo Nasza Księgarnia, cena z okładki 29,90 zł

Mo Willems, 'Mogę grać z wami?', Wydawnictwo Babaryba Mo Willems, 'Mogę grać z wami?', Wydawnictwo Babaryba fot. nn-k

Mo Willems, "Mogę grać z wami?", Wydawnictwo Babaryba

'Mogę grać z wami' to kolejny tom przygód świnki Malinki i słonia Leona. Tym razem przyjaciele spędzają czas na zabawie, a gdy chce dołącza do nich kolejny zwierzak, pojawia się pewien problem...

Historii nie należy traktować dosłownie, przygoda Malinki i Leona może stać się inspiracja do rozmowy. O tym, że jesteśmy inni, że mamy różne ograniczenia. Może to dobry moment na dyskusję o niepełnosprawności? O osobach, które jeżdżą na wózkach inwalidzkich, poruszają się na kulach? Opowieść Mo Willemsa może stać się zaczątkiem bardzo ważnej rozmowy.

Dzięki Malince i Leonowi dzieci dowiedzą się, że przyjaźń inspiruje do działania, jeśli tylko chcemy możemy pokonać wszelkie bariery.

'Mogę grać z wami' może być także jedną z pierwszych samodzielnych lektur. Tekstu nie ma wiele (główną rolę graja ilustracje), a litery są duże.

Mo Willems, 'Mogę grać z wami?', Wydawnictwo Babaryba, cena z okładki 29,90 zł

Gilbert Delahaye, Marcel Mariel, seria o Martynce, Wydawnictwo Papilon Gilbert Delahaye, Marcel Mariel, seria o Martynce, Wydawnictwo Papilon fot. nn-k

Gilbert Delahaye, Marcel Mariel, seria o Martynce, Wydawnictwo Papilon

Czy jest ktoś, kto nie zna Martynki? Od wielu lat jest koleżanką dzieci na całym świecie. Czytałam jej przygody gdy byłam mała, teraz Martynkę poznają moje dzieci.

W nasze ręce trafiły trzy książeczki z cyklu 'Małe historie'. To zbiory pięknie ilustrowanych opowiadań, idealne do czytania przed snem. Taki podtytuł ma jedna z książeczek, ale my na dobranoc sięgaliśmy po wszystkie. Opowieści są krótkie, pomagają się wyciszyć.

Być może poszczególne historie już znacie, teraz zostały one zebrane w większe zbiory. Każda z trzech książek z cyklu 'Małe historie' zawiera po sześć opowiadań, posegregowanych tematycznie. W 'Martynka. Małe historie o wielkim szczęściu' znajdziemy m.in. opowiadanie 'Martynka i braciszek', w 'Martynka. Małe historie o zwierzętach' opowieści o kucyku, czy o tym, jak Martynka chroni przyrodę, a w 'Martynka. Małe historie do czytania przed snem' - opowiadanie 'Martynka w krainie baśni'. Te historie spodobają się rówieśnikom Martynki, ale nie tylko.

Dzięki Martynce dzieci dowiedzą się, jak radzić sobie z problemami, jak nazywać emocje, poznają otaczający je świat. Nie możemy zapominać o polskim przekładzie, którego autorką jest Wanda Chotomska. Jej teksty często są rymowane, zabawne i ciepłe - doskonale się je czyta.

Jeśli chcecie przenieść się do krainy dzieciństwa, a wasze dzieci zapoznać z nową książkową koleżanką - koniecznie sięgnijcie po przygody Martynki.

Gilbert Delahaye, Marcel Mariel, seria o Martynce, Wydawnictwo Papilon, cena z okładki: 29,90 zł

Magdalena Matoso, 'Opowiedz mnie', Wydawnictwo Babaryba Magdalena Matoso, 'Opowiedz mnie', Wydawnictwo Babaryba fot. nn-k

Magdalena Matoso, "Opowiedz mnie", Wydawnictwo Babaryba

Ile razy książka prosiła, aby ją opowiedzieć? W 'Opowiedz mnie' nie ma jednej historii, w zależności od tego, kto sięgnie po książkę, akcja może potoczyć się zupełnie inaczej. Wszystko zależy od naszej wyobraźni.

W 'Opowiedz mnie' mamy ścieżkę, którą musimy podążać (każdy może zacząć od innej drogi, wydarzenia mogą być w różnej kolejności), bohaterów i różne zadania - podpowiedzi. Mamy np. opowiadać o postaciach, sprzętach, wymyślać języki. Każda rozkładówka zaczyna się od wstępu, słów, które rozpoczynają historię, a co będzie dalej - to zależy już tylko od nas.

To książka po którą można sięgać w kółko i za każdym razem będzie w niej coś innego. Możliwości jest mnóstwo, jedna osoba za każdym razem może wybierać inną ścieżkę, wymyślać nowe rzeczy. A gdy po 'Opowiedz mnie' sięga kilka osób, które dodatkowo wzajemnie się inspirują i zachęcają do tworzenia coraz to nowych historii, możliwości nigdy się nie skończą. 'Opowiedz mnie' to doskonały wybór na długie (i nudne) zimowe wieczory.

Magdalena Matoso, 'Opowiedz mnie', Wydawnictwo Babaryba, cena z okładki: 34,90 zł

Przeczytaj także: "Książki dla dzieci są nie tylko dla dzieci: są skierowane również do dorosłych, którzy je będą wybierać" [ROZMOWA]

Victor Escandell, Zagadki detektywistyczne, Wydawnictwo Debit Victor Escandell, Zagadki detektywistyczne, Wydawnictwo Debit fot. nn-k

Victor Escandell, Zagadki detektywistyczne, Wydawnictwo Debit

Lubicie książki Agathy i Arthura Conana Doyle'a? Teraz, niczym Hercules Poirot i Sherlock Holmes możecie rozwikłać różne tajemnice. "Zagadki detektywistyczne" to 25 tajemniczych historii, które trzeba rozwiązać. Mają one różne poziomy trudności (od 1 - najłatwiejszego, do 6 - najtrudniejszego), a za ich wyjaśnienie otrzymamy adekwatną do poziomu liczbę punktów. Niektóre zadania są logicznymi łamigłówkami, do rozwiązania innych musimy użyć wyobraźni.

Zagadki możemy rozwiązywać na wiele sposobów. Można robić to w samotności, nie zważając na punktacje, w rodzinny gronie, rywalizując ze sobą, pracować w zespołach - połączyć siły i wspólnie odkryć tajemnicę.

Boisz się, że nie uda się rozwikłać zagadki? Na pewno prędzej czy później znajdziesz rozwiązanie. Jeśli tak nie będzie - i tak je poznasz, przy każdym zadaniu znajduje się odpowiedź. Możesz sprawdzić, czy znalazłeś dobrą odpowiedź albo po prostu poznać rozwiązanie.

Zadania są bardzo różne, niektóre można rozwiązywać i ze sześciolatkiem, ale - moim zdaniem - najbardziej spodoba się trochę starszym dzieciom. 

Victor Escandell, Zagadki detektywistyczne, Wydawnictwo Debit

Dominika Czerniak-Chojnacka, 'Gotujemy', Wydawnictwo Babaryba Dominika Czerniak-Chojnacka, 'Gotujemy', Wydawnictwo Babaryba fot. nn-k

Dominika Czerniak-Chojnacka, "Gotujemy", Wydawnictwo Babaryba

Lubicie gotować (i jeść)? Ta książka to coś dla was! Chociaż nie jest książką kucharską, znajdziemy tu wiele odniesień do jedzenia. W 'Gotujemy' pełno różnego rodzaju zadań, związanych - oczywiście - z gotowaniem. Musimy liczyć, dorysowywać, wykreślać kolorować... I wytężać swoją wyobraźnię. Jak zamienić tłuczek do mięsa w statek kosmiczny, a tosty w domek?

Książka to nie tylko dobry sposób na nudę. Dzięki niej ręka dziecka będzie ćwiczyć, to doskonała lekcja przed nauką pisania. A i literki w 'Gotujemy' spotkamy i będziemy musieli je użyć. Mali kucharze poznają też wiele kuchennych sprzętów i ciekawostek. Kto wie, może dzięki rysowaniu zupy niektórzy z nich przekonają się do... jej zjedzenia (na to liczę)?

Moje dzieci bardzo chętnie sięgają po 'Gotujemy', strona za stroną wykonują kolejne zadania. Książka ratowała mnie też w podbramkowych sytuacjach - doskonale sprawdziła się podczas czekania na wizytę u lekarza.

Dominika Czerniak-Chojnacka, 'Gotujemy', Wydawnictwo Babaryba, cena z okładki 36,90 zł

Reksio, różne opowiadania, Wydawnictwo Papilon Reksio, różne opowiadania, Wydawnictwo Papilon fot. nn-k

Reksio, różne opowiadania, Wydawnictwo Papilon

Rok 2017 to czas Reksia. Sympatyczny psiak kończy 50 lat, z tej okazji w księgarniach pojawiło się wiele książek z jego przygodami. Możemy wybrać między grubymi tomami, w których znajdziemy różne opowiadania albo mniejsze książeczki, w których znalazło się po jednym opowiadaniu.

Każda z nich to wciągająca opowieść o Reksiu i jego kompanach z podwórka. Książeczki są bogato ilustrowane, znajdziemy tu mnóstwo rysunków, które zajmują całe strony. Wersja z pojedynczymi opowiadaniami jest lżejsza, na pewno będzie łatwiej trzymać ją dziecku, które np. chce czytać przed snem. Bo historie z Reksiem to doskonałe pierwsze czytanki, litery są duże, a treść zrozumiała.

W serii ukazały się: 'Reksio. Wesołe podwórko', 'Reksio. Leśna przygoda', 'Reksio. Zabawa w chowanego'. Autorką teksów jest Maria Szarf.

Reksio, różne opowiadania, Wydawnictwo Papilon, cena z okładki: 19,99 zł

Ilustracje Ellen Surrey, 'Pięknie dziękuję', Wydawnictwo Babaryba Ilustracje Ellen Surrey, 'Pięknie dziękuję', Wydawnictwo Babaryba fot. nn-k

Ilustracje Ellen Surrey, "Pięknie dziękuję", Wydawnictwo Babaryba

Na pewno wiecie, jak ważne jest słowo "dziękuję". Razem z innymi magicznymi słówkami - "przepraszam" i "proszę" może zdziałać naprawdę dużo. Książka "Pięknie dziękuję" pomoże nam poznać niezwykłą moc tego słowa. Jak? Na wiele różnych sposobów. Miki, główny bohater, opowie nam o osobach, którym chciałby podziękować. Dowiemy się, za co jest im wdzięczny i co chciałby im podarować.

Najpierw możemy popatrzeć na książkę z perspektywy bohatera. "Przeczytać" (napisałam w  cudzysłowie, bo tekstu nie ma tu dużo, trzeba raczej opowiadać o tym, co widzimy na obrazkach) jego odpowiedzi i przeanalizować je albo - pomijając wskazówki na ilustracjach - skupić się na odpowiadaniu na pytania. Co moglibyśmy podarować najbliższym? Co chcielibyśmy robić podczas wspólnego popołudnia? Co byśmy razem zjedli? Dzięki książce nie tylko poznamy moc słowa "dziękuję", możemy także dowiedzieć się więcej o sobie i swoich oczekiwaniach.

Na końcu książki czekają na nas zadania. Będziemy musieli wypisać ważne dla nas rzeczy i zaprojektować kartki dla najbliższych.

"Pięknie dziękuję" to niezwykle wciągająca opowieść, którą... tworzymy samy. Miki daje nam wskazówki, my sami opisujemy nasze uczucia, potrzeby. Lektura nie tylko dla tych, którzy chcą poznać moc "dziękuję", ale i dla wszystkich, którzy chcą nauczyć się nazywać swoje emocje.

Ilustracje Ellen Surrey, "Pięknie dziękuję", Wydawnictwo Babaryba, cena z okładki: 34,90 zł

Odile Bailloeul, 'Roksana zabiegana', Wydawnictwo Literackie Odile Bailloeul, 'Roksana zabiegana', Wydawnictwo Literackie fot. nn-k

Odile Bailloeul, "Roksana zabiegana", Wydawnictwo Literackie

"Roksana zabiegana" to kolejna z czterech Małych Myszek, których przygody poznajemy. Roksana nie potrafi usiedzieć w miejscu, wszystko robi błyskawicznie, zawsze jest pierwsza. Jest tylko jedno miejsce, które sprawia, że stoi w jednym miejscu. Jakie? Przekonajcie się sami!

"Roksana zabiegana" to nie tylko tekst w tłumaczeniu Agaty Buzek. To zdjęcia Claire Curt, które są małymi dziełami sztuki. Każde z nich pełne jest szczegółów, wszystko doskonale pasuje do świata małych myszek. To książka, która spodoba się i małym i dużym. Chociaż tekstu nie ma tu dużo, będziemy po nią sięgać wielokrotnie - na zdjęciach ciągle odnajdujemy coś nowego, tworzymy własne opowieści inspirowane światem Roksany i jej przyjaciół.

Odile Bailloeul, "Roksana zabiegana", Wydawnictwo Literackie, cena z okładki: 14,90 zł

Richard Scarry, 'Mój najlepszy elementarz', Wydawnictwo Babaryba Richard Scarry, 'Mój najlepszy elementarz', Wydawnictwo Babaryba fot. nn-k

Richard Scarry, "Mój najlepszy elementarz", Wydawnictwo Babaryba

"Mój najlepszy elementarz" Richarda Scarry'ego na świecie jest już kultowy, kolejne pokolenia dzięki niemu uczą się nowych słów, poznają różne zwyczaje. Książka ewoluowała przez lata, dopasowywała się do zmieniającej się rzeczywistości. Teraz "Mój najlepszy elementarz" trafił i do polskich czytelników.

Dzięki niemu dzieci poznają alfabet i liczby, nauczą się nowych słów, będą umiały nazywać części ciała czy elementy ubioru. To 71 stron pełnych ciekawostek. Możemy wykonywać zadania i odpowiadać na pytania, które znajdziemy w książce albo... tworzyć własne opowieści. Moje dzieci właśnie w ten sposób "czytają" ją najczęściej. Skupiają się na sytuacjach przedstawionych w danym temacie, opisują je, widać, że ich wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach.

"Mój najlepszy elementarz" to kopalnia wiedzy nowych słów, ale nie tylko. Pomoże nazywać emocje, sprzęty i wiele, wiele innych rzeczy. Spodoba się najmłodszym, ale i starszym przedszkolakom, którzy będą tworzyć własne historie, inspirowane opowieścią Richarda Scarry'ego. Lubicie wyszukiwać różnych rzeczy na ilustracjach? Wymyślcie, co trzeba znaleźć i poproście o to dziecko. Na każdej stronie jest mnóstwo elementów, bez problemu znajdziecie coś, o co będziecie chcieli zapytać.

Książka Richarda Scarry'ego doskonale sprawdzi się jako pierwsza czytanka. My zaczynaliśmy od tego, że to ja czytałam córce, teraz ona czyta bratu... A on dzięki "Mojemu pierwszemu elementarzowi" ćwiczy swoją "ciężką mowę".

Richard Scarry, "Mój najlepszy elementarz", Wydawnictwo Babaryba, cena z okładki: 34,90 zł

Magdalena Tulli, 'Ten i tamten las', Wilk & Król Oficyna Wydawnicza Magdalena Tulli, 'Ten i tamten las', Wilk & Król Oficyna Wydawnicza fot. nn-k

Magdalena Tulli, "Ten i tamten las", Wilk & Król Oficyna Wydawnicza

Ta wyjątkowa opowieść o zwierzętach na pewno spodoba się dzieciom. Może nie tym najmłodszym, ale starsze wyciągną wnioski z opisanej przez Magdalenę Tulli historii.

Zwierzęta mówią, mają różne potrzeby i wyobrażenia o otaczającym je świecie. Muszą ze sobą koegzystować, często uzupełniając się wzajemnie. Bajka to gatunek, który najlepiej trafia do młodych odbiorców, za jej pomocą od lat twórcy chcą przekazać ważne kwestie. Podobnie jest i tym razem. Dowiadujemy się, że z pozoru zwyczajne życie może być najfajniejsze, o tym, że warto trzymać się razem, chociaż nie zawsze jest to łatwe.

Często wydaje nam się, że jesteśmy przygotowani na różne sytuacje, będziemy wiedzieć, jak się w nich zachować. Później okazuje się, że jest inaczej, niż myśleliśmy, często musimy zmienić swój tok myślenia. Również zwierzęta - bohaterowie książki Magdaleny Tulli - zostają wystawieni na próbę. Jak sobie poradzą? Czy sposób myślenia o obcych zmienia się, gdy... sami stajemy się obcymi?

Książka podzielona jest na sześć rozdziałów, a w każdym z nich znajdziemy ilustracje Alicji Rosé, które doskonale korespondują z treścią. "Ten i tamten las" to doskonały prezent dla dziecka, które uwielbia czytać, ale i dla tego, który potrafi skupić się na dłuższym tekście, czytanym mu przez kogo innego.

Magdalena Tulli, "Ten i tamten las", Wilk & Król Oficyna Wydawnicza, cena z okładki 59 zł

H. A. Rey, Margret Rey, 'Ciekawski George', Wydawnictwo MODO H. A. Rey, Margret Rey, 'Ciekawski George', Wydawnictwo MODO fot. nn-k

H. A. Rey, Margret Rey, "Ciekawski George", Wydawnictwo MODO

Ciekawskiego Georga na pewno znacie. Zanim małpka trafiła do animacji, zachwyciła... miłośników książek. Bo małpka i Pan w Żółtym Kapeluszu debiutowali w książkach autorstwa  H. A. Reya i Margret Rey - kilka z nich ukazało się w Polsce nakładem wydawnictwa MODO.

"Ciekawski George" to pierwsza część, z której dowiadujemy się, jak George, który wtedy jeszcze nie był Georgem, poznał Pana w Żółtym Kapeluszu i jak zaczęła się ich wspólna przygoda. Książkę pochłania się błyskawicznie, to opowieść na jeden raz - doskonała na dobranoc, ale i jako pierwsza czytanka.

Moje dzieci znają George'a z telewizji, chciałam, aby sięgnęły także po jego książkowe przygody. Zachwycają one małych i dużych na całym świecie już od tylu lat! To klasyka amerykańskiej literatury dziecięcej, a teraz książki mogą poznać i polscy czytelnicy. Chociaż telewizyjny George także jest fajny, to ja zawszę wolę przygody spisane na papierze. Podobnie jest i tym razem.

H. A. Rey, Margret Rey, "Ciekawski George", Wydawnictwo MODO, cena z okładki: 21 zł

To także może cię zainteresować:

Pozwólmy dzieciom odkrywać świat. Nawet jeśli będziemy musieli później posprzątać

Książka, w której się roi - Na tropie angielskich słówek

Książki dla dzieci, czyli co czytaliśmy w ostatnich tygodniach [CZĘŚĆ PIERWSZA]

Jeśli w tym quizie zdobędziesz komplet punktów, masz doskonałą pamięć. Dzięki tej książce znamy litery