Książki dla dzieci, czyli co czytaliśmy w ostatnich tygodniach [CZĘŚĆ PIERWSZA]

To, że lubimy czytać, już wiecie. Cieszę się, że moje dzieci chętnie sięgają po książki. Mają już swoje ulubione pozycje, chętnie poznają też nowości. Zobaczcie, jakie książki dla dzieci poznaliśmy w ostatnim czasie.
'Kominiarz Piekarz', Dominika Czerniak-Chojnacka, Wydawnictwo Dwie Siostry 'Kominiarz Piekarz', Dominika Czerniak-Chojnacka, Wydawnictwo Dwie Siostry fot. nn-k

Dominika Czernak-Chojnacka, "Kominiarz Piekarz", Wydawnictwo Dwie Siostry

To kartonowa książka, a właściwie dwie książki w jednej. 'Kominiarz Piekarz' to opowieść o dwóch braciach, który bardzo się różnią. Jeden pracuje w ciągu dnia, drugi nocą. Jeden ma do czynienia z czarną sadzą, drugi - z białą mąką. Lubię tę książkę za jej uniwersalność - dla maluchów może być kontrastową książeczką, dla starszaka historią do opowiadania, pierwszą czytanką.


fot. nn-k

Tekstu nie ma dużo, doskonale służy zaczynającej przygodę z czytaniem sześciolatce. Dla kogo? Sądzę, że będzie dobrym podarunkiem dla roczniaka, którego zainteresuje krótka opowieść i obrazki, które są też zaczątkiem do snucia opowieści, powtarzaniu prostych słów itp.


fot. nn-k

Dominika Czernak-Chojnacka, 'Kominiarz Piekarz', Wydawnictwo Dwie Siostry, cena z okładki: 29,90 zł

'Zasypianki', różni autorzy, Wydawnictwo Papilon 'Zasypianki', różni autorzy, Wydawnictwo Papilon fot. nn-k

"Zasypianki", różni autorzy, Wydawnictwo Papilon

Wydaje ci się, że nie znasz żadnych kołysanek? Ta książka udowodni, że się mylisz. 'Zasypianki' to zbiór różnych wieczornych wierszy i kołysanek , ułatwiających zasypianie. Zaczynasz czytając, kończysz - śpiewając. Melodie siedzią w naszych głowach i nim się zorientujemy, zamiast czytać 'Ach, śpij, kochanie' będziemy nucić wiersz Ludwika Starskiego niczym Adolf Dymsza i Eugeniusz Bodo w filmie 'Paweł i Gaweł'.

W książce znajdziemy mniej i bardziej znane utwory. Część (np. 'Idzie niebo' czy 'Bajka Iskierki') na pewno jesteście w stanie odtworzyć z pamięci, inne ('Wróżki' czy 'Chmurka się uniża') są mniej popularne, ale doskonale wyciszają i utulają do snu.

Możecie czytać jeden utwór, możecie czytać kilka na raz - uważajcie, z każdą kolejną stroną opadają powieki nie tylko dzieciom, w trakcie 'Zasypianek' naprawdę łatwo jest odpłynąć.

'Zasypianki', różni autorzy, Wydawnictwo Papilon, cena z okładki 39,90 zł

Rozwiąż quiz: książki naszego dzieciństwa

Wiola Wołoszyn, Przemek Liput, 'Jano i Wito w trawie', Wydawnictwo Mamania Wiola Wołoszyn, Przemek Liput, 'Jano i Wito w trawie', Wydawnictwo Mamania fot. nn-k

Wiola Wołoszyn, Przemek Liput, "Jano i Wito w trawie", Wydawnictwo Mamania

'Jano i Wito w trawie' to książka, która zainteresuje maluchy (pełno tu wyrazów dźwiękonaśladowczych, które małe dzieci uwielbiają), ale doskonale sprawdza się także u starszaków. Naszego trzylatka musimy 'rozgadać', a sześciolatka myli niektóre głoski (najczęściej stosuje wymiennie 's' i 'sz') - książki 'do powtarzania' to naturalne ćwiczenia, dzieci nie czują, że muszą coś robić, po prostu to element czytania.

'Jano i Wito w trawie' jest niezwykle rytmiczne, a schemat sprawia, że szybko wchodzi do głowy, możemy ją czytać na głosy. Możemy też porzucić tekst i skupić się na obrazkach, tworzyć własne historie i dialogi (nam to się sprawdza szczególnie w tworzeniu opowieści, w których pełno wspomnianych wcześniej 's' i 'sz').

Nie można zapomnieć o magicznym kamieniu - dzieci są zachwycone! Zazwyczaj różne faktury pojawiają się w książkach dla niemowląt, w 'poważnych' pozycjach już ich nie ma, a to błąd.

To książka, którą możecie czytać razem, dzieci - nawet te, które jeszcze nie znają liter - zaczną ją 'czytać' same. Jak już wcześniej wspomniałam, powtarzalność sprawia, że tekst łatwo wchodzi do głowy, a trzylatek jest zachwycony, że sam czyta. I do tego ćwiczy.

Wiola Wołoszyn, Przemek Liput, 'Jano i Wito w trawie', Wydawnictwo Mamania, cena z okładki 29,90 zł

Michael Rosen, 'Idziemy na niedźwiedzia', Wydawnictwo Dwie Siostry Michael Rosen, 'Idziemy na niedźwiedzia', Wydawnictwo Dwie Siostry fot. nn-k

Michael Rosen, "Idziemy na niedźwiedzia", Wydawnictwo Dwie Siostry

'Idziemy na niedźwiedzia' to książka, która czyta się błyskawicznie. A gdy już przeczytacie ją kilka razy, dzieci będą ją znały na pamięć - maluchy, które nie znają liter bez problemów będą 'czytały' sobie same. Opowieść jest niezwykle rytmiczna, a co najważniejsze - powtarzalna. Jeśli dzieci zapamiętają schemat, bez problemów będą dopowiadać kolejne części historii, zmieniając jedynie główny element.

Nie możemy zapomnieć o ilustracjach Helen Oxenbury - charakterystyczna i kreska i delikatne, farbkowe, wypełnienie to coś, co zachwyca i małych, i dużych czytelników. Wygodny format i twarde strony sprawiają, że książka może towarzyszyć nam w wielu sytuacjach, uprzyjemniać np. wizytę w przychodni. Szybko się kończy? To nie problem, możemy bez problemu dopowiadać kolejne jej części - znamy schemat, wystarczy dodać kolejne elementy. Dzieci są zachwycone, a ich wyobraźnia pracuje na pełnych obrotach.

Michael Rosen, 'Idziemy na niedźwiedzia', Wydawnictwo Dwie Siostry

Else Holmelund Minarik, 'Mały Miś', Wydawnictwo Literackie Else Holmelund Minarik, 'Mały Miś', Wydawnictwo Literackie fot. nn-k

Else Holmelund Minarik, "Mały Miś", Wydawnictwo Literackie

Małego Misia na pewno znacie z telewizji, ale warto poznać jego książkowy pierwowzór. 'Mały Miś' Else Holmelund Minarik to niezwykle ciepła opowieść od której ciężko będzie się oderwać. Nam Miś towarzyszył przed snem, w założeniu miała być jedna historia, ale wcale nie było tak łatwo skończyć czytać.

"Mały Miś" to nie tylko wspaniałe historie (z którymi doskonale radzą sobie dzieci, które zaczynają przygodę z czytaniem), ale i ilustracje Maurice'a Sendaka, które przenoszą nas to wyjątkowej krainy, zamieszkiwanej przez Misia i jego przyjaciół. Dzieci w Małym Misiu mogą odnaleźć siebie - każdy ma jakieś problemy, pytania, na które nie zna odpowiedzi. Każdy ma przyjaciół, podobnie jak Miś ma Kota, Kurę czy Kaczkę. Spędzają wspólnie czas, wpadają na lepsze i gorsze pomysły.

W książce znajdziecie cztery opowiadania. Nie są one długie, "Małego Misia" można przeczytać w jeden wieczór. Ale lepiej go sobie dawkować :) "Mały Miś" to częsty wybór moich dzieci - córka czytała młodszemu bratu (trochę czytała, trochę dopowiadała). Cierpliwie odpowiadała na pytania, zadawała kolejne, stawała się trochę taką Misiamamą. Dzieci spędzające czas z książką to najlepszy widok świata.

Else Holmelund Minarik, 'Mały Miś', Wydawnictwo Literackie, cena z okładki: 28 zł

Joanna Krzyżanek 'Przygoda u Świętego Mikołaja', Wydawnictwo Debit Joanna Krzyżanek 'Przygoda u Świętego Mikołaja', Wydawnictwo Debit fot. nn-k

Joanna Krzyżanek "Przygoda u Świętego Mikołaja", Wydawnictwo Debit

To kolejna część 'smacznej' serii Joanny Krzyżanek. Tym razem dzięki Ignasiowi Ziółko wejdziemy w klimat Bożego Narodzenia. Mamy tu niezwykle przyjemną historię - opowieść o tym, jak główny bohater spędził trochę czasu w domu Świętego Mikołaja. Dzieciom czekającym na wizytę tego brodacza uprzyjemni czas. Cenna jest także druga część książki - ta z przepisami. My mamy już wybranych kilka, chcemy wytrzymać z pieczeniem do Świąt, ale czy to się uda... trudno powiedzieć. Pierniczki, choinki i babeczki dla reniferów korcą. Mam nadzieję, że doczekamy chociaż do grudnia. Przepisy są proste, bez problemu poradzą sobie z nimi najmłodsi (oczywiście z drobną pomocą dorosłych, szczególnie podczas wkładania i wyjmowania z piekarnika).

'Przygoda u Świętego Mikołaja' łączy przyjemne z pożytecznym. To historia, która podoba się dzieciom, a dorośli znajdą tu kopalnie pomysłów na świąteczne przysmaki. Nie pieczesz makowców? Może skusisz się gruszkowy piernik albo dyniowe babeczki? Dzieci są zachwycone samymi nazwami, kruche ciasteczka nie brzmią tak smacznie, jak guziki Świętego Mikołaja, prawda?

Na końcu możecie wpisać też własne przepisy - może macie takie potrawy, smakołyki, które przygotowujecie tylko w tym okresie? Wpiszcie je koniecznie, niech staną się częścią książki.

Joanna Krzyżanek 'Przygoda u Świętego Mikołaja', Wydawnictwo Debit, cena z okładki 27,90 zł

Dorota Sumińska, 'Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi', Wydawnictwo Literackie Dorota Sumińska, 'Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi', Wydawnictwo Literackie fot. nn-k

Dorota Sumińska, "Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi", Wydawnictwo Literackie

'Dlaczego?' to jedno z ulubionych pytań dzieci. Dzięki książce Doroty Sumińskiej znajdą odpowiedź na wiele 'a dlaczego?' (a i my - dorośli - czegoś się nauczymy). Nie ma tu naukowych regułek, wiedza przekazana jest w bardzo przystępny sposób. Autorka zwraca się prosto do czytającego, czujemy, że to odpowiedź właśnie na zadane przez nas pytanie. Pełno tu ciekawostek, zabawnych odniesień, dzięki czemu łatwiej zrozumieć pewne rzeczy.

'Dlaczego ziewamy' to książka, którą możemy czytać dziecku, możemy też mu ją podsunąć, aby samo znalazło odpowiedź na nurtujące je pytania. Duże litery sprawiają, że to dobra pozycja dla tych, którzy zaczynają przygodę z samodzielnym czytaniem. Pytania oznaczone są kolorami, łatwo je odnaleźć.

W książce znajdziemy odpowiedzi na różne pytania, dowiemy się nie tylko skąd się wziął pępek czy gdzie jest macica, ale i dlaczego kupa śmierdzi, czy człowiek może nauczyć się latać. Są tu odpowiedzi na pytania, które dorosłym nie przyszłyby do głowy, ale dzieciom - jak najbardziej. Po co mama się maluje? Dlaczego ludzie krzyczą? Wbrew pozorom nie jest łatwo odpowiedzieć na te pytania, autorce się to udało i to w sposób, który satysfakcjonuje małych pytaczy.

Dorota Sumińska, 'Dlaczego ziewamy? I inne sekrety ludzi', Wydawnictwo Literackie, cena z okładki 32,90 zł

Krzysztof Łaniewski-Wołłk, ilustracje Adam Wójcicki, 'Binek i Pulpet w królestwie chińskiego smoka', Wydawnictwo Dwie Siostry Krzysztof Łaniewski-Wołłk, ilustracje Adam Wójcicki, 'Binek i Pulpet w królestwie chińskiego smoka', Wydawnictwo Dwie Siostry fot. nn-k

Krzysztof Łaniewski-Wołłk, ilustracje Adam Wójcicki, "Binek i Pulpet w królestwie chińskiego smoka", Wydawnictwo Dwie Siostry

Lubicie książki obrazkowe? 'Binek i Pulpet w królestwie chińskiego smoka' to coś dla was! Pełno tu szczegółów, które trzeba znaleźć, to także historia, którą trzeba opowiedzieć. Jeden Binek to jeden moment - na jednej stronie ilustracji chłopca jest kilka. Możemy skupić się na jego postaci i śledzić jego poczynania albo pominąć Binka i jego psa, zwracać uwagę na otaczające ich rzeczy.

Na każdej z pięciu rozkładówek ukryte są rzeczy, które musimy odnaleźć, chwilami nie jest łatwo. A jeśli znajdziemy figurki ze znakami zodiaku, będziemy mogli odczytać zaszyfrowaną wiadomość... To jedna z tych książek, która za każdym razem może być o czym innym - w końcu każdy czytający może inaczej interpretować zachowania Binka, dostrzegamy nowe szczegóły... Moje dzieci ostatnio czytają od końca - i w tym szaleństwie jest metoda.

Krzysztof Łaniewski-Wołłk, ilustracje Adam Wójcicki, 'Binek i Pulpet w królestwie chińskiego smoka', Wydawnictwo Dwie Siostry, cena z okładki 34 zł

Dorota Gellner, 'Miasteczko z bajki', Wydawnictwo Papilon Dorota Gellner, 'Miasteczko z bajki', Wydawnictwo Papilon fot. nn-k

Dorota Gellner, "Miasteczko z bajki", Wydawnictwo Papilon

Jak już pewnie zdążyliście zauważyć, lubimy książki obrazkowe. Zaczęliśmy od 'Ulicy Czereśniowej' i 'Miasteczka Mamoko', wciąż sięgamy po kolejne. Obrazkowe historie dzieci mogą opowiadać same, a ja uwielbiam słuchać wymyślonych przez nie historii. 'Miasteczko z bajki' to połączenie 'normalnej' książki z obrazkową historią. Mamy tu melodyjny tekst, który szybko wpada w ucho i ilustracje Joli Richter-Magnuszewskiej, dzięki którym lepiej poznajemy mieszkańców miasteczka. Książka jest wielozadaniowa. Możemy skupiać się jedynie na tekście, tylko na obrazkach lub łączyć tekst z ilustracją. Moje dzieci chętnie wędrują sami po ulicach, wymyślając, kto kogo odwiedził, co zrobił...

Kartonowe strony sprawiają, że książkę można przeglądać w kółko, łatwo też ją ustawić (np. aby namalowany hotel stał się prawdziwym hotelem). Dorośli nie dostrzegają całego potencjału tej książki, wystarczy zostawić ją z dziećmi - podglądając je, dowiedziałam się o bohaterach naprawdę dużo.

My zaczęliśmy od czytania historii na dobranoc, teraz dzieci 'bawią' się z książką. Liczą bohaterów, wyszukują różne elementy - zarówno te, o których mowa w tekście, jak i te, które im przyjdą do głowy. Każda strona to mnóstwo zadań, można opowiadać o tym, co dzieje się na obrazkach, wymyślać imiona bohaterów (wiele z nich znamy, ale to nie stoi na przeszkodzie, by nadawać im przezwiska lub nowe imiona). To książka idealna na jesienne wieczory, za każdym razem można odkryć coś nowego.

Dorota Gellner, 'Miasteczko z bajki', Wydawnictwo Papilon, cena z okładki: 39,90 zł

Miroslav Šašek, 'Oto jest Wenecja', Wydawnictwo Dwie Siostry Miroslav Šašek, 'Oto jest Wenecja', Wydawnictwo Dwie Siostry fot. nn-k

Miroslav Šašek, "Oto jest Wenecja", Wydawnictwo Dwie Siostry

Serię 'Oto jest...' na pewno znacie. Tym razem wyruszamy w podróż do Wenecji. Każda strona książki to ciekawostka, informacja o tym mieście. Część rzeczy zmieniło się od czasu powstania 'Oto jest Wenecja' (miało to miejsce w 1961 roku), ale na końcu możemy dowiedzieć się, co uległo zmianie, czego w mieście nie ma obecnie. Tekstu nie ma tu dużo, to skondensowana wiedza, którą pochłoniecie w kilka chwil. Książka nie jest przewodnikiem w pełni tego słowa znaczeniu, ale dzięki niej będziecie mogli pospacerować uliczkami tego miasta, dowiedzieć się wielu rzeczy. W głowach dzieci zostaje dużo, pamiętają teoretyczne drugorzędne rzeczy (jak numeracja drzwi), ale wiedzą też, jak nazywają się tamtejsze dzwonnice (kampanile), czy to, jakie obrazy znajdują się weneckich kościołach (i nie tylko).

Uwielbiam ilustracje Miroslava Šaška, które przenoszą do innej epoki. Widzę, jak i moja córka sięga po 'Oto jest...' i przegląda ją, podziwiając kolejne obrazy.

Miroslav Šašek, 'Oto jest Wenecja', Wydawnictwo Dwie Siostry, cena z okładki 32 zł

Lubisz rozwiązywać quizy? Sprawdź, co pamiętasz z "Elementarza"

Jean Jullien, 'To nie jest książka', Wydawnictwo Mamania Jean Jullien, 'To nie jest książka', Wydawnictwo Mamania fot. nn-k

Jean Jullien, "To nie jest książka", Wydawnictwo Mamania

To jedna z tych książek, która za każdym razem może być o czym innym. Nie ma tu tekstu, pełno jest rysunków. Każda rozkładówka to inna historia, a to, co z nią zrobimy, zależy tylko od nas. Możemy opisywać to, co widzimy, możemy używać jej jako gadżetu w trakcie zabawy (moje dzieci robią tak z komputerem, doskonale sprawdza się w 'biurze'), uczyć się dzięki niej nowych pojęć (np. dowiedzieć się, czym jest symetria i co musi się stać, aby coś było symetryczne). Jest jeden rysunek, który nie wiem, czym jest, ale jak się okazuje, wyobraźnia ma wielkie znaczenie - co innego widzę ja, co innego dostrzegają moje dzieci. Nic nie jest oczywiste, a ile osób - tyle możliwości. Do jednej ze scen moje dzieci ułożyły cały scenariusz, jeśli ktoś potrzebowałby dialogu warzyw do przedszkolnego przedstawienia, służę. Największa atrakcja? Chyba dom, do którego możemy zajrzeć.

'To nie jest książka' jest oczywiście kartonowa, można ją rozkładać, przekładać. Jak ją wykorzystać? Ograniczeniem jest wyobraźnia, warto działać.

Jean Jullien, 'To nie jest książka', Wydawnictwo Mamania, cena z okładki 39,90 zł

Więcej o:
Copyright © Agora SA