Książki dla dzieci, czyli co czytaliśmy w maju (i na początku czerwca)

Wielokrotnie podkreślałam, że uwielbiam czytać i że cieszę się, że zaraziłam tym moje dzieci. Czekam na moment, kiedy będą opowiadać mi o książkach, które samodzielnie przeczytały, teraz poznajemy historie razem. Książki dla dzieci to coś, co fascynuje nie tylko najmłodszych. Są takie, po które chętnie sięgają i dorośli. Jakie towarzyszyły nam w ostatnim czasie?
Clifford to jeden z ulubionych bohaterów moich dzieci. Clifford to jeden z ulubionych bohaterów moich dzieci. fot. nn-k

"Clifford. Wielki czerwony pies" i "Clifford. Wielka księga przygód" - Norman Bridwell

Clifforda chyba nikomu nie muszę przedstawiać. Jeśli nie z książek, na pewno znacie go z telewizyjnej animacji, która przybliżyła nam tego wielkiego, czerwonego psa. Uwierzycie, że ma on już 54 lata?!

W nasze ręce trafiły dwie książki o jego przygodach - 'Clifford. Wielki czerwony pies' to pierwsza część przygód tego wyjątkowego czworonoga, znajdziemy w niej ilustracje takie same, jak w egzemplarzu z 1963 roku. W książce 'Clifford. Wielka księga przygód' - jak podpowiada nam tytuł - poznamy wiele przygód Clifforda.

Tekstu nie ma tu dużo, pełno za to wspaniałych - choć prostych - obrazków. Norman Bridwell zarówno napisał, jak i zilustrował historię Clifforda i między innymi to sprawia, że jest ona wyjątkowa. 'Clifford. Wielki czerwony pies' to książka, którą czytaliśmy kilka(naście) wieczorów z rzędu, dzieci najpierw słuchały opowieści o Cliffordzie, później same opisywały, co widzą na obrazkach. Wymyślały też własne historyjki, trochę bazując na przygodach Clifforda (które znały z tej drugiej książki), jak i na tym, co wyczynia nasz własny pies.

'Clifford. Wielka księga przygód' to zbiór krótkich opowiadań, idealnych do czytania przed snem. Łatwo znaleźć moment, w którym skończyliśmy, każdy rozdział ma inny kolor - przerzucając strony bez problemu znajdziemy opowieść, którą powinniśmy teraz poznać.

Książki o Cliffordzie zostały wydane nakładem Wydawnictwa Znak. 'Clifford. Wielki czerwony pies' cena z okładki 24,90 zł, 'Clifford. Wielka księga przygód' cena z okładki: 36,90 zł

Jak zwierzęta śpią?/okładka książki Jak zwierzęta śpią?/okładka książki fot. nn-k

"Jak zwierzęta śpią?" - Jiri Dvorák, ilustracje: Marie Štumpfová

Zastanawialiście się kiedyś, jak zwierzęta śpią? Dzięki tej książce, poznajemy zwyczaje różnych zwierząt, dowiadujemy się, ja zasypia pelikan, wydra morska, żyrafa. Nie spodziewajcie się biologicznych-naukowych opisów. Te, nie mijają się z prawdą, ale są o wiele bardziej bajkowe: wiecie, że foka, zasypia tak, jakby owinęła się kołdrą? Tak właśnie chowa się pod powierzchnią morza.

Ta książka, to nie tylko tekst, ale i ilustracje. Delikatne, jakby odrobinę rozmyte. Lektura 'Jak zwierzęta śpią?' sprawia, że każdy z nas ma ochotę odpłynąć w objęcia Morfeusza.

'Jak zwierzęta śpią?', autor: Jiri Dvorák, ilustracje: Marie Štumpfová, Wydawnictwo Muchomor, cena z okładki: 29 zł

Grafika do quizu o książkach

Quiz wiedzy dla długodystansowców: książki naszego dzieciństwa

Wciskamy kropki, wydajemy dźwięki Wciskamy kropki, wydajemy dźwięki fot. nn-k

"Och! Książka pełna dźwięków" - Hervé Tullet

Książki Hervé Tulleta towarzyszą nam od dawna. Kropki poznaliśmy już w 'Naciśnij mnie', do różnych aktywności byliśmy zapraszani w 'Kolorach' i różnych częściach 'Turlututu' - o niektórych pisałam m.in. w biblioteczce czterolatki.

Niedawno w nasze ręce trafiła kolejna książka tego autora, czyli 'Och! Książka pełna dźwięków'. Znów towarzyszą nam kolorowe kropki, ale tym razem główną rolę grają dźwięki. Jest tytułowy 'och!', ale i inni. Taka książka aktywizująca to strzał w dziesiątkę! W naszym domu pełno było różnych 'grajków', ale zdecydowanie wolę, gdy dźwięki wydają dzieci. A z tą książką to wielka zabawa! Żałuję, że moje dzieci powoli stają się 'za stare' na książki Tulleta (6 lat i 3 lata), bo chociaż dalej chętnie wciskają kropki czy wydają różne dźwięki, nie wracają już tak często do tej książki, tak, jak to robili np. z 'Naciśnij mnie'.

'Och! Książka pełna dźwięków', Hervé Tullet, Wydawnictwo Babaryba, cena z okładki: 34,90 zł

Humorki, czyli rozmawiamy o emocjach Humorki, czyli rozmawiamy o emocjach fot. nn-k

Historie z serii "Humorki" - Agnieszka Zimnowodzka

To jedne z tych książek, które pomagają wytłumaczyć dziecku to, co czasem ciężko jest wytłumaczyć. Niby wszyscy wiemy, że nie wolno kłamać, ale dopiero poznanie historii rodziny Kłamczusiaków, pokazuje, dlaczego to nie jest właściwe.

Historie napisane są prostym językiem, książeczkę spokojnie czytamy na jeden raz. Tekst i ilustracje są doskonale wyważone, dla moich dzieci to idealne książki, nie rozpraszają się szybko, w skupieniu czekają do końca. Co ważne: wiemy, po co czytamy, te opowieści mają morał, czegoś dzieci uczą. Nawet, jeśli wydaje mi się, że czegoś nie zapamiętały, to później to wychodzi w jakiś codziennych sytuacjach, okazuje się, że doskonale pamiętają, że czegoś nie wolno robić, bo 'tak robił pan x i pani x było później źle'.

Książki z serii fot. nn-k

Dzieci uwielbiają też mapy, które znajdują się na początku książeczek: oglądają je, analizują, a także... wędrują ulicami Humorków, wymyślając sobie kolejnych bohaterów, mieszkających w tym miasteczku (poznaliśmy czterech: 'Kłamczusiaków', 'Bałaganiaków', 'Dąsaczy' i 'Wstydziołków').

Historie z serii 'Humorki', Wydawnictwo Kocur Bury, cena z okładki: 23 zł

Przygotowujemy się na pojawienie nowego członka rodziny Przygotowujemy się na pojawienie nowego członka rodziny fot. nn-k

"Alya i trzy koty" - Amina Hachimi Alayou

Czy można przygotować się na pojawienie dziecka? Czy można przygotować dziecko na to, że będzie miało rodzeństwo? Książka 'Alya i trzy koty' odpowiada na te pytania w niecodzienny sposób. Mamy trzy kociaki i ich właścicielkę, która spodziewa się dziecka. Mruczki widzą, że coś się dzieje, ale nie do końca wiedzą, co... Pewnego dnia w ich domu pojawia się mała istota - czy to oznacza, że one są teraz na drugim planie?

Ta książka to nie tylko tekst (bo jego nie ma tu bardzo dużo), ale i wspaniałe ilustracje. To doskonały sposób, aby porozmawiać z dzieckiem, które niedługo zostanie starszym bratem czy siostrą, o tym, co go czeka. Na rynku pełno jest takich książeczek, ale to jedna z tych, w której brak jest dosłowności, a mimo to - wiele wnosi. Dziecko dowie się, że serce jest naprawdę pojemne, starczy w nim miejsca dla każdego.

'Alya i trzy koty', Wydawnictwo Muchomor, cena z okładki: 29 zł

Przeczytaj także: Jak przygotować dziecko na pojawienie się rodzeństwa? 'Przede wszystkim trzeba słuchać' [ROZMOWA]

Zabawne książki z morałem, czyli opowieści o śwince Malince i słoniu Leonie Zabawne książki z morałem, czyli opowieści o śwince Malince i słoniu Leonie fot. nn-k

Opowieści o śwince Malince i słoniu Leonie - Mo Willems

To jedne z tych książek, które poruszają ważne tematy w (naprawdę) zabawny sposób. 'Czy polubisz moją breję' to opowieść nie tylko o tym, że świnka nie potrafi gotować. Dowiemy się z niej, że dla bliskich osób, jesteśmy w stanie zrobić naprawdę dużo. To coś o miłości ponad wszystko i przyjaźni bez granic. W 'Złamałem trąbę!' także poznajemy siłę przyjaźni. Jeśli coś ważnego dzieje się w naszy życiu, pędzimy, aby opowiedzieć o tym bliskim nam osobą.

Książki na szybko, do śmiechu. Z morałem.

Seria świnka Malinka i słoń Leon, Wydawnictwo Babaryba, cena z okładki: 29,90 zł

Zmęczenie wędrówką po Londynie z Paddingtonem Zmęczenie wędrówką po Londynie z Paddingtonem fot. nn-k

"Londyn z Paddingtonem" - Michael Bond

Paddingtona chyba nikomu nie muszę poznawać. Tym razem nie poznamy kolejnych przygód tego misia, a dzięki niemu dowiemy się wiele o Londynie. Z misiej perspektywy.

Miś oprowadza nas po Londynie, opowiada historie różnych miejsc, daje też różne rady, podpowiada, co powinniśmy najpierw zwiedzić, co zobaczyć, aby nasza wycieczka była pełniejsza, ciekawsza. To jest przewodnik, który nie czyta się jak przewodnik, ale jak kolejną opowieść Bonda o przygodach Paddingtona - jednym tchem. Możemy zwiedzać Londyn w domowym zaciszu, możemy zabrać tę książkę ze sobą o stolicy Wielkiej Brytanii i wykorzystać ją w praktyce.

'Londyn z Paddingtonem', Wydawnictwo Znak, cena z okładki: 29,90 zł

Wyruszamy na poszukiwanie szczegółów Wyruszamy na poszukiwanie szczegółów fot. nn-k

"Miastonauci" - Tytus Brzozowski

To nietypowa książka obrazkowa. Trzeba być bardzo uważnym, nie tylko po to, aby odszukiwać ukryte elementy (np. kostki domina), ale - przede wszystkim - aby odkrywać znane elementy. Na kartach 'Miastonautów' znajdziemy obiekty z różnych polskich miast. Nie traćcie też z oczu chłopca i pingwina! Oni - i dziewczyna, której poszukują - pojawiają się na każdej stronie. Czasem trzeba naprawdę wytężyć wzrok, aby ich odnaleźć pośród wielu elementów.

Kraków, Poznań, Warszawa... Dzięki książce poznamy wiele architektonicznych perełek tych miast, które możemy obejrzeć na żywo podczas odwiedzin w którymś z tych miejsc. 'Miastonautów' można poznawać na wiele sposobów: podążając tropem dziewczynki, chłopca i pingwina, oglądając architektoniczne szczegóły, wyszukując wybrane elementy, licząc piłki... i jeszcze wiele, wiele innych.

Książka wciągnęła moje dzieci, ale głównie dlatego, że uwielbiają oni książki w stylu 'Gdzie jest Wally'. Wydaje mi się, że więcej z tej książki wyniosą starsze dzieci (moje mają 6 lat i 3 lata) - przede wszystkim jeśli chodzi o architekturę, tak ważną w 'Miastonautach'.

'Miastonauci', Wydawnictwo Babaryba, cena z okładki 32 zł

Zwiedzamy Paryż i szukamy szczegółów Zwiedzamy Paryż i szukamy szczegółów fot. nn-k

"Paryż - znam to miasto", Judith Drews

To kolejna książka obrazkowa, która towarzyszyła nam w ostatnim czasie. Jest inna niż wspomniani przed chwilą 'Miastonauci', o wiele bliżej jej do 'Ulicy Czereśniowej'. Na kolejnych stronach przenosimy się w różne miejsca w Paryżu, obserwujemy scenki z życia różnych ludzi. Możemy wypatrzeć symbole tego miasta, rzeczy dla niego charakterystyczne, jak i niecodzienne (słoń w Sekwanie).

Jak 'czytać' tę książkę? Możemy po prostu oglądać kolejne strony, opowiadać dzieciom o tym, co się na nich znajduje, dlaczego akurat te elementy wybrano. Możecie też wspólnie wymyślać historie, zastanawiać się, co się dzieje na obrazku. A przede wszystkim: trzeba zwracać uwagę na szczegóły. Możecie sami wymyślać dzieciom zagadki, prosić o odszukiwanie różnych dzieci, możecie też skorzystać z opcji, która pojawia się na początku książki i wykonać zadania, które tam się znajdują (np. odszukać wszystkie francuskie flagi, odpowiedzieć na pytanie: gdzie śpiewa Edith?).

W 'Paryżu' szczegółów jest naprawdę dużo. Nie tylko poznamy lepiej to miasto, ale i poćwiczymy spostrzegawczość. Wydaje wam się, że odkryliście już wszystkie elementy? Nic bardziej mylnego - tu za każdym razem pojawia się coś nowego, tak jakby ktoś ciągle coś dorysowywał, gdy książka leży na półce.

'Paryż - znam to miasto' - Wydawnictwo Zakamarki, cena z okładki 39,90 zł

Czy ta myszka także zamieszka w domku dla lalek? Czy ta myszka także zamieszka w domku dla lalek? fot. nn-k

"Bajka o mysiej rodzinie" - Michael Bond

Michael Bond powinien być wam znany - to on stworzył Paddingtona. Tym razem poznamy historie nie misia, a myszek. Całej mysiej rodziny.

O czym jest 'Bajka o mysiej rodzinie'? O myszkach-rodzicach i ich dzieciach, którzy mieszkali w domku dla lalek, który należał do pewnego hrabiego. Pewnego dnia małe myszki decydują się zrobić coś, co przewróci życie całej mysiej rodziny do góry nogami.

'Bajkę o mysiej rodzinie' czyta się szybko, w końcu jest o tym, co bliskie każdemu z nas. Chyba każdy kiedyś chciał coś zrobić dobrze, a wyszło... No właśnie :) Ta książka to nie tylko tekst, ale i ilustracje. Kojarzą mi się z tymi z książek Beatrix Potter, przypominają mi dzieciństwo i obrazki, które dokładnie analizowałam. Mojej córce najbardziej spodobała się ta, gdzie widoczne są wszystkie pomieszczenia domku dla lalek - opowiada sobie różne historie, rozmyśla, kto gdzie mieszka i co robi.

'Bajka o mysiej rodzinie', Wydawnictwo Znak, cena z okładki 29,90 zł

Z dziadkiem czas mija szybko. Z dziadkiem czas mija szybko. fot. nn-k

"Mój dziadek" - Catarina Sobral

Gdy jest się dziadkiem nic się nie robi, a dni są nudne i takie same? Nic bardziej mylnego! 'Mój dziadek' pokazuje, jak wiele w życiu dziadka się dzieje i jakie to szczęście, że można mu w różnych działaniach towarzyszyć. Tekstu nie ma dużo, czas spędzony na lekturze tej książki mija błyskawicznie - tak jak wtedy, gdy jesteśmy z dziadkiem.

Dodatkowym atutem tej książki są ilustracje, nietypowe jak dla pozycji dla dzieci. Dlaczego? Nie są przesłodzone, wykorzystują ograniczony zakres kolorów. Autorka za ilustracje do 'Mojego dziadka' została nagrodzona prestiżową nagrodą podczas Targów Książek w Bolonii.

'Mój dziadek', Wydawnictwo Kocur Bury

Smok Maciuś zostaje przyjacielem naszych dzieci. Smok Maciuś zostaje przyjacielem naszych dzieci. fot. nn-k

"Smok Maciuś" - różne przygody, ilustracje: Aleksandra Michalska-Szwagierczak, tekst: Anna Willman

Smok Maciuś ma problemy podobne do tych, z jakimi mierzą się dzieci, myśli o podobnych rzeczach, jego wyobraźnia działa w podobny sposób. On i jego przyjaciele zapraszają dzieci do niezwykłej zabawy - a każdy pięciolatek (tyle lat ma Maciuś) i nie tylko, odnajdzie w jego historiach coś ze swojego podwórka.

Historie są proste, napisane przystępnym dla dzieci językiem. Czyta je szybko, w naszym przypadku jedna książka o przygodach Maciusia to jeden wieczór, jedno czytanie przed snem. Historia i obrazki w środku w środku to nie wszystko. Moje dzieci uwielbiają też mapy umieszczone po wewnętrznych stronach okładki. Mogą poznać miejsce, w którym mieszka Maciuś, zobaczyć, gdzie dzieją się poszczególne przygody. Mogą puścić wodze fantazji, wymyślić, gdzie oni by zamieszkali, gdzie poszli...

Na końcu każdej z książek znajdziemy pytania, na które powinniśmy potrafić odpowiedzieć, po poznaniu historii.

Książki o Maciusiu to nie wszystko. Dodatkową funkcją jest aplikacja, która sprawi, że świat smoka będzie jeszcze większy. Możemy posłuchać historii opowiadanych głosem aktora, dokładniej obejrzeć obrazki z poszczególnych stron, poznać Maciusia i nie tylko.

'Smok Maciuś', Wydawnictwo Dragon

Czym się różni wczoraj od jutra? I dlaczego dziś tak szybko przemija? Czym się różni wczoraj od jutra? I dlaczego dziś tak szybko przemija? fot. nn-k

"Wczoraj, dzisiaj, jutro" - Grzegorz Kasdepke

Czym jest czas? Dlaczego jutro nie jest wczoraj, a dziś - zawsze? W przystępny sposób, poznając bohaterkę i jej problemy ze sprzątaniem, dzieciom łatwiej będzie umieścić 'wczoraj', 'jutro', 'pojutrze' w czasie. Dowiedzą się także, dlaczego nie warto przekładać wszystkiego na później.

Ta książka to nie tylko historia, ale i ilustracje autorstwa Diany Karpowicz. Delikatne, jakby rozmyte - mi kojarzą się ze snem, z tymi wszystkimi historiami, jakie dzieją się w naszej głowie gdy śnimy. Taki też jest czas - abstrakcyjny, nienamacalny. A jednak jest. I każde 'dziś' za chwile stanie się 'wczoraj', a każde 'jutro' będzie teraźniejszością.

'Wczoraj, dzisiaj, jutro', Wydawnictwo Nasza Księgarnia, cena z okładki 29,90 zł.

Kosmos na wyciągnięcie ręki. Kosmos na wyciągnięcie ręki. fot. nn-k

"Odlot. Odjechany wszechświat" - ilustracje Diana Karpowicz

'Odlot. Odjechany wszechświat' to nie tylko - jak tytuł wskazuje - opowieść o kosmośie. Owszem, poznamy tu planety, ale nie tylko. Dzięki ilustracjom dowiemy się także, czym jest region, kraj, kontynent... To nie jest książka do czytania, bardziej do oglądania i długich rozmów na temat tego, co nas otacza. Pomogą w tym pytania, które znajdziemy na końcu książki. Dotyczą one poszczególnych stron książki i rzeczy, które się na nich znajdują. Mogą być zaczątkiem do zadawania własnych pytań i opowiadania własnych historii.

'Odlot. Odjechany wszechświat', Wydawnictwo Dragon

Każdy chce dowiedzieć się czegoś więcej o zwierzętach Każdy chce dowiedzieć się czegoś więcej o zwierzętach fot. nn-k

"Atlas przygód zwierząt", ilustracje: Lucy Letherland, tekst: Rachel Williams i Emily Hawkings

To książka, która fascynuje i małych, i dużych. Dlaczego? Dzięki niej poznajemy zwierzęta, a to coś, czego zawsze jesteśmy ciekawi. Dzięki temu atlasowi poznamy różne gatunki zwierząt, dowiemy się, gdzie mieszkają, co jedzą, jakie mają zwyczaje. W ciekawy sposób przedstawiono ciekawostki: nie znajdują się one w jednolitym tekście, a osobno, w różnych miejscach na ilustracjach. Właśnie: ilustracje. W tym atlasie nie znajdziecie zdjęć zwierząt, pełno tu natomiast wspaniałych obrazów, które na pewno zachwycą małych czytelników. Na każdej stronie można spędzić dużo czasu, tu nie skacze się z kartki na kartkę. Książka jest w dość dużym formacie, nie jest ją wygodnie trzymać, za to idealnie nadaje się do tego, aby rozłożyć się z nią na dywanie i wędrując po świecie poznawać kolejne gatunki. Towarzyszymy im w ich codziennych czynnościach, poznając je lepiej.

'Atlas przygód zwierząt', Wydawnictwo Nasza Księgarnia, cena z okładki 59,90 zł

Bohaterką tej książki jest... łyżka. Bohaterką tej książki jest... łyżka. fot. nn-k

"O srebrnej łyżeczce" - Justyna Benardel

To jedna z książek, która ukazała się w ramach cyklu Egmontu 'Poczytaj ze mną', w którym znalazły się pozycje z różnych gatunków. 'O srebrnej łyżeczce' Justyny Bednarek to przypowieść.

Jak mówiła sama autorka podczas spotkania promującego książkę w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN, do napisania tej historii skłoniła ją... srebrna łyżeczka, którą posiadała. Razem z łyżką przeżywamy kolejne przygody, możemy wędrować po kartach książki, ale i po wspomnianym już muzeum - wydarzenia nawiązują do różnych części ekspozycji.

Podczas spotkania z autorką m.in. rysowaliśmy komiks na podstawie jednego z rozdziałów.fot. nn-k

Przypowieść 'O srebrnej łyżce' czyta się szybko, książkę możemy pochłonąć od deski do deski, można ją podzielić na poszczególne rozdziały. Została ona zilustrowana przez Daniela de Latour, a wielbicie jego kreski nie będą zawiedzeni.

'O srebrnej łyżce', Wydawnictwo Egmont, cena z okładki 14,99 zł

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.