Jak przebiega rozwój w 1. roku życia

W pierwszym roku życia dziecko rozwija się niezwykle dynamicznie. Za pomocą prostych zabaw możesz mu w tym pomóc.
Pierwszy miesiąc

Noworodek podkurcza rączki i nóżki tak, jak robił to u mamy w brzuchu.

Mięśnie karku i pleców są jeszcze za słabe, aby mogły udźwignąć głowę, ale maleństwo, leżąc na plecach, często odwraca ją w jedną stronę.

Kilka razy dziennie, kiedy maluch czuwa, kładź go na brzuszku i obserwuj jego wysiłki. Na początku na pewno będzie protestował. I trudno mu się dziwić, leżenie z nosem wciśniętym w materac nie jest zbyt atrakcyjne. Z czasem jednak zacznie (na razie nieporadnie) podnosić główkę. A to znakomity początek dla zdobywania nowych umiejętności. Jeśli jednak maluchowi jest zbyt trudno, możesz położyć go na swoich kolanach.

Drugi miesiąc

Niemowlak, ułożony na brzuchu, zwykle potrafi na kilka sekund unieść głowę do góry. To nadal najlepsza gimnastyka.

Pokazuj mu przedmioty o żywych lub kontrastowych kolorach , tak żeby musiał wysoko unieść główkę, by się im przyjrzeć.

Trzeci miesiąc

Leżąc na brzuchu, maluch umie już na dłuższą chwilę unieść głowę. Wyciąga rączki w kierunku zabawki.

Nie potrafi jeszcze chwytać, ale gdy włożysz mu grzechotkę do łapki, zaciśnie na niej palce.

Podawaj maluchowi do rączki zabawki, gładź jego dłońmi swoją twarz, bawcie się razem jego rączkami. Turlaj go w trakcie zabawy i pielęgnacji.

Czwarty miesiąc

Niemowlę potrafi na kilka sekund podnieść klatkę piersiową, opierając się na przedramionach.

W pozycji pionowej sztywno trzyma głowę. Próbuje przewracać się z pleców na brzuch. Nie można go już nawet na chwilę zostawić samego na przewijaku czy tapczanie.

Możesz lekko bujać malucha na boki na rękach, w kocu, ale najlepiej turlać się z nim albo go samego przy każdej okazji, pokazywać mu zabawki z różnych stron i podsuwać różne przedmioty, by mógł je dokładnie "zbadać".

Piąty miesiąc

Maluch w pełni panuje nad ruchami głowy.

Podnosi ją wysoko, opierając się na przedramionach. Potrafi na chwilę unieść klatkę piersiową, wsparty na wyprostowanych ramionach. Przewraca się z brzuszka na plecy i odwrotnie. Leżąc na brzuchu, pewnie sięga rączką po leżącą w pobliżu zabawkę.

Rozłóż na podłodze materac z cienkiej gąbki (jest lepszy niż koc, bo nie zsuwa się i nie marszczy) i pozwól dziecku turlać się po nim do woli, daj się wciągnąć w jego zabawę.

Szósty miesiąc

Większość niemowlaków, gdy podciąga się je do siedzenia, mocno trzyma mamę za palce i przyciąga brodę do klatki piersiowej.

Leżąc na plecach, dziecko próbuje podnieść głowę, by bliżej przyjrzeć się własnym stopom, stara się je też włożyć do buzi. Chwyta wszystko, co ma w zasięgu ręki.

To świetny moment na rozpoczęcie tzw. zabaw paluszkowych "Sroczka kaszkę warzyła", łaskotania w palce u nóg i rąk.

Siódmy miesiąc

Maluch posadzony siedzi bez podparcia, ale nie umie jeszcze sam usiąść.

Potrafi chwycić paluszkami mały klocek i zabawiać się przekładaniem go z ręki do ręki. W pozycji na brzuchu utrzymuje ciężar ciała na jednej ręce. Najbardziej podoba mu się teraz siedzenie okrakiem na twojej nodze i podskakiwanie na niej jak na prawdziwym rumaku.

Ustawiaj zabawki w ten sposób, by maluch, chcąc je dosięgnąć, próbował się przemieszczać do przodu i na boki. Jeżeli do tej pory nie odwiedziliście pływalni, czas to zrobić czym prędzej.

Ósmy miesiąc

Dziecko próbuje samo wstawać do pozycji czworacznej lub stojącej.

Trzymając się kurczowo szczebelków łóżeczka czy nogi od stołu, powoli dźwiga pupę. Niestety, nawet jeśli mu się to uda, nie umie usadzić jej z powrotem.

Jak najczęściej pozwalaj dziecku bawić się na dywanie lub materacu z gąbki, bo leżąc całymi dniami w łóżeczku, nie będzie miało zbyt wielu okazji do nauki raczkowania. Na podłodze porozrzucaj poduszki i pudełka, by trochę utrudnić maluchowi pokonywanie większych przestrzeni. Dzięki temu dziecko nauczy się lepiej wykorzystywać swoje nowe umiejetności.

Dziewiąty miesiąc

Dziecko potrafi już usiąść z pozycji leżącej.

Stojąc, całkowicie obciąża nóżki (czasami tylko staje na palcach) wciąż jednak musi się czegoś trzymać. Niekiedy udaje mu się nawet z powrotem usiąść, a raczej upaść na pupę. Swoimi sposobami przesuwa się w kierunku zabawki. Techniki mogą być bardzo różne: od pełzania do tyłu, kręcenia się w kółko, przesuwania na pupie aż do raczkowania.

Pokazuj zabawkę z oddali, zachęcając do pełzania w jej kierunku; nie przynoś mu i nie podsuwaj zbyt blisko zabawek.

Dziesiąty miesiąc

Dziecko coraz pewniej czuje się w pozycji stojącej, choć na wszelki wypadek woli się trzymać mebli.

Doskonali sposoby przemieszczania się. Najczęściej raczkuje, ale niekiedy próbuje chodzić, przytrzymując się mebli.

Nie kupuj chodzika. Wprawdzie maluchowi jeżdżenie w nim bardzo by się spodobało, ale na jego nóżki nie wpłynęłoby to najlepiej. Poruszanie się w chodziku angażuje zupełnie inne grupy mięśni niż te, które są potrzebne do samodzielnego chodzenia, a poza tym zakłóca harmonijny rozwój.

Jedenasty miesiąc

Stojąc, dziecko coraz częściej "zapomina się" i puszcza podpórkę.

Maluchy, które opanowały raczkowanie robią to niezwykle sprawnie. Te, które dotąd pełzały lub suwały się na pupie, niekiedy rezygnują z raczkowania i próbują chodzić.

Nie prowokuj dziecka do chodzenia, jeśli samo nie chce tego robić. Nie spiesz się też z zakupem pierwszych butów. Zadbaj o to, by pomieszczenie, w którym malec "ćwiczy", było bezpieczne.

Dwunasty miesiąc

Malec umie już pewnie stać na nóżkach, przytrzymując się jakiegoś oparcia, a czasami wypuszcza z rączek oparcie i stoi przez chwilę samodzielnie.

Potrafi przejść dookoła pokoju, chwytając się mebli lub trzymany za rękę. Raczkuje bardzo chętnie, coraz szybciej i sprawniej. Co drugie dziecko umie już przejść kilka lub kilkanaście kroków, ale niektóre, nawet silne i zdrowe, zaczynają chodzić parę miesięcy później, zwłaszcza jeśli ich rodzice czy dziadkowie też się z tym nie śpieszyli.

Roczne dziecko potrafi włożyć zabawkę do pojemnika lub podać ci ją. Widząc rękę albo naczynie, celuje we właściwym kierunku i w odpowiednim momencie wypuszcza przedmiot z dłoni. Dlatego dzieci w tym wieku uwielbiają zabawę polegającą na wkładaniu i wyjmowaniu różnych rzeczy. Najpierw w wielkim skupieniu wrzucają mniejsze przedmioty do większych, a potem cierpliwie je stamtąd wyjmują - i tak w kółko. Bardzo dobrze nadają się do tego pojemniki z otworami o różnych kształtach, do których dopasowuje się klocki. Taka zabawa świetnie ćwiczy precyzję ruchów.

Przy stole

Kiedy dziecko zaczyna się tak dużo ruszać, zmieniają się jego potrzeby żywieniowe. Po ukończeniu roku dziecko będzie mogło jeść to, co dorośli.

Oczywiście lepiej nie podawać maluchowi potraw ciężkostrawnych, tłustych i ostrych. Ale to samo dotyczy całej waszej rodziny. Jeśli dziecko (lub mama) powoli rezygnuje z karmienia piersią, pamiętaj, by podawać mu mleko modyfikowane przeznaczone dla starszych dzieci. Zwykłe mleko krowie dla maluchów się nie nadaje.

Zachęcaj też dziecko do samodzielnego jedzenia. Kup mu plastikową łyżeczkę. Sama nabieraj jedzenie jedną łyżeczką, a drugą daj mu do rączki. Jeśli mały woli jeść rękoma, na początku pozwól mu na to. Ucz go także pić z kubeczka.