1. I trymestr ciąży

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
 2. II trymestr ciąży

  1. 15
  2. 16
  3. 17
  4. 18
  5. 19
  6. 20
  7. 21
  8. 22
  9. 23
  10. 24
  11. 25
  12. 26
  13. 27
 3. III trymestr ciąży

  1. 28
  2. 29
  3. 30
  4. 31
  5. 32
  6. 33
  7. 34
  8. 35
  9. 36
  10. 37
  11. 38
  12. 39
  13. 40
 4. I rok życia

  1. 1
  2. 2
  3. 3
  4. 4
  5. 5
  6. 6
  7. 7
  8. 8
  9. 9
  10. 10
  11. 11
  12. 12
  13. 13
  14. 14
  15. 15
  16. 16
  17. 17
  18. 18
  19. 19
  20. 20
  21. 21
  22. 22
  23. 23
  24. 24
  25. 25
  26. 26
  27. 27
  28. 28
  29. 29
  30. 30
  31. 31
  32. 32
  33. 33
  34. 34
  35. 35
  36. 36
  37. 37
  38. 38
  39. 39
  40. 40
  41. 41
  42. 42
  43. 43
  44. 44
  45. 45
  46. 46
  47. 47
  48. 48
  49. 49
  50. 50
  51. 51
  52. 52

Podaj: planowaną datę porodu lub datę urodzin dziecka

W co się bawić...

50 pomysłów na deszczowe dni
OD ROKU

Zabawa z pudełkami

Przygotuj kilka pudełek różnej wielkości i zachęć malucha, by wkładał jedno w drugie. Może też ustawiać je jedno na drugim albo jedno za drugim. Pokaż mu, które jest największe, a które najmniejsze. Pomóż mu ułożyć pudełka według wielkości. W podobny sposób można bawić się garnkami.

Jazda, kocyku!

Zwiń dywan, usadź malucha na kocyku lub grubym kąpielowym ręczniku i zabierz go na małą przejażdżkę po mieszkaniu, ciągnąc dwa rogi materiału. Oczywiście tylko szybka jazda jest naprawdę ciekawa. Na zakrętach trzeba się mocno trzymać, żeby nie spaść. Potrzebna będzie śliska podłoga i dobra kondycja mamy konia.

Trójkąt do trójkąta (od roku)

Do tej zabawy potrzebne będzie pudełko po butach z przykrywką oraz drewniane klocki o różnych kształtach (sześciany, ostrosłupy, stożki). W pokrywce pudełka wytnij otwory o kształtach i wielkości odpowiadającej klockom, a następnie poproś malucha, by przecisnął klocki przez właściwe otwory.

OD PÓŁTORA ROKU

Ciężarówka z przyczepą

Weź pudełko po butach malucha i nieco większe po swoich, kawałek grubego sznurka i krótki, gładki patyk. Sznurek przetnij na dwie części: dłuższą (ok. 50 cm) i krótszą (ok. 20 cm). W bocznych ściankach pudełek wytnij niewielkie otwory. Na jednym końcu dłuższego sznurka przymocuj patyk. Drugi przeciągnij przez dziurkę w ściance mniejszego pudełka, końcówkę zawiązując w solidny supeł (musi być dość duży, by nie prześlizgnął się przez otwór). Krótszy sznurek przeciągnij między otworami w pierwszym i drugim pudełku. I ciężarówka z przyczepą gotowa. Jeszcze tylko pluszowy pasażer, nieco towaru (np. klocków) i w drogę! Pokaż małemu kierowcy, jak złapać za patyk i ciągnąć za sznurek, by ciężarówka ruszyła.

Garaż dla każdego

Potrzebnych będzie kilka pudełek różnej wielkości. W ściance każdego wytnij prostokątne, dość szerokie wrota, tak by swobodnie wjechał przez nie samochód. Teraz wystarczy odwrócić pudło do góry dnem, żeby zmieniło się we wspaniały garaż.

Garaże można pomalować lub okleić kolorowym papierem.

Wieża aż do nieba

Do zabawy potrzebnych jest kilkanaście prostokątnych, plastikowych pojemników po nawilżanych chusteczkach. Stawiając je kolejno jeden na drugim, budujemy wieżę. Wieża rośnie, rośnie... A gdy runie, zabawę można zacząć od nowa.

Dziecko, które ryczy

Każdemu dziecku wyznacz rolę jakiegoś zwierzaka. I zacznij opowiadać bajkę o zwierzętach. Nie powinna być zbyt skomplikowana i najlepiej, by toczyła się na zwykłym wiejskim podwórku. Za każdym razem, gdy wymienisz nazwę jakiegoś zwierzaka, maluch, który odgrywa jego rolę, musi zabrać głos (zakwiczeć, zagdakać, zaryczeć). Oczywiście zwierzaki powinny pojawiać się w bajce jak najczęściej.

Zanosi się na deszcz

Weź do ręki łyżkę cedzakową, dziecku daj kubek z wodą. Poproś, by polało łyżkę. Ale pada! Jeśli zamienicie łyżkę na durszlak, zrobi się z tego prawdziwa ulewa. Jeśli maluchowi spodobają się wodne igraszki, weźcie dwa plastikowe kubeczki po jogurcie i na dnie każdego zróbcie dziurkę (zwróć uwagę, żeby nie miała ostrych brzegów). Jedna powinna być większa, a druga mniejsza. Teraz napełnijcie kubeczki wodą. Który opróżnia się szybciej?

Rzuty do celu

Celować najlepiej do dużego pudła lub plastikowej miski. Do rzucania można wykorzystać wszystko: miękkie piłeczki, szyszki, pluszaki. Jeśli wybierzecie te ostatnie, połączycie grę ze sprzątaniem zabawek.

Skarb w słoiku

Do pustego plastikowego słoika włóż kilka kolorowych, fascynujących przedmiotów, np. sznur błyszczących koralików, duże kolorowe guziki, małą laleczkę. Zakręć słoik i wręcz go dziecku. Zobaczysz, jaką zabawę będzie miało z otwieraniem, a później opróżnianiem słoika. Zdziwisz się jednak, gdy zamiast pobawić się zdobytym skarbem, wciśnie go z powrotem do słoja i zakręci zakrętkę.

Polowanie na kolory

Wybierz z dzieckiem kolor, jakiego będziecie szukać, weźcie dużą torbę i wyruszcie na polowanie. Wkładajcie do torby wszystkie przedmioty, jakie uda wam się znaleźć w tym kolorze. Gdy torba się zapełni, wyjmijcie łupy, nazywając je po kolei (niebieska piłka, niebieskie auto, niebieski krolik).

OD DWÓCH LAT

Budujemy dom

Wystarczy koc rozłożony na dwóch krzesłach, osłonięty przed wścibskimi spojrzeniami stół czy duże pudło, np. po lodówce. Może zamieszkają w nim groźni Indianie albo groźny lew, a może po prostu wszystkie lalki i miśki. Jedno jest pewne - zabawa szybko się dziecku nie znudzi.

Przebieranki

Przygotuj pudło ze starymi ubraniami (kwieciste spódnice, kolorowe podkoszulki, barwne chusty, kapelusze), rozmaite błyskotki, kawałek tiulu. Po kilku minutach nie poznasz swojego dziecka!

Co tonie, a co nie?

W tę zabawę najlepiej bawić się w łazience. Napełnijcie miskę wodą i wrzućcie do niej pustą plastikową butelkę, korek, gąbkę, kamyk. Spójrzcie, co się dzieje. Jedne przedmioty toną, inne unoszą się na powierzchni. A teraz kulka z plasteliny. Tonie? A gdyby tak ulepić z niej płaską łódeczkę, może będzie pływać po powierzchni?

Flota na morzu

Morzem będzie duża miska wypełniona wodą. Flotą kubeczki po twarożkach, pudełka po margarynie, plastikowe talerzyki. Ze starszym dzieckiem możecie zrobić żaglówki z korków od butelek (wystarczy wbić w korek zapałkę i przymocować do niej papierowy żagielek). Teraz trzeba tylko zabawić się w wiatr i dmuchać w żagle, by łódki płynęły. Oczywiście w morzu nie może zabraknąć ryb i innych wodnych stworzeń. Ryby, rozgwiazdy, ośmiornice wytnijcie z kolorowego miękkiego plastiku, gumy lub gąbki. Uwaga! Trzeba być przygotowanym na to, że dowódca floty wcześniej czy później zapragnie morskiej kąpieli.

Hop i stop

Biegacie, podskakujecie, tańczycie, w pewnym momencie wołasz: "Stop!" i oboje zastygacie na chwilę bez ruchu. Odczarowuje was dopiero okrzyk: "Hop". Polecenia wydaje raz mama, raz maluch. Przy zabawie jest dużo śmiechu, a wyrobiony w niej odruch może się kiedyś przyda, gdyby np. dziecko chciało nagle wybiec na jezdnię, na okrzyk: "Stop" na pewno się zatrzyma.

Korale z makaronu

Kup makaron rurki, najlepiej kolorowy (w dużych sklepach można kupić makaron z dodatkiem pomidorów czy szpinaku). Wręcz dziecku sznurek i poproś, by nawlekło na niego jak najwięcej rurek. Gdy skończy, zwiąż oba końce i korale gotowe.

Kuchenne porządki

Wyjmij z szuflady wszystkie sztućce. Odłóż na bok noże, którymi maluch mógłby zrobić sobie krzywdę, a pozostałe wymieszaj i wręcz swemu pomocnikowi. Niech umieści je w szufladzie we właściwych przegródkach, osobno łyżki, osobno widelce, osobno małe łyżeczki.

Widzę, widzę... coś żółtego

Albo czerwonego, albo okrągłego, albo drewnianego, albo na literę A. Zadaniem dziecka jest odgadnąć, co zobaczyła mama. Rozgląda się wokół siebie i już wie. Piłka! Piłka jest okrągła!

W tę zabawę równie dobrze mogą się bawić dwulatki, jak i sześciolatki. Wszystko zależy od tego... co widzisz.

Jak po sznurku

Obwiąż sznurek wokół brzuszka misia i schowaj zabawkę do szafy. Sznurek przeciągnij wokół różnych mebli, a koniec wręcz dziecku. Czas zacząć poszukiwania. Po nitce do kłębka - maluch trafi do pluszaka.

Ojciec Wirgiliusz

Czyli: róbcie wszystko to, co ja. Śpiewaj, a dziecko niech powtarza twoje ruchy. Klaśnij, podskocz, złap się prawą ręką za lewe ucho, a potem lewą za prawe kolano i tak dalej. Im bardziej wymyślne będą pozy i dziwne ruchy, tym lepsza zabawa.

Domowe puzzle

Stare niepotrzebne widokówki, kartki świąteczne, kolorowe pudełka po płatkach śniadaniowych potnij na kawałki (im dziecko jest młodsze, tym powinno być ich mniej) i pomieszaj je. Zadaniem malucha jest ułożyć puzzle na nowo.

Mały, większy, największy

Do tej zabawy przydadzą się pluszaki, laleczki, samochodziki, ale także przywiezione znad morza kamyki czy znalezione w parku kasztany.

Pomóż dziecku ułożyć je według wielkości (używaj takich słów jak: duży, większy, największy, mały, mniejszy, najmniejszy). Porównujcie je: który jest mniejszy, a który większy. Posegregujcie według kolorów, policzcie, ułóżcie w pary.

Zgadnij, kto to?

Obejrzyjcie razem album ze starymi rodzinnymi fotografiami. Ciekawe, czy maluch zgadnie, że ta pani w sukience w kwiatki to babcia albo ciocia Agnieszka. A może rozpozna mamę na zbiorowym zdjęciu z przyjęcia u babci.

Zagraj w kolory

Poproś dziecko, by posegregowało swoje samochodziki, klocki czy kredki według kolorów. Które podobają mu się najbardziej? Których jest najwięcej? A których najmniej?

Guzikowe królestwo

Wysyp z pudełka wszystkie guziki i pozwól dziecku się nimi pobawić. Niech segreguje je kolorami, układa według wielkości, sprawdza, których jest najwięcej, a których najmniej, wsypie do przezroczystej plastikowej butelki np. po oliwce,

wybierze swoje ulubione. Uwaga, przy tej zabawie nie możesz zostawić dziecka samego, mogłoby włożyć sobie guzik do nosa lub do buzi i udławić się.

Papierowe dziecko

Rozłóż na podłodze arkusz papieru pakowego i poproś malucha, żeby się na nim położył. Odrysuj jego kształt, a potem wytnij. Niech dziecko domaluje swojemu papierowemu cieniowi twarz i ubranie. Możecie też odrysować swoje dłonie oraz stopy i porównać ich wielkości.

OD TRZECH LAT

Dźwiękowa zgadywanka

To zabawa dla całej rodziny. Wcześniej nagraj na magnetofon różne dźwięki: warkot odkurzacza, chlupot wody spuszczanej w ubikacji, miauczenie waszego kota. Po odtworzeniu każdego dźwięku zrób przerwę - to czas na zgadywanie. Wygrywa ten, kto pierwszy rozpozna tajemniczy bulgot, syk czy warczenie. Młodszym dzieciom można trochę podpowiadać.

Żeglowanie po dywanie

Wystarczy duża poduszka położona na dywanie, dwie duże łyżki, trochę wyobraźni i... już jesteście rozbitkami na oceanie. Dywan to ocean, poduszka to wasza szalupa, a łyżki to wiosła. Gdy ocean jest spokojny, można wypatrywać innych statków i przyglądać się mewom krążącym nad głowami. Prawdziwa zabawa zaczyna się jednak, gdy przyjdzie sztorm. Trzeba się mocno trzymać, bo łatwo wpaść do wody. A tam przecież pływa straszny rekin. Nagle: człowiek za burtą! Trzeba go ratować! Na początku będziesz pewnie przewodzić tej zabawie, ale po paru minutach maluch na pewno przejmie rolę kapitana.

Wędkowanie

Zrobione własnoręcznie rybki można też łowić. Na końcu każdej zrób małą dziurkę i przewlecz przez nią spinacz. Do zrobienia wędek wystarczą dwa patyki, długa gruba nitka i dwa magnesy. Do każdego patyka przywiąż kawałek nitki z przyczepionym na końcu magnesem. Gotowe? Wędkowanie czas zacząć. Oczywiście wygrywa ten, kto złowi więcej ryb.

Akrobacje na linie

Przyklej na podłodze długi kawałek taśmy klejącej. Poproś dziecko, by stanęło na niej, stopa za stopą i poćwiczyło... chodzenie po linie (ty też spróbuj). Jeśli nie pospadaliście, spróbujcie przejść bokiem, a potem tyłem. Udało się? W takim razie coś dla zaawansowanych: przejdźcie po linie na... czworakach.

Wyścigi na krze

Rozłóżcie na dywanie w nieregularnych odstępach białe kartki. To kry, po których trzeba przejść (na przykład od ściany do ściany albo od szafy do łóżka), nie wpadając do lodowatej wody. Jeśli jest więcej dzieci, można urządzić wyścigi.

To jest...

Sprawdź, jakie słowa zna już twój maluch. Pokaż krzesło i powiedz: "To jest krzesło". Potem pokaż stół, powiedz: "To jest..." i zawieś głos, pozwalając dziecku dokończyć. Stół i krzesło to pestka, ale może macie w pokoju jakieś przedmioty o tajemniczych nazwach - na przykład skaner czy choćby lokówkę? Od czasu do czasu "pomyl się". Maluch na pewno z radością cię poprawi.

Wodne farby

Daj maluchowi dużą kartkę papieru. Niech zwilży ją wodą, a następnie pokropi farbą, ale nie dotykając pędzlem kartki. Może też na mokrej kartce namalować obrazek. Kolory będą się przenikać, a kontury ułożą się w dziwne wzorki.

Między nami baloniarzami

Włącz muzykę i namów dzieci, by zaczęły tańczyć, stojąc naprzeciwko siebie i trzymając głowami balonik. Chodzi o to, by balonik jak najdłużej tkwił miedzy tancerzami. Spada w dół? Są jeszcze brzuchy! Oj, oj. Na szczęście kolana uratowały sytuację. Tylko, taniec zrobił się jakiś dziwny...

Z dziurki do dziurki

Potrzebny będzie dziurkowany papier, np. z drukarki komputerowej, i kolorowe nitki. Zadaniem malca jest przewlec kolorową włóczkę przez kolejne dziurki: raz od góry, raz od dołu. A może, kiedy upora się z jedną, przewlecze jeszcze włóczkę w innym kolorze?

Prawda czy fałsz

Znakomita zabawa dla maluchów. Mama pyta, dziecko odpowiada. "Kotek ma miękkie futerko, prawda?", "Tak", "Pies ma wielką trąbę, prawda?", "Niee! To słoń ma trąbę!", "Dzieci myją zęby czekoladą..." itd.

Co się zmieniło?

Z elementów wyciętych z kolorowego papieru ułóż dwa takie same obrazki, różniące się kolorami (np. dwa domy: jeden zielony z czerwonym dachem i czarnym kominem, a drugi - z żółtym dachem i czerwonym kominem). Nie przyklejaj ich! Gdy dziecko się odwróci, wymień któryś z elementów. Zadanie polega oczywiście na odgadnięciu, co się zmieniło.

Para za parą

Gdy zdejmiesz wysuszone pranie z kaloryferów, poproś malucha o pomoc w skompletowaniu par skarpetek. Zadanie jest trudne, bo przecież skarpetek jest bardzo dużo. A niektóre różnią się tylko odcieniem albo drobnym wzorkiem. Żadna nie została samotna? To teraz należy ułożyć osobno taty, osobno mamy, osobno dziecka. Pokaż maluchowi, jak zwijać skarpety w kłębek. Gdy wszystkie są już zwinięte, otwórz właściwą szufladę i pozwól dziecku... poćwiczyć celne rzuty.

Sypanki-malowanki

Przygotuj sproszkowane przyprawy i produkty w różnych kolorach. Może to być wersja wytrawna, np. łagodna czerwona papryka, żółte curry, zielona bazylia. Albo wersja deserowa, np. biały cukier, brązowe kakao i cynamon, czarna kawa. Następnie pomalujcie fragmenty kartki papieru klejem i posypcie kolorowymi produktami. Ciekawe, która kompozycja będzie bardziej apetyczna?

Zgadnij, co to?

Zabawa w rozpoznawanie przedmiotów. Przygotuj kartonowe pudełko z wyciętą dziurą o średnicy 10 cm, a także klocek, szyszkę, kamyk, klucz i inne drobiazgi. Po kolei wkładaj przedmioty do pudełka, ale tak, żeby dziecko nie widziało, co schowałaś. A teraz poproś malucha, by włożył rączkę do dziury w pudle, pomacał i zgadł, co tam jest.

OD CZTERECH LAT

Bieg z przeszkodami

Wyznacz trasę, którą macie pokonać, i przygotuj przeszkody, np. ścieżkę z szalika, rozłożony koc, pod którym należy się przeczołgać, stół, pod którym przechodzi się na czworaka, krzesło, które trzeba obiec itp. Ale gimnastyka!

Ciepło-zimno

Wybierzcie przedmiot, którego dziecko będzie szukać. Maluch na chwilę wychodzi z pokoju, ty w tym czasie chowasz przedmiot. Po powrocie musi go odszukać. Gdy szuka daleko od miejsca, gdzie skarb został ukryty, pozostali gracze podpowiadają "zimno, zimno", gdy jest coraz bliżej krzyczą: "ciepło, cieplej, gorąco!".

Smaki i aromaty

Do małych pojemników włóż aromatyczne produkty, np. skórkę pomarańczową, zmieloną kawę, ogórek kiszony. Następnie poproś dziecko, by zamknęło oczy i zgadło, co tak pachnie. W ten sposób można się bawić nie tylko zapachami, ale także smakami. Gdy maluch zamknie oczy, daj mu coś do skosztowania. Ciekawe, czy rozpozna smak.

Ciąg dalszy nastąpi

Czyli wspólne rysowanie. Naszkicuj na kartce np. kółko i oddaj kredkę dziecku. Ciekawe, czy dorysuje mu promienie i powstanie słoneczko, czy włosy i powstanie buzia dziewczynki. Znów kolej na ciebie. Ta dziewczynka potrzebuje chyba sukienki.

OD PIĘCIU LAT

'A' poszukiwane

Na dużych kartkach (np. z bloku rysunkowego) napisz na środku kolejne litery alfabetu. Weźcie stare czasopisma i odnajdujcie na ilustracjach wszystko, czego nazwa zaczyna się na tę literę (pomoc mamy mile widziana, no, chyba że dziecko zna literki). A potem za pomocą nożyczek i kleju zróbcie swój pierwszy ilustrowany słownik.

Memo z alfabetem

Przygotujcie parzystą liczbę kartoników. Na połowie z nich napisz proste krótkie słowa (kot, dom, oko, osa, but), a na pozostałych narysujcie to lub naklejcie zdjęcia wycięte z gazet. Pokaż dziecku, które kartoniki tworzą pary, a potem zachęć, żeby samo spróbowało je odnajdywać.

Sałatka owocowa

Własnoręcznie zrobiona smakuje najlepiej. Obierz ze skórki banana, kiwi i dwie mandarynki. Połóż to wszystko na deseczce i wręcz maluchowi plastikowy nożyk (dziecko nie zrobi sobie nim krzywdy, a owoce jakoś dadzą się pokroić). Krojenie to poważne zadanie, ale ile daje satysfakcji! A wymyślona przez młodego kucharza-artystę kolorowa kompozycja w salaterce wygląda przepięknie. Smacznego!

OD SZEŚCIU LAT

Słowa i litery

Wymyślajcie na zmianę słowa, zaczynające się na wybraną literę (na przykład "b" - baran, buda, babcia, banan). Możecie też ułożyć opowiadanie, w którym wszystkie słowa zaczynałyby się na tę samą literę. Na przykład: "Królik Konstanty kochał kupować kolorowe koperty. Kiedyś kupił kopertę, która kosztowała koszyk kalafiorów. - Konstanty! - krzyknęła koleżanka królika, kocica Kalarepka". I tak dalej, i tak dalej. Świetna zabawa dla dzieci, które już znają literki.

Literowe domino

Inna zabawa z alfabetem. Zacznij grę, wymyślając jakieś słowo. Zadaniem dziecka jest znaleźć wyraz, który zaczyna się na tę literę (lub sylabę), na którą twój się kończy. A teraz twoja kolej.