Julia, Julia, Julia...

Od sześciu lat najczęściej wybieranym imieniem żeńskim jest Julia - w 2006 r. nadano je 14 tys. 23 dziewczynkom. A potem Wiktoria, Oliwia, Natalia, Zuzanna zamieniają się miejscami na liście popularności.

Jakie imiona wybiera się teraz dla chłopców >>

W tradycji judeochrześcijańskiej miało wielkie znaczenie, wierzono, że nadaje je osobiście Bóg. Dlatego większość imion pochodziła ze Starego Testamentu. W XVI w. w Genewie wydano nawet dekret zabraniający nadawania imion innych niż biblijne. W tradycji słowiańskiej imiona męskie były dobierane starannie, dziedziczone, były życzeniem dla syna, przesądzały o jego losie. Przy żeńskich mniej się wysilano, dodawano do ojcowskiego -a i już. Była więc np. Stanisława (gdy ojciec miał na imię Stanisław) i Dobrochna lub Dobrawa (córka Dobromira).

A czym dziś się kierujemy, wybierając imię dla córki?

Najpopularniejsze imię w Polsce - Anna - świadczyłoby, że tradycją (od hebr. Hannah - łaska). Nosi je 1 mln 58 tys. 131 kobiet. Zaraz za nim jest Maria - 676 tys. 623. To dużo, bo trzeba pamiętać, że katolicy zaaprobowali je jako imię chrzestne dopiero w połowie XVIII w.; do tego czasu jako imię Matki Boskiej było otaczane czcią. Na trzecim miejscu jest Katarzyna (587 tys. 691 tys.). Takie są dane MSWiA z 1 grudnia 2007 r.

Nie znaczy to jednak, że współcześnie takie imiona najczęściej nadajemy córkom, ale że tyle kobiet o takich imionach żyje w Polsce.

Poza tradycją decyduje moda. Imiona kiedyś bardzo popularne teraz wydają się pospolite, staromodne, nieładne i nie nadajemy ich córkom. Z pierwszych miejsc popularności zniknęły więc Anny, Katarzyny, Marie, o Teresach nie wspominając.

Niekiedy dzieci padają ofiarami mody, np. kiedy na początku lat 80. popularny był serial "Niewolnica Isaura", wielu rodziców takie imię dało córkom. O serialu i jego bohaterce mało kto dziś pamięta, a Isaury, dziś dorosłe kobiety, noszą, albo raczej dźwigają, to imię.

Od sześciu lat najczęściej wybieranym imieniem żeńskim jest Julia (w 2006 r. nadano je 14 tys. 23 dziewczynkom). A potem Wiktoria, Oliwia, Natalia, Zuzanna zamieniają się miejscami na liście popularności.

Czy w Polsce można dziecku nadać dowolnie wybrane imię? Tak, jeśli zaakceptuje je urzędnik stanu cywilnego, który kieruje się "Zaleceniami dla urzędów stanu cywilnego dotyczącymi nadawania imion dzieciom osób obywatelstwa polskiego i narodowości polskiej". A w "Zaleceniach" tych czytamy, że Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka.

Nie powinno się też nadawać dziecku imienia pochodzącego od wyrazów pospolitych czy nazw geograficznych, np. antena, sonata, Europa.

I jeszcze jedna ważna rzecz - zaleca się nadawanie imienia w postaci przyswojonej przez język polski, a więc Katarzyna, nie Catherine; Małgorzata, nie Margareta, Klara, nie Clara czy Chiara. Obca postać imienia nie uczyni dziecka kimś wyjątkowym, ale sprawi mu kłopot na całe życie. Będzie zmuszone wciąż je literować, odpowiadać na pytania: jak to się pisze, jak odmienia?

Sprawdź w naszej Bazie 1.335 imion , co znaczą imiona, skąd pochodzą, kto sławny je nosił lub nosi, kim był patron. I wybierajcie najpiękniejsze.

Dyskutuj na forum Wszystko o imionach >>

Najczęściej nadawane imiona żeńskie

Dane pochodzą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji

Rok 2006

Rok 2005

Rok 2004

Rok 2003

Rok 2002

Rok 2001

Rok 2000

Rok 1999

Rok 1998

Rok 1997

Rok 1996

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.