Pierwsze dzieci urodzone w 2024 roku. Chłopiec o wyjątkowym imieniu przyszedł na świat minutę po północy

Tak nazywają się pierwsze dzieci urodzone w 2024 roku. Wielu rodziców wybrało imiona, które jeszcze 20 lat temu nie cieszyły się dużą popularnością. Nie chodzi o Zofię, czy Antoniego.

W przypadku dzieci urodzonych na przełomie grudnia i stycznia czasami minuty wpływają na to, jaki rok będzie widniał w dacie urodzenia. Media obiegły już informacje dotyczące pierwszych dzieci, które przyszły na świat w Sylwestra. Wielu z nich rodzice nadali wyjątkowe imiona.

Najpopularniejsze imiona dla dzieci

Wiadomo, że wybór imienia dla dziecka jest dla rodziców ważną decyzją. Zazwyczaj zastanawiają się nad nim na długo przed narodzeniem pociechy, czerpiąc inspiracje z różnych źródeł. Tradycjonaliści preferują zwykle typowo polskie imiona, a osoby przesądne wolą wcześniej zapoznać się z ich pochodzeniem oraz znaczeniami. Zdarza się również, że rodzice nazywają dziecko na cześć konkretnej osoby np. członka rodziny lub ulubionego artysty, albo czerpią inspiracje z filmów, książek, czy seriali. Najpopularniejszym imieniem dla chłopca w pierwszej połowie 2023 roku był Nikodem, bo urodziło się 3317 dzieci o takim imieniu. Na kolejnych miejscach znaleźli się Antoni (2930 urodzeń) i Jan (2848). W przypadku dziewczynek królowała Zofia, bo urodziło się aż 2626 dzieci o tym imieniu, Zuzanna (2489) i Laura (2450). A jak nazywają się pierwsze dzieci urodzone w 2024 roku? Wielu rodziców wykazało się oryginalnością. Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo "12 lat temu nie miałam nawet pokoju, gdzie mogłabym nakarmić dziecko". Posłanka o nowym pomyśle Hołowni w sejmie

 

Pierwsze dzieci urodzone w 2024 roku

W Mikołowie w województwie śląskim 1 stycznia miały miejsce narodziny chłopca, który może być pierwszym Polakiem urodzonym w nowym roku. Dziecko przyszło na świat dokładnie minutę po północy, a rodzice nazwali je Tymon. To starożytne greckie imię, które oznacza "honor" lub "cześć". Co ciekawe, jeszcze 24 lata temu prawie nie nazywano tak dzieci. W 2000 roku urodziło się zaledwie 37 Tymonów, ale po tym czasie to imię zaczęło gwałtownie zyskiwać na popularności. W 2020 roku nadano je już 4220 dzieciom. W Krakowie zaledwie 3 minuty po północy urodził się Tomek. To imię, które uwielbiano jeszcze 20 lat temu. W ostatnich latach straciło jednak na popularności. Z kolei Kozienicach 5 minut po północy urodził się Mikołaj. To imię znajduje się już w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion dla chłopców, jest greckie i oznacza "zwycięzcę ludu".

W Rzeszowie o północy urodziła się Michalina, która najpewniej jest pierwszą Polką urodzoną w nowym roku. Nadano jej hebrajskie imię, które w ciągu ostatnich 20 lat znacząco zyskało na popularności. W Opolu 35 minut po północy urodziła się natomiast Irenka. To tradycyjne imię, które cieszyło się dużą popularnością w latach 50. znów wraca do łask i wybiera je coraz więcej rodziców. Jest greckie i oznacza "spokój". Natomiast w Gdyni o godzinie 2:51 urodziła się Anielka. To greckie imię oznacza "posłańca" i w ciągu ostatnich 20 lat również zaczęło cieszyć się większą popularnością.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.