W przypadku dzieci urodzonych na przełomie grudnia i stycznia czasami minuty wpływają na to, jaki rok będzie widniał w dacie urodzenia. Media obiegły już informacje dotyczące pierwszych dzieci, które przyszły na świat w Sylwestra. Wielu z nich rodzice nadali wyjątkowe imiona.
Wiadomo, że wybór imienia dla dziecka jest dla rodziców ważną decyzją. Zazwyczaj zastanawiają się nad nim na długo przed narodzeniem pociechy, czerpiąc inspiracje z różnych źródeł. Tradycjonaliści preferują zwykle typowo polskie imiona, a osoby przesądne wolą wcześniej zapoznać się z ich pochodzeniem oraz znaczeniami. Zdarza się również, że rodzice nazywają dziecko na cześć konkretnej osoby np. członka rodziny lub ulubionego artysty, albo czerpią inspiracje z filmów, książek, czy seriali. Najpopularniejszym imieniem dla chłopca w pierwszej połowie 2023 roku był Nikodem, bo urodziło się 3317 dzieci o takim imieniu. Na kolejnych miejscach znaleźli się Antoni (2930 urodzeń) i Jan (2848). W przypadku dziewczynek królowała Zofia, bo urodziło się aż 2626 dzieci o tym imieniu, Zuzanna (2489) i Laura (2450). A jak nazywają się pierwsze dzieci urodzone w 2024 roku? Wielu rodziców wykazało się oryginalnością. Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.
W Mikołowie w województwie śląskim 1 stycznia miały miejsce narodziny chłopca, który może być pierwszym Polakiem urodzonym w nowym roku. Dziecko przyszło na świat dokładnie minutę po północy, a rodzice nazwali je Tymon. To starożytne greckie imię, które oznacza "honor" lub "cześć". Co ciekawe, jeszcze 24 lata temu prawie nie nazywano tak dzieci. W 2000 roku urodziło się zaledwie 37 Tymonów, ale po tym czasie to imię zaczęło gwałtownie zyskiwać na popularności. W 2020 roku nadano je już 4220 dzieciom. W Krakowie zaledwie 3 minuty po północy urodził się Tomek. To imię, które uwielbiano jeszcze 20 lat temu. W ostatnich latach straciło jednak na popularności. Z kolei Kozienicach 5 minut po północy urodził się Mikołaj. To imię znajduje się już w pierwszej dziesiątce najpopularniejszych imion dla chłopców, jest greckie i oznacza "zwycięzcę ludu".
W Rzeszowie o północy urodziła się Michalina, która najpewniej jest pierwszą Polką urodzoną w nowym roku. Nadano jej hebrajskie imię, które w ciągu ostatnich 20 lat znacząco zyskało na popularności. W Opolu 35 minut po północy urodziła się natomiast Irenka. To tradycyjne imię, które cieszyło się dużą popularnością w latach 50. znów wraca do łask i wybiera je coraz więcej rodziców. Jest greckie i oznacza "spokój". Natomiast w Gdyni o godzinie 2:51 urodziła się Anielka. To greckie imię oznacza "posłańca" i w ciągu ostatnich 20 lat również zaczęło cieszyć się większą popularnością.