Naukowcy z Birmingham wybrali najpiękniejsze imię świata. W Polsce również króluje

Wybór imienia dla dziecka zwykle wiąże się z długimi rozważaniami oraz konsultacjami wśród rodziny i znajomych. Imię malucha to jedna z pierwszych istotnych decyzji, którą młodzi rodzice muszą podjąć. Aby ułatwić im to zadanie, naukowcy z Birmingham opracowali ranking najpiękniejszych imion. Liderka wśród imion dla dziewczynek jest popularna również w Polsce.

Rodzice wybierają imię dla dziecka na podstawie różnych kryteriów. Jedni kierują się historią rodzinną, drudzy wertują słowniki imion, a jeszcze inni decydują się na dane imię ze względu na przyjemny wydźwięk. Brytyjscy naukowcy postanowili zgłębić kwestię wyboru imienia zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców. Obszerne badania doprowadziły ich do ciekawych wniosków.

Naukowcy z Uniwersytetu w Birmingham wybrali najpiękniejsze imię dla dziewczynki

Lingwiści z Uniwersytetu w Birmingham wzięli pod lupę 100 najpopularniejszych imion w Wielkiej Brytanii oraz w Stanach Zjednoczonych. Każde z nich otrzymało daną liczbę punktów, przyznawaną m.in. za: fonetykę (brzmienie), symbolikę i wpływy kulturowe. "Najlepsze" 50 imion uporządkowano zgodnie z łączną pulą puntów. Jak podaje Daily Mail, badacze "przetłumaczyli imiona fonetycznie, dzieląc każde imię na sylaby i zapisując wielkimi literami dźwięki liter, które można zaakcentować podczas wymawiania imienia". Okazało się, że mieszkańcy zarówno Wysp Brytyjskich, jak i USA gustują w imionach, które zaczynają się na "E" lub są inspirowane roślinnością. Wysokie miejsca w rankingu zajęły imiona takie jak: Emily, Evelyn czy Eva oraz Ivy (ang. bluszcz), Violet (ang. fiołek), Lily (ang. lilia).

Za najpiękniej brzmiące imię została uznana Sophia. Słowo to wywodzi się z języka greckiego i oznacza "mądrość". W polskiej wersji - Zofia - również jest niezwykle popularne. Według danych udostępnionych na gov.pl, w pierwszej połowie 2023 roku imię Zofia nadano dziewczynkom 2626 razy, plasując je na pierwszym miejscu rodzimego rankingu. W 2022 roku Zosia również przewodziła w statystykach - wtedy nazwano tak aż 5714 dzieci.

Jakie jest najpiękniejsze imię dla chłopca?

Brytyjscy badacze wybrali również najpiękniej brzmiące imię męskie. W Stanach Zjednoczonych jest to Matthew, a w Wielkiej Brytanii - Zayn. Matthew (w polskiej wersji Mateusz) oznacza "dar Boży" lub "dany przez Boga", z kolei Zayn ma symbolizować "piękno" czy też "łaskę". Na szczycie listy imion dla chłopców znaleźli się również: Julian, Jesse, William, Charlie, Isaiah, Leo, George, Samuel i Daniel. 

"Imiona, które zajęły najwyższe miejsca w rankingach, wypowiedziane na głos wywołały najwięcej pozytywnych emocji i dlatego prawdopodobnie zabrzmią najpiękniej dla ludzkiego ucha", skonkludował wyniki dr Bodo Winter, który przewodził badaniom. Więcej podobnych tematów znajdziesz na stronie głównej Gazeta.pl

Więcej o: