Czy można nazwać dziecko Jezus? Odnotowano jeden przypadek w latach 70. Ksiądz komentuje

Czy Polscy rodzice mogą dać synowi na imię Jezus? Rada Języka Polskiego zabrała głos. Ksiądz ma jednak nieco inne zdanie. "Ten, kto to imię nosi, ma dodatkowy powód, by stawiać sobie wysokie wymagania moralne" - twierdzi kapłan.

Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców bardzo ważna decyzja. Zazwyczaj zastanawiają się nad nim na długo przed narodzinami pociechy, kierując się różnymi czynnikami. Niektórzy preferują tradycyjne, polskie imiona, zaś inni wolą te nietypowe, które wyróżnią pociechę w klasie. Zdarza się również, że rodzice nazywają dziecko na cześć konkretnej osoby (np. członka rodziny), albo czerpią inspiracje z książek, filmów, czy seriali.

Czy można nazwać dziecko Jezus?

Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Tak Ciocia Liestyle reaguje na pytania o drugie dziecko. "Nie na miejscu"

O ile na zachodzie w wielu krajach rodzice mogą wykazać się prawdziwą fantazją, w kwestii wyboru imienia dla dziecka, w Polsce sprawa jest bardziej skomplikowana. W niektórych sytuacjach pracownik Urzędu Stanu Cywilnego może nie zgodzić się na pomysł rodzica. Ma prawo odmowy nadania danego imienia np. kiedy ma ono charakter ośmieszający, jest nieprzyzwoite, występuje w formie zdrobniałej lub jednoznacznie nie wskazuje na płeć dziecka. Rada Języka Polskiego wydaje opinie o imionach, na których podstawie rodzice mogą zorientować się, czy ich pomysł może zostać zaakceptowany. Ustosunkowała się na pytanie pary, która zamierzała nazwać syna Jezus (w właściwie Jesús). To imię cieszy się dużą popularnością w krajach hiszpańskojęzycznych, jednak w Polsce jest praktycznie niespotykane.

Ksiądz zabrał głos

Według prof. dr hab. Mariusza Rutkowskiego "Słownik imion współcześnie w Polsce używanych" autorstwa Kazimierza Rymuta odnotowuje zaledwie jeden przypadek nadania polskiemu dziecku imienia Jezus. Miało to miejsce w latach 70. "Imię tak bardzo nacechowane religijnie, obdarzone realnym kultem przez miliony wiernych, identyfikujące w naszym kręgu kulturowym bez wyjątkowo Jezusa Chrystusa trudno uznać za neutralne komunikacyjnie. Można sobie z łatwością wyobrazić negatywne reakcje osób wierzących, które zetknąwszy się z kimś posługującym się takim imieniem poczują się dotknięte, zdezorientowane, a nie można wykluczyć, że również obrażone" - twierdził. Okazuje się jednak, że duchowni mogą mieć w tej kwestii inne zdanie. Do podobnej kwestii ustosunkował się ks. Marek Dziewiecki, odpowiadając na pytanie czytelniczki czasopisma "Dobry Tydzień". Kobieta również chciała wiedzieć, czy można nazwać syna Jezus. "Rodzice chrześcijańscy nazywają tak dziecko z szacunku do Pana Jezusa. A ten, kto to imię nosi, ma dodatkowy powód, by stawiać sobie wysokie wymagania moralne i być dobrym świadkiem Zbawiciela" - stwierdził. Zauważył jednak, że w naszym kraju zwyczaj nazywania tak dziecka nie jest jednak zbyt popularny.

Więcej o: