Chcieli nadać córce rosyjskie imię. Po polsku to rodzaj zasłony na twarz. RJP: ośmieszające

Rodzice chcieli nadać córce krótkie, rosyjskie imię. Rada Języka Polskiego nie poparła takiego pomysłu. "Mogłoby być ośmieszające, gdyż jest tożsame z nazwą pospolitą, oznaczającą rodzaj zasłony na twarz"- wyjaśniono.

Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców ważna decyzja. Zwykle zastanawiają się nad nim na długo przed narodzinami pociechy, pod uwagę biorąc różne czynniki. Przykładowo, dla niektórych bardzo ważne jest, aby nadać malcowi tradycyjne, typowo polskie imię. Zdarza się jednak, że rodzice preferują te oryginalne i nietypowe, licząc, że wyróżnią nim pociechę na tle innych dzieci.

Chcieli nadać córce rosyjskie imię

Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Joanna Krupa o byciu mamą pracującą: Łatwo to pogodzić

Bywa również, że rodzice nazywają dziecko na cześć konkretnej osoby np. ulubionego artysty albo członka rodziny. Wiele osób czerpie również inspiracje z gier, seriali i książek. Trzeba jednak zaznaczyć, że w Polsce rodzice nie mogą wybrać dla dziecka dowolnego imienia. Jeśli zdecydują się na wyjątkowo nietypowy pomysł, urzędnik stanu cywilnego może nie wyrazić na niego zgody.

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka

- czytamy na stronie Rady Języka Polskiego.

Rodzice mogą napotkać problemy przy próbie nadania dziecku zagranicznego imienia, które w języku polskim ma konkretne znaczenie. Taką sytuację opisano również na stronie rady. Mamie spodobało się krótkie, rosyjskie imię. Zastanawiając się jak nazwać córkę, wraz z mężem rozważali trzy opcje. "Maszka, Maska lub Masza. Bedę wdzięczna za krótką opinię na ten temat" - napisała mama, która zwróciła się z prośbą o stanowisko do Rady Języka Polskiego. Odpowiedź mogła nie przypaść jej jednak do gustu.

Sekretarz Rady, dr hab. Katarzyna Kłosińska wyjaśniła, że każde z wymienionych imion może zostać odrzucone przez kierownika USC, ponieważ stoją one w sprzeczności z zasadami. "Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia niepozwalającego odróżnić płci dziecka" - napisano w art. 50 ustawy Prawo o aktach stanu cywilnego. Jak zauważyła dr hab. Katarzyna Kłosińska, Masza i Maszka to rosyjskie zdrobnienia od imienia Maria. Z kolei imię Maska mogłoby być ośmieszające, gdyż jest tożsame z nazwą pospolitą, oznaczającą rodzaj zasłony na twarz.

Więcej o: