Imię Jan pochodzi z Biblii. Po hebrajsku – Jochanan – oznacza "Jahwe jest łaskaw". Co ciekawe imię to ma aż 32 odpowiedniki w różnych językach.
Wracając do Biblii, Jan był apostołem. Imię to nosił także prorok Jan Chrzciciel. Z języka hebrajskiego zostało przejęte przez grekę, a następnie do łaciny. Za sprawą języka łacińskiego rozprzestrzeniło się we wszystkich krajach chrześcijańskich.
Do Polski imię to dotarło późno. Pierwsze wzmianki pojawiły się w 1012-1018 roku. Na początku nie brzmiało jednak ono Jana Ioannes, Iohannes. Dopiero w 1161 roku pojawił się Jan, a w XIV wieku chwilowo zastąpił je imię Jon.
Okazuje się, że imię Jan jest od czasów średniowiecza najpopularniejszym imieniem w Polsce. W 2022 roku imię Jan nosiło 493 283 osób w Polsce. To szóste miejsce wśród imion męskich pod względem popularności. Jak czytamy na stronie dane.gov.pl, jedynie dwa imiona żeńskie – Anna i Maria – były nadawane częściej i chętniej.
Zostając już w 2022 roku, imię Jan uplasowało się na drugiej pozycji najchętniej nadawanych imion noworodkom. Nadano je 6341. Wśród imion męski prym wiódł Antonii. Różnica jednak była niewielka. Imię, które uplasowało się na pierwszej pozycji nadano 6670 razy.
Co ciekawe Jan najpopularniejszy jest w trzech województwach. Mowa o dolnośląskim, kujawsko-pomorskim i lubelskim. Nadano je tutaj w ubiegłym roku odpowiednio – 387, 181 i 148 razy.