Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców ważna decyzja. Często zastanawiają się nad nim na długo przed przyjściem pociechy na świat. Tradycjonaliści chętnie wybierają typowo polskie imiona, a mamy i ojcowie, którzy chcą wyróżnić malca z tłumu wybierają te oryginalne i zagraniczne. Zdarza się również, że rodzice szukają inspiracji w książkach i filmach, albo nazywają dziecko na cześć danej osoby. Istotnym czynnikiem, który wpływa na ich decyzję jest także moda, która na przestrzeni lat ulega zmianie.
Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.
Porównując rankingi najpopularniejszych imion nadawanych chłopcom w 2021 roku oraz w 2020 roku można zauważyć pewne podobieństwa. Na topie wciąż utrzymuje się Antoni i możliwe, że to antyczne imię będzie hitem również w 2022 roku. Na zainteresowaniu straciły jednak tradycyjne, polskie imiona. Na liście nie zobaczymy już Wojciecha, a Stanisław spadł na miejsce dziesiąte. Poniżej wyjaśniliśmy znaczenia i pochodzenie tych imion.
Stanisław to staropolskie imię męskie pochodzenia słowiańskiego, złożone z członu Stani, który można tłumaczyć jako "stawać się"oraz członu sław oznaczającego "sławę". Można więc tłumaczyć je jako zdanie "stań się sławnym". Do końca XV wieku imię to zanotowano u około 1500 osób, a więc należało ono do najpopularniejszych w Polsce obok Więcesława i Sędziwuja
Wojciech to również staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego. Jego pochodzenie datuje się na X wiek. Składa się ono z członu "woj" pochodzącego od staropolskiego określenia oznaczającego "wojownika" oraz słowa "ciech" oznaczającego radość. Imię to można tłumaczyć, jako wojownika, któremu walka sprawia radość.