Imiona damskie, które nosi najwięcej Polek. Są hebrajskie lub greckie. Wielu rodziców nie wie, co oznaczają

Imiona, które nosi najwięcej Polek wywodzą się z języków greckiego oraz hebrajskiego. Co ciekawe, żadne z nich nie pojawiło się jednak na liście najchętniej nadawanych dzieciom imion w 2021 roku. To znak, że na przestrzeni lat gust rodziców uległ zmianie.

Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców ważna decyzja. Często zastanawiają się nad nim na długo przed narodzinami malca, czerpiąc inspiracje z różnych źródeł. Przykładowo tradycjonaliści lubią typowo polskie imiona, zaś osoby przesądne wolą wcześniej zapoznać się ze znaczeniem danego imienia. Bywa również, że rodzice nazywają malca na cześć danej osoby, np. ulubionego artysty albo członka rodziny.

Imiona damskie, które nosi najwięcej Polek

Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo

Na liście imion, które nosi najwiecej kobiet w Polsce znalazły się Anna, Katarzyna, Maria, Małgorzata, Agnieszka i Barbara. Poniżej wyjaśniliśmy pochodzenie i znaczenie tych imion, a w nawiasie napisaliśmy, ile Polek nosi dane imię.

Anna (1 053 032) - to imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, które tłumaczy się jako pełną wdzięku i łaski. W Polsce imię to notowane jest od 1229 roku,

Katarzyna (60 6814) -  imię żeńskie pochodzące z języka greckiego. Oznacza kobietę "czystą" lub "bez skazy". Do Polski imię to trafiło za pośrednictwem łaciny.

Maria (60 1501) - imię żeńskie pochodzące od zgrecyzowanego hebrajskiego wyrazu Miriam. Oznacza tę, która napawa radością.

Małgorzata (58 1732) - imię żeńskie pochodzenia greckiego. Pochodzi od greckiego wyrazu margarites oznaczającego perłę.

Agnieszka (54 9842) - imię żeńskie, które pojawiło się w Polsce wraz z chrześcijaństwem. Pochodzi z języka greckiego i oznacza "dziewiczą" i "nieskalaną". 

Barbara (49 1058) - imię żeńskie pochodzenia greckiego rozpowszechnione za sprawą łaciny. Wywodzi się z języka greckiego od przymiotnika barbaros oznaczającego "barbarzyńcę", a ściślej od jego łacińskiego odpowiednika w rodzaju żeńskim barbara, co oznacza "barbarzynkę", czyli po prostu cudzoziemkę.

Co ciekawe żadne z tych imion nie znalazło się jednak na liście imion najcześciej nadawanym dzieciom w 2021 roku. W pierwszej dziesiątce od lat króluje Zuzanna. To imę również wywodzi się z języka hebrajskiego, a oznacza lilię.

Najpopularniejsze imiona żeńskie 2021

  • Zuzanna
  • Zofia
  • Hanna
  • Julia
  • Maja
  • Laura
  • Oliwia
  • Alicja
  • Lena
  • Pola
Więcej o: