Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców ważna decyzja. Często zastanawiają się nad nim jeszcze przed narodzinami malca, pod uwagę biorąc różne czynniki. Niektórym zależy, aby nazwać pociechę na cześć danej osoby np. członka rodziny lub artysty, zaś inni preferują po prostu polskie, tradycyjne imiona. Zdarza się również, że rodzice kierują się znaczeniem konkretnych imion.
Więcej artykułów o tematyce parentingowej przeczytasz na stronie Gazeta.pl.
Porównując rankingi najpopularniejszych imion z ostatnich lat można zauważyć pewne zmiany. Choć na topie wciąż pozostaje Antonii, z 2021 roku z rankingu wypadł Wojciech, a Stanisław wpadł z dziewiątego, na dziesiąte miejsce. Bardzo możliwe, że nie zobaczymy go już na liście dziesięciu najczęściej wybieranych imion dla chłopców 2022. Poniżej opublikowaliśmy informacje dotyczące znaczenia i pochodzenia Stanisława oraz Wojciecha. Opublikowaliśmy także rankingi z ostatnich lat.
Stanisław to staropolskie męskie imię pochodzenia słowiańskiego, złożone z członu Stani- ("stać się") oraz członu -sław ("sława"). Wywodzi się od słów oznaczających „stań się sławnym". Do końca XV wieku imię to zanotowano u około 1500 osób, a więc należało ono do najpopularniejszych w Polsce obok Więcesława i Sędziwuja. Wierzy się, że mężczyźni o tym imieniu są pewni siebie i pracowici. Przykuwają dużą uwagę do sukcesów zawodowych. Nie lubią bezczynności. Niestety, ich słabą stroną jest to, że często lekceważą porażki i nie są krytyczni wobec samych siebie.
Wojciech należy do grupy imion słowiańskich, których pochodzenie datuje się na X wiek. Składa się z członu "woj" pochodzące od staropolskiego określenia oznaczającego "wojownika" oraz słowa "ciech" wywodzącego się od "cieszyć się" i oznaczającego radość. Imię to można tłumaczyć jako wojownika, któremu walka sprawia radość. Mężczyzn o tym imieniu uznaje się za zaradnych, energicznych i pracowitych. Posiadają naturę introwertyka i ostrożnie traktują nowe znajomości. Zyskują jednak przy bliższym poznaniu i pokazują swoją pogodną, sympatyczną naturę.