Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców ważna decyzja. Często zastanawiają się nad nim jeszcze przed przyjściem pociechy na świat, a pod uwagę biorą różne kwestie. Przykładowo, wierzący często preferują imiona biblijne, zaś osoby przesądne kierują się ich znaczeniem oraz pochodzeniem. Wiele osób nazywa także dzieci na cześć konkretnej osoby.
Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Najczęściej nadawanymi imionami w Polsce od wielu lat są Antoni oraz Zuzanna. Okazuje się jednak, że w roku naszych narodzin, mało osób brało je pod uwagę. Wówczas królowały imiona, których obecnie nie znajdziemy na liście tych najpopularniejszych. Wymieniliśmy je i wyjaśniliśmy ich pochodzenie. Co ciekawe, niektóre imiona zajmowały pierwsze miejsca w rankingach przez wiele lat.
Rok 1970:
Beata - żeński odpowiednik imienia Beat, pochodzi od łac. beatus oznaczającego błogosławioną, szczęśliwą i przynoszącą szczęście.
Anna - imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, które tłumaczy się jako "pełna wdzięku i łaski". W Polsce imię Anna notowane jest od 1229 roku, zaś w formie Hanna – od 1311 roku.
Agnieszka - imię żeńskie, jedno z najpopularniejszych w Polsce, gdzie pojawiło się wraz z chrześcijaństwem. Pochodzi od greckiego słowa hagne, które oznacza "czystą" i "dziewiczą".
Katarzyna - imię żeńskie pochodzące od greckiego słowa katharós „czysty", „bez skazy". Do Polski imię to trafiło za pośrednictwem łaciny.
Karolina - żeński odpowiednik imienia Karol. Innym żeńskim odpowiednikiem imienia Karol jest Karola. Imię Karolina jest pochodzenia starogermańskiego, od słowa charal, carl.
Aleksandra - żeński odpowiednik greckiego imienia Aleksander (aleksandros – obrońca ludzi). Imię Aleksandra w Polsce weszło w użycie ok. XIV wieku, a spopularyzował je m.in. Henryk Sienkiewicz, nadając to imię bohaterce Potopu.
Natalia - imię żeńskie wywodzące się od męskiego imienia Natalis. W Polsce to imię jest poświadczane w formie Natalia w XIV wieku. Nadawane początkowo osobom urodzonym w dniach chrześcijańskich świąt Bożego Narodzenia
Piotr - imię męskie pochodzenia grecko-łacińskiego. Wywodzi się od przydomku apostoła Szymona, nadanego mu przez Jezusa Chrystusa: gr. petros oznacza "kamień" i "głaz".
Krzysztof - imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa Christophoros, co można tłumaczyć jako "niosącego Chrystusa".
Tomasz - imię męskie pochodzenia aramejskiego, od słowa toma (podwójny, bliźniak). W Polsce nadawane jest od XII wieku.
Marcin - imię męskie pochodzenia łacińskiego. Wywodzi się od wyrażenia oznaczającego "należącego do Marsa".
Łukasz - imię męskie pochodzące od gr. Loukas, co z kolei jest zhellenizowaną formą rzymskiego imienia Lucius, a w związku z tym tak jak Lucjusz, pochodzi od łacińskiego lucius, które oznacza urodzonego o świcie.
Mateusz - imię męskie pochodzenia biblijnego, wywodzące się od hebr. Matanjah. Oznacza "dar Boga".
Jakub - imię męskie pochodzenia hebrajskiego. Można je tłumaczyć jako zdanie "Niech Bóg strzeże".