Imiona dla dzieci inspirowane kwiatami. Mają ciekawe zdrobnienia i są nie tylko dla dziewczynek

Rodzice, wybierając imiona dla dzieci, inspirują się m.in. rankingami tych najpopularniejszych. Niektórzy nazywają swoje pociechy na cześć przodków, a inni sprawdzają znaczenie imion. Bez znaczenia są też zdrobnienia imion. Ciekawe są te inspirowane kwiatami. Wymieniamy zarówno te dla dziewczynek, jak i dla chłopców.

Gdy mowa o imionach kwiatowych, większość z nas myśli o Róży, czy o Dalii. Jednak imion inspirowanych roślinami jest dużo więcej. Wśród nich są imiona nie tylko dla dziewczynek, lecz także dla chłopców. Wymieniamy kilka z nich i opisujemy, jakie mają pochodzenie i w jaki sposób można je zdrabniać. 

Imiona kwiatowe dla dziewczynek. Wśród nich dawniej popularna Liliana i Zuzanna 

Hiacynta to żeński odpowiednik imienia Hiacynt. Pochodzi ono od mitycznego Hyakinthosa, będącego synem Amyklasa i Diomedy. Według mitu z jego krwi wyrastały kwiaty Hiacynty. Zdrobnienia, jakich można używać zwracając się do Hiacynty to: Hiacyntka, Hiacysia, Hiacynia, Cysia, Cynia, Cyneczka, Cynusia, Jacynka, Jacynia, Jacysia.

Dalia to pochodzenia arabskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego kwiat dalii lub słowa oznaczającego winorośl. W jaki sposób można zwracać się do Dalii? Np. Dalcia, Dalka, Dalunia, Dalusia, Daleczka, Dalinka, Dalinia, Dalcia, Dala, Dalek

Malwina to imię, które ma nie do końca znane pochodzenie. Może pochodzić od galickiego imienia Malamhin składającego się ze słów mala mhinn – „gładkie czoło" lub z staro-wysoko-niemieckiego: mahal – „sąd, sprawiedliwość" oraz wini „przyjaciel", można więc przetłumaczyć je jako „strzegąca praw, prawowierna". Większości z nas kojarzy się ono jednak z malwami i z tymi kwiatami także może się wiązać historia imienia. Zdrobnienia to: Malewka, Mali, Malik, Malina, Malineczka, Malinka, Malka, Malunia, Maluś, Malwa, Malwcia, Malwek, Malwen, Malwi, Malwik, Malwin, Malwincia, Malwineczka, Malwinek, Malwinia

Róża to przed laty bardzo popularne imię. Pochodzi ono od łacińskiego rosa, które oczywiście oznacza właśnie kwiat - różę. Dawniej zdrabniano je na: Rózia, Różka, Różunia, Różyczka, Różena, Różyca, Różyk, Różenka, Różynka, Rózinka.

Wioleta (Wiola) - to imię pochodzenia włoskiego. Włoska Violetta, której jest spolszczeniem, stanowi zdrobnienie wł. imienia Viola, z łac. „fiołek". Zdrobnienia to: Wiola, Wiolka, Wioluś, Wioletka, Wiolecia, Wiolusia, Wiolunia, Wiolek, Wiolinka, Wiolek.

Liliana to imię pochodzenia łacińskiego, powstało od słowa; lilium; czyli lilia. Lilia w starożytnym Rzymie uchodziła za symbol nadziei, z kolei w chrześcijaństwie oznacza niewinność i czystość. Zdrobnienia: Lilianka, Lilianeczka, Lilianiunia, Lilianusia, Lilianiuńka, Lilianeczka, Lianka, Lianusia, Lianeczka, Lianuśka.

Zobacz wideo "Sonia?! To nie jest imię dla człowieka!". Rodzice opowiadają, jak wybierali imię dla dziecka

Hortensja to starorzymskie imię żeńskie, które wywodzi się od słowa hortus – ogród. Kojarzy się także z kwiatami – hortensjami. Zdrobnienia to: Hortenka, Horcia, Horunia, Horynia, Honia, Hosia, Hortensjuszka, Hortenia, Hortynia, Hortynka

Zuzanna to obecnie bardzo popularne imię dla dzieci. Mało kto wie, że jego pochodzenie także ma związek z kwiatem, a dokładnie lilią. Bowiem Zuzanna pochodzi od hebrajskiego słowa shushan, czyli lilia. Zdrobnienia to: Zuza, Zuzia, Zuzka, Zula, Zulka, Anna, Anka, Zuzanka, Zuzinka, Zuzi, Zuzik

Kwiatowe imiona dla chłopców także istnieją. Wśród nich m.in.  Florian i Hiacynt

Choć kwiatowe imiona kojarzą się głównie z tymi dla dziewcząt, wiele znanych męskich imion także pochodzi od nazw roślin. A oto kilka z nich: 

Narcyz to imię pochodzi od greckiego mitologicznego bohatera, Narcyza. Na jego cześć nazwano także kwiaty, narcyzy. Zdrobnienia: Narcyzek, Narcyzio, Narcyzo, Narcek, Narcyś, Narcio, Narciu, Cyzek, Cyzio, Cyziu. 

Florian to imię, które wywodzi się z łacińskiego słowa oznaczającego: kwiat, kwitnący. Jak można zdrabniać Floriana? Florencjuszek, Florek, Florcio, Florciu, Florko, Flori, Florynek, Floryn, Floro, Floruś

Hiacynt to imię męskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od imienia mitycznego Hyakinthosa, syna Amyklasa i Diomedy. Z jego krwi wyrosły kwiaty nazwane od jego imienia 'hiacynty', łac. hiacynthus. W Polsce jednak bardziej popularne jest imię, które wywodzi się od Hiacynta i jest też do niego zdrobnieniem. To Jacek. 

Lubicie imiona kwiatowe? Dajcie znać w komentarzach.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.