Porównując rankingi najpopularniejszych imion z 2021 roku i 2020 roku można zauważyć pewne zmiany. Na liście nie zobaczymy już Marii oraz Wojciecha, którzy do niedawna zajmowali dziesiąte miejsca w rankingu. Wyprzedziły ich antyczne imiona. Wiele wskazuje, że w ciągu najbliższych lat będą stale zyskiwać na popularności.
Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Mowa tu o Poli, która w 2021 roku znalazła się na pozycji dziesiątej, oraz o Leonie, który od razu wskoczył na miejscu ósmej. Poniżej opublikowaliśmy informacje dotyczące znaczenia i pochodzenia tych imion. Zamieściliśmy także pełne rankingi z ostatnich lat.
Pola – zdrobnienie imienia Apolonia, które dopiero od niedawna bywa nadawane jako samodzielne imię. Możliwe, że usamodzielniło się pod wpływem pomieszania zdrobnienia Apolonii z imieniem Paula, wymawianym w niektórych językach jako Pola. Imię Apolonia wywodzi się z języka greckiego oznaczające osobę należącą do boga Apolla.
Leon – imię męskie pochodzenia grecko-łacińskiego. W starożytnej Grecji funkcjonowało jako zdrobnienie imion dwuczłonowych, zaczynających się lub kończących (jak Pantaleon) członem leon, który pochodzi albo od słowa oznaczającego lwa.
Maria – imię żeńskie pochodzące od zgrecyzowanego hebrajskiego Mirjam. Istnieje wiele hipotez na temat pochodzenia imienia Maria, m.in. od mara, które oznacza "być pięknym", stąd objaśnianie tego imienia jako "piękna".
Wojciech należy do grupy imion słowiańskich, których pochodzenie datuje się na X wiek. Składa się z członu "woj" pochodzące od staropolskiego określenia oznaczającego "wojownika" oraz słowa "ciech" wywodzącego się od "cieszyć się" i oznaczającego radość. Można je tłumaczyć, jako mężczyznę, któremu walka sprawia radość.