Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców nie lada dylemat. Często zastnawiają się nad nim przed przyjściem pociechy na świat, czerpiąc inspirację z różnych źródeł. Niektórzy lubią tradycyjne, polskie imiona, zaś inni preferują te oryginalne i nietypowe. Duży wpływ na ostateczną decyzję rodziców ma aktualnie panująca moda oraz ich osobiste preferencje.
Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Porównując rankingi najpopularniejszych imion dla dziewczynek z ostatnich lat, można zauważyć powrót do tradycji. Rodzice chętnie wybierają imiona, które były znane jeszcze w antyku. Zarówno w 2020 roku, jak i w 2021 roku na topie znalazła się Zuzanna. W 2020 roku mogliśm jednak mówić o dwóch królowych, bo urodziło się tyle samo Julek, co Zuź. Tym razem Julia spadła jednak aż na pozycję czwartą, a za Zuzanną znalazły się Zofia oraz Hanna. Poniżej wyjaśniliśmy znaczenia oraz pochodzenie tych imion.
Zuzanna to imię żeńskie pochodzenia biblijnego. Wywodzi się z język hebrajskiego od słowa szoszan, oznaczającego "lilię". W Polsce jest notowane w dokumentach od 1265 roku w formach Zuzanna lub Żużanna. Kobiety o tym imieniu uchodzą za niezależne, ale impulsywne. Nie cierpią rutyny i monotonii. Są również bardzo towarzyskie, przez co łatwo nawiązują nowe znajomości.
Zofia to imię żeńskie pochodzenia greckiego. Pochodzi od słowa sophia oznaczającego "mądrość". Osoby o tym imieniu są zaradne, rozsądne i pracowitem. Cieszą się ogólnym szacunkiem i sympatią otoczenia, a wiele osób stawia je za wzór do naśladowania.
Hanna to imię żeńskie pochodzenia hebrajskiego, które tłumaczy się jako "pełną wdzięku". W Polsce imię Anna notowane jest od 1229 roku, zaś w formie Hanna – od 1311 roku. Kobiet o tym imieniu są pełne taktu i dobroci. Nikogo nie podejrzewają o złe intencje, a w podejmowaniu ważnych decyzji często kierują się uczuciami. Są także bardzo empatyczne i zawsze stają w obronie słabszych.