Polskie imiona dla rodziców, którzy cenią oryginalność. Są starodawne i mają wyjątkowe znaczenia

Polskie imiona, które często nadawali dzieciom nasi przodkowie. Propozycje dla chłopców i dziewczynek, dzięki którym wyróżnią się z tłumu. Są wyjątkowe i mają ciekawe znaczenia.

Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców ważna decyzja. Dla niektórych istotne jest, aby nadać malcowi tradycyjne imię, zaś inni preferują te zagraniczne. Porównując rankingi najpopularniejszych imion z 2020 i 2020 roku można zauważyć pewne podobieństwa. Na topie wciąż pozostają Antoni oraz Zuzanna, ale na przestrzeni lat moda może ulec zmianie.

Polskie imiona dla rodziców, którzy cenią oryginalność

Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Niektórym rodzicom zależy na tym, aby imię ich pociechy było oryginalne i nie powtarzało się w klasie. W artykule wymieniliśmy propozycje staropolskich imion, które nie znalazły się na listach najpopularniejszych. Wiele z nich posiada wyjątkowe znaczenia.

Starodawne imiona żeńśkie:

Dobrawa – staropolskie imię żeńskie pochodzenia słowiańskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "las dębowy". Zdrobnieniem od tego imienia jest Dobra.

Florentyna -  to żeńska forma imienia Florentyn. Pochodzi z języka łacińskiego i wywodzi się od słowa "florus", czyli kwitnący. Zdrobnieniem od tego imienia jest Florka.

Józefina - imię pochodzenia hebrajskiego, stanowi żeński odpowiednik imienia Józef wywodzącego się od słowa Jehoseph, które można tłumaczyć jako zdanie "nie Jahwe przysparza". Zdrobnieniem od tego imienia jest Józia.

Mirosława - staropolskie imię żeńskie, złożone z członów Miro- (pokój, spokój, dobro) oraz -sława (sława). Mogło oznaczać kobietę, która sławi pokój. W źródłach polskich poświadczone od 1222 roku. Zdrobnieniem od tego imienia jest Mirka.

Stanisława - staropolskie imię żeńskie, złożone z członu Stani- ("stać, stać się, stanąć") oraz członu -sława ("sława"). Wywodzi się od słów oznaczających "stań się sławną". Jej męskim odpowiednikiem jest Stanisław. W źródłach polskich poświadczone od XIII wieku. Zdrobnieniem od tego imienia jest Stasia.

Milena – żeńskie imię pochodzenia słowiańskiego. Zawiera pierwiastek mil oznaczający „miły". Męskim odpowiednikiem imienia jest Milan. Zdrobnieniem od tego imienia jest Milka.

Starodawne imiona męskie:

Bolesław - słowiańskie imię męskie, które można tłumaczyć jako "bardzo sławny". Zdrobniale Bolko. Dawniej zapisywane również w formie skróconej Bosław. Imię dynastyczne w polskiej dynastii Piastów, oraz czeskiej Przemyślidów. Zdrobnieniem od tego imienia jest Bolko.

Bogdan - staropolskie imię będące dwuczłonowe, które jest reliktem imion pogańskich używanych we wczesnym średniowieczu przez Słowian. Wywodzi się od wyrazów Bóg i dan (czyli dany), tak więc imię to można objaśnić jako "dany przez Boga". Zdrobnieniem od tego imienia jest Bodzio.

Miłosz - polskie imiona dla rodziców, którzy cenią oryginalność. Są starodawne i mają wyjątkowe znaczenia. Zdrobnieniem od tego imienia jest Miłek.

Mieczysław - dwuczłonowe imię męskie, które powstało najprawdopodobniej w wyniku błędnego odczytania słowiańskiego imienia złożonego Miecisław (którego najstarszy zapis pochodzi z 1257). Jan Długosz próbował wyprowadzić imię księcia Mieszka I od formy "Miećsław" (Myeczslav), co miało oznaczać mającego posiadać sławę. Zdrobnieniem od tego imienia jest Miecio.

Zbigniew – męskie imię pochodzenia słowiańskiego. Złożone jest z dwóch członów: Zby- ("pozbyć się") i -gniew ("gniew"). Mogło oznaczać "tego, który się zbył (pozbył) gniewu". Zdrobnieniem od tego imienia jest Zbyszek.

Zdzisław – staropolskie imię męskie, złożone z dwóch członów: Zdzie (Zdzi-) ("uczynić, zdziałać, zrobić") i -sław ("sława"). Zanotowane w dokumentach z roku 1198. Zdrobnieniem od tego imienia Zdziś.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.