Rodzice często zastanawiają się nad imieniem dla dziecka jeszcze na długo przed przyjściem pociechy na świat. Pod uwagę biorą różne kwestie. Dla niektórych ważne jest, aby nadać malcowi tradycyjne, polskie imię, zaś inni preferują to oryginalne i nietypowe. Istotne znaczenie ma także aktualnie panująca moda.
Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Do najpopularniejszych imion nadawanych chłopcom w 2021 roku należą:
W artykule wymieniliśmy jednak listę imion dla chłopców o uroczych zdrobnieniach, które nie znalazły się w rankingu tych najczęściej wybieranych. Wiele z nich ma wyjątkowe znaczenia.
Gabriel - Gabryś. To imię męskie pochodzenia semickiego. Wywodzi się od hebrajskiego słowa oznaczającego "mąż boży". To także Imię jednego z archaniołów, który według Biblii zwiastował Matce Boskiej.
Ryszard - Rysio. To imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "mężczyznę, który jest potężny i bogaty".
Konrad - Kondzio. Imię męskie pochodzenia germańskiego. Wywodzi się od staroniemieckiego słowa kuoni oznaczającego "odważnego", "śmiałego", "silnego" oraz staroniemieckiego rath oznaczającego "radę"..
Bogdan - Bodzio. Staropolskie imię będące dwuczłonowe, które jest reliktem imion pogańskich używanych we wczesnym średniowieczu przez Słowian. Wywodzi się od wyrazów Bóg i dan (czyli dany), tak więc imię to można objaśnić jako "dany przez Boga".
Tymoteusz - Tymek. Imię męskie pochodzenia greckiego, które do polszczyzny trafiło przez łacinę. Wywodzi się od imienia Timotheos, które powstało od słów timao i theos oznaczających "czczącego boga" .
Gustaw - Gucio. Imię męskie pochodzenia germańskiego. Oznacza mężczyznę dzierżącego w boju laskę/buławę.
Witold - Witek. Imię męskie pochodzące od litewskiego Vytautas (vyti "gnać" + tauta "lud"). Można je więc tłumaczyć jako "władającego ludem" lub "przewodzącego ludowi").
Mieczysław - Miecio. Dwuczłonowe imię męskie, które powstało najprawdopodobniej w wyniku błędnego odczytania słowiańskiego imienia złożonego Miecisław (którego najstarszy zapis pochodzi z 1257). Jan Długosz próbował wyprowadzić imię księcia Mieszka I od formy "Miećsław" (Myeczslav), co miało oznaczać mającego posiadać sławę.
Tadeusz - Tadzio. Imię męskie pochodzenia semickiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego "odważny" lub "śmiałego".
Eryk - Eryś. Imię męskie pochodzenia skandynawskiego. Jego pochodzenie podaje się ze staro-wysoko-niemieckie, gdzie "era" tłumaczy się jako "honor" i cześć, a "richi" jako "bogatego". Całość zaś oznacza osobę zasobną w honor.