Imiona dla dziewczynek, które mają urocze zdrobnienia. Są starodawne i oryginalne

Imiona dla dziewczynek, które mają urocze zdrobnienia. To dobre propozycje dla rodziców, którzy chcą postawić na oryginalność i wolą, aby imię córki nie znalazło się na liście tych najpopularniejszych.

Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców ważna decyzja. Zastanawiają się nad nim zwykle przed przyjściem maluszka na świat, a pod uwagę biorą różne czynniki. Niektórym zależy, aby nadać maluszkowi typowo polskie, tradycyjne imię, zaś inne preferują te nietypowe i oryginalne. Istotną kwestią jest również aktualnie panująca moda.

Imiona dla dziewczynek, które mają urocze zdrobnienia.

Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Kiedy dziecko się zakrztusi. Przede wszystkim nie panikować. Działać!

Do najpopularniejszych imion dla dziewczynek z 2021 roku należą:

  • Zuzanna - 3251
  • Zofia - 3178
  • Hanna - 3064
  • Julia - 3022
  • Maja - 2812
  • Laura - 2679
  • Oliwia - 2377
  • Alicja - 2362
  • Lena - 2309
  • Pola - 2190

Wielu rodzicom zależy jednak, aby ich córka miała niepowtarzalne imię, dzięki któremu wyróżni się z tłumu. Z myślą o takich osobach przygotowaliśmy listę starodawnych imion żeńskich o uroczych zdrobnieniach. Wiele z nich ma wyjątkowe znaczenia.

Starodawne imiona o uroczych zdrobnieniach:

Aniela - Anielka, Anielcia. To imię żeńskie, które jest spolszczoną formą łacińskiego imienia Angela, pochodzącego od greckiego słowa angelos oznaczającego posłańca.

Florentyna - Florka, Florcia. To żeńska forma imienia Florentyn. Pochodzi z języka łacińskiego i wywodzi się od słowa "florus", czyli kwitnący.

Balbina - Binka, Balba.  Żeńska forma imienia Balbinus. Pochodzi od łacińskiego słowa balbus, które oznacza jąkałę. Pierwotnie używane było jako przezwisko, potem przydomek, a dopiero potem jako imię.

Józefina - Józia. Imię pochodzenia hebrajskiego, stanowi żeński odpowiednik imienia Józef wywodzącego się od słowa Jehoseph, które można tłumaczyć jako zdanie "nie Jahwe przysparza".

Stefania - Stefa, Stefcia. To żeńska forma imienia Stefan. Pochodzi z języka greckiego, a powstało od słowa stephanos (wieniec, korona)

Jadwiga - Jadzia. Imię żeńskie pochodzenia germańskiego, od imienia Hedwig. Jest złożone z elementów Hadu- i -wig, które oba oznaczają walkę.

Teresa - Terenia. To imię żeńskie pochodzenia greckiego. Wywodzi się od słowa oznaczającego mieszkankę wyspy Thera (znanej dziś jako: Santoryn).

Dorota - Doronia, Dorotka. To imię żeńskie pochodzące z greckiego Dorothea (doron – dar i Theos – bóg). Można je tłumaczyć jako dar od boga.

Więcej o:
Copyright © Agora SA