Porównując listy najczęściej wybieranych imion dla dzieci z 2020 roku i 2021 roku można zauważyć pewne zmiany. W pierwszych dziesiątkach nie zobaczymy już Wojciecha oraz Marii, które niegdyś uwielbiali rodzice. W rankingach pojawiły się jednak nowe imiona. Cieszyły się dużą popularnością w starożytnym Rzymie i Grecji.
Więcej artykułów o tematyce parenitngowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Mowa tu o Leonie, który w 2021 roku zajął ósme miejsce oraz Poli, która znalazła się na pozycji dziesiątej. Poniżej opublikowaliśmy informacje dotyczące pochodzenia i znaczenia wszystkich czterech imion.
Wojciech to staropolskie imię męskie. Należy do grupy imion słowiańskich, których pochodzenie datuje się na X wiek. Składa się ono z członu „woj" pochodzące od staropolskiego określenia oznaczającego „wojownika" oraz słowa „ciech" wywodzącego się od „cieszyć się" i oznaczającego radość. Można więc tłumaczyć je, jako mężczyznę, któremu walka przynosi radość.
Leon to imię męskie pochodzenia grecko-łacińskiego, które często wybierano dla potomków jeszcze w czasach starożytnego Rzymu i starożytnej Grecji. W dosłownym tłumaczeniu oznacza lwa.
Maria to imię żeńskie o niepewnej etymologii, pochodzące od zgrecyzowanego hebrajskiego Mirjam, Marjam, etymologicznie łączącego się z akadyjskim mariam, co oznacza „napawać radością"). Istnieje jednak więcej hipotez na temat pochodzenia imienia Maria, m.in. od mara, które oznacza „być pięknym", stąd objaśnianie tego imienia jako piękna kobieta.
Pola to zdrobnienie Apolonii, które dopiero od niedawna bywa nadawane jako samodzielne imię. Apolonia wywodzi się z języka greckiego. Podobnie, jak Leon, to imię znane w starożytności, które oznacza kobietę należącą do boga Apolla.