Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców ważna decyzja. Zazwyczaj zastanawiają się nad nim na długo przed przyjściem pociechy na świat, a pod uwagę biorą różne czynniki. Osoby religijne często nazywają dzieci na cześć świętych, uznając, że dzięki temu zyskają patronów. Tradycjonaliści chętnie wybierają typowo polskie imiona, zaś mamy i ojcowie, którzy chcą wyróżnić dzieci z tłumu, stawiają na imiona oryginalne i nietypowe. Istotnym czynnikiem jest również moda, która na przestrzeni lat ulega zmianie.
Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Zarówno w 2021, jak i 2021 roku na pierwszym miejscu wśród najpopularniejszych imion męskich znalazł się Antoni, a miejsce drugie zajął Jan. Zamiana nastąpiła jednak na pozycji trzeciej. W 2020 roku zajmował ją Jakub, a w 2021 roku był to już Aleksander. Co ciekawe, wszystkie te imiona były znane już w antyku. Poniżej opublikowaliśmy informacje dotyczące ich pochodzenia.
Antoni to imię pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od rodu Antoniuszy. Oznacza doskonałego i wybitnego człowieka. Mężczyźni o tym imieniu uchodzą za cierpliwych i zdeterminowany. Trudno zniechęcić ich do działania, gdyż są nastawieni na realizację obranego celu. Doskonale wiedzą czego chcą i mają dobrą intuicję.
Jan to imię męskie pochodzenia biblijnego. Po hebrajsku oznacza zwrot "Jahwe jest łaskaw". Można więc tłumaczyć je jako mężczyznę cieszącego się boską łaską. Jest pracowity, sprawiedliwy i wierny. Cechuje go ciekawość świata. Posiada wszechstronną wiedzę oraz umiejętności.
Aleksander to imię pochodzące od greckiego słowa aleksandros, składające się z dwóch członów: alekso (bronię się, odpieram atak) i andros (mężczyzna, mąż). Oznacza obrońcę ludzi, troszczącego się o mężów i odpierającego wrogów. To typ opiekuńczego mężczyzny, który zawsze broni słabszych. Posiada artystyczną duszę, jest aktywny i energiczny.