Porównując rankingi najpopularniejszych imion z 2021 roku oraz 2020 roku można zauważyć, że na topie niezmiennie pozostali Antoni oraz Zuzanna, chociaż w 2020 roku mogliśmy mówić o dwóch królowych, gdyż urodziło się tyle samo Julii, co Zuź. Na podium znaleźli się także Zofia i Hanna oraz Jan i Aleksander. Co ciekawe, są to imiona albo pochodzenia hebrajskiego, albo wywodzące się ze starożytnego Rzymu lub Grecji.
Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
W przypadku dziewczynek, na liście nie zobaczymy staropolskich imion, takich jak np. Bożena, Wisława, czy Bogna. W przypadku chłopców z rankingu wypadł staropolski Wojciech, a Stanisław znalazł się na ostatnim miejscu. Możliwe, że w 2022 roku nie będzie go już w pierwszej dziesiątce.
Poniżej opublikowaliśmy informacje dotyczące znaczenia i pochodzenia najpopularniejszych imion. Opublikowaliśmy również pełne rankingi z ostatnich lat.
Zuzanna to imię pochodzące od hebrajskiego słowa shoshano czyli lilia. W Polsce imię to występuje od XIII wieku. Zofia pochodzi z języka greckiego od słowa sophia oznaczającego mądrość. Z kolei Hanna pochodzi od hebrajskiego słowa Chana, które tłumaczy się jako łaska i wdzięk. Można więc tłumaczyć je jako kobietę pełną wdzięku.
Antoni to imię pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniusz. Oznacza wspaniałego i doskonałego mężczyznę. Jan jest to imię pochodzenia hebrajskiego, od słów Jehu (Jahwe) i channah (łaska). Oznacza więc tego, który cieszy się boską łaską. Natomiast imię Aleksander pochodzi od greckiego słowa aleksandros, składającego się z dwóch członów: alekso (bronię się, odpieram atak) i andros (mężczyzna, mąż). Można je więc tłumaczyć jako obrońcę ludzi.