Rada Języka Polskiego - imiona niezalecane dla dzieci. Imię twojej pociechy może być wśród nich

Rada Języka Polskiego przedstawiła imiona niezalecane dla dzieci. Chociaż lista jest obszerna, nie uniemożliwia rodzicom wyboru któregoś z nich. Kluczowa decyzja należy do Kierownika Urzędu Stanu Cywilnego.

Wybór imienia dla dziecka jest dla rodziców bardzo ważną decyzją. Zazwyczaj zastanawiają się nad nim jeszcze przed przyjściem pociechy na świat, a pod uwagę biorą różne czynniki. Dla niektórych ważne jest, aby nadać dziecku imię na cześć danego członka rodziny. Inni wybierają typowo polskie, tradycyjne imiona. Zdarza się także, że rodzice czerpią inspiracje z filmów, seriali i książek, chcąc wybrać dla potomka nietypowe imię, które wyróżni malca z tłumu.

Rada Języka Polskiego - imiona dla dzieci

Więcej artykułów o tematyce parentingowej znajdziesz na stronie Gazeta.pl.

Zobacz wideo Jej torebki warte są kilkadziesiąt tys. złotych, ale ma w domu miejsce, które potrzebuje złotej rączki

Pierwsze miejsce na liście najpopularniejszych imion nadawanych chłopcom w 2021 roku zajął Antoni. W przypadku dziewczynek była to Zuzanna. Rodzice, którym zależy na oryginalności przeglądają rankingi najczęściej wybieranych imion po to, aby wybrać takie, które nie znajduje się w pierwszej dziesiątce. Okazuje się jednak, że w Polsce nie można nazwać dziecka w dowolny sposób. 

Rada Języka Polskiego przygotowała listę imion, których nadawania dzieciom rodziców narodowości polskiej i obywatelstwa polskiego się nie zaleca. 

Abbadon, Akaina, Alexander, Alma, Andrzelika, Ardena, Arkhan, Bastian, Benjamin, Bhakti, Boromir, Brian, Carmen i Carmena, Chiara, Clea, Cynthia, Dajana, Emaus, Ewan, Herrada, Jaila, Joshua, Julka, Karla, Klea, Krystina, Kuba jako imię żeńskie, Lester, Lilith, Lorina, Majka, Malta, Martin, Martyn, Maxymilian, Maya, Merlin, Montezuma, Morena, Natasha, Nicol (żeńskie), Nicole (żeńskie), Nika, Nikol (żeńskie i męskie), Nikola (męskie), Ole, Opieniek, Pacyfik, Pakita, Poziomka, Radek, Rener, Ricardo, Sofia, Tea, Teonika, Tonia, Tupak, Una, Unka, Veronika,Victoria, Violeta i Violetta, Wilga, Wilk, William, Xymena.

- wymieniono.

Nie oznacza jednak, że są one zakazane, bo zgodnie z obowiązującymi przepisami ostateczna decyzja należy do Kierownika Stanu Cywilnego.

Kierownik Urzędu Stanu Cywilnego odmawia przyjęcia oświadczenia o wyborze dla dziecka więcej niż dwóch imion, imienia ośmieszającego, nieprzyzwoitego, w formie zdrobniałej oraz imienia nie pozwalającego odróżnić płci dziecka.

- czytamy na stronie Rady Języka Polskiego.

Na Instagramie Bellę obserwuje ponad 4,5 mln internautów. .Ośmiolatka wygląda jak niemowlę. Wszystko przez rzadką przypadłość, na którą cierpi

Więcej o: