Wybór imienia dla dziecka to dla rodziców ważna decyzja. Wiele osób zastanawia się nad nim jeszcze przed narodzinami pociechy, czerpiąc inspiracje z rozmaitych źródeł. Tradycjonaliści chętnie wybierają typowo polskie imiona, które nadawali dzieciom także nasi przodkowie, z kolei osoby przesądne często kierują się znaczeniami konkretnych wyrazów. Niektórzy stawiają na imiona po członkach rodziny lub cenionych artystach. W wielu przypadkach kluczowymi czynnikami, które wpływają na ostateczny wybór rodziców są ich osobiste preferencje oraz aktualnie panująca moda.
Więcej artykułów na tematy parentingowe znajdziesz na stronie Gazeta.pl.
Porównując rankingi imion z 2020 roku i 2021 roku można jednak zauważyć, że upodobania Polaków uległy zmianie. Chociaż na topie pozostał Antoni, Stanisław spadł na ostatnią pozycję i niebawem może wypaść z zaszczytnej pierwszej dziesiątki. Poniżej wyjaśniliśmy znaczenia oraz pochodzenie tych imion.
Antoni to imię pochodzenia łacińskiego, które wywodzi się od rzymskiego rodu Antoniuszy. Oznacza wybitnego, wspaniałego i doskonałego mężczyznę. Osoby o tym imieniu są obdarzone dużą cierpliwością i determinacją. Są solidni, odpowiedzialni i zrównoważeni. Posiadają także dobrą intuicję, którą często kierują się przy podejmowaniu ważnych decyzji.
Stanisław to imię pochodzenia starosłowiańskiego, oznacza tego, który jest sławą swego rodu. Do końca XV wieku imię to zanotowano u około 1500 osób, a więc należało ono do najpopularniejszych w Polsce obok Więcesława i Sędziwuja. Mężczyźni o tym imieniu uchodzą za pewnych siebie, są konsekwentni i nastawieni na sukcesy zawodowe. Nienawidzą bezczynności. Doskonale sprawdzają się w roli pana domu, choć wykazują zdolności przywódcze i bywają apodyktyczni.